پیشنهاد مقامات آمریکایی برای عملیات در ایران و بازپس گیری هواپیمای جاسوسی

عصر ایران : شماری از مقامات آمریکا پیشنهاد ورود نظامیان آمریکایی به ایران برای بازپس گیری هواپیما جاسوسی خود را مطرح کرده اند.

به گزارش عصر ایران به نقل از روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال، شماری از مقامات آمریکا پیشنهاد داده اند با انجام عملیات سری در داخل خاک ایران، هواپیمای جاسوسی که به تازگی توسط ایران سرنگون شده بازپس گرفته شود.

یک مقام آگاه نظامی در هفته جاری از سرنگونی یک فروند هواپیمای بدون سرنشین و جاسوسی آمریکا در مرزهای شرق کشور توسط پدافند ایران خبر داده بود. وی گفته بود که این هواپیما، با اندکی خسارت در اختیار ایران قرار گرفته است.

براساس این گزارش، یک منبع رسمی آمریکا گفت که مقامات این کشور به این موضوع فکر کردند که با انجام عملیات سری در داخل ایران ، هواپیمای جاسوسی را پس گرفته و آن را نابود کنند ولی در نهایت به این نتیجه رسیدند که چنین عملیاتی ارزش ریسک ندارد زیرا ممکن است منجر به رویارویی خطرناکی با ایران شود.

مقامات آمریکایی گزینه های دیگری را نیز برای باز پس گیری هواپیمای جاسوسی خود بررسی کردند. براساس گزینه اول، یک گروه از نظامیان ویژه مستقردر افغانستان به خاک ایران اعزام  شوند و در کنار آن، از مزدوران داخلی در ایران برای یافتن لاشه هواپیمای آمریکا استفاده شود.

پیشنهاد دیگر هم این بود که گروهی به طور غیرقانونی وارد ایران شود و هواپیمای آمریکایی را منفجر کند. گزینه سوم هدف گیری هواپیما در ایران در حمله هوایی بود.

با این حال مقامات آمریکایی نگران بودند که این عملیات بازپس گیری لاشه هواپیما یا نابودی آن ، کشف شود .

یک مقام آمریکایی هم گفت که پیشنهاد بازپس گیری  هواپیما یا نابودی آن مورد استقبال مقامات آمریکایی قرار نگرفت زیرا ممکن بود به حادثه ای بزرگتر منجر شود.

یک مقام مسئول در آمریکا هم بیان داشت: ورود یک گروه از نظامیان رزمی به خاک ایران برای بازپس گیری لاشه هواپیما یا نابودی آن می تواند آمریکا را در معرض اتهام دولت ایران قرار دهد زیرا اقدامی در راستای آغاز جنگ است.

شماری از مقامات آمریکایی برخلاف اعلام نظر مقامات ایران گفته اند این هواپیما با استفاده از هک سامانه های الکترونیکی نظامی آمریکا یا اقدام نظامی ، سرنگون نشده بلکه مشکل فنی منجر به سقوط این هواپیما شده است.

 با این حال مقامات ایرانی اعلام کرده اند که هواپیما را با بهره مندی از روش های جنگ الکترونیک در اختیار خود قرار گرفته اند و به زودی آن را در معرض نمایش قرار خواهند داد. به گفته آنها ایران قادر خواهد بود با مهندسی معکوس از این نوع هواپیما که انحصاراً‌ در اختیار آمریکاست کپی سازی کند.

+218
رأی دهید
-38

*israel* - اورشلیم - اسرائیل
جمهوری اسلامی از اینجور غلطا نمیتونه بکنه چون کمتر از ۲ سال دیگه چیزی به عنوانه جمهوری اسلامی وجود نداره در ضمن طراحی و سا ختی این نو هواپیما چندین سال طول میکشه با وجود ۴ تا بچه بسیجی‌ می‌شه هواپیما طراحی کرد؟ این هواپیما الان حکم نوار بهداشتی استفاده شده رو داره برای جمهوری اسلامی
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 09:42
hamtarane - سیدنی - استرالیا
انفجاری که چندی پیش در ملارد روی داد به احتمال زیاد می تواند دراثر شلیک موشک یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی یا حتی یا اسرائیلی رخ داده باشد. تجربه نظامی منحصر به فردی که امریکاییها طی 8 سال گذشته دریکی ازدشوار ترین اقلیم های کره زمین، یعنی در وزیرستان پاکستان آن را آزمایش و تکمیل کرده اند. حتی اگریکی از هواپیمای بدون سرنشین را در مرزهای شرقی زده باشیم، نمی توان موفقیتی را انکار کنیم که پنتاگون در استفاده از این هواپیماها برای شکار سران القاعده در وزیرستان پاکستان به آن دست یافته است. این موفقیت زمینه سازانقلابی در صنایع نظامی آمریکا و ایده جنگ های مدرن شده است و آن را فقط می توان با تحولی مانند اختراع باروت مقایسه کرد.
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 10:00
hamtarane - سیدنی - استرالیا
Dron ها یا unmanned aerial vehicle جهنم های پرنده ای که هر ماموریت دشواری را درهر شرائط اقلیمی و آب و هوایی انجام می دهند چنان درپاکستان خوب از آب درآمدند که تداوم استفاده ازآنها بتدریج منجر به بازنشسته شدن بسیاری از جنگنده های گران قیمت و کنار گذاشته شدن خلبانان آنان می شود. به دلیل تحولی که کارایی هواپیماهای سبک بدون سرنشین اخیرا در استراتژیهای نظامی پدید آوردند به احتمال زیاد ناوهای هواپیمابر گران قیمت نیزدرآینده از رده خارج خواهند شد، زیرا در مقایسه با کارایی Dron ها دیگرمقرون به صرفه نیستند.
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 10:00
hamtarane - سیدنی - استرالیا
از نظر لغوی Dron زنبور نر است که نیش ندارد وعسل تولید نمی کند و فقط ملکه را بارور میکند. هواپیماهای بدون سر نشین با موتور بسیار قدرتمند، بدنه کوچک و سبک تراز ماشین پراید (kg 1100 بدون مهمات)، و رادارها و دوربین هایی که از میان مه و آتش و دود هدف خود را از طریق ماهواره دقیقا با اتاق فرمان هماهنگ می کند موشک های خود را با ضریب دقت اصابت به سر سوزن ( نه حتی فنجان ) شلیک می کنند.هرهواپیمای بدون سرنشین هم زمان و در هر لحظه چهار عملیات اساسی را انجام می دهد : یعنی جاسوسی، شناسایی هدف، تحت نظارت گرفتن هدف، و هماهنگی با اتاق فرمان برای شلیک و در نهایت بازگشت از ماموریت. برخی از این هواپیماها به دلیل پیچیدگی ماموریتی که برعهده دارند 180 نفر همزمان از روی زمین عملیات پرواز آن را هماهنگ می کنند.
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 10:01
hamtarane - سیدنی - استرالیا
آخرین دستاورد مشهور Dron ها شکاردو ماه پیش انوارالاولقی رئیس القاعده یمن در وسط صحراهای یمن بود. وی دو ماه قبل تر از یک حمله موشکی جان سالم به در برده بود. این بار به غیر از وی و همراهانش کسی در صحراحضور نداشت. نه هواپیمایی یا صدایی و نه تهدیدی یا هشداری، اما موشکی از راه رسید و رئیس القاعده یمن را هدف قرار داد. برخی از سران القاعده ازجمله "قاری حسین" مغز متفکرو مبتکر حملات انتحاری القاعده سه باردر نقاط مختلف منطقه قبایل پاکستان هدف حمله هواپیماهای بدون سرنشین قرار گرفت و بار سوم در حالیکه هنوز مجروح حمله قبلی بود شکار موشک یکی ازDron ها شد.آمریکایی ها بدون اشاره به جزئیات عملیات، به نقش Dron ها در سرنگونی قذافی هم اشاره می کنند، بخصوص روزی که کاروان همراه قذافی هدف قرار گرفت.
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 10:01
hamtarane - سیدنی - استرالیا
وقتی شعار می دهیم و تهدید نظامی می کنیم باید بدانیم در کجای دانش و فن آوری نظامی روزجهان قرار داریم، چه مدتی است با آن فن آوری سرو کار داریم و اساسا آن فن آوری بومی و ساخته ماست یا مونتاژ و سر هم شده. و نیز باید پاسخی برای این سوال داشته با شیم که آیا با بلوف های مدل امثال صدام حسین می توان با آخرین دستاوردهای دانش نظامی جدید مقابله کرد، ... یا اینکه دوباره قصد داریم با پشته ساختن از کشته های خودمان سد راه دشمن شویم. https://www.roozonline.com/persian/opinion/opinion-article/archive/2011/december/07/article/-e1ccdf8f53.html
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 10:02
YAS ABI - ببرسل - لز
عجب مقامات احمقی. مگر هواپیما رو سر راه گذاشتند که تشریف بیارید بزنید یا برش دارید! یا مگه اینجا عراق و افغانستان است که از اونها بخواهید بهتون برگردونند. واقعا که!
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 10:05
uuu.2010 - تبریز - ایران
احتمالا تا آمریکایی‌‌ها تصمیم مشخصی‌ در این مورد بگیرند.. ایران هواپیما را در ازای موشک‌های اشغال روسی، چینی‌ و کرهٔ شمالی در اختیار آنان قرار داده و این کشور‌ها هستند که با مهندسی‌ معکوس مشابه هواپیما را میسازند و یک علامت like فیسبوک هم به برادران ایرانی‌ میفرستند. ترس آمریکایی‌ هم شاید به همین دلیله وگرنه آقایون سپاهی با مهندسی مستقیم که کلا .. به ایران. حالا فکرشم خنده‌داره که با معکوسش چیکار کنن.
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 10:20
KAWASAKI ZX - طهران - ایرون
مرگ بر ظالم و یا کسایی که فکر حمله به ایران و ایرانی رو دارن
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 10:30
Babak4004 - کوالالامپور - مالزی
israel* - اورشلیم - اسرائیل . تو جنگ 33 روزه لبنان و اسرائیل دیدیم اسرائیل با اون همه امکانات و تجهیزاتی که ادعاش رو داشت چه غلطی میتونه بکنه.فقط بمب بریزه رو سر یه عده زن و بچه ی بیگناه.مرگ بر تمام کسایی که خون مردم رو به نا حق میریزند چه تو ایران چه تو فلسطین و لبنان
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 11:10
exam292 - تهران - ایران
کور شوند آنهایی که چشم دیدن ایرانی توانمند را ندارند
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 11:11
YAS ABI - ببرسل - لز
*اسرائیل* - اورشلیم - اسرائیل ؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! عجب حالا چرا اینقدر نگران شودی شوخی‌ کردند بابا. فشارتو بیار پین.
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 11:04
mehdi london - شیراز - ایران
کمونم اینها بازی کامپوتری زیاد بازی می کنن!هیچ غلتی هم نمی تونید بکنید . زنده باد ایران
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 11:55
atheist-agnostic - اکسفورد - انگلستان
لطفا اینقدر ساده به موضوع نگاه نکنید.شاید این کار عمدًا توسط آمریکا انجام شده و خود این پرنده الان نقش یک جاسوسی را بازی‌ میکند در قلب حکومت آخوندی...یعنی‌ اینقدر آمریکا ساده است که فکر‌ چنین روزی که ممکن است این پرنده هوشمند دست کشورهای مثل روسیه و چین بیفتد را نکرده است.!!! مطمئنا ذهنهای خلاقی که چنین تکنولوژی را ساخته اند فکر این روز هم کرده اند...مثلا جریان واکسینه کردن بجه هائی که در محل زندگی بن لادن بودند.آمریکا این کار را کرد تا بتواند احتملا از روی بلو پرینت دی ان آ بچه های اسامه محل دقیق زندگی آن را پیدا کند وبا دقت بیشتر و اطمینان زیادتر عملیات درک واصل کردن اسامه را انجام دهد.
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 13:04
Aryamehr babak - تهران - ایران
با ایننکه با این نظام موافق نیستم ولی اگه دسته روسیه بیافته ایکی ثانیه ساخته ولی بدن به چین رفت برای 3سال دیگه .بعد در ضمن وقتی اون هواپیمایه جاسوسی رومیشونن زمین بدون که ایران رو دست کم نگیرید
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 12:16
KAWASAKI ZX - طهران - ایرون
داداش اسرائیل این نوار بهداشتی رو میزاریم هر موقع شما خواستی به ایران حمله کنی با عشق تقدیمتون کنیم من از ایران نه از شخصه خواصی با تمامه وجود دفاع میکنم
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 12:16
vatanam_iran - تبریز - ایران
دوست عزیز اورشلیم جمهوری اسلامی تنها یه کشور یا حکومت نیست که به این سادگی‌ تغییر کنه امروز جمهوری اسلامی یه ایدئولوژی هستش که عملا تغییر اون بستگی به زمان زیادی دارد و شاید عمر منو شما قد ندهد.
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 12:16
Aryamehr babak - تهران - ایران
دوست عزیزاز اورشلیم خدمتون عرض کنم شما به فکر خدتون باشیدتاابران-شما الان چندین ساله که پدروپدرهاتون نتونستن خاک خودشونوپس از این عربهایه ملخ خور پس بگیرن پس فکر خود باش که خربزه ابه
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 12:25
ararat60 - اسلو - نروژ
با د‌ها یه الهی همیشه کارا هستند گاهی در طبس گاهی در سیستان و بلو چستان خدا خیر کنه
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 12:41
mashkok - تهران - ایران
به کور یه چشم وطن فروش‌ها اونجا یه آمریکا پارست زنده با د ایران و ایرانی‌
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 11:26
Aryamehr babak - تهران - ایران
وست عزیزاز اورشلیم خدمتون عرض کنم شما به فکر خدتون باشیدتاابران-شما الان چندین ساله که پدروپدرهاتون نتونستن خاک خودشونوپس از این عربهایه ملخ خور پس بگیرن پس فکر خود باش که خربزه ابه
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 12:24
oghab - هلسینکی - فنلاند
اورشلیم،،شما‌ها بهتره به فکر هویت و بد بختیتان باشید
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 12:47
ararat60 - اسلو - نروژ
با د‌های الهی کارا هستند گاهی ردر طبس گاهی ردر سیستان و بلو چستان خدا خیر کنه
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 12:51
bizham - تهران - ایران
israel ... عزیز شما همین الان هم وجودنداری تازه ازاولش هم وجود نداشتی همون چهارتا بچه بسیجی کاری باهات کردن که بیشتر شبها خوابشونو میبینی ، راحت باش فعلاً کاری باهات ندارن یا به عبارتی کارهای مهمتری هست که باید به اونا برسن نوبت تو هم به موقعش میشه عجله نکن ومنتظر باش .
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 11:29
mohd1975 - دبی - امارات
سلام،،،،. آمریکا حتی اگه جنگ هم بکنه این هواپیما رو حتی پیدا نخواهد کرد بلکه ۲-۳ تا هواپیما دیگه هم از دست میدان. احمقا فکر کردن فیلم سینمایی هست که برن و هواپیما شونو پس بگیرن. در ضمن این هواپیما یا ایران اونو زده یا اینکه خودش سقوط کرده...در هر ۲ صورت نیرو هوایی آمریکا اونجوری که خودش ادّعا میکنه نیست. بلوف میاد،،،،و مطمئن باشید ایران مانندِ این هواپیما رو یک سال دیگه کپی‌ میکنه..... درود بر ایران.... توف بر مزدوران و ایرانیهایی که نوکر اینا شدن... می‌دونم اونجا به این ایرانیها اهمیت نمیدان ولی‌ به رو نمیارن ،،،میسوزن و میسازن. جهنم واستون همونجاست. کلّهٔ سیاه.
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 12:50
sepehr79 - وین - اتریش
hamtarane-سیدنی-استرالیا ممنون از کامنت قشنگت :)
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 13:22
کشورم ایران - اصفهان - ایران
آخه دبی امارات چرا اینقدر بددهنی اصلا فرهنگ نداری تورو چه به سیاست،. بنده خدا ایران حدود 40 سال پیش هلیکوپتر کبری وارد کرد(البته زمان پادشاه) اما هنوز که هنوزه برادران بسیجی کودن نتونستن بفهمن تکنولوژی ساخت اون چطوریه و توی تعمیرگاهها بلا استفاده موندن اونوقت یه آدمای بی شعور مثل تو و دوستانت میگین ایران این هواپیمارو میسازه!!!!. آخه احمق ها حتی روسیه هم نمیتونه نصف اینو بسازه شما کی میخواین دست از تخیل بردارید؟؟. شما ها به این فکر نکردید نخبه های آمریکایی که این هواپیمارو ساختن به این فکر نکردن اگه روزی این هواپیما حالا به هر دلیلی سقوط کرد اطلاعات داخلش چی میشه؟آخه ..... گاگول تو از رمز گذاری اطلاعات چی میفهمی؟. من واسه ویندوز سون bitlocker میذارم اگه راست میگید شما و اون برادرای بسیجی احمق بیاید اینو باز کنید!! انوقت از این .... بگید.
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 15:10
sajad1000 - بروکسل - بلژیک
به کوری چشم حسودان تا بوده و هست آمریکا پیروز است.
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 15:57
morid - بوشهر - ایران
hamtarane -سیدنی- استرالیا امریکا در سال58 برای ازاد سازی جاسوسهایش در ایران در حالیکه نیروهای نظامی کشور از هم پاشیده بود شبانه ودزدانه با ده ها هلی کوپتر و هواپیما حمله کرد ولی همه اشان جزغاله شدند منظورم صحرای طبس است.حال که ایران یکی از قدرتمندترین نیروی نظامی منطقه را دارد میخواد حمله کنه؟این تحلیل مسخره ات راجع به ایران و قدرت آن به درد خودت وانهای که مثل خودت مشنگ و هالو هستند میخوره.یه کم به آن کشمشی که تو سرته وسعت دید بده.
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 16:02
golly47 - فوکشتاد - المان
( تو خواب )که بتونین به هواپیما دسترسی‌ پیداکنید این آمریکائیها دقیقاً مثل یک بچه فکر میکنند من اگر بودم هواپیما را طوری طراحی می‌کردم که پس از سقوط اتوماتیک مفجر شود چون جاسوسی است
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 16:46
golly47 - فوکشتاد - المان
(تو خواب) این آمریکائیها دقیقا مثل یک بچه فکر میکنند من اگر بودم این هواپیما را طوری طراحی می‌کردم پس از سقوط خود به خود مفجر شود
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 16:48
golly47 - فوکشتاد - المان
اور شلیم !!!! الان هواپیما تیکه تیکه شده هر تیکش دادند به یک دانشگاه تاز از روش بسازند ساله دیگر مثل مگس روی اسرائیل دارند پرواز میکنند
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 16:56
Azadikhah - تکسل - هلند
تشریح چگونگی کنترل هواپیمای پیشرفته جاسوسی امریکا بدست نیروهای مسلح ایرانhttps://www.youtube.com/watch?v=G0-Yr674YPofeature=player_embedded
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 16:56
Azadikhah - تکسل - هلند
فرمانده نیروی هوا فضای سپاه چگونگی کنترل هواپیمای پیشرفته جاسوسی امریکا بدست نیروهای مسلح ایران را تشریح کرد. به گزارش سپاه نیوز به نقل از واحد مرکزی خبر؛ سردار سرتیپ پاسدار امیرعلی حاجی زاده اعلام کرد: اخیرا با اطلاعات جمع آوری شده و مراقبت های دقیق الکترونیکی مشخص شد این هواپیما قصد نفوذ و جاسوسی بر فراز کشورمان را دارد که پس از ورود این هواپیما به فضای شرق کشور، این هواپیما در کمین گاه الکترونیکی نیروهای مسلح قرار گرفت و با حداقل خسارت در ایران به زمین نشانده شد. طول دو بال این هواپیما حدود 26 متر، طول بدنه چهار و نیم متر و ارتفاع آن یک متر و 84 سانتی متر است و دارای سیستم های پیشرفته جمع آوری اطلاعات در ابعاد الکترونیکی، تصویری و مخابراتی و سامانه های راداری مختلف است.
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 16:57
Azadikhah - تکسل - هلند
فرمانده نیروی هوافضای سپاه افزود: این هواپیما از جهت نوع ساخت و پوشش، رادار گریز طراحی شده و از حیث فناوری آخرین نمونه هواپیماهای پیشرفته ای است که امریکا مورد استفاده قرار می دهد. سردار حاجی زاده با بیان این که فناوری به کار رفته در این هواپیما قبلا در هواپیماهای B2 و F35 نیز استفاده شده است، افزود: هدایت این هواپیما توسط ماهواره و همچنین ایستگاه های زمینی در افغانستان و امریکا صورت می پذیرد. فرمانده نیروی هوافضای سپاه افزود: کارشناسان و متخصصان نظامی به خوبی واقفند که این هواپیما چه اطلاعات تکنولوژیکی ذی قیمتی با خود دارد.
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 16:58
Azadikhah - تکسل - هلند
جمهوری اسلامی شجاعتشو دارید این هواپیما رو بدید به چین یا روسیه تا ببینیم بعدش چی‌ می‌شه?!
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 17:01
golly47 - فوکشتاد - المان
(تو خواب) این آمریکائیها دقیقا مثل یک بچه فکر میکنند من اگر بودم این هواپیما را طوری طراحی می‌کردم پس از سقوط خود به خود منفجر شود
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 17:02
IRAN+ISRAEL+USA 4EVER - مونیخ - آلمان
بابک۴۰۰۴ - کوالالامپور - مالزی, اگر باغبانی در .. خودتو اول بیل بزن یک نگاه به دور بره خودت تو ایران بکن تا بفهمی کی‌ داره به کی‌ ظلم می‌کنه؟ با حرف*اسرائیل* - اورشلیم - اسرائیل هم موافقم، حکومته جهل و جنایت با کدام دانش و کارشناس می‌خواد کپی کنه؟ حکومت جنایتکار ه اسلامی تشکیل شده از تعدادی بسیجی احمقه بی‌ سواد که هنرشان سرکوب، تجاوز به حق و حقوق مردم و قلدریست. نه بابا جان این شعار‌ها واسه فتی تمبان نمی‌شه
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 17:41
Royan - بوخوم - آلمان
mohd1975 - دبی - امارات/شتر در خواب بیند پنبه دانه گهی لپ لپ خورد گه دانه دانه./ حالا شانسکی بر اثر یک حادثه تکنیکی هواپیما افتاد تو ایران دلیل بر درایت وسواد یک مشت قران خوان تکیه برو بسیجی کله خر نیست. بسیجی فقط خوراکش اینکه که تانک از روش رد بشه یا خودش از روی مین رد بشه.
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 18:06
iranianus - منچستر - انگلستان
exam292.. عزیزم شما ۴۰ هزار تومان یارانتو بگیر ..کاری به این کارا نداشته باش...
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 18:09
bahaneh88 - تهران - ایران
*israel* - اورشلیم - اسرائیل:این نوار بهداشتی را نگه میداریم تا اسرائیل دست از پا خطا کنه اونوقت اونو تو حلق اونا فرو میکنیم تا خفه شن. :-) خوش بگذره ..راستی چرا میان این همه چیز نوار بهداشتی به فکرت رسید، نکنه .........
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 18:18
sash - تبریز - ایران
*israel* - اورشلیم - اسرائیل. باز تو حرف زدی
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 18:36
KOROSH2500 - برمینگام - انگلستان
ممنون دوست گرامی‌(هم ترانه_سیدنی استرلیا) به واقعیت تلخی اشاره کردید...ولی‌ ما هم باید هوشیار باشیم. و بدانیم این اخوندها مثل زخمی هستند . که با مداوای به موقع می‌‌توانیم آن را درمان کنیم . و اگر خود از عهدش برنیاریم و از بیگانگان بابتش طبابت بگیریم. آنوقت این مرض می‌‌شود سرطان...و برای درمانش ..عراق و افغانستان را آینه خود قرار بدهیم...
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 18:52
tahrim - ورامین - ایران
*israel* - اورشلیم - اسرائیل.دشمن عزیز)) به تو ای ...ربطی نداره خائن وطن فروش
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 19:45
mehdi london - شیراز - ایران
من اون نوار بهداشتی رو ... ..... وطن فروش
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 20:16
golly47 - فوکشتاد - المان
بوخوم Royan عزیز همه ایرانیان بسیجی‌ یا آخوند یا حزب الهی نیستند بیشتره اینها یا از بیکاریه یا گول خورده اند یا برای اینکه معتاد نشند یا والدین اینطور میخوان و غیره ایرانی‌ میگه خوب فکر کن عمل کن و حرف بزن عرب میگه خوب بکش بخور و.....بخاطر این ما نمیتونیم جنگ شهری بکنیم
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 21:04
dbsh3000 - يوتبوري - سوئد
ایجور که من هواپیما رو دیدم سالم بود فکر میکنم یه چیزی شبیه اسب ترووا میتونه باشه چون با ماهواره کنترل میشه و میتونن به این وسیله به بعضی از نقاط کور به راحتی دست پیدا کنن
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 22:58
hamtarane - سیدنی - استرالیا
هواپیما های بدون سرنشین و وزیرستان : . وزیرستان بخشی ازمنطقه فدرالی شمال غرب پاکستان FATA است.اقلیم خطرناک و از نظر تاریخی به امان خدا رها شده ای که نه امپراتوری بریتانیا هیچگاه موفق یه اداره آن شد و نه حتی اسلام آباد به لحاظ حقوقی مالک تام و تمام آن بوده است. ازسال 1947 و جدایی هند از پاکستان منطقه قبائلی سرزمین نیمه مختاری بوده که برخی از متون پاکستانی آن را "لقاء غیر" یا اقلیم غریبه ها می نامند، زیرا عملا اداره آن غیر ممکن است. از زمان نایب السلطنه بریتانیا تا دورانهای جدید جمعی ازاشراف و سران قبایل پشتون در چهار چوبی مستقل که بعدا به " قانون سیاه" معروف شد FATA را اداره کرده اند.
جمعه 18 آذر 1390 - 00:15
hamtarane - سیدنی - استرالیا
وزیرستان همواره سرکش ترین تکه از هفت منطقه قبایلی بوده است با جغرافیای وسیعی از کوههای سر به فلک کشیده و از نوعی که درفضای فیلم "ارباب حلقه ها" می توان دید. کوهها ی بسیار رفیع مانند میخ در زمین فرد رفته اند. قله ها و دره های پیچ در پیچ مانع تردد به مناطق قابل توجهی از وزیرستان می شود و فقط راهزنان و مردان مسلح قبائل درآن تردد می کنند. از آنجا که بخش هایی از این منطقه برای جهان خارج کاملا نا شناخته هستند بن لادن و سران القاعده توانسته اند در آن پناه بگیرند.
جمعه 18 آذر 1390 - 00:16
hamtarane - سیدنی - استرالیا
با این حال، Dronها با قدرت مانور قابل توجهی که دارند به اعماق کوهستانها ی وزیرستان نفوذ کرده و همه مناطق صعب العبور آن را در نوردیدند. موشکهای هدایت شونده آنها در اکثر موارد پناهگاهها، کمپ های القاعده، و غارها را پس از شناسایی و نظارت بر رفت و آمد به آنها دقیقا هدف قرار دادند. روزنامه نگاران پاکستانی بارها نکات قابل تاملی را در این ارتباط در آسیا تایمزنقل می کنند. این روزنامه نگاران می نویسند در روستاها ی منطقه قبایلی اگر جنگجویان القاعده جلسه ای در اتاق جلویی ساختمانی داشتند اتاق جلویی هدف موشک قرار می گرفت و اگر جلسه دراتاق عقبی بود موشک از اتاق پشتی به ساختمان اصابت می کرد.تا جایی که ریش سفیدان قبایل و مناطق تحت نفوذ القاعده از ترس موشکهای آمریکایی بعد از ظهرها گپ زدن وچای خوردن در هوای آزاد را کنار گذاشتند. تجربه به آنان ثابت کرده بود چنان از آسمان تحت نظارت هستند که هر تجمع مشکوکی با یک موشک هدف قرار می گیرد.
جمعه 18 آذر 1390 - 00:16
hamtarane - سیدنی - استرالیا
. تجربه جنگ موگادیشو . جنگ موگادیشو و بلایی که در سومالی بر سر سربازان آمریکایی آمد پنتاگون را واداشت تا از آن به بعد و به تدریج همه ماموریتهای خطرناک را به هواپیماهای بدون سرنشین واگذار کنند که از مراکز فرماندهی در آمریکا هدایت می شوند. نبرد موگادیشو دشوارترین نبرد تاریخ ارتش امریکا پس از جنگ ویتنام و پیش از نبرد فلوجه 2004 در عراق است.
جمعه 18 آذر 1390 - 00:17
hamtarane - سیدنی - استرالیا
در سال 1993 اسکادرانی از160 زبده ترین رنجرهای هوایی و دریایی آمریکا همراه 19 جنگنده و 12 نفربربرای دستگیری محمد فرح عیدید سر دسته قبایل شورشی سومالی راهی موگادیشو بیابانی و ویران شدند، اما با همه تجهیزات و پشتیبانی مدرنی که داشتند به تله رزمنده های لخت و آموزش ندیده قبایل شورشی افتادند و در واقع ارتش امریکا از قبایل سومالی شکست خورد. سه هلیکوپتر مدرن Black Hawk به نحوی باور نکردنی با شلیک آر پی جی سقوط کرد. رنجرهای در تله افتاده در کنار کشته ها و بیش از صد زخمی که در صحنه نبرد پراکنده بودند یک شبانه روز مانند فیلمهای جنگی هالیوودی با مرگ دست و پنجه نرم کردند. با افتضاحی که به بار آمد فردا چند برابر نیرو با انبوهی تانک وپشتیبانی هوایی راهی نجات سربازانی شدند که به تله افتاده بودند. 19 سرباز کشته، صد نفر زخمی و یک خلبان در موگادیشو اسیر شد.اما خجالت آورترین تصویرجنگ سومالی جنازه دو سرباز آمریکایی بود که یکی را مثله و دیگری را دوشقه و از درخت اویزان کردند که عکسهای آن هنوز در سایت عکس Corbis موجود است. یکی از جنازه ها را با طناب روی آسفالت کشیده ودرخیابانهای موگادیشو گرداندند.
جمعه 18 آذر 1390 - 00:17
hamtarane - سیدنی - استرالیا
تجربه سومالی و فلوجه آمریکایی ها را واداشت تا در جریان نبردهای طاقت فرسا در حوزه هایی که ارزیابی دقیقی از مختصات آن وجود ندارد-ـ- مثلا وزیرستان -ـ- هواپیماهای بدون سرنشین را به کار گیرند. اگر قرار است نبردی آغاز شود به جای اعزام سرباز، از اتاق کنترلی در نوادا یا لاس وگاس که 12000 هزار کیلومتر دور تر از صحنه نبرد است جنگ اداره می شود. به همین دلیل ماموریت های این هواپیماها از سال 2005 بیش از 1200در صد افزایش داشته است. از سال 2008 گارد هوایی حفاظت از نیویورک هواپیماهایMQ-9 Reap بدون شرنسین را جایگزین F16 کرده است و از سال 2011 نیز شمار خلبان هایی که برای هدایت هواپیماهای بدون سرنشین تعلیم داده می شوند از خلبان هواپیماهای جنگی بیشتر شده است.
جمعه 18 آذر 1390 - 00:18
hamtarane - سیدنی - استرالیا
بر این اساس، هر گاه اراده ای برای هدف قرار دادن نقاط نظامی یا اتمی در ایران شکل بگیرد میلیاردها دلار از سرمایه های ملی و زیر ساختارها از جمله 16 پالایشگاه کشور، نیروگاههای برق، مراکز پتروشیمی، سد ها، تاسیسات غیر نظامی به راحتی در دسترس این هواپیما ها قرار می گیرد. به دلیل تجربه ای که نبرد در وزیرستان به بار آورد جنگ های آینده دیگر نه با اعزام هواپیماهای جنگنده صورت میگیرد نه از طریق اعزام ناوهای هواپیما بر. دیگر هدف قرار دان هر تاسیسات مهمی در جهان بسیار آسان تر از هدف قرار دادن اسیراک عراق درسال 1981 یا راکتور اتمی سوریه در سال 2007 است.
جمعه 18 آذر 1390 - 00:18
hamtarane - سیدنی - استرالیا
با توجه به موج سنگینی که بهار اعراب به راه انداخته و جنبش های اجتماعی منطقه خاورمیانه را در مرکز توجه جهانی قرار داده است یک تغییر اساسی در جهت گیریهای داخلی کشور موجب تضعیف اجماع جهانی علیه ایران خواهد شد. برگزاری یک انتخابات آزاد با مشارکت همه گروههای سیاسی اجتماعی فرصت مغتنمی را به بار می آورد.بی شک اسراییلی ها در مشروع جلوه دادن حمله نظامی به ایران فعالیت دیپلماتیک قابل توجهی را صرف کرده اند. اما، تردید ندارم بزرگترین موشکی که می توان به سوی اسراییل شلیک کرد اعلام انتخابات آزاد در ایران با شرکت همه گروهها و جناح هاست. با توجه به شرایط جدید خاورمیانه، تهدید و ادامه فشار بر کشوری که برای انتخابات آزاد برنامه ریزی می کند امری محال است و هر تلاش اسراییل برای تهدید ایران به اجماع علیه خود اسراییل منجر خواهد شد. در استثنایی ترین شرایط، حتی اگر مدیریت پروژه های هسته ای ایران – آن طور که آمریکایی و اسراییلی ها مدعی اند – در حال نهایی کردن پروژه ساختن بمب اتمی هم باشند، باز هم انتخابات آزاد در ایران زمان را به نفع پروژه ساخت بمب هسته ای متوقف خواهد کرد.
جمعه 18 آذر 1390 - 00:20
hamtarane - سیدنی - استرالیا
از یاد نبریم شورای امنیت سازمان ملل در سال 1991 با صدور مجوز حمله به عراق فقط لنگه دوم دروازه جهنم را به روی عراقی ها گشود، لنگه اول این دروازه را صدام حسین از قبل باز کرده بود. مدل مدیریت و مقاومت صدام حسین و خیالات او در مورد اینکه "ام المحارب" را علیه متحدین به راه خواهد انداخت، عراق را به سرزمین سوخته امروز مبدل ساخت. عراق ویرانی که آلام 13 سال تحریم، از هم پاشیدگی اجتماعی اقتصادی، و فساد لاعلاج نهادهای دولتی به همراه یتیمی کودکان و بیوگی زنان تا دهها سال میهمان سفره خالی مردمانش خواهد بود. و بدتر از جنگ، تکیه بر فن آوری های نظامی نیم قرن عقب کشورهای فلاکت زده و کمونیست همچون کره شمالی است که بدون گندم های کپک زده اهدایی آمریکا از گرسنگی می میرند، ولی به ما مشاوره نظامی می دهند.
جمعه 18 آذر 1390 - 00:21
hamtarane - سیدنی - استرالیا
و نیز غفلت از فن آوری های اعلام نشده غرب. این روزها نه دیگر با سرباز تا دندان مسلح به جنگ می روند و نه حتی آغاز جنگ را به اطلاع می رسانند، بلکه با استاکس نت، استارس و انفجارهای پراکنده در نقاط بسیارحساس و در زمانهای حساس – مانند ملارد – با ما می جنگند و مسئولان مانند 22 سال پیش فکر می کننند هر وقت حمله آغاز شد-ـ مثل جنگ با عراق-ـ- آژیر می کشیم و دروازه پناهگاهها را باز می کنیم. منبع: روزآنلاین..فرزانه روستایی.
جمعه 18 آذر 1390 - 00:22
azarbayjan362 - تهران - ايران
golly47 - فوکشتاد - المان. من تعجب میکنم چرا آمریکائیها تا حالا تو رو کشف نکردند نمی دونند که تو یکی از فرار مغز ها هستی!
جمعه 18 آذر 1390 - 07:08
shahin-2ron2 - تورنتو - کانادا
سلام. بابا وطن فروشا خجالت بکشین. شماها که تو آمریکا یا .. دارین واسه ساعتی‌ ۸-۱۰ دلار کار می‌کنید. انم شد زندگی‌؟. زنده بعد ایران و ایرنیها. هرجا امریکایی، اسراییل، انگلیسی، فرانسوی یا.. ببینیم مثله حیوان میکشیمشن. دنیا میدون ایران تو عراق و افغانستان امریکایی هارو مثله حیوان کشت ولی‌ هیچ غلطی نمی‌تونن بکنن. ایران فعلا قدرت منطقس و انا آتیش گرفتن که ایران بهشون سوار‌ی نمید هیچ، پوزشنو زده بدجوری. شما ایرونی‌های وطن فروشم برید اسم ایران رو از رو شناسنامتن پاک کنید که باعث ننگ هستین بابا. زنده بود ایران و مرگ بر آمریکا، اسراییل و . همه دشمنان ایران.
جمعه 18 آذر 1390 - 00:59
hamed-irooni - سیستان - ایران
سرنوشت عملیات نظامی تو ایران رو دیدند مثل عملیات نظامی که تو طبس کردن تا گروگان ها رو آزاد کنند.
جمعه 18 آذر 1390 - 10:25
آوای آزاد - آنتورپن - بلژيك
هه هه هه ...این پیشنهادهای امریکائئ‌ها من رو یاد یه جوک انداخت.روایت که میگن تو یکی‌ از شهرهای ایران مردم به مقامات شهری شکایت کرده بودن که چرا مقامات کشور و مقامات استان و شهر فکری به حال این چاله چوله‌های وسط خیابون نمی‌کنن؟ چون هر روز تعدادی از شهروندی عزیز جونشون رو از دست میدانند .خلاصه شورای شهر در قالب یه گروه ۳ نفر یه نشست فوری میذارن.بعد از چند ساعت اولی‌ میگه به نظر من یه اورژانس کنار هر چاله بذاریم که هر کی‌ صدمه دید سریع برسوننش بیمارستان .کمی‌ مکث می‌کنن بعد میگن نه امکان نداره چون ما اینهمه ماشین اورژانس نداریم بریم سر یه فکر دیگه.
جمعه 18 آذر 1390 - 10:13
آوای آزاد - آنتورپن - بلژيك
۸ساعت میگذار دومی‌ میگه آها فهمیدن: به نظر من ما تو هر منطقه‌ای که چاله هاش بیشتره یه بیمارستان احداث کنیم که مصدوم سریع برسه به بیمارستان و قبل از اینکه بمیره کمکش کنن .باز کمی‌ مکث می‌کنن میگن نه این یکی‌ که دیگه هزینش خیلی‌ خیلی زیاد یه فکر دیگه کنین.خلاصه بعد از ۲۴ ساعت سومی‌ میگه اهاا فهمیدم میگن چی‌؟ میگه به جا اینکه ما نزدیک به چاله چوله‌ها بیمارستان احداث کنیم که حتما هزینه داره .این چاله چوله هارو پر کنیم و کنار بمارستن‌ها چاله هارو بکنیم.......ولی‌ من اگه جای امریکائئ‌ها بودم یه بمب کار میذاشتم توش و زمانی‌ که مقامات نظامی و آخوندا دیدن می‌کنن ازش با فشار یک دکمه بومببببب همشون می‌رن هوا.چطور بود فکرم؟هه هه هه هه...
جمعه 18 آذر 1390 - 10:14
Azadikhah - تكسل - هلند
آوای آزاد - آنتورپن - بلژیک: فکرت عالی‌ هست شایدم این کار رو کردند ما که نمیدونیم!تازه اگر اینطوریم بشه صداشو در نمیارند مثل انفجار در اصفهان!hamtarane - سیدنی - استرالیا با تشکر از اطلاعات و نظری که دادید
جمعه 18 آذر 1390 - 16:47
danial nabi - استكهلم - سوئد
کشورم ایران - اصفهان - ایران. خیلی‌ ... تو ایران کار‌های میکنند که اگه تو بدونی تا نجف آباد زوزهٔ میکشی، وارد شدن به سیستم الکترونیکی‌ و شکستن رمز انواع قطعات صنعتی و بکار گیری آن توسط سنت گران و مهندسین کاری ‌ست که نه تنها تو همه دنیا در شگفتند، کافی‌ ‌ست سرت رو از تو برف در آری. اینقدر مس کوبیدی تاب بر داشته.
جمعه 18 آذر 1390 - 18:29
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.