دولت ایران قانون کاهش سطح روابط با انگلیس را ابلاغ کرد

محمود احمدی‌نژاد قانون «کاهش سطح روابط با انگلیس» را ابلاغ کرد


براساس گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران، طرح مصوب مجلس درمورد «کاهش سطح روابط با انگلیس» را امضا و برای اجرا به وزارت خارجه ابلاغ کرد. هم‌زمان دولت بریتانیا از بازبودن درهای مذاکره با تهران خبر داده است.

مجلس ایران روز دوم آذر دوفوریت طرح کاهش سطح روابط با بریتانیا را تصویب و از وزارت خارجه خواسته بود که سطح روابط با بریتانیا را از سفیر به کاردار تنزل دهد. شورای نگهبان این مصوبه مجلس را تائید کرد.
 
براساس قانون ابلاغ شده، وزارت خارجه ایران باید درمدت دو هفته سطح روابط سیاسی، اقتصادی و بازرگانی با دولت بریتانیا را به حداقل برساند.
 
ازسوی دیگر در این قانون به وزارت خارجه اجازه داده شده تا درصورت «تغییر سیاست‌های خصمانه انگلیس»، سطح روابط را ارتقا دهد.
 
دولت ایران در شرایطی این قانون را ابلاغ کرده که هفته پیش سفارت بریتانیا در مرکز تهران و محل سکونت دیپلمات‌های آن در باغ قلهک هدف حمله معترضانی قرار گرفت که رسانه‌های رسمی و نیمه رسمی ایران آنان را «دانشجویان بسیجی» معرفی کردند.
 
این معترضان در حمایت از مصوبه مجلس درمورد کاهش سطح روابط با بریتانیا و اعتراض به حمایت لندن از تشدید تحریم‌های تهران به مجموعه‌های دیپلماتیک بریتانیا در تهران حمله کردند.
 
درنتیجه این حملات دولت بریتانیا کارکنان سفارت‌خانه خود از تهران را خارج کرد و به کارکنان سفارت ایران در لندن نیز ۴۸ ساعت فرصت داد تا این کشور را ترک کنند.
 
دامینیک جان چیلکات، سفیر لندن در تهران، پس از بازگشت به کشورش حکومت ایران را به حمایت از حمله‌کنندگان به مراکز سفارت بریتانیا متهم کرد.
 
قانون کاهش سطح روابط با بریتانیا در شرایطی ابلاغ شده که احمد آوایی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفته بود که  شورای عالی امنیت ملی، وزارت امور خارجه و نهاد ریاست‌جمهوری مایل به «قطع رابطه» با بریتانیا نبوده‌اند.
 
طرح کاهش رابطه با بریتانیا پس از آن تصویب شد که دولت این کشور، ۳۰ آبان‌ماه از وضع تحریم‌های مالی تازه‌ای علیه ایران، از جمله قطع تمام ارتباطات مالی خود با نهادهای مالی این کشور شامل بانک مرکزی خبر داد.
در پی انتشار گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر فعالیت نظامی اتمی ایران، این کشور همراه با متحدان غربی خود اعمال تحریم‌های جدید علیه نظام بانکی و صنعت پتروشیمی ایران را در دستور کار خود قرار داده بود.
 
درهای مذاکره با تهران باز است
 
هم‌زمان یک سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا به نشریه مصری الاهرام گفته‌ است که با وجود بن‌بست دیپلماتیک موجود میان ایران و بریتانیا، «درهای مذاکره با تهران هم‌‌چنان باز است».
 
این مقام دولت بریتانیا افزوده است که پیش از شروع گفت‌وگو با ایران لازم نیست که «پیش شرط خاصی» تعیین شود و گفت‌وگو درمورد هر موضوعی به محتوای آن موضوع بستگی دارد.
 
برنامه هسته‌ای ایران موضوع اصلی اختلاف این کشور با غرب ازجمله بریتانیا است؛ غرب نسبت به صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران تردید دارد اما ایران هدف از اجرای این برنامه را تأمین برق اعلام کرده است.
 
این سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا نیز تاکید کرده است که کشورش گفت وگو درمورد برنامه هسته‌ای ایران را بایکوت نخواهد کرد و لندن در نشست آینده گروه «سه کشور اتحادیه اروپا و سه کشور دیگر»، گروه ۵+۱، شرکت خواهد کرد.
 
گروه ۵+۱ شامل سه کشور اروپایی بریتانیا، فرانسه و آلمان و چین، آمریکا و روسیه طرف مقابل ایران در گفت‌وگوهای برنامه هسته‌ای ایران هستند.

+56
رأی دهید
-106

Azadikhah - تكسل - هلند
عجب بابا! از در رو دیوار سفارت بالا رفتین سفارت رو داغون کردید یک چیزی هم طلب دارید!جالب اینجاست که خامنه‌ای و احمدی نژاد در مورد این جریان سکوت کردند!استعمارگر پیر خودش شماها رو بر سر قدرت آورد
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 14:50
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.