انتقاد کاخ سفید از مسدود شدن سفارت مجازی آمریکا

وزارت امور خارجه آمریکا می‌گوید که سفارت‌خانه مجازی می‌تواند "در غیاب روابط مستقیم مانند پلی میان مردم ایران و آمریکا" عمل کند

آمریکا از اقدام ایران در مسدود کردن سفارتخانه مجازی این کشور برای ایرانیان که ساعاتی پس از راه اندازی از دسترس کاربران ایرانی خارج شد، انتقاد کرد.

کاخ سفید روز چهارشنبه (هفتم دسامبر - ۱۶ آذر) اعلام کرد که این اقدام ایران (فیلتر کردن) نشان می دهد که حکومت به مردم خود اعتماد ندارد. با این حال، دولت آمریکا اعلام کرده که به تلاش خود برای برقراری ارتباط با "مردم ایران و جامعه ایرانی" ادامه خواهد داد.


تنها پس از چند ساعت از راه اندازی این وبسایت که خدمات کنسولی ارایه نمی کند و به گفته کاخ سفید به منظور "برقراری ارتباط تعاملی میان ایرانیان و آمریکا" ایجاد شده است، کاربران اینترنت با صفحه ای مواجه شدند که حکایت از مسدود شدن این وبسایت داشت.

سایت سفارت‌خانه مجازی آمریکا در تهران که توسط وزارت امور خارجه ایالات متحده راه اندازی شده، حاوی اطلاعات مختلف درباره چگونگی مطرح کردن تقاضای روادید سفر به ایالات متحده و تحصیل در دانشگاه‌های این کشور است.

وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد این سفارت‌خانه مجازی می‌تواند "در غیاب روابط مستقیم، مانند پلی میان مردم ایران و آمریکا" عمل کند.

روابط ایران و آمریکا پس از حمله "دانشجویان پیرو خط امام" به سفارت‌خانه ایالات متحده در تهران در ۱۳ آبان ۱۳۵۸ قطع شد.

وزارت امور خارجه آمریکا گفته است که این سفارت‌خانه مجازی به ایرانی‌ها امکان می‌دهد که نظراتشان را درباره سیاست‌های دولت آمریکا به مقام‌های این کشور منتقل کنند.

'فریبکاری جدید شیطان بزرگ'

هم‌زمان شماری از نمایندگان مجلس ایران از اقدام آمریکا برای راه اندازی این سفارت خانه مجازی انتقاد کرده‌اند.

علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران در گفت‌وگو با سایت خانه ملت (خبرگزاری مجلس ایران) ایجاد این سفارت‌خانه اینترنتی را "فریبکاری جدید شیطان بزرگ" خواند.

آقای بروجردی گفت که این اقدام نمی‌تواند نشان‌دهنده احترام آمریکا به حقوق شهروندان ایرانی باشد، چرا که به گفته او "تحریم قطعات هواپیماهای مسافربری توسط آمریکا که جنگ، نه با دولت که با ملت ایران است، نشان می‌دهد که آمریکا کوچکترین احترامی برای شهروندان ایرانی قائل نیست."

حشمت االه فلاحت‌پیشه، یکی دیگر از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، تأسیس سفارت‌خانه مجازی آمریکا در تهران را "اعلام عمومی برای جذب جاسوس توسط آمریکا" توصیف کرد.

آقای فلاحت‌پیشه با اشاره به این که "بر اساس کنوانسیون های روابط دیپلماتیک، چیزی به نام سفارت‌خانه مجازی وجود ندارد"، این اقدام آمریکا را "نوعی فشار سیاسی به جمهوری اسلامی ایران" خواند.

حسن غفوری فرد، عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس ایران نیز هدف آمریکا از این کار را "فاصله انداختن بین دولت و ملت ایران" خواند و گفت: "ملت ایران علاقه‌ای به برقراری ارتباط حتی در سطح سفارت‌خانه مجازی نخواهند داشت."

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا در اواخر ماه اکتبر در مصاحبه با بی‌بی‌سی فارسی از برنامه آمریکا برای راه‌اندازی سفارت‌خانه مجازی خبر داده بود که در آن زمان هم این خبر با واکنش تند مقام‌های جمهوری اسلامی ایران مواجه شد.

+193
رأی دهید
-26

mehr47 - تهران - ایران
دیشب بسیجی ها رفتن از دیوار سفارت بالا از اون طرف خوردن زمین ساندیس خور و ساندیس دونشون یکی شده!!!! هه هه هه
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 08:50
danial nabi - استكهلم - سوئد
چه کار باید کرد که نشان دهد نه با انگلیس می‌خواهیم کاری داشته باشیم نه با آمریکا کی‌ رو باید ببینیم؟؟؟
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 09:22
asemane iran - تهران - ایران
دولت ایران بهتره هر چه سریعتر به جای چا پلسی و پاچه خواری کشورها یه رده چندم که خودشون همگی‌ دست بوسه امریکان با اصل کاری یعنی‌ آمریکا ارتباط برقرار کنه و همین طور دست تند رو‌های افراطی رو از سیاست و اقتصاد کوتاه کنه ، و قضیه خودی و غیر خودی رو برای همیشه فراموش کنه و به جاش از ایرانی‌های متخصص و شایسته در سراسر دنیا استفاده کنه تا شاید این همه خرابکاری تو ۳۳ ساله گذشته رو یه کمشو جبران کنه.
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 09:24
oghab - هلسينكي - فنلاند
یعنی‌ واقعا یکر سری ابله فکر می‌‌کنن آمریکا به فکر مردم ایران است؟؟؟؟
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 17:54
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.