آمریکا اظهارات اسد درباره دست نداشتن در سرکوب معترضان را «بی اعتبار» دانست

کاخ سفید روزچهارشنبه اظهارات بشار اسد، رییس جمهوری سوریه درخصوص صادر نکردن دستور سرکوب تظاهرات مسالمت آمیز در این کشور را «بی اعتبار» خواند. درهمین حال گزارش ها حاکی است که ترکیه تحریم های تازه ای علیه حکومت سوریه اعمال کرده است.

                      آمریکا اظهارات اسد درباره دست نداشتن در سرکوب معترضان را «بی اعتبار» دانست  

بشار اسد در گفت و گو با یک شبکه تلویزیون آمریکایی «ای بی سی» مسوولیت سرکوب های معترضان در این کشور را از خود سلب کرد و گفته است، هدایت نیروهایی که در این سرکوب ها دست دارند در اختیار وی نیست.

در واکنش به این اظهارات بشار اسد، جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، گفت:«این (سخنان) بی اعتبار هستند.»

جی کارنی اضافه کرده است:«جهان آنچه را که در سوریه اتفاق افتاده و می افتد، شاهد است.ایالات متحده و بسیاری از کشورهای دیگر در سراسر جهان که خشونت های وحشیانه حکومت اسد را محکوم کرده اند، می دانند چه اتفاقاتی در حال وقوع است و چه کسی مسئول این اتفاقات است.»

جی کارنی اضافه کرده است:«فکر نمی کنم کسی که این مصاحبه را ببیند، پاسخ های آقای اسد را معتبر بداند.»

گفت وگوی تلویزیونی بشار اسد با «باربارا والترز» روز دوشنبه انجام شده ولی قرار است امروز چهارشنبه از شبکه «ای بی سی نیوز» پخش شود.

رییس جمهور سوریه در این مصاحبه گفته است: «بین اتخاذ سیاستی مبنی بر سرکوب و اشتباهات صورت گرفته از سوی برخی مقام های دولتی، تفاوت وجود دارد. این یک تفاوت بسیار بزرگ است.»

وی هر گونه احساس تقصیر درباره سرکوب ها را رد کرده و می می گوید: «من برای محافظت از مردم بهترین کارها را انجام داده ام، لذا احساس گناه نمی کنم. شما باید برای جان هایی که از دست رفته اند متاسف باشید. اما وقتی که کسی را نمی کشید، نباید احساس گناه کنید.»

باربارا والترز در چالش با سخنان رییس جمهور سوریه، به او گفته است: «بازرسی های خانه به خانه صورت گرفته و کودکان بازداشت شده اند. من این تصاویر را دیدم.»

بشار اسد در پاسخ گفت، «بگذار با تو رک باشم باربارا؛ من حرف تو را باور نمی کنم.»

این در حالی است که براساس برآورد سازمان ملل متحد، از زمان آغاز اعتراضات ضد دولتی در سوریه در ماه مارس تا کنون دست کم ۴۰۰۰ نفر در این کشور کشته شده‌اند.

باربارا والترز در این گفت وگو به آمار و اسناد منتشر شده از سوی سازمان ملل اشاره می کند که بشار اسد در پاسخ می گوید: «ما چنین مدارکی را ندیده ایم. اگر آن ها راست می گویند، مدارک را برای ما بفرستند تا صحت آن بررسی کنیم. سازمان ملل نهادی نیست که هرچه بگوید دربست اعتبار آن قبول باشد.»

اقدام تازه دولت ترکیه

در همین حال دولت ترکیه اعلام کرده است که تعرفه کمرگی را برای کالاهای سوریه افزایش خواهد داد.

«حیات یازیچی»، وزیر تجارت و گمرک ترکیه روز چهارشنبه گفته است:«ما مالیات بر کالاهای وارداتی از سوریه را ۳۰ دصد افزایش می دهیم.»

دولت ترکیه روز چهارشنبه نهم آذرماه در اعتراض به سرکوب معترضان توسط حکومت بشار اسد، تحریم هایی را علیه سوریه اعمال کرد.

احمد داوود اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه ، گفته بود، کشورش روابط مالی با سوریه و بانک مرکزی این کشور را متوقف کرده و اموال و دارایی دولت سوریه را مسدود خواهد کرد.

سوریه نیز در واکنش به این اقدام قرارداد تجارت آزاد بین دو کشور را لغو کرد و تعرفه گمرکی کالاهای ترکیه و همچنین بهای سوخت را برای کامیون های ترانزیتی ترکیه افزایش داد.

با این حال، وزیر تجارت و گمرگ ترکیه می گوید:«سوریه هزینه زیادی برا یاین تحریم ها پرداخت خواهد کرد.

وزی راقتصاد ترکیه نیز گفته است که کشورش درحال بررسی مسیرهای ترانزیت کالا به کشورهای خاورمیانه جایگزین برای سوریه مانند عراق است.

+122
رأی دهید
-26

ordak - بن - المان
شما حضرات واقعاً رو دارید،عامل هر چه جنایت بدبختی تو دنیا شمایید،هیچ قومی به اندازه شما جنایت نکرده ولی جوری می اراجیفید انگار ازارتان به هیچکس نرسیده.
‌چهارشنبه 16 آذر 1390 - 21:03
1k adame sadegh - تورنتو - كانادا
این را که عمه من هم می‌دانست،بابا خیلی‌ زحمت کشیدید. لا عقل بیاید کاری کنید تا مردم از دست این جنایت کار راحت شوند.بعدش هم نوبت سید علی‌ خ....ما..ج...هست.
‌چهارشنبه 16 آذر 1390 - 22:05
compatriot - تورنتو - کانادا
باید گوش‌های بادبزنیش را برید گذاشت کف دستش حالا که گوش شنوا ندارد!
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 01:43
red.boy - تهران - ایران
ordak - بن - المان_ میشه بگی امریکا چه جنایاتی کرده؟ بگید ما هم بفهمیم.
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 05:37
zpirooz - آخن - آلمان
این یارو هم که مثل محمود خودمون روانیه. هر چی سند بهش بدی خودشو میزه به کوچه علی چپ هر دروغی هم که میخواد ببافه میگه سندش موجوده. بسه دیگه داداش من بار و بندیلتو جمع کن برو بگذار نوبت بقیه هم بشه مردم ایران منتظرن
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 06:04
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.