نقشه ورود پسر قذافی به مکزیک خنثی شد

ساعدی قذافی از زمان فرار از لیبی در ماه سپتامبر در کشور نیجر تحت بازداشت خانگی است

مقام‌های مکزیک از خنثی کردن نقشه یک سازمان جنایی برای وارد کردن غیرقانونی یکی از پسران معمر قذافی، رهبر سابق لیبی به مکزیک در زمان اوج قیام علیه سرهنگ قذافی خبر دادند.

ساعدی قذافی از زمان فرار از لیبی در ماه سپتامبر (حدود سه ماه پیش) در کشور نیجر واقع در غرب آفریقا تحت بازداشت خانگی است.

سخنگوی دولت مکزیک گفت که نقشه ورود ساعدی قذافی و شماری از اعضای خانواده او به مکزیک در پی دریافت یک گزارش اطلاعاتی خنثی شد. چندین نفر در ارتباط با این موضوع دستگیر شده‌اند.

مقام‌های مکزیک گفتند که در این طرح –که در تاریخ ۶ سپتامبر (۱۵ شهریور) فاش شد– از مدارک و اسامی جعلی استفاده شده بود.

الخاندرو پویره، وزیر کشور مکزیک گفت که نقشه قاچاق ساعدی قذافی و همراهانش به داخل مکزیک که توسط یک حلقه جنایی "با ابعاد بین‌المللی" طراحی شده بود، در ماه سپتامبر و پیش از رسیدن به مرحله اجرایی خنثی شد.

به گفته آقای پویره این حلقه شامل شهروندان چندین کشور از جمله مکزیک، دانمارک و کانادا بود.

او در یک کنفرانس خبری در مکزیکوسیتی گفت که این گروه در حال خرید خانه‌های امن و بازکردن حساب‌های بانکی بودند.

خرید خانه در همسایگی لیدی گاگا

یکی از مناطقی که خریداری خانه در آن در حال انجام بود، یک ساحل گران‌قیمت در کرانه اقیانوس آرام بود که افراد مشهوری هم‌چون لیدی گاگا در آن ویلا دارند.

دولت نیجر در تاریخ ۱۴ سپتامبر – هشت روز بعد از خنثی شدن نقشه قاچاق ساعدی قذافی به مکزیک – اعلام کرد که او وارد نیامی، پایتخت نیجر شده است.

پلیس بین‌الملل در تاریخ ۲۹ سپتامبر حکم جلب ساعدی قذافی را صادر کرد که بر اساس آن تمام کشورهای عضو اینترپول موظف شدند که در صورت ورود او به خاکشان، او را دستگیر کنند.

پیش از این، ممنوعیت سفر و مسدود شدن دارایی‌های ساعدی قذافی نیز طی قطعنامه‌ای از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد به تصویب رسیده بود.

ساعدی قذافی، ۳۸ ساله، که زمانی در لیگ فوتبال ایتالیا (سری آ) بازی می‌کرد، در زمان حکومت پدرش، ریاست فدراسیون فوتبال لیبی را بر عهده داشت.

+193
رأی دهید
-28

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.