واکنش ها به راه اندازی سفارت مجازی آمریکا؛ ایران سایت سفارت را فیلتر کرد

واکنش ها به راه اندازی سفارت مجازی آمریکا؛ ایران سایت سفارت را فیلتر کرد

صفحه اول نسخه فارسی سایت مجازی آمریکا برای ایران.
 

مقام های جمهوری اسلامی ایران ساعاتی پس از راه اندازی سفارت مجازی آمریکا برای مردم ایران، سایت این سفارت را فیلتر کردند و همزمان چند نماینده مجلس، اقدام اخیر آمریکا را «منافقانه» و برای «جاسوسی» ارزیابی کردند.
 
وزارت امور خارجه آمریکا روز سه شنبه اعلام کرد که برای ارتباط بهتر با مردم ایران یک سفارتخانه مجازی بر روی اینترنت راه اندازی کرده است. این وب سایت به دو زبان فارسی و انگلیسی است و قرار است که ایرانیان با مراجعه به آن پرسش ها و مسائل مربوط به ویزا را پیگیری کنند.
 
گزارش های رسیده از ایران حاکی است که ساعاتی پس از راه اندازی این سفارت مجازی، مقام های ایران دسترسی به آن را ممنوع کرده و این سایت را فیلتر کرده اند.
 
خبرگزاری آلمان در این زمینه گزارش داده است که سایت مجازی سفارت آمریکا به آدرس iran.usembassy.gov اوایل روز چهارشنبه و در نخستین روز کاری پس از تعطیلات تاسوعا و عاشورا، مسدود و فیلتر شده است.
 
خبر راه اندازی این سایت که نخستین بار در مصاحبه ماه پیش هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، با شبکه های تلویزیونی صدای آمریکا و بی بی سی فارسی اعلام شد، با واکنش های تند مسوولان جمهوری اسلامی ایران روبرو شده بود.
 
علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی، در این زمینه گفته بود که این برنامه با شکست روبرو خواهد شد و «اگر آمریکایی ها تصور می کنند که می توانند با سفارتخانه مجازی خود در ایران کاری انجام دهند، در اشتباه هستند.»
 
به دنبال راه اندازی سایت سفارت مجازی آمریکا، نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه به خبرگزاری ایسنا گفت: «من پیش بینی می کنم که این سایت حداکثر شش ماه تا یکسال فعالیت خواهد کرد.»
 
اسماعیل کوثری در خصوص دلایل این پیش بینی خود گفته است: «مسوولان آمریکایی بدانند که آن قدر انتقادها به آنها افزایش می یابد که به زودی از کرده خودشان پشیمان می شوند و این سایت مجازی را هم تعطیل می کنند.»
 
حسین ابراهیمی، دیگر نماینده مجلس، هدف از راه اندازی سفارت مجازی آمریکا را «جاسوسی» عنوان کرد و گفت که «آمریکایی می خواهند با افرادی در کشور ارتباط داشته باشند.»
 
وی تهدید کرد که «جمهوری اسلامی ایران می تواند در فضای سایبری اقداماتی را برای مقابله با این توطئه ها انجام دهد» و افزود: «کاربران سایبری ما قوی هستند و می توانند اقدامات خوبی انجام دهند.»
 
خبرگزاری مهر نیز که وابسته به سازمان تبلیغات جمهوری اسلامی است در گزارشی از راه اندازی این سایت، اقدام وزارت امور خارجه آمریکا را «ریاکاری» و «عوامفریبی» دانسته و نوشته است: آمریکا «همواره تلاش های خصمانه بسیاری را علیه ملت ایران به ویژه در موضوع هسته ای انجام داده است.»
 
هیلاری کلینتون در پیامی ویدئویی به مناسبت راه اندازی سایت سفارت مجازی آمریکا گفته است که «نبود سفارت آمریکا در تهران، مانعی برای گفت و گو میان شهروندان ایران و آمریکا شده است.»
 
وی افزوده است: «با استفاده از فناوری روز، ارتباط امکان پذیراست و این محیط برای گفت وگو میان شهروندان ایران و آمریکا در امور سیاست، فرهنگ و مردم ساخته شده است.»
 
وندی شرمن، معاون وزارت امور خارجه آمریکا در امور سیاسی، نیز به هنگام آغاز به کار این سفارتخانه مجازی گفت: «ما می خواهیم به صورت مستقیم با مردم ایران ارتباط برقرار کنیم. ما می خواهیم همه مردم ایران به ویژه  جمعیت بزرگ جوانان درداخل ایران بدانند که ایالات متحده به مردم ایران و تمدن آنها عمیقا احترام می گذارد.»
 
تهران و واشینگتن به دنبال حمله دانشجویان موسوم به «پیرو خط امام» به سفارت آمریکا در تهران در روز ۱۳آبان ۱۳۵۸، سه دهه است که با یکدیگر مناسبات دیپلماتیک ندارند و از آن زمان تنش در روابط دو کشور همواره فراز و فرودهای زیادی داشته است.

+87
رأی دهید
-60

efrati - آبادان - ایران
دوستان خوشبختانه این سایت بصورت SSL هست و می تونید با این آدرس بازش کنید https://iran.usembassy.gov
‌چهارشنبه 16 آذر 1390 - 09:45
نوید ازادی - ادانا - ترکیه
عالیییییییییییییییه
‌چهارشنبه 16 آذر 1390 - 09:56
پرستو33 - تهران - ایران
همچنان از گوشه و کنار کشوور خبر میرسه افرادی به قصد اشغال سفارت خودشونو به مونیتورها میکوبن تا این سفارت رو هم اشغال کنن و به هول و قوه ی الهی مطمئنن بالاخره سربازان گمنام امام زمان و دانشجویان جیگیلی ما موفق به اشغال این سفارت میشن ایشالا ماشالا
‌چهارشنبه 16 آذر 1390 - 10:44
bavar88 - آمستردام - هلند
حالا معلوم شد که کی‌ از رابطه نداشتن بیشتر میسوزه...معلومه که سوزش آمریکا برای نداشتن راه چپاول دوباره مردم و غارت ایران خیلی‌ زیاد است که دست به التماس و ایجاد راه ارتباطی‌ این چنین میزند....تا از ملت ایران عذر خواهی‌ نکنین و همه خسارت مادی و معنوی که به ملت ایران زدید را جبران نکنید پای شما به ایران باز نخواهد شد...مرگ بر خائنین. آمریکا در دوره بد اقتصاد است و شروع برای یافتن چراگاه جدید..هه‌هه‌هه
‌چهارشنبه 16 آذر 1390 - 11:20
Azadikhah - تكسل - هلند
خیلی‌ از سایت‌ها فیلتر هست اینم روش.خدا داده فیلتر شکن!
‌چهارشنبه 16 آذر 1390 - 12:02
assassin - ایران - ایران
رژیم فاشیستی خامنه ای اتش زده به ایران . مرگ بر خامنه ای فاشیست
‌چهارشنبه 16 آذر 1390 - 12:37
assassin - ایران - ایران
الان نمیدونم یه عده برا چی منفی دادن؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!
‌چهارشنبه 16 آذر 1390 - 12:38
assassin - ایران - ایران
داخل ایران اسلامی دسترسی به اینترنت (اینترنت واقعی) دیگه داره تبدیل به یه توهم میشه . همه ی سایت هایی که تو وزارت ارشاد ثبت شدن محتوای آشغال و به درد نخورو دروغین دارن. دیگه من یکی به این نتیجه رسیدم هر سایتی که در ایران فیلترینگ نباشه ارزش استفاده نداره ، در عوض سایت های که فیلترشدن واقعا سایت های پر محتوا و به درد بوخوری هستند. واقعا ما ایرانی ها چقدر بدبخت هستیم که دارن سفارت مجازی درست میکنن . تو ایران همه چی مجازیه . حتی اگه یه دوست هم بخوایی باید تو دنیای مجازی دنبالش بگردی. واقعا برای همه یه ایرانیان بدبخت متاسفم که تو چنین کشوری که مقاماتش این گونه گرگ صفت هستند زندگی میکنیم. ****من ایرانی نیستم من حصرت ایرانی بودن دارم****
‌چهارشنبه 16 آذر 1390 - 12:44
arizona - فینیکس - آمریکا
پرستو33 . فکر میکنم این بهترین کامنتی بود که من تو تمام عمرم دیدم.یعنی تو آخرشی.راست میگن ایرانی ها خیلی باهوشی.واقعا دمت گرم.مردم از خنده
‌چهارشنبه 16 آذر 1390 - 15:28
assassin - ایران - ایران
در نوشته ی بالام منظور حسرت* بود که اشتباها به ص نوشته شده بود . اصلاح میکنم این پایین
‌چهارشنبه 16 آذر 1390 - 15:57
IRAN+ISRAEL+USA 4EVER - مونیخ - آلمان
پرستو۳۳ - تهران - ایران, از خنده دل‌ درد گرفتم، خوب اومدی اینو
‌چهارشنبه 16 آذر 1390 - 17:27
IRAN+ISRAEL+USA 4EVER - مونیخ - آلمان
باور۸۸ - آمستردام - هلند. ، نظر خانم کلینگتون مردم ایران هستند، ایشان میخوان با مردم ارتباط داشته باشند. مگر توی این خبر آمده که ایشان خواهان ارتباط با یک مشت عره و اورره و شمسی‌ کوره بسیجیه شپشو هستند؟! ناراحت نشو طرف صحبت ایشان شما نیستید!
‌چهارشنبه 16 آذر 1390 - 17:39
zpirooz - آخن - آلمان
اینجوری که توی ایران همه چیز داره مجازی میشه می ترسم یه روز مردم از ترس حکومت خانه و خانواده شون رو هم مجازی کنند
‌چهارشنبه 16 آذر 1390 - 19:30
akbar.321 - اراک - ایران
باور۸۸.آمستردام،هلند:من نمیدونم امسال تو در اروپا چه .... میکنند،بیا ایران بعد از این حرفهای زیادی بزن.!!!!!
‌چهارشنبه 16 آذر 1390 - 19:42
Molla breaker - استکهلم - سوئد
باور٨٨. امستردام. اخه دستمال بدستى تا این حد
‌چهارشنبه 16 آذر 1390 - 21:10
mortimer - اصفهان - ایران
این هم به جمع اون 6میلیون وب سایت دیگه اضافه شد!-فیلترنت-
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 05:34
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.