ابراز نگرانی از دسترسی ایران به اطلاعات هواپیمای سرنگون شده آمریکا

یک هواپیمای RQ-170

یک «مقام آگاه نظامی» ایران می گوید که اقدامات عملیاتی علیه هواپیماهای «متجاوز» محدود به مرزهای کشور نخواهد ماند و همزمان یک مقام نظامی آمریکا از دسترسی تهران به اطلاعات محرمانه هواپیمای جاسوسی این کشور که دو روز پیش توسط ایران سرنگون شد ابراز نگرانی کرد.
 
رسانه های ایران روز یکشنبه اعلام کردند که نیروهای مسلح جمهوری اسلامی موفق شدند تا یک فروند هواپیمای بدون سرنشین پیشرفته جاسوسی آمریکایی از نوع RQ170 را سرنگون کنند.
 
یک فرمانده نظامی جمهوری اسلامی که خبرگزاری ایسنا از وی به عنوان «مقام آگاه نظامی» نام برده است، گفته که «این هواپیما با اندک خسارتی سرنگون شد و در اختیار نیروهای مسلح قرار گرفت.»
 
وی که نامش فاش نشده است با اشاره به اینکه این هواپیما در مناطق مرزی شرقی ایران ساقط شده است، گفت: «نظر به وقوع تجاوز آشکار مرزی، اقدامات عملیاتی و الکترونیکی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران علیه پرنده‌ های متجاوز، به مرزهای کشور محدود نخواهد ماند.»
 
همچنین محمد گلپایگانی، رییس دفتر رهبر جمهوری اسلامی ایران، روز سه شنبه در شهرکرد، سرنگون کردن هواپیمای آمریکایی را «کار بسیار بزرگی» خواند.
 
در همین حال، خبرگزاری آسوشیتدپرس از یک مقام نظامی آمریکایی نقل و قول کرده که گفته است، «آنها نگران هستند ایران به اطلاعات محرمانه‌ای که توسط هواپیمای تجسسی بدون سرنشین ضبط شده است، دسترسی یابد.»
 
این مقام آمریکایی افزوده است که هواپیمای یاد شده، در روزهای گذشته در حال چرخ زنی در مرزهای غربی افغانستان بوده که در خاک ایران افتاده است.
 
اطلاعات تازه درباره هواپیمای سرنگون شده تجسسی
 
از سوی دیگر، روزنامه آمریکایی لوس آنجلس تایمز به نقل از یک مقام نظامی که نخواسته نامش فاش شود، گفته است که این هواپیما در حال انجام عملیات تجسسی برای سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) بوده است.
 
این روزنامه می گوید که مشخص نیست عملیات این هواپیما در خاک ایران بوده یا اینکه به صورت اتفاقی وارد حریم هوایی ایران شده است.
 
هواپیماهای تجسسی آر کیو ۱۷۰، نسل جدید هواپیماهای بدون سرنشین تجسسی هستند که قابلیت شنود تلفن های همراه از ارتفاع زیاد را دارند و همچنین می توانند بدون آنکه شناسایی شوند در کشور متخاصم به جمع آوری اطلاعات بپردازند.
 
این هواپیما با دستگاه های بسیار پیچیده ای که بر روی آن نصب شده است می تواند بوی آزمایشگاه‌های هسته‌ای زیرزمینی را شناسایی کند و همچنین از سیستم‌های عکسبرداری بسیار پیشرفته‌ای بهره می‌برد.
 
روزنامه آمریکایی لوس‌آنجلس تایمز افزوده است: توانایی‌، قیمت، اندازه دقیق و حداکثر سرعت این هواپیما تجسسی، توسط وزارت دفاع آمریکا فاش نشده است.
 
این روزنامه به نقل از برخی تحلیلگران غربی می‌نویسد که ممکن است اطلاعات فیزیکی و یا اطلاعات جمع‌آوری شده توسط این هواپیما، مورد استفاده ایران قرار نگیرد، اما آنها می‌توانند این اطلاعات را در اختیار چین و روسیه، رقبای آمریکا، قرار دهند.
 
این در حالی است که برخی تحلیلگران نظامی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته اند که حتی اگر ایران به اجزایی از این هواپیما دست پیدا کرده باشد، آن چنان اطلاعاتی به دست نخواهند آورد چرا که این هواپیمای تجسسی از ارتفاع بسیار زیادی سقوط کرده و احتمالا اجزای آن بسیار آسیب دیده اند.
 
اما جان کیربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) گفته است: هنگامی که این گونه هواپیماها، چه با سرنشین و چه بدون سرنشین، از دست بروند همیشه موجبات نگرانی را فراهم می آورد. خصوصا اینکه در جایی باشد که نیروهای آمریکایی به آن دسترسی ندارند.

+90
رأی دهید
-164

shahram407 - تهران - ایران
دم برو بچ ارتش گرم!!! هزارتا. مرسی . زنده باد ایران و ایرانی وطن پرست(هرجا هست هر کی هست با هر دین و ایینی). ننگ و مرگ بر وطن فروش خاک بر سر اجنبی پرست!!!
‌چهارشنبه 16 آذر 1390 - 07:20
afshin71741 - تهران - ایران
ای بابا آمریکا یه هواپیمای غیر جاسوسی فرستاده تو ایران واسه اهداف بشر دوستانش تا اطلاعات غیر مهم رو جمع آوری کنه و از اونجایی آمریکا بشر دوسته خوب اجازه نمیخواد که هواپیمای غیر جاسوسی!!!!!!!!!!! به ایران بفرسته و اطلاعات این هواپیما چون اطلاعات غیر جاسوسی بوده!!!!!!!!!!! آمریکا نگرانه. ای بابا چقدر آمریکا نازه.
‌چهارشنبه 16 آذر 1390 - 07:30
khosh bavar - يزد - ايران
چیزیکه عوض داره، گله نداره ! آمریکا، شما یادتان رفت، که به خلبان صدام پول دادید که او در آن زمان هواپیمای میگ روسی که یکی‌ از پیشرفتهترین هواپیمای آنزمان بود به اسراییل بیاورد و از آنجا به آمریکا روانه شد تا شماها هم از تکنیک پیشرفته فضایی روسی عقب نمانید ! الان چین و روسیه برای دست یافتن به این تکنیک لوژی سر و دست میشکنند و چاپلوسی آخوندها را می‌کنند و امتیازیی به آنان خواهند داد ! جنگ سرد همیشه ادامه خواهد داشت که باعث پیشرفت تکنیک خواهد شد !
‌چهارشنبه 16 آذر 1390 - 07:38
romano - تهران - ایران
دسترسی به اطلاعات این سیستمها محاله اولا تمام اطلاعات رمز شده‌اند که گشایش آنها محاله (نیا بگو هکرهای سپاه و از این داستانها حوصله داری)، دوم اینکه این سیستمها از زمان جنگ سرد عوض و بدل دارند یعنی یک نسخه روی سیستم نسخه دیگر روی یک ایستگاه زمینی رونویسی می‌شود یا حتی روی اقیانوس هند یا .. و بسیار هم رمز سنگینی دارند و امنیت این رمزها را توسط متخصصان هر روزه چک می‌کنند ودائما کلید رمز را تغییر می‌دهند. سوم اینکه از زمان جنگ سرد تمامی سیستمهای اینگونه قابلیت نابود سازی خود و اطلاعات و .. همه را دارند حال زمان سال 2012 میلادیست و اصولا سیستم نابود سازی خودکار به جنگ جهانی دوم بر می‌گردد. مشکلی احتمالی این سیستم بخاطر خوردن ساعقه احتمالا بوده وگرنه آمریکاییها تستهای دائمی ریسک و سلامت فعلی سیستم را در تمام سطوح کشور خود از جمله نظامی دارند. در صورت دسترسی ایران به این سیستم حتی آنرا باز نمی‌تواند بکند اصولا مهندسی معکوس یک وسیله دانشی کمتر از ساخت آن نمیخواهد منتها تو تنها معطل فوت استادی قضیه هستی یا ایده دیگری در ذهنت داشته‌ای ادامه ..
‌چهارشنبه 16 آذر 1390 - 09:06
romano - تهران - ایران
و تنها چیزی که بدرد ایران میخورد شکل آن است که آنهم باز به دلیل عدم دانش بومی کاربردی ندارد الا در یک معامله به چین آنرا بفروشند و ازشون ترقه چینی برا روز مبادا بخرند یا استفاده تبلیغاتی بکنند خلاصه الان سایز لباس زیر اهل بیت معظم اله هم دست طرفهاست که خودتون می‌دونید نمیخوام بیخود اونها رو پرقدرت نشون بدم ولی اونها مثل بچه درسخونها هستند و کارشونو برای شب امتحان نمی‌گذارند مطمئنم تا الان ظرف 3 سال گذشته میلیونها صفحه عکس و سند و نقشه با جزئیات و طرحهای پیشنهادی و بررسی شده نظامی برای هر کدومشون دارن و ستادی هست که دائم اینها رو بروز می‌کنه السلام علیکم ولا تفرقو ( ضمنا اون دوستایی که تحمل خوندن مطالب مارو ندارن اولا نخون بقول خودت 12 هزار حرف در یک صفحه چرا می‌خونیش دوما بابا ما بجون پدر مادرمون یک آدم معمولی مثل خودتیم حسادت هم نکن فحاشی در پیغام خصوص نکن راست می‌گی یک حرفی بزن بدرد جمع بخوره ما با سواد کورمون سعی می کنیم این مطالب رو که کلی زحمت بابت یادگیریش کشیدیم بزاریم خدمت شما. شما هم یک لطفی بما بکن بزار یک چیزی ازت یاد بگیریم اگر هم نمی‌تونی پس فقط بخون و برو)
‌چهارشنبه 16 آذر 1390 - 09:15
vudvudak - لس آنجلس - امریکا
آخرش نفهمیدیم اطلاعات ظبط شده از کشور ایران توسط هواپیما، به چه درد ایران میخوره ؟؟؟؟
‌چهارشنبه 16 آذر 1390 - 09:28
massoudoslo - اسلو - نروژ
جایی خودم که این هواپیما را ایران از افغانیها خریده کا افغان ها اون رو تو افغانستان شکار میکنن و به ایران میفروشند و به جاش اسلحه و مهمات میگیرند . رومانا .تهران .ایران . عزیز شما کار خودتان را کنید و به نوشتن ادامه دهید دوست عزیز ما هم حرفا و کلام شما را میخونیم و با توجه به قدرت فکر و ظرفیت مان استفاده میبریم . دستت هم درد نکند هموطن که زحمت میکشی و مطالب را اینجا مینویسی . خود من با خیلی از نظرات و نوشته هات موافقم .
‌چهارشنبه 16 آذر 1390 - 12:39
gharibe UAE - ابوظبی - امارات
نگران باش و از این نگرانی بمیر
‌چهارشنبه 16 آذر 1390 - 13:17
eqqe - بوگوتا - کلومبیا
حتما با پارازیت اندازهای ماهواره روی فرکانس فارسی وان در سیستم های کنترل ماهواره ای هواپیما رفتن دیگه.. حالا خیلی هم که باور کنیم یا خود هواپیما خراب شده افتاده و یا خودشون نشوندنش که وقتی بردنش به ادرس های مرکزهای سری ایران بفهمن کجارو باید بمباران کنن. درضمن شندیم همه قدرت این هواپیما به کنترل شدن از طریق ماهوارس وگرنه یک پلاستیک هم باد کنن میره اسمون و هیچ راداری هم نشونش نمیده.
‌چهارشنبه 16 آذر 1390 - 13:11
elaheh85 - تهران - ایران
دمشون گرم.ایول داره.این سپاهی هارو دسته کم نگیرید.محال نیست رمز گشایی بشه.اون جاسوس ایرانی که تو سازمان سیاه و حتی جاسوسی المان وارد شده بود و به اطلاعات مهمی دست پیدا کرده که یادتون نرفته.ایران از نظر اطلاعاتی جزوء سه کشور برتر دنیاست.اسرائیل.آمریکا و ایران.این آخوندارو دستم گرفتیم که همه جور بلای سرمون میارن.حقشه این آمریکایی خون خوار.باید از صحنه ای روزگار محو بشه.هرچی بلا رو زمینه از انگلیس و آمریکاست.امریکا هم که همشون نژاد انگلیسی و آفریقای دارن.
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 10:33
solarist - تهران - ایران
solarist.tehran.irane aziz. اینکه بتونن سیستم هوایی این هواپیمارو هک کنند یعنی یه چیزی فراتر از ساخت این سیستم.در واقع وقتی یکی ، ضد یه چیزو بلده ، میشه گفت نه تنها به اطلاعات ساخت اون اشراف داره بلکه توان از بین بردن اون هم داره. این یه افتخاره واسه ایرانیان ولی متاسفانه بدست اهلش نیوفتاده.
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 17:16
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.