هواپیمای سقوط کرده آمریکایی از سوی سیا مأموریت داشته است

نمونه‌ای از هواپیماهای بدون سرنشین ارتش آمریکا با تجهیزات پیشرفته نظامی از جمله دوربین‌های قوی


به نوشته روزنامه "واشنگتن پست" هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی که در ایران سقوط کرده، در حال انجام مأموریتی از سوی سازمان سیا بوده است. مقامات پنتاگون و سیا تا کنون هیچ گونه اظهار نظر رسمی در این مورد نکرده‌اند.

نیروهای بین‌المللی آیساف پس از سقوط هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی از نوع RQ-170 در روز یکشنبه (۴ دسامبر/۱۳ آذر)، در واکنش به این حادثه اظهار داشتند این هواپیما در حال کنترل مرزی میان ایران و افغانستان بوده است.

اما روزنامه واشنگتن پست در گزارشی از تردید کارشناسان نسبت به صحت این موضوع خبر داده و نوشته است که به باور این افراد برای کنترل مرزی استفاده از چنین هواپیماهای مدرن و پر هزینه‌ای که بیشتر در زمان جنگ کاربرد دارند، منطقی به نظر نمی‌آید.

به نوشته این روزنامه آمریکایی این هواپیما در حال انجام مأموریتی از سوی سازمان جاسوسی سیا بوده اما هنوز نوع مأموریت آن پیش از سقوط به طور دقیق مشخص نشده است.

سایت اینترنتی اشپیگل با انعکاس این خبر دست داشتن سازمان سیا در مأموریت این هواپیمای بدون سرنشین را با تنش‌های اخیر دیپلماتیک میان ایران و غرب بی‌ارتباط ندانسته و به ویژه به برنامه‌های هسته‌ای ایران و خودداری این کشور از بازرسی تأسیسات هسته‌ای خود توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اشاره می‌کند.

امکان دستیابی به اطلاعات امنیتی از سوی ایران

 نکته مبهم دیگر در حادثه سقوط هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی در خاک ایران، وضعیت این هواپیما پس از سقوط و امکان پی بردن به تکنولوژی ساخت و همچنین اطلاعات امنیتی و نظامی آن از سوی ایران است.

مقامات ایرانی گزارش داده‌اند که این هواپیما پس از سقوط آسیب جدی ندیده است. به نوشته روزنامه واشنگتن پست ساعاتی پس از این حادثه تلویزیون دولتی ایران به پخش تصاویری کلی از هواپیمای RQ 170  بسنده کرده و هیچ‌گونه تصویری که حاکی از این سقوط بوده باشد، به نمایش درنیامده است.

کارشناسانی که با روزنامه‌های واشنگتن پست و لس آنجلس تایمز در این مورد گفت‌وگو کرده‌اند، نظرات متفاوتی را در مورد وضعیت این هواپیما پس از سقوط داشته‌اند.

لورن تامپسون، تحلیلگر مرکز پژوهشی لنگزینگتون ریسک دزدیده شدن فناوری به کار رفته در این هواپیما از سوی ایران را قابل پیش‌بینی دانسته و گفته است: «این حادثه قطعا تیری در قلب دمکراسی نیست، زیرا جاسوسان خارجی پیش از این نیز اطلاعات فراوانی در مورد RQ 170 جمع‌آوری کرده بودند.»

در مقابل اما روزنامه لس آنجلس تایمز به نقل از یکی از اعضای دولت آمریکا که نخواسته نامش فاش شود، از بیم  افشای فناوری جاسوسی به کار رفته در این هواپیما و نگرانی از دست یافتن روسیه و چین به این اطلاعات خبر داده است.

رد ادعای مقامات ایرانی از سوی کارشناسان آمریکایی

 هواپیمای بدون سرنشین و رادارگریز RQ 170 مدرن‌ترین فناوری جاسوسی آمریکا به شمار می‌رود که به باور کارشناسان نظامی در آن جدیدترین تکنیک‌های جاسوسی، نظیر دوربین‌های پیشرفته و دستگاه‌های استراق سمع بهره به کار گرفته شده است.

ارتش آمریکا تازه دو سال پیش وجود چنین هواپیمایی را در ناوگان نظامی خود تأیید کرد. پیش از آن تنها عکسی نا واضح از این هواپیما بر فراز خاک افغانستان منتشر شده بود.

پس از بروز حادثه اخیر در خاک ایران، مقامات این کشور مدعی سرنگون کردن این هواپیما شدند اما به اعتقاد لورن تامپسون سیستم دفاعی هوایی ایران به هیچ وجه قادر به شناسایی موقعیت و سرنگون کردن هواپیماهای بدون سرنشین نیست.

پیش‌تر نیز یکی از مقامات وزارت دفاع‌آمریکا اظهارات برخی از مقامات نظامی ایران درباره تاثیر حملات سایبری بر سقوط این هواپیما را «مهمل» خوانده و گفته بود این هواپیماها از تکنولوژی ماهواره‌ای رمزگذاری‌شده بهره می‌گیرند و همین مساله نفوذ به آن را غیرممکن می‌سازد.

+119
رأی دهید
-109

مهرداد2538 - تهران - ایران
احتمالاً آمریکایی ها این هواپیما را با تهدیدات پشت پرده از ایران پس خواهند گرفت و صدای این قضیه هم در نمی آید.
‌سه شنبه 15 آذر 1390 - 16:26
birmingham - شیراز - ایران
حالا ما نفهمیدیم،زدن،گرفتن،مهار کردن ،دو روز دیگه میگن خلبان داشته ،،همه سر کاریم به این میگن بازی سیاسی .خود آخوند را هم آمریکا به ایران فروخت از آسمان که نیفتاد .لعنت بر قبر خمینی.مرگ بر آمریکا
‌سه شنبه 15 آذر 1390 - 16:58
morgan123 - واشینگتن - امریکا
کارشناسان ایرانی تنها از بدنه این شی پرنده میتوانند تقلید کنند که از روی تصاویر هم امکان پذیر است زیرا آنالایز و تحلیل عملکردهای پیچیده بخشهای مهم الکترونیکی آن نیاز به تجهیزات و فن آوری دارد که در اختیار ایران نیست و اصولا بعید می باشد که از سوی سازندگان بیش بینی لازم جهت لو نرفتن فناوری ساخت این وسیله نشده باشد چون اصولا یک شی پرنده همیشه در معرض سقوط است آن هم برای وسیله ای که در خاک غیر خودی عملیات میکند تمهیدات لازم مثل انهدام نرم افزای و از این دست در مواقع لازم پیش بینی میشود.
‌سه شنبه 15 آذر 1390 - 17:21
prince of united kingdom - لندن - انگلیس
چند روز دیگه گندش در میاد که یه دو ملخهٔ سمپاشی خودی بده،هه هه هه
‌سه شنبه 15 آذر 1390 - 18:05
sharafYabi - بيمبه - انگولا
با یک چکش میشود یک ماشین ب م و را نابود کرد. اما برای ساختن آن چند صد سال علم و فن‌آوری لازم است.
‌سه شنبه 15 آذر 1390 - 18:49
بی سرزمین تر از باد - لندن - انگلیس
فکرشو کنید یه هواپیما از چه مسافتی سقوط می کنه هیچ آسیبیم نمیبینه!!!!!!!!!!
‌سه شنبه 15 آذر 1390 - 18:59
mohd1975 - دبی - امارات
سلام....به هر حل..اگر این هواپیما رو ایران زده باشه مشخص میشه که ایران قدرتش دفاعی‌ خوبی‌ داره،،،، و اگه هم خودش سقوط کرده باشه مشخص میشه که آمریکا اون جوری که ادعا میکنه در اموراتِ جنگی پیشرفته نیست،،،ولی‌ در کلّ...در هر ۲ صورت خبر خوبی‌ برای آمریکا نبود و مشخص کننده ضعف آمریکا بود.
‌سه شنبه 15 آذر 1390 - 19:36
Worldwide - لندن - انگلستان
Prince of united kingdom دمت گرم . خیلى باحال بود کلی خندیدم
‌سه شنبه 15 آذر 1390 - 20:28
sedaye_sokoot1388 - تهران - ایران
بادرود-دوستان شما قدرت نظامی برادران چلمن سپاه رو دست کم گرفتین مطمینم در اینده خیلی نزدیک مدل پلاستیکیش ساخته میشه و وارد بازار میشه از اینایی که با نخ میره تو هوا اخ جون فکرشو بکنید کاید پلاستیکی طرح RQ 170 حتما بچه هایی مثل -بیداری اسلامی و هم پیاله هاش یکی یدونشو میخرن به هر حال ساخت سپاه دیگه باید هوا کنن تا یجورایی اقتدارشو نشون بدن.
‌سه شنبه 15 آذر 1390 - 20:36
elaheh85 - تهران - ایران
عزیزان چرا اینقد راحت اینطور نظر میدید.رگ غیرت ایرانیتون کجا رفته.شما که افتخارتون اینه که کوروش ریشه در ایران داره چرا این حرف و میزنید.مگه یادتون رفته آمریکا و کشورای غربی چه کارا که با ایران و مردمش نکردن.هرچقدم که از حکومتم بدم بیاد ولی عاشق کشورمم.تا آخرین قطره خون از کشورم دفاع میکنم.شما چطور.به امید ظهور امام زمان.
‌سه شنبه 15 آذر 1390 - 21:13
awareh - ونلو - هلند
این هم ۱ دلیل دیگه خ آمریکا هنوز عبرت نه‌ گرفته و نه‌ باید ایران رو دست کم بگیره،بسیجیها دستشنو بالا کنند پیشرفته‌ترین هواپیمای آمریکا با اون همه فناوری سقوط میکنه وای به‌‌‌ حل اینکه دست به‌‌‌ اسلحه ببرند،بابا دمتن گرم.راستی‌ آمریکا هیچ قلتی نمیکنه حتا با هوپیمای بدون سرنشینش
‌سه شنبه 15 آذر 1390 - 21:45
legend of persia - ساسکاتون - کانادا
awareh بیسواد اولا قلتی نه و غلتی دومأ سره برج مثله اینکه ..هنوز خستگی دیوار بالا رفتنه سفارتت در نرفته اومدی اینجا اراجیف نویسی سوما آدرسه واقعی ایرانتو بنویس به جای هلند این کلک ها کهنه شده چی میشه یک روز این سایت آی پی های واقعی شما ها را رو کنه همه بفهمن جقوق بگیره رژیمید/ چهارما همین آمریکا که میگی ابر قدرته جهانه و رژیمه اخوندی مثله سگ ازش میترسه به خاطر تریش داره نفته مفت له چین و هند و روسیه میده که مملکتوشو به بای نده / و آخر ابنکه گذشت اون زمانی که بسیجی کلاش دستش بگیره بره جنگ رفته ها پشیمونن / بسیجی های الان جیبشونو به جونشون ترجیح میدند/یک سرچ بزن عکسه بسیجی خاوری را صفه اول راهپیمایی قدس با چفیه میبینی هاهاها
‌سه شنبه 15 آذر 1390 - 23:19
nemat420 - لندن انتاریو - کانادا
الهه -تهران-ایران. این به امید ظهور امام زمانو خیلی‌ با حال اومدی.یاد مشایی و هاله نور مموتی افتادم.
‌چهارشنبه 16 آذر 1390 - 00:44
MIRZADEH I ESHGHI - دوسلدورف - دوسلدورف
لگند جان! "بیسواد اولا قلتی نه و غلتی "(???????) - معنی باسواد هم فهمیدیم.محض اطلاعت درست اون واژه که تو خواستی‌ درستشو بنویس" غلطه"
‌چهارشنبه 16 آذر 1390 - 01:13
MIRZADEH I ESHGHI - دوسلدورف - دوسلدورف
بنازم به توان پدافندی مرزداران دلاور ایران زمین.بترکه چشمی که نمی‌تونه ببین.سوراخ شه معده ای که نمیتونی‌ این واقعیت رو هضم کنه که توان دفاعی و رزمی ایران بالاست.شکر خدا فعلا پاکستان اتمی‌ یقه آمریکا رو گرفته آمریکا به معنای واقعی هیچ غلطی مقابلش نمی‌تونه بکنه.
‌چهارشنبه 16 آذر 1390 - 01:18
MIRZADEH I ESHGHI - دوسلدورف - دوسلدورف
سلاح اتمی‌ هم داریم.به موقع و به جاش رو می‌کنیم.
‌چهارشنبه 16 آذر 1390 - 01:19
Naser hejazi - بهبهان - ایران
elahe85_ایران _تهران. دوست عزیزجوری میگی افتخارشما که انگارکوروش افتخارتونیست. ازحرف زدنت معلومه که ایران پرست نیستی پس خودتوالکی عاشق کشورجلوه نده ازجمله آخرت هویتتو شناختم
‌چهارشنبه 16 آذر 1390 - 02:32
gharibe UAE - ابوظبی - امارات
legend of persia - ساسکاتون - کانادا فکر کنم غلتی نیست درستش غلطی؛. تو که اومدی اینجا از مردم نقطه گیری کنی. درضمن آنهایی که از دیوار سفارت امریکا بالا رفتن کسانی همانند خودت بودن کوته بین و کوته نظر ایرانیه ایران دوست این کار نمیکنه
‌چهارشنبه 16 آذر 1390 - 02:58
garfield - تهران - ایران
elaheh85 - تهران - ایران. تو برو ساندیستو بخور تا گرم نشده. مرگ بر جمهوری اسلامی. میخواد مال ایران باشه یا آمریکا. ضمنا امام زمانتون هم فعلا توی چاه گیر کرده در نمیاد :)))
‌چهارشنبه 16 آذر 1390 - 04:07
danial nabi - استكهلم - سوئد
جاسوس‌های کثیف، خجالت آواره. تو روز روشن و جاسوسی دیگه نقض آشکار حقوق ملت‌ها ‌ست که آمریکا انگلیس و اسرائیل از آن مبرا هستند. فن‌آوری و تولید این نوع هواپیما برای ایران کار سختی نخواهد بود. امروز دشمن اصلی‌ ایران شکست سنگینی‌ خورد.
‌چهارشنبه 16 آذر 1390 - 06:57
Azadikhah - تكسل - هلند
حالا ببینیم آخر این قضیه چی‌ از آب در میاد!
‌چهارشنبه 16 آذر 1390 - 12:14
elaheh85 - تهران - ایران
nemat420 - لندن انتاریو - کانادا.من افتخارم کوروش کبیر هست.ولی اولویت اسلامه.اینطوری نوشتنم واسه امثال شماست که فقط از کوروش اسمشو بلدید.garfield - تهران - ایران .ساندیس شرف داره به مشروب و .... که امثال تو میخوره خودفروخته.فعلا تو توی چاه جهنم گیر کردی.با امثال تو دهن به دهن شدن اشتباه .nemat420 - لندن انتاریو - کانادا.هاله نور احمدی نژاد نه مشایی اولا.بعدم عزیزم هاله نور اون کجا امام زمان کجا.احمدی نژاد خره کیه.من فقط اسلام علوی و قبول دارم و بس.خمینی و خامنه برای من معنا نداره ولی احترام داره.چون اسلام گفته به همه احترام بزار حتی اگه قبول نداریشون یا دشمنتن.
‌چهارشنبه 16 آذر 1390 - 20:59
garfield - تهران - ایران
elaheh85 - تهران - ایران، امام نقی (ع) فرمودن: "هر جا علوی دیدید از وسط به دو نیمشون کنید." پس مراقب باش این حرفو در حضور نقویون به زبان نیاری. :)))
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 04:00
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.