دستگیری 2 قاچاقچی پرنده با 14 فلامینگو و 2 قو

مدیرکل محیط زیست گیلان از دستگیری 2 قاچاقچی متخلف پرنده خبر داد و گفت: از این افراد 14 قطعه فلامینگو و 2 قطعه قو زنده کشف و ضبط شد.

مهندس امیر عبدوس در گفت‌وگو با خبرنگار «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، افزود: این پرندگان از یک دستگاه خودرو ترانزیتی که از فریدونکنار مازندران به سوی تهران در حال تردد بود توسط کلانتری 13 شهرستان رشت کشف و ضبط شد.

وی با اشاره به این که متخلفان که 2 نفر بودند تحویل مراجع قضایی و پرندگان کشف شده تحویل ماموران حفاظت محیط زیست استان گیلان شدند، افزود: ماموران پلیس به خودرو حامل پرندگان که از فریدونکنار مازندران به سوی تهران در حال ترانزیت بود در مسیر جانبازان شهرستان رشت، مشکوک شدند و پس از تفتیش خودرو، محموله قاچاق پرندگان از آنها کشف شد که در این حین دو متخلف دستگیر و جهت سیر مراحل قضایی به دادگاه معرفی شدند.

مدیرکل محیط زیست گیلان افزود: اسارت در قفس و عدم دسترسی این پرندگان به غذا منجر به ضعف و ناتوانی آنها برای پرواز شده بود که این پرندگان پس از تجدید نیرو، حلقه‌گذاری در پناهگاه حیات وحش سلکه تیمار و رهاسازی شدند.

وی با اشاره به این که ضرر و زیان هر قطعه فلامینگو 240 هزار تومان است، به ایسنا گفت: بر این اساس میزان ضرور و زیان وارده در خصوص این پرونده 36 میلیون ریال است.

وی تصریح کرد: امروزه فلامینگوها به دلایل مختلف از جمله خشک شدن تالاب‌ها و کاهش کیفیت آب آنها یا جوجه‌آوری نکرده‌اند و یا به تعداد کم جوجه آوری می‌کنند و متاسفانه اغلب این جوجه‌آوری‌ها در نهایت یا آشیانه‌ها تخریب شده‌اند یا جوجه‌ها بر اثر خشک شدن تالاب مرده‌اند و کمین شکارچیان جهت صید این پرندگان سرنوشت اسفناکی را برای این پرندگان رقم خواهد زد.

مدیرکل محیط زیست گیلان تصریح کرد: این پرندگان زیبای حمایت شده از جمله پرندگان زمستان‌گذاران در ایران هستند که در فهرست اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت جزء گونه‌های در خطر انقراض هستند.

به گزارش ایسنا، « فلامینگو » با نام علمی Phoenicopterus ruber یکی از گونه‌های در حال انقراض ایران است. این پرنده با بدنی بسیار کشیده و پر و بالی به رنگ‌های سفید و سرخ است که پاها و گردن فوق العاده دراز و منقاری کلفت و پایین برگشته دارد.

این پرنده در هنگام پرواز، پاها و گردنش کشیده و قدری پایین‌تر از سطح بدن قرار می‌گیرد. بال‌هایش ترکیب زیبایی از رنگ‌های قرمز و سیاه را نشان می‌دهد و پرنده‌ای‌ نابالغ به رنگ قهوه‌ای مایل به خاکستری است.

« فلامینگو » به آرامی راه می رود و در حالیکه سر و گردن خود را در‌ آب کم عمق فرو برده، تغذیه می‌کند. این پرنده به طور دسته جمعی زندگی کرده و گله‌های آن به صورت پراکنده و گاهی در یک خط پرواز می کنند.

قد‌ این پرنده از سطح زمین 150 سانتی متر و زیستگاه آن مردابهای ساحلی کم عمق، مانداب‌ها، دریاچه‌ها و لجنزارهاست و به طور دسته جمعی در سواحل گلی و یا در بخش کم عمق آب، زاد و ولد می‌کنند.

« فلامینگو » در دریاچه‌ ارومیه و در فصل تابستان در فارس به صورت کم زاد و ولد می‌کند.

 

+304
رأی دهید
-44

ukguy4u - لندن - بریتانیا
در کشورهای عقب افتاده حیوانات هم در عذابن.
‌سه شنبه 15 آذر 1390 - 19:23
porharfi - آرنم - هلند
قــــــــو"..پــــــرنده مورد علاقه من..در ایران با قــو (ها)در اینجا. کمی متفاوتند!!!؟/..
‌چهارشنبه 16 آذر 1390 - 07:36
muslim1212 - دایاکانادا - افغانستان
چه پرنده های زیبائی.
‌چهارشنبه 16 آذر 1390 - 08:27
ghom.666 - قم - ایران
حکومت اسلامی فقط دزد و فاحشه تحویل دنیا میده.
‌چهارشنبه 16 آذر 1390 - 08:30
فراوانی - قطر - قطر
قوها تا جوجه هستند پراشون تیره است بعدا سفید میشه
‌چهارشنبه 16 آذر 1390 - 10:31
Nur_ir - هامبورگ - المان
امید وارم برای این قاچاقچی فلامینکوها و قوها زندان ابد داده شود.
‌چهارشنبه 16 آذر 1390 - 13:26
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.