ایران به حماس علیه خروج از سوریه هشدار داد

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران و خالد مشعل، رهبر حماس در کنفرانس انتفاضه که مهرماه ۱۳۹۰ در تهران برگزار شد

منابع فلسطینی به روزنامه اسرائیلی «هاآرتض» گفته‌اند که ایران به حماس هشدار داده اگر از خاک سوریه خارج شوند با قطع کمک‌های مالی تهران روبه‌رو خواهند شد.

براساس گزارش یونایتدپرس این منابع فلسطینی تاکید کرده‌اند که مقام‌های حماس که برای شاخه نظامی این سازمان کمک مالی دریافت می‌کنند و همچنین برخی از رهبران سیاسی حماس همراه خانواده‌های خود از سوریه خارج شده‌اند.
 
این منابع فلسطینی به هاآرتض گفته‌اند که فعالان رده دوم و سوم حماس درحال ترک خاک سوریه هستند اما رهبران ارشد گروه مانند خالد مشعل در دمشق خواهند ماند.
 
صالح العروری، یک مقام ارشد حماس، به این روزنامه گفته است: این سازمان هنوز درمورد خروج کامل از خاک سوریه تصمیمی نگرفته است زیرا روابط حماس به دولت و مردم سوریه بسیار عالی است و قصد نداریم در امور داخلی سوریه دخالت کنیم.
 
به نوشته این روزنامه این‌که ایران به‌طور علنی حماس را تهدید کند که درصورت خارج شدن از سوریه کمک‌های مالی، تسلیحات و آموش نظامی به این گروه را قطع خواهد کرد، «یک اولتیماتوم بی‌سابقه» است.
 
هم‌زمان یک سخنگوی حماس گزارش رسانه‌ها درمورد خروج اعضای این گروه و خانواده‌های آن‌ها از خاک سوریه را تکذیب کرد.
 
خبرگزاری رویترز روز یک‌شنبه چهارم دسامبر (۱۳ آذر) گزارش داد که حماس درحال تدارک «طرح‌های احتمالی» برای حکومت بعدی سوریه است و اعضای آنکه در دمشق مستقر هستند درحال عزیمت به غزه و برخی کشورهای عربی هستند.
 
حماس یکی از متحدان مهم دولت بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه و ایران است.
 
اولتیماتوم ایران به حماس آن‌گونه که هاآرتض ادعا کرده در شرایطی است که شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در نشست اضطراری روز جمعه دوم دسامبر قطعنامه‌ای را علیه سوریه به دلیل «ارتکاب جنایت علیه بشریت» تصویب کرد.
 
سوریه از میانه ماه مارس (اواخر اسفند ۸۹) تاکنون با اعتراضات مردمی علیه حکومت بشار اسد روبه‌رو بوده است. اعتراضاتی که به گفته‌ ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، تاکنون مرگ بیش از چهار هزار غیرنظامی را به دنبال داشته است.
 
تحلیلگران می‌گویند که با اعلام آمار کشته‌شدگان غیرنظامی در سوریه توسط حکومت و ارتش دمشق، روابط دیرینه حماس و سوریه دچار تیرگی بی‌سابقه‌ای شده است و تصمیم این گروه برای خروج از سوریه با موضع تهران پیچیده شده است.
 
یک مقام ارشد فلسطینی در کرانه باختری به گاردین گفته است: روابط میان حماس و سوریه با رویدادهای اخیر بسیار ضعیف شده است اما دخالت ایران در این میان، موضوع تازه‌ای است.
 
تهدید ایران علیه حماس و قطع احتمالی کمک‌های مالی به این گروه در شرایطی اعلام شده که پیش از این مشکلات مالی آن گزارش شده بود.
 
در ژوئیه سال جاری گزارش شد که دولت حماس در غزه نتوانسته حقوق ۴۰ هزار کارمند خود را بپردازد.
 
اکنون با مخالفت علنی اتحادیه عرب علیه حکومت بشار اسد، حماس با دو گزینه انتخاب حامیان خود ازجمله ایران و انتخاب حامیان بالقوه جدید روبه‌رو شده است.

+118
رأی دهید
-34

pashmakjon - عالمو - آمریکا
ای خدا کی‌ می‌شه این خامنه این به درک واصل بشه،،،،البته من همیشه آرزوم اینه که روزگارش از قذافی هم بدتر بشه....آمین
‌سه شنبه 15 آذر 1390 - 15:28
gol andam - ژنو - سویس
بله اگه آدم کش‌ها دست از جنایت بر دارن نونشون قطع می‌شه،،،نونی که با خونه بی‌ گناهان آغشته است ,,,پس راست میگن رژیم ایران تروریست پروره
‌سه شنبه 15 آذر 1390 - 15:48
golly47 - فوكشتاد - المان
آهان فکر کردین عربها مثل بقیند حالا برین خود تانرا بکشین که ....پول ملت را به آنها دادید شال گردن را هم از رو کول تون بر دارید بروید بطرف ملت
‌سه شنبه 15 آذر 1390 - 17:11
Royan - بوخوم - آلمان
این پوفیوز ها دیگر خنجر را از رو بستن.
‌سه شنبه 15 آذر 1390 - 23:05
1k adame sadegh - تورنتو - كانادا
چقدر بدبخت شدیم که همیشه سازمانهای تروریست پرور به ایران رفت آمد میکنند و حمایت میشوند.
‌چهارشنبه 16 آذر 1390 - 20:06
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.