رو در رو با رادیو تهرانزیت

دویچه وله :تهرانزیت دارد جا می‌افتد، این را از توییت‌ها و اشتراک‌گذاری‌های فیس‌بوکی متوجه می‌شوی. تهرانزیت رادیو هفت کانالی آراسته‌ای‌ست که می‌خواهد موسیقی "مستقل" را به شنوندگانش برساند. گفتگو با یکی از گردانندگان.

 رو در رو با رادیو تهرانزیت
 

 

«موسیقی مستقل این‌جا زندگی می‌کند.» این تنها جمله‌ای‌ست که با مراجعه به وب‌سایت رادیو ۲۴ ساعته "تهرانزیت" دیده می‌شود. هیچ توضیح دیگری درباره این رادیو که روز به روز بیش‌تر خود را دارد در فضای مجازی ایرانیان می‌شناساند، وجود ندارد. رادیو موسیقی تهرانزیت (https://www.tehransit.com/) اگرچه هیچ توضیحی ندارد، هفت کانال دارد. کانال‌ها بر حسب ترکیبی از سبک و حس و حال آهنگ‌ها درست شده‌اند. با حرکت "ماوس" روی هر کانال، اسم کانال و نوع موسیقی آن به فارسی و انگلیسی مشخص می‌شود. کانال گبه، مخصوص «موسیقی تلفیقی و موج نو»، میکروفون برای «رپ، هیپ هاپ و حرف‌های کوچه خیابان»، گرامافون برای «بهترین‌‌های دیروز»، کافه تهرانزیت و «بلوز، جاز و آواز گرم و نرم»، گاراژ و موسیقی «راک و آلترناتیو»، پنت‌هاوس با «پارتی همیشه همین‌جا» و کانال 120 BMP و «هاوس و ترنس و الکترونیک 120 BMP به بالا».

با مراجعه به صفحه فیس‌بوک و توییتر(@Tehransit) تهرانزیت می‌شود اندکی بیش‌تر درباره این رادیو دانست. در صفحه فیس‌بوک تهرانزیت نوشته شده: «تهرانزیت، رادیو موسیقی مستقل ایرانی‌، با موسیقی‌ صد در صد بدون دامبولی.» در صفحه فیس‌بوک تهرانزیت که نزدیک به پنج هزار عضو دارد و بیش از ۷۰۰ بار به اشتراک‌گذاشته شده، کامنت‌های ترانه‌سراها یا آهنگسازهای جوانی هم به چشم می‌خورد که خواهان پخش اثرشان از تهرانزیت هستند.

بر اساس توییت‌های موجود در اکانت توییتر تهرانزیت هم مشخص است که سعی شده روند پیشرفت کار رادیو تعاملی باشد و از دیگران خواسته شده نظر دهند.

در توییت‌های دیگران هم ردی از تهرانزیت می‌بینی. یک کاربر توییتر نوشته است: «به مدت دو روز خودمو از برق می کشم... خودمو زدم به خوشی دارم رادیو تهرانزیت گوش کنان می‌رم مغازه گردی.»

رادیو موسیقی تهرانزیت شش ماه هست شروع به کار کرده است. این رادیو در ابتدا با دو کانال موسیقی شروع به کار کرد و سپس «برای پوشش دادن طیف گسترده‌تری از موسیقی» به هفت کانال افزایش یافت. 

گفت‌وگویی کرده‌ایم با یکی از دو گرداننده رادیو تهرانزیت که البته نمی‌خواهد نام خود و همکارش برده شود. می‌گوید «ما سعی‌‌مان این است که بتوانیم به عنوان تهرانزیت شناخته شویم تا به صورت فردی.» تنها می‌دانیم متولد دهه شصت هستند و اکنون در کانادا ساکن‌اند.

تهرانزیت؟ اسم عجیبی‌نیست؟

 تهرانزیت در واقع یه ترکیب از کلمهٔ انگلیسی Transit و اسم تهران است. علت این‌که این دو کلمه را با هم قاطی‌کردیم این بود که همیشه این احساس را داشتیم که همهٔ ما، با این که این طرف آن طرف دنیا هستیم، صرف‌نظر از این‌که کجاییم، همه از طریق اینترنت به هم وصل هستیم و با به وجود آوردن یک جمع ایرانی‌کوچک دورمان، ساکن یک جامعه نیمه مجازی هستیم، که نه کاملا ایران است و نه ایران نیست. این ما را یاد سالن ترانزیت فرودگاه می‌انداخت، چون توی سالن ترانزیت، شما هم توی آن کشور هستید و هم نیستید، برای همین اسم رادیو را تهرانزیت گذاشتیم.

ایده کار چطور شکل گرفت؟

 حدودا از ۱۰ سال پیش که اولین موسیقی‌‌های مستقل توی ایران شکل گرفت، در واقع از وقتی‌وب‌سایت "تهران‌اونیو" اولین فستیوال اینترنتی موسیقی‌ایرانی ‌را برگزار کرد، چون خیلی ‌به اصطلاح موزیک‌باز بودیم شروع کردیم به دنبال کردن و جمع کردن موسیقی‌‌هایی‌ که از توی کوچه و خیابون شروع به درآمدن کرده بودند. کاملا حسی بود که نه تنها جدید بود بلکه اولین موسیقی‌‌هایی ‌بود که از کشور ما در می‌آمد و ما دوست‌شان داشتیم.

ما یعنی کی؟ چند نفر؟ در چه محدوده سنی؟ داخل یا خارج؟‬

ما دو تا از بچه‌های دهه ۶۰ هستیم که وقتی‌بزرگ می‌شدیم با طیف خیلی ‌باریکی از موسیقی‌ایرانی ‌روبه‌رو بودیم برای همین هم بود که کوچک‌ترین تحولی ‌توی موسیقی‌ایران برای ما خیلی‌ جالب بود. از ونکوور در کانادا وب‌سایت را می‌گرداندیم. کم و بیش شاهد این بودیم که توی این ۱۰ سال گذشته و به خصوص توی این چهار سال اخیر، صحنه موسیقی ‌ما با چه سرعتی متحول شد و حجم موسیقی ‌تولید شده به صورت انفجاری زیاد شد. در حالی‌که حجم موسیقی‌‌ها بیشتر می‌شد و سبک‌های جدید به جریان اضافه می‌شد، ما جای خالی‌ محلی را که این موسیقی‌‌ها بتوانند دور هم جمع بشوند و به راحتی‌ قابل دسترسی‌باشند بیش‌تر و بیش‌تر احساس می‌کردیم. چند وقت پیش به این نتیجه رسیدیم که شاید بهتر است به جای این‌که منتظر بمانیم، خودمان دست به کار شویم که یک جایی را ایجاد کنیم. ایده‌ی تهرانزیت از این‌جا شکل گرفت.

برای این کار کمک مالی از نهادی دریافت کرده‌اید؟

 نه، ما از هیچ جایی پولی دریافت نمی‌کنیم و هزینه‌ها را از جیب خودمان می‌دهیم.

بخش‌بندی‌های رادیو بر چه اساسی انجام شده است؟‬

هرکدام از کانال‌ها بر حسب ترکیبی‌از سبک و حسّ و حال آهنگ هستند. به طور واضح‌تر، هر کانال صرفاً بر اساس یک سبک خاص از موسیقی‌(راک، جاز، ...) شکل نگرفته، بلکه ما سعی‌مان بر این بوده که آهنگ‌های کانال‌های مختلف بتوانند کم و بیش در یک فضای حسی مرتبط به هم نیز باشند.

هیچ ارزیابی‌ای از میزان شنونده‌ها یا مراجعه‌کنندگان به سایت در شش ماه که از شروع فعالیت‌تان می‌گذرد، دارید؟

 بله، ۱۲ هزار و ۳۰۸ نفر گوش داده‌اند. یعنی هر کدام با یک آی پی مخصوص و از ۶۷ کشور دنیا.

شما خودتان چقدر حرفه و زندگی‌تان به موسیقی ربط دارد؟‬ 

بله، ما همیشه یک بخش بزرگی‌از زندگی‌مان موزیک زدن و گوش دادن بوده اما نه به عنوان حرفه‌ای. البته جمع کردن موزیک، بخش خیلی بزرگی از زندگی‌مان است!

بیست و چهار ساعت روز برنامه داشتن سخت نیست؟

 چرا کار سختی‌ست. بخش زیادی از روزمان را می‌گیرد ولی‌البته نه همه ۲۴ ساعت را.

+259
رأی دهید
-73

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.