سعود الفیصل: دخالت‌های ایران و قلدری‌های اسرائیل مانع از تحقق صلح در منطقه است

ایلیا جزایری (بیروت)

 رادیو فردا : سعود الفیصل وزیر امور خارجه عربستان سعودی گفت دخالت‌های ایران و قلدری‌های اسرائیل مانع از تحقق صلح در منطقه می‌شود.
 
به گزارش تلویزیون العربیه الفیصل این سخنان را در همایش «خلیج فارس و جهان» ایراد کرده است. شاهزاده ترکی بن محمد آل سعود متن سخنرانی سعود الفیصل را در این همایش خواند.
 
بنا بر این گزارش، وزیر امور خارجه عربستان سعودی تاکید کرد که کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، باید از ثبات، دستاورد‌ها و امنیت ملت‌های خود در مقابل تهدید‌ها حمایت کنند.
 
او همچنین افزود که چالش‌ها و تهدیدهایی که منطقه خلیج فارس با آن روبرو است به دلیل موقعیت استراتژیک مهم و ذخایر نفت و گاز فراوان آن است.
 
سعود الفیصل در ادامه اظهار داشت: «اصرار ایران بر ادامه دخالت در امور داخلی کشورهای خلیج فارس، اصرار بر ادامه برنامه اتمی و نادیده گرفتن دغدغه‌های مشروع جهان در تلاش برای دستیابی به سلاح کشتار جمعی، همه و همه می‌تواند امنیت منطقه را به خطر بیندازد.»
 
بنا بر اسناد ویکی لیکس که منتسب به وزارت امور خارجه آمریکا است، پیشتر چند کشور عربی و از جمله عربستان سعودی از آمریکا خواسته‌ بودند به ایران حمله نظامی کند.
 
برپایه گزارش ویکی لیکس در یکی از اسناد محرمانه که عبدالله بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان، از ایالات متحده درخواست کرده بود برای نابودی تاسیسات اتمی، به ایران حمله کند.
 
در این اسناد به «توصیه‌های پیاپی» پادشاه عربستان «به ایالات متحده برای حمله به ایران جهت پایان دادن به برنامه جنگ‌افزارهای اتمی‌ «اشاره شده است.
 
سعود الفیصل همچنین تاکید کرد که عربستان سعودی به تلاش‌های خود رسیدن به خاورمیانه‌ای خالی از سلاح کشتار جمعی ادامه خواهد داد و افزود: «قلدری اسرائیل با نپذیرفتن پیوستن به توافقنامه منع گسترش سلاح‌های کشتار جمعی و قرار دادن برنامه اتمی خود خارج از نظارت بین المللی یکی از موانع اصلی در مسیر دستیابی به این هدف مشروع و صلح و ثبات در منطقه و همه جهان است.»
 
از سوی دیگر مقرن بن عبد العزیز رئیس سازمان اطلاعات عربستان سعودی در سخنرانی خود در این همایش گفت: «کشورهای خلیج فارس نمی‌توانند تنها گزارش‌های مربوط به پرونده هسته‌ای ایران بسنده کنند بلکه باید به دنبال راه‌هایی جدید برای تضمین امنیت منطقه‌ای خود باشند. این راه‌ها باید ضامن عدم دخالت در مسائل داخلی این کشور‌ها و احترام به حاکمیت ملی آنها باشد.» او افزود: «سیاست دخالت و تهدید کمکی به امنیت منطقه‌ای نمی‌کند بلکه به رقابت تسلیحاتی منجر می‌شود.»
 
کنفرانس «خلیج فارس و جهان» به میزبانی عربستان سعودی در شهر ریاض پایتخت این کشور برگزار می‌شود. این کنفرانس دو روزه را دانشکده مطالعات دیپلماتیک وابسته به وزارت امور خارجه عربستان سعودی برگزار می‌کند.
 
شماری از مسئولان و کار‌شناسان کشورهای خلیج فارس و همچنین مسئولانی از سازمان‌های منطقه و بین المللی در این کنفرانس شرکت کرده‌اند.

+59
رأی دهید
-106

red.boy - تهران - ایران
جمهوری اسلامی رژیم بشاراسد حزب الله لبنان طالبان و رژیم صهیونیستی عوامل ناامنی منطقه هستن. مرگ بر جمهوری اسلامی. درود بر جمهوری ایرانی. درود بر امریکا درود بر انگلیس.
دوشنبه 14 آذر 1390 - 07:00
tiger.man - گیلفورد - بریطانیا
اصرار ایران بر ادامه دخالت در امور داخلی کشورهای خلیج فارس، اصرار بر ادامه برنامه اتمی و نادیده گرفتن دغدغه‌های مشروع جهان در تلاش برای دستیابی به سلاح کشتار جمعی، همه و همه می‌تواند امنیت منطقه را به خطر بیندازد. دقیقا همینطوره بخصوص مسئله دخالت در امور دیگر کشورها که گویی منطق سیاست خارجی رژیم شده.
دوشنبه 14 آذر 1390 - 10:04
پدرام توکلی - تهران - ایران
red.boy - تهران - ایران. انگلیسی که به غیر از دزدی و قتل در این مملکت کاری نکرده نمونه اخیرش دزدی وصیت نامه کورش کبیر که میراث مسلم ما ایرانیا است به ما پس نمیده اونوقت این مشایی عوضی برای تشویق به این عوضیا هدیه میده واقعا چه بی سوادی هستی مرگ بر انگلیس . این عربستان که همیشه نمیخاد سر به تن ایرانیا باشه گور پدر هرچی عربستانی گور پدر سعود الفیصل و اسرائیل و دار دستش.
دوشنبه 14 آذر 1390 - 10:52
korosh2500 - برمینگام - انگلستان
کاش بعضیها کمی‌ معلومات داشتند و نظر مساعد ی به این مطلب ناگوار میدادند.....حالا دزدان دریایی و استمارگران جهانی و نقص کنندگان حقوق بشر که حتی کوچکترین حقوق انسانی برای شهروندان زن خود قأئل نیستند در مورد کشور ما نظر صادر میکنند .....ما ایرانیان خودمان برای خودمان تصمیم میگیرم و نیاز به وکیل نداریم خودمان با همت و پشتکار بی‌ وقفه روزی این سران بی‌ عرضه و جلّادان اسلامی را از خاک وطن بیرون می‌‌رانیم
دوشنبه 14 آذر 1390 - 11:32
دلشكسته - تهران - ايران
پدرام توکلی - تهران - ایران اخه نیست این حکومت مثل تخم چشمش از اون اثار باستانی که در ایران هست محافظت میکنه! نمونه اش آرامگاه کوروش و سی و سه پل که داره خراب میشه. حداقل منشور کوروش نزد انگلیسها باشه ازش به خوبی مراقبت میکنند.اونجا جاش امن تره.
دوشنبه 14 آذر 1390 - 13:08
tiger.man - گیلفورد - بریطانیا
کاش بعضی ها انصاف داشتند وحرف حق را صرفه نظر از اینکه کی گفته را قبول میکردند.
دوشنبه 14 آذر 1390 - 14:28
red.boy - تهران - ایران
اقای عزیز من نگفتم کسی دیگه بیاد حکومت مارو سرنگون کنه. اتفاق من خودم کاملا مخالف دخالت خارجی هستم. منظور من این هست که ج.ا کار رو به کجار رسونده که هر کشوری از دست سیاست های تروریستی ایران و دخالت های آن در امور دیگر کشورها شاکی هستن. حق هم دارن. بلاخره کشورهای منطقه و غرب تا کی ج.ا رو تحمل کنن؟ ظرفیت سد هم باشه پر میشه و لبریز میشه. یعنی همون حمله نظامی و وای بحال ملت ایران.
دوشنبه 14 آذر 1390 - 13:59
بابک خرم دین - هامبورگ - آلمان
جهت حمایت از کمپین رفراندوم ازاد و عادلانه تحت نظارت ناظرین بی طرف سازمان ملل و سایر گروهای ازادیخواه ایرانی در ایران به فیسبوک مراجعه کنید و کمپین رفراندوم آزاد و عادلانه در فیسبوک را حمایت کنید
دوشنبه 14 آذر 1390 - 16:26
Azadikhah - تكسل - هلند
مطمئن باشید اگر ملت نتونه ترتیب این حکومت رو بده(که بعید به نظر میرسه) وقتش که بشه قدرتهای بزرگ ترتیب این حکومت رو خواهند داد!البته بستگی داره این حکومت تا کی باج بده به قدرتهای بزرگ.پیشبینی‌ این کار و مدت آن مشخص نیست
دوشنبه 14 آذر 1390 - 16:39
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.