ابراز تاسف عمیق وزیر خارجه ایران از یورش به سفارت بریتانیا

آقای صالحی در حاشیه نشست بن درباره افغانستان با وزیر خارجه آلمان دیدار کرد

وزارت خارجه آلمان می گوید که علی اکبر صالحی وزیر خارجه ایران ضمن "ابراز تاسف عمیق" نسبت به حادثه یورش به سفارت بریتانیا در تهران گفته است که دولت ایران حداکثر تلاش خود را برای جلوگیری از حوادث مشابه به کار خواهد بست.

این تازه ترین نشانه فاصله گرفتن تهران از حادثه ای است که باعث وخامت در روابط ایران و اتحادیه اروپا شده است.

وزارت خارجه آلمان در بیانیه ای که دیدار آقای صالحی با گیدو وستروله را تشریح می کرد نوشت: "در مورد مساله حمله به سفارت بریتانیا در تهران، وزیر خارجه ایران مراتب عمیق تاسف خود را در مورد آن حوادث ابراز داشت."

گیدو وستروله، وزیر خارجه آلمان روز یکشنبه در حاشیه نشست دوم بن برای بررسی آینده افغانستان با علی اکبر صالحی دیدار کرد.

در بیانیه وزارت خارجه آلمان آمده است: "او (آقای صالحی) اطمینان داد که هر کاری می تواند برای جلوگیری از بروز مجدد چنین حادثه ای انجام دهد."

بر اساس بیانیه وزارت خارجه آلمان، آقای وستروله نیز در این دیدار تاکید کرده است که "حمله به هر یک از سفارت‌های اروپایی، به عنوان حمله به "تمام نمایندگی‌های کشورهای عضو اتحادیه اروپا تعبیر می‌شود."

سفارت بریتانیا و یک مجتمع دیپلماتیک دیگر بریتانیا - باغ قلهک - هفته گذشته مورد حمله هواداران حکومت ایران قرار گرفت؛ حمله ای که بریتانیا، مقام های ایرانی را مسئول آن دانست، اما ایران آن را حادثه ای خودجوش توصیف کرد.

پس از آن بریتانیا دیپلمات های ایرانی را از لندن اخراج کرد و تعدادی از کشورهای مهم اروپایی نیز سفرای خود را از تهران فراخواندند.

اما به نظر می رسد که مقام های ایرانی درحال فاصله گرفتن از آن حمله باشند.

پیشتر سید احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران و عضو مجلس خبرگان رهبری در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، گفت با حمله به سفارتخانه ها و اشغال آنها مخالف است.

آقای خاتمی از چهره های تندرو حکومت ایران و نزدیک به آیت الله علی خامنه ای رهبر این کشور است.

امام جمعه موقت تهران همچنین گفت "من یک بار در خطبه‌های نماز جمعه نیز گفتم که حمله به سفارتخانه‌ها و اشغال آن‌ها در حقیقت اشغال یک کشور است و این کار غیرقانونی است."

یک روز پیشتر نیز آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید در ایران که به حکومت نزدیک است از آن حادثه انتقاد کرده بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، آیت الله مکارم شیرازی گفت که "گاهی کارهایی فراتر از قوانین از سوی بعضی از جوانان عزیز احساساتی انجام می گیرد که بهانه مهمی به دست دشمن ماجراجو می دهد و هزینه های زیادی برای آن بپردازیم مانند همین حادثه اشغال سفارتخانه که سبب شد آنها با جنجال و هوچیگری سعی کنند شکستی را که از مجلس خورده بودند، جبران کنند."

سفارت بریتانیا در خیابان فردوسی و اقامتگاه دیپلماتیک و مرکز فرهنگی بریتانیا در باغ قلهک تهران بعد از ظهر ۸ آذر (۲۹ نوامبر) مورد حمله گروهی از معترضان به سیاست های بریتانیا قرار گرفت و اموال و مدارک آن تخریب شد.

این تشنج پس از آن رخ داد که مجلس ایران در روز یکشنبه گذشته در واکنش به تحریم بانک مرکزی ایران از سوی بریتانیا تصمیم به کاهش سطح روابط دوجانبه از سفیر به کاردار گرفت.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا روز چهارشنبه در پارلمان این کشور گفت که کارکنان سفارت کشورش را از ایران خارج کرده و به دیپلمات های ایرانی ۴۸ ساعت فرصت داده است که خاک بریتانیا را ترک کنند. اما آقای هیگ در عین حال تاکید کرد که روابط دو کشور به طور کامل قطع نخواهد شد.

دیپلمات های ایرانی بامداد روز شنبه ۱۲ آذر، وارد تهران شدند.

+74
رأی دهید
-78

فضول میرزا - استكهلم - سوئد
نه تا نگوئی غلط کردیم و .. خوردیم، قبول نیست!
یکشنبه 13 آذر 1390 - 23:02
feminism - لندن - انگلستان
اشکهای حنائی رنگ رو ببینید :) مزدورانتون که خیلی خرکیف شده بودند !!
یکشنبه 13 آذر 1390 - 23:24
amoo uk - ليدز - انگليس
میمیری پوزش بخوای ،تاسف که باید بخوری از ابرو ریزی که کردید ،اما دودش تو چشه مردم عادی میره نه شما دزدن و تازیان ، توش موندید چه تو ر ارباب تون را راضی‌ کنید که شما رو ببخشه که نابود نشید؟؟؟
یکشنبه 13 آذر 1390 - 23:17
faeed.ireland - واترفرد - ایرلند
این قضیه حمله به سفارت انگلیس من رو به یاد فیلم هزار داستان می‌‌اندازه. در فیلم هزار داستان،غلام عمه اشخاص رو ترور میکرد ،بعد خودش تو عزاداری آنها حاضر می‌‌شد و گریه میکرد. حالا این هم شده حکایت رژیم جمهوری اسلامی.
یکشنبه 13 آذر 1390 - 23:43
ari jojeh - تهران - ایران
به اون دسته از عزیزان سرویس‌های اطلاعاتی‌، که نظرات ایرانیان را چک میکنند بگم که این آقا اصلا کاره‌ای نیست و فقط یه ماله کش بی‌مقدار است، و ایران شده مملکت هزار کلانتر!! اگر به حرف اینا اعتماد کردین و بعد گرفتار گروگان گیری شدین من از حالا بهتون گفته‌ام و جای گله نباشه!
یکشنبه 13 آذر 1390 - 23:36
legend of persia - ساسکاتون - کانادا
چرا عاقل کند کاری که باز آرد پشیمانی /
دوشنبه 14 آذر 1390 - 00:49
birmingham - شیراز - ایران
من که میگم خوب حال انگلیسیها گرفتن شما این موجودات مرموز رو نمیشناسین باعث بانی‌ تمام بدبختیهای جهان اینها هستند ،.درود و صد درود بر ایران زمین
دوشنبه 14 آذر 1390 - 00:17
zamanphp - تهران - ایران
خوب مجبورین کاری کنید که این جوری به غلط کردن بیافتین؟ ها؟
دوشنبه 14 آذر 1390 - 01:31
Geelongcat - سیدنی - استرالیا
قسم حضرت عباس را قبول کنیم یا دم خروس. حمله به سفارت (و دزدی از آن) را باور کنیم یا قسم‌های بعدی که "ما نبودیم".
دوشنبه 14 آذر 1390 - 01:36
Freedomforiran - لندن - انگلستان
من شخصا باورم نمى شود که شما عرب صفتان و غارتگران ایران عزیزم متاسف باشید ولى اگر راست مى گویید و إز این بابت متاسف هستید و همچنین براى شما کثافتها اعدام کردن راحت است مقصرها را بگیرید ودر مقابل سفارت انگلیس انها را اعدام کنید
دوشنبه 14 آذر 1390 - 03:13
khosh bavar - يزد - ايران
اگر اعتراف این شخص " فقط " ۱% درست باشد، پس وای بر ما و وای بر اینده ایران ما که همیشه به این نکته در کامنتهایم اشاره میکردم، " که خود کرده را چاره نیست "، زیرا اگر یک مقایسه به این اعتراف این شخص بکنیم، متوجه " شباهت " اعترافات نامه نویسان اوپزیسیون جنبش سبز می‌شویم، که آنها هم از " ندانم کاریهای " خود پشیمان هستند که " یک زمانی‌ و مدتی‌ " با این رژیم همکاری و همفکری " میکردند و الان متوجه اشتباهات خود شدند که چرا از " بچه مار = خامنه یی " اژدها یی " درست کردند که دیگر به حرف هیچ کس گوش نمیکند و خود را نایب خدا در روی زمین میبیند و حالا شده نوبت این شخص، که او هم از " بی‌ کنترلی " بچه ساندیسی گله دارد و خود را مقصر نمیداند، زکی !
دوشنبه 14 آذر 1390 - 05:53
sepehr79 - وین - اتریش
اینا همش بازی‌های سیاسین. اون پیر استعمار ۳۳ ساله که داره خون ایران رو بیشتر از پیش میمکه، اگه ۱ روز این عنترها بهش باج ندن ریشه شونو میکنه. ببینید میگه نمی‌خواهیم کلا قطع روابط کنیم. این یعنی‌ این آقایان ۱ شکری خوردن، اونم داره فشار میاره که بیشتر ازشون باج بگیره، تازه حالا اینا باید التماس اربابشونم بکنن و بیشتر بریزن توی حلقومش
دوشنبه 14 آذر 1390 - 06:40
bita tehrani - ويكتوريا - كانادا
عمق این تأسف را چقدر ارزیابی می‌کنید؟ مسیح پسر مریم/ bavar88/danial nabi /...تا دیروز خودتان را کشتید که باید ۳۰ سال پیش حمله میکردیم......بابا وزیر امور خارجه،این بیچارها‌ها را که اسکل کردی رفت!
دوشنبه 14 آذر 1390 - 07:31
feminism - لندن - انگلستان
bita tehrani / مرسی بیتا جان که اشاره ای به نامهای این جماعتِ پرورش یافته در جنایت ، کردی ! هر چند که افشین کُد دار رو از قلم انداختی ، از قرار ایشون در حال طراحی و نقشه ریزی برای تخریبِ گورستان واقع در باغ قلهک میباشد :)) این جماعت از استخوان مردگان نیز ترس و هراس دارند !!
دوشنبه 14 آذر 1390 - 09:52
Azadikhah - تكسل - هلند
اینها فکر کردند ۳۲ سال پیش هست!افتادند به شکر خوری
دوشنبه 14 آذر 1390 - 11:41
bita tehrani - ويكتوريا - كانادا
feminismعزیز،راستش مطمئن هستم اینها همه یک نفر هستند که با چند آیدی کامنت میگذارند.و مثلا این رژیم فاسد از سراااااسر دنیا عاشق سینه چاک دارد! یعنی‌ خودشان هم میدانند که چه بازنده‌هایی‌ هستند !
دوشنبه 14 آذر 1390 - 14:59
danial nabi - استكهلم - سوئد
کنه‌ها را باید نابود کرد می‌خواد انگلیسی باشه می‌خواد جاسوس وطنی، هر دو کنه اند.
‌سه شنبه 15 آذر 1390 - 08:48
massoudoslo - اسلو - نروژ
راست میگه این وزیر به حرف و سفارش احمدی نژاد این عذر خاهی رو میکنه . ولی خوب تند رو ها و اوباش ها یه خط دیگه ای رو میرن .
‌سه شنبه 15 آذر 1390 - 12:14
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.