مهدوی‌کنی: رهبری شرکت اصلاح‌طلبان در انتخابات را مشروط به اقرار به اشتباهشان می‌داند

آیت‌الله محمدرضا مهدوی کنی، رئیس مجلس خبرگان می‌گوید،  رهبر جمهوری اسلامی،  شرکت اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس امسال را مشروط به «اقرار به اشتباه» خود کرده‌ است.

                       مهدوی‌کنی: رهبری شرکت اصلاح‌طلبان در انتخابات را مشروط به اقرار به اشتباهشان می‌داند 
 
آیت‌الله مهدوی کنی به همراه آیت‌الله یزدی، دبیر جامعه مدرسین قم، با تشکیل کمیته‌‌ای موسوم به ۷+۸،  درصدد وحدت طیف‌های مختلف اصولگرایان برای ارائه فهرست واحد در انتخابات است؛ با این حال وی تاکنون موفق نشده جبهه پایداری که محور ان آیت‌الله مصباح یزدی است را به ارائه فهرست واحد با اصولگرایان قانع کند.
 
 ‌آیت‌الله مهدوی کنی در مصاحبه با خبرگزاری فارس، ‌درباره نظر آیت‌الله خامنه‌ای درباره معیارهای نامزدهای مجلس گفت: «ایشان می‌گویند هر کس آمد و گفت من این اصول و قانون اساسی و انقلاب و اسلام و رهبری را قبول دارم، حتی اگر اختلاف سلیقه با من هم دارد، نباید از انقلاب طرد شوند.»
 
آیت‌‌الله مهدوی کنی در ادامه می‌گوید هنگامی که از رهبر جمهوری اسلامی درباره حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات پرسیده، شد،  او در پاسخ گفت: «اگر آمدند و اقرار به اشتباه کردند، مسئله‌ای نیست، ولی نه اینکه بگویند ما می‌خواهیم بیاییم در انتخابات و از نان پخته شده استفاده کنیم. بیایند و بگویند ما در برهه‌ای اشتباه کردیم و حالا هم فهمیده‌ایم و دیگر نمی‌خواهیم آن اشتباهات را تکرار کنیم.»
 
 این سخنان در حالی مطرح می‌شود که شماری زیادی از  چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب، پس از انتخابات  سال ۱۳۸۸  به محاکمه کشیده شده و برخی از  آنها نیز هنوز در زندان به سر می‌برند و فعالیت جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب از تشکل‌های عمده اصلاح‌طلبان نیز ممنوع شده است.
 
از سوی دیگر به رغم اینکه به گفته آیت‌الله مهدوی کنی،  رهبر جمهوری اسلامی، شرکت  اصلاح‌طلبان در انتخابات را منوط به اقرار به «اشتباه» کرده،  چهره‌های برجسته این طیف، مانند محمد خاتمی، به صراحت مشارکت در انتخابات را مشروط به  شرایطی کرده‌اند که به تصریح آنها محقق نشده است.
 
آزادی زندانیان سیاسی،  رفع حصر از میرحسین موسوی و مهدی کروبی و  تضمین انتخابات آزاد از جمله شرایطی  است که محمد خاتمی بارها  تکرار کرده است.
 
محمد خاتمی در یکی از سخنرانی‌های اخیر خود گفته است در صورتی که شرایط فراهم نشود حتی اگر «بزرگان و افراد موثر» هم در این انتخابات شرکت کنند، «مردم شرکت نخواهند کرد.»
 
رئیس جمهور پیشین ایران  آبان‌ماه امسال تصریح کرد: «بسیار باید متاسف ‏بود که شاهد وجود این فضا نیستیم و حتی گاه درست نقطه مقابل آن را می‌بینیم.»
 
در یکی از تازه‌ترین موضع‌گیری‌ها، آیت‌الله محمد موسوی موسوی خوئینی، دبیرکل جامعه روحانیون مبارز، با حاکمیت اتمام حجت کرده و گفته است اگر آیت‌الله جنتی، دبیر شورای نگهبان «نامه فدایت شوم هم برای اصلاح‌طلبان بنویسند دیگر نتیجه‌ای ندارد، چون فرصت تمام شده است.»
 
موسوی خوئینی  همچنین  با بیان اینکه حاکمیت از اصلاح‌طلبان عبور کرده، تصریح کرده است که مردم «خود می‌دانند که با چنین انتخاباتی چگونه برخورد کنند.»
 
پیش از این احمد جنتی، که منصوب آیت‌الله خامنه‌ای در شورای نگهبان است،  گفته بود نیازی به شرکت اصلاح‌طلبان در انتخابات نیست؛ انتخابات مجلس قرار است ۱۲ اسفند ماه امسال برگزار شود.
 
در واکنش به اینگونه مواضعِ احمد جنتی و مقابله دیرینه وی با اصلا‌ح‌طلبان، آیت‌الله موسوی خوئینی به طنز گفته است می‌داند که «دامن آقای جنتی منزّه است ... از اینکه اصلاح‌طلبان را برای ورود به مجلس و حتی برای ورود به بهشت تایید بفرمایند.»
 
محمد موسوی خوئینی، نوشته خود را  اینگونه به پایان می‌رساند: «برای انبساط خاطر جناب جنتی ضرب‌المثل جدیدی شنیده‌ام که خدمت دایم الوجودشان عرض می‌کنم: دو چیز در این دنیا باقی می‌ماند: یکی نام نیک، و دیگر آیت الله جنتی.»

+110
رأی دهید
-58

zpirooz - آخن - آلمان
یعنی آخر پرویی هستند این موجودات. خودتون هم نمی فهمید که حناتون دیگه پیش مردم رنگی نداره؟ بابا اصلاح طلبها که هیچ اینبار اگه خود خاندان پهلوی رو هم جزء نامزدها بگذارید مردم دیوانه نیستند که بیان سیاهی لشکر نمایش مضحک انتخابات شما بشن. البته بجز اون ده میلیون ساندیسی نامحترم
یکشنبه 13 آذر 1390 - 21:28
IRAN+ISRAEL+USA 4EVER - مونیخ - آلمان
رهبر ه الدنگ غلط کرد ز‌ر زد. خامنه‌ای بی‌ سواد مفتخور آن عبای بوگندشو جمع کنه دست طویلش را بگیر ه ‌گم شه بره عربستان که این جماعت فاسد کثیف کشور مارو ۳۰ ساله اشغال کرده.
یکشنبه 13 آذر 1390 - 21:41
Taraneه - کبک - کانادا
خامنه‌ای چه زود دیر میشودو پشیمانی دامنگیر میشود.
یکشنبه 13 آذر 1390 - 22:14
korosh2500 - برمینگام - انگلستان
ما را دیدن زشتکاران آزار هست و بس=چه کنیم دل‌ بیزار هست و بس/ طعم خوشی نیست و تلخیش رخنه جان گشته= با این تفاوت این زهرزار هست و بس/ تو خود از چهره ت نگو که نهراسی=بلکه در خلوت خود هزار هست و بس/ ما که به مقصود قصد بیان داشتیم=از هر نقطه سخن دل‌ زار هست و بس/ علی‌ گدا تو را ما به چه تمثال=که امثالت جنتی لجنزار هست و بس.....#################################################################
یکشنبه 13 آذر 1390 - 22:14
compatriot - تورنتو - کانادا
اوج وقاحت!
دوشنبه 14 آذر 1390 - 04:06
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.