ایران یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی را سرنگون کرد

خبرگزاری‌های ایران از سرنگونی یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی در مرز شرقی ایران توسط نیروهای مسلح این کشور خبر داده‌اند.

                                                 ایران یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی را سرنگون کرد

تلویزیون عرب‌زبان العالم، وابسته به دولت ایران نیز هم‌زمان خبر ساقط کردن یک فروند "هواپیمای تجسسی آمریکایی RQ-۱۷۰ " را در شرق ایران منتشر کرده است.

خبرگزاری فارس به نقل از یک منبع آگاه نظامی نوشته که این هواپیما "با اندک خسارتی" در اختیار ایران قرار گرفته است.

این مقام نظامی به خبرگزاری فارس گفت: "واحدهای جنگ الکترونیکی و پدافند هوایی موفق شدند با اقدامات عملیاتی خود یک فروند هواپیمای بدون سرنشین پیشرفته جاسوسی آمریکایی از نوع 'RQ-۱۷۰' را که به طور محدود به مناطق مرزی شرق کشور تجاوز کرده بود، کشف و از کنترل متجاوزین خارج ساخته و آن را با اندک خسارتی سرنگون کرده و در اختیار بگیرند."

هیچ‌یک از این منابع خبری اطلاعاتی درباره زمان و مکان این حادثه منتشر نکرده‌اند.

خبرگزاری های ایران از قول یک مقام نظامی نوشته اند که این هواپیمای بدون سرنشین به مرزهای هوایی "تجاوز" کرده بود و "اقدامات عملیاتی و الکترونیکی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران علیه پرنده های متجاوز، به مرزهای کشور محدود نخواهد ماند."

تابستان امسال نیز ایران ادعای مشابهی مبنی بر سرنگون کردن یک "هواپیمای بدون سرنشین تجسسی" آمریکا را بر فراز تاسیسات غنی‌سازی اوارنیوم فوردو مطرح کرد، اما چند روز بعد ادعای خود را پس گرفت و در بیانیه ای اعلام کرد که این حادثه بخشی از یک مانور نظامی بوده است.

وزارتخانه‌های دفاع و امور خارجه آمریکا و همین طور سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در پاسخ به بی‌بی‌سی فارسی گفتند که درباره این موضوع اظهار نظر نمی‌کنند.

تابستان امسال نیز ایران ادعای مشابهی مبنی بر سرنگون کردن یک "هواپیمای بدون سرنشین تجسسی" آمریکا را بر فراز تاسیسات غنی‌سازی اوارنیوم فوردو مطرح کرد، اما چند روز بعد ادعای خود را پس گرفت و در بیانیه ای اعلام کرد که این حادثه بخشی از یک مانور نظامی بوده است.

'RQ-۱۷۰ سنتینل' نوعی هواپیمای بدون سرنشین شناسایی است که خبر ساخت آن در سال ۲۰۰۹ به رسانه های فعال در حوزه امور نظامی درز کرد و در سال ۲۰۱۰ نیروی هوایی آمریکا وجود این نوع هواپیما را تایید کرد.

بر اساس گزارش‌ها این نوع هواپیمای بدون خلبان در عملیات شکار اسامه بن‌لادن، رهبر سابق القاعده، برای زیر نظر گرفتن محل اقامت او در هنگام انجام حمله کماندوهای آمریکایی مورد استفاده قرار گرفت.

ارتش و سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا معمولا از هواپیماهای بدون خلبان برای نظارت بر فعالیت‌های نظامی در منطقه استفاده می‌کنند. علاوه بر آن، از این نوع هواپیماها برای حمله‌های موشکی در یمن، افغانستان و پاکستان نیز استفاده می‌شود.

 جهت نمایش ویدئو در یوتوب اینجا کلیک کنید.
جهت دانلود ویدئو اینجا کلیک کنید.

                                                                                                                                                      
 

          

+178
رأی دهید
-175

keyvan_aria - لوزان - سوئیس
اینا یه کفتر هم نمیتونن بزنن چه برسه به هواپیما
یکشنبه 13 آذر 1390 - 15:56
greentree - تهران - ایران
چه خنده دار ،این هواپیما رو هم که زدید مطمئن باشید نمیذارند از تکنولوژی اون استفاده کنید و همان طور که انبار موشک‌هاتون رو نابود کردند این رو هم نابود میکنند به زودی ،حکومت شما پایگاه مردمی نداره و یک حکومت مرده هست
یکشنبه 13 آذر 1390 - 16:12
mehr47 - تهران - ایران
فیروزآبادی لوبیا بخوره کفتر هوا رو آسمون پرپر میشه وای به الان که خورشت قیمه مفتی خورده هواپیما که سهله ناو هواپیما بر میزنه...
یکشنبه 13 آذر 1390 - 16:14
freedom-is-not-free doom - ملبرن - استرالیا
نکنه دوباره خودزنی کردن!؟ فردا میفهمیم آمریکا کجا بود? هواپیما خودی بوده! ؛).
یکشنبه 13 آذر 1390 - 16:34
منگوله مشهدی - مشهد - ایران
در ابتدا 2 انفجار مشکوک، به فاصله اندکی حمله به سفارت انگلیس، پس از گند زدن سیاسی، به فاصله اندکی خبر هواپیمای آمریکایی، این جور تسلسل حوادث و اخبار در ایران چیز جدیدی نیست، انحراف اذهان عمومی از تمرکز بر اخبار موجود با خبر سازی جدید؛
یکشنبه 13 آذر 1390 - 16:38
danial nabi - استكهلم - سوئد
فکر کردن ایران زمان شاه که دیگ مسی تنها شاهکار ایرانیست. ایران امروز جزو کشور‌های جهان اول محسوب میشود. حالا بتاز تا بتازیم.
یکشنبه 13 آذر 1390 - 16:45
مهدیار - تهران - ایران
به شدت از گرفتن کنترل پرنده و فرودش در خاک ایران و سوسک شدن غرور تکنولوزیک آمریکایی ها لذت بردم
یکشنبه 13 آذر 1390 - 17:13
high - تهران - ایران
دمتان گرم
یکشنبه 13 آذر 1390 - 17:42
sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
باور کنیم یا نکنیم!!! باور کنیم یا نکنیم!!! باور کنیم یا نکنیم!!! ... تحلیلش پیشکش
یکشنبه 13 آذر 1390 - 18:23
mortimer - اصفهان - ایران
آره جون عمه ش ما هم باور کردیم!
یکشنبه 13 آذر 1390 - 18:59
مجید خرمشهری - لندن - انگلستان
ایران هواپیمای آمریکا را سرنگون نکرده/هفته ی گذشته، کنترل این هواپیما در افغانستان از دست رفت. https://www.entekhab.ir/
یکشنبه 13 آذر 1390 - 19:13
Azim-Maki - کوالالامپور - مالزي
دروود بر مرز بان‌های دلیر و حسینی، ایران،،،یا علی‌ مدد ،، ،جانم فدای ایران
یکشنبه 13 آذر 1390 - 19:22
sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
با اینکه خبرش تکذیب شده ولی‌ فرض می‌کنیم که اینطوری بوده تا ساندیس خورهای مفلوک چند ساعتی‌ دلشون خوش باشه. از فردا میتونیم به کامنت‌های مسخرشون بخندیم.
یکشنبه 13 آذر 1390 - 19:41
robo - لوس آنجلس - امریکا
جمیت طرفدار رژیم اسلامی ایران، بازم که هول کردین ! بابا هواپیما کنترلش از دست آمریکاییها خارج شده افتاده تو ایران، سپاه گفته ما زدیم! ها ها ها بازم که داستان تکراری جنگ سپاه و پیروزی بر دشمن فرضی!!!
یکشنبه 13 آذر 1390 - 20:00
potatis - مالمو - سوئد
این کامنت رو برای اون ساده لوح‌هایی‌ مینویسم که حتی به اون مغزشون فشار نمیارند که بفهمند کشوری که از ساخت ترانزیستور هم عاجزه چطور صحبت از جنگ الکترونیکی‌ می‌کنه! کشوری که حتی صنعت ساخت قالب‌های دقیق رو نداره چطور میتونه صحبت از ساخت موشک بالستیک بکنه! هر وقت ما فهمیدیم که این حکومت فقط طبل تو خالی‌ِ , اونوقت میتونیم جایگاه خودمون رو تشخیص بدیم و شروع به پیشرفت کنیم، همه نشستیم پای تلویزیون و ادوات جنگیه روسی رو میبینیم و هی‌ به‌به و چه چه می‌کنیم در حالی‌ که خبر نداریم برای ساخت آفتابه توی این مملکت ابتدا مواد اولیه پتروشیمی رو از چین وارد می‌کنیم بعد قالب رو از روسیه سپس یه سوله می‌زنیم و توش آفتابه تولید می‌کنیم روشم می‌نویسیم ساخت جمهوری اسلامی ایران.
یکشنبه 13 آذر 1390 - 20:20
zayandehroodi - كبنهاك - دانمارك
درود برشما
یکشنبه 13 آذر 1390 - 21:43
setroos - کیف - اوکراین
ما طبل تو خالی هستیم = سیا این را میداند = آمریکا به ما حمله میکند ///. آمریکا 30 سال است هی قر میدهد(جنگ عراق ، تحریم ، خلیج ع ر .. ، حقوق بشر ، هواپیمای مسافر بری ،طبس،بن لادن ، عراقو بگیر ، افغانستانو بگیر ،فیلتر شکن ، سیستم دفاع ضد موشکی ،تروریست،فیلم،CNN،سفیر عربستان،انرژی هسته ای،رای زنی ،1+5 ، ناتو ) آ مریکا قر تو کمرش فراوونه نمدوونه کجا بریزه...همینجا.. همینجا...
یکشنبه 13 آذر 1390 - 22:18
kokex - ‫فرانکفورت - ‫آلمان
دمشون گرم که زدند مرسی‌
یکشنبه 13 آذر 1390 - 22:45
KAWASAKI ZX - طهران - ایرون
کسانی که تو کشورهایه خارجی هستن لطفا کلمه ی ساندیس رو نیارید رویه زبونتون یه نوع توهین به ایرانیاس خیلیا از دولت هایه خارجی benefit میبرن به خودتون بیایید سر از سیاست در نمیارید هی به این و اون توهین شرمه به خدا زنده باد کوروش ، بابک خرم دل،داریوش
یکشنبه 13 آذر 1390 - 23:30
toopchiyan1986 - لندن - انگلستان
یه مگس آمریکایی افتاده انگار دنیا را گرفتیم.
دوشنبه 14 آذر 1390 - 01:13
سر خلوتیان - لیدز - انگلستان
صدای بیسیم ، فیش فیش. از زهرا به یاثر ، از زهرا به یاثر. یاثر : زهرا به گوشم بفرمایید. ممد تویی . یاثر : آره منم. احمق من جوادم این هواپیمای بازی بچه ها رو واسه چی با تفنگ زدین؟. یاثر : شوخی میکنی. :-)
دوشنبه 14 آذر 1390 - 01:32
پدرام توکلی - تهران - ایران
اولا دمشون گرم . به نظر من الان اگر خودشون سر در نیارن یه پول گنده به روسیه میدن که بیاد در هواپیما رو باز کنن تکنولوژی ساخت به ایران بگه میگی نه دو سال دیگه نگاه کن ایران 100 از اینا میسازه اینم مثل غنی سازی اورانیم میمونه. خلاصه من که لذت بردم ایشالا از پیشرفت زیاد باشه
دوشنبه 14 آذر 1390 - 03:57
آشی - لندن - انگلیس
جالب اینجاست که بعضی ایرانیها خبرهای خارجی را قبول می کنند و خبرهای داخلی را نه. خوب از کجا معلومه که امریکا یا ناتو برای اینکه آبرویشان نرود دروغ نگن.؟ حالا جون امریکاییند دروغ تحویل دنیا نمی دهند؟ با دروغ سر ملت دنیا کلاه می گذارند و بعضی خوش باور قبول می کنند.
دوشنبه 14 آذر 1390 - 07:13
topo0l.mopo0l - کرج - ایران
ایول ما اینیمممممممممممممممممممم با ما از این شوخیا نکن ابلح ما عراق و افغانستان و پاکستان نیستیم اینجا ایران است و من هم تپلی هستم بار اخرت باشه ها
دوشنبه 14 آذر 1390 - 08:09
muhammad-yousefi - تهران - ایران
potatis - مالمو - سوئد کمتر پای این رسانه های مخالف ایران بشین.آخه پسر خوب،اسراییل با پنجمین ارتش دنیا نتونست جلو چند تا دونه عرب خودشو از ضایع شدن نجات بده فقط به خاطره وجود چند فرمانده سپاه در حزب ا....لبنان.در ضمن ایران الان در تولید آفتابه خیلی وقته خودکفا شده چون با افتابه ارتش پنجم دنیارو می ترسونه.
دوشنبه 14 آذر 1390 - 12:07
Azadikhah - تكسل - هلند
خامنه ای : آوَرین آوَرین!احسنت به شما که هواپیمای بدون سرنشین رو زدید حالا خلبانش کجاست ؟
دوشنبه 14 آذر 1390 - 12:22
Azadikhah - تكسل - هلند
امیدوارم که هرگز جنگی رخ ندهد تا میهن عزیزمان به دست اجنبی نابود گردد! فرداست که یه اسم جدید روش بگذارن و بگن پهپاد ملی هم ساخته شد!. جدی میگم ها!از این کارها زیاد میکنن!. اگر به جنگنده!صاعقه نگاهی کنید میفهمید که همان اف-5 های 40 سال پیش هست که موتور میگ روش نصب شده:) انفجار بیدگنه هم کار همین هواپیما ها بوده.ج.ا جواب این کارو با حمله به سفارت و انهدام یکشون جواب داده لحن خبر فالس هم همینو تداعی میکنه
دوشنبه 14 آذر 1390 - 11:23
Nur_ir - هامبورگ - المان
یک دروغ است و امریکا انرا رد کرد . عین نقل از صدای امریکا. یک مقام ایالات متحده ادعای رسانه های روز یکشنبه جمهوری اسلامی دایر بر هدف قرار دادن و سرنگونی یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی توسط نیروهای مسلح ایران را نادرست خواند. به گفته این مقام هنوز مطلقا نشانه ای از سقوط هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی بر اثر اصابت گلوله وجود ندارد. رسانه های جمهوری اسلامی روز گذشته از سرنگونی یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی مدلRQ -170 توسط پدافند هوایی ایران در حریم هوایی شرق کشور خبر دادند. یک مقام نظامی ایران همچنین ادعا کرد هواپیمای مذکور خسارت چندانی ندیده و به تصرف نیروهای مسلح جمهوری اسلامی درآمده است. این مقام نظامی جمهوری اسلامی هشدار داد از این پس واکنش ایران به نقض حریم هوایی به مرزهای کشور محدود نخواهد ماند.
دوشنبه 14 آذر 1390 - 21:10
kokex - ‫فرانکفورت - ‫آلمان
‫nur آمریکا یک عمر دروغ میگه حالا گیریم ایران هم دروغ گفته باشه. ‫راستی وقتی امریکا هم دروغ میگه بهت همینقدر فشار میاد مثل دروغ ایران ؟. ‫ولو که من میگم ایران درست میگه. ‫برو فعلا برای مرکل و دیتر بولن دست بزن
دوشنبه 14 آذر 1390 - 23:24
shahram407 - تهران - ایران
مرسی!!!!. دم برو بچه های ارتش گرم. صفا کردیم. تا کور شه چشم هرچی جاسوس و مواجب بگیره خاک برسره!!!. هی بیب هوراااااااااا هی بیب هوراااااااااا !!!!!
‌چهارشنبه 16 آذر 1390 - 04:34
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.