تهدید مقام ‌ایرانی به افزایش بهای نفت در صورت اجرای تحریم‌ها

 

یک پایگاه نفتی ایران در خلیج فارس


 رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی می‌گوید، در صورتی که تحریم‌های جدید اجرا شوند، بهای نفت به ۲۵۰ دلار خواهد رسید. کارشناسان می‌گویند، در صورت اجرای تحریم‌ نفت، عراق و عربستان سعودی می‌توانند کسری‌ها را جبران کنند.

وزیران امور خارجه‌ی کشورهای عضو اتحادیه اروپا در اجلاس خود در روز پنجشنبه (اول دسامبر / ۹ آذر) تشدید تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران را به تصویب رساندند.

بر اساس این مصوبه، در فهرست سیاه تحریمی علیه ایران، نام بسیاری شرکت‌ها و اشخاص تازه وارد شده‌اند. بنا بر گزارش خبرگزاری فرانسه، به نقل از دیپلمات‌های اروپایی حاضر در بروکسل، این تحریم‌ها شامل انسداد دارایی‌های ۱۴۳ شرکت و ممنوعیت سفرهای خارجی ۳۷ ایرانی می‌شود.

از سوی دیگر کشورهای اروپایی اقدامات سختی را علیه بخش مالی و نفتی ایران در دست بررسی دارند.

همچنین کنگره‌ی آمریکا تحریم بانک مرکزی ایران را بررسی می‌کند که به معنای قطع نظام مالی ایران با خارج از مرزها خواهد بود. تحریم بانک مرکزی به مثابه ضربه‌ی مهلکی به ساختار اقتصادی جمهوری اسلامی ایران تلقی می‌شود.

در این مورد ارسلان فتحی‌پور، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، گفته است، در صورتی که آمریکا و اتحادیه اروپا تحریم‌های پیش‌بینی‌شده علیه نفت و گاز ایران را اجرا کنند، بهای نفت می‌تواند در بازار جهانی به ۲۵۰ دلار در هر بشکه برسد.

این خبر را سایت روزنامه‌ی محافظه‌کار و دولتی "کیهان" روز یکشنبه (۱۳ آذر / ۴ دسامبر) در بخش انگلیسی خود منتشر کرد.

به گفته‌ی فتحی‌پور، نیاز شدید اروپا و آمریکا به نفت و گاز مانع از اجرای این اقدامات تحریمی خواهد شد. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفته است که «جمهوری اسلامی بدون تردید برنده‌ی این قمار خواهد بود».

چین، اتحادیه اروپا، هند، ژاپن، کره جنوبی و ترکیه از مهم‌ترین مشتریان نفت ایران هستند.

روز جمعه‌ی گذشته (۱۱ آذر / ۲ دسامبر) بهای نفت در بازار جهانی به حدود ۱۱۰ دلار در هر بشکه رسید.

عراق جای ایران را در اوپک گرفت

 همزمان با کاهش صادرات نفت ایران به مرز دو میلیون بشکه در روز، عراق در ماه اکتبر با صادرات به طور متوسط روزانه ۲ میلیون و ۱۳۵ هزار بشکه نفت به طور رسمی جایگاه ایران در اوپک را تصاحب کرد. ایران پس از عربستان سعودی در جایگاه دوم قرار داشت.

در حالی که صادرات نفت ایران به مرز دو میلیون بشکه در روز کاهش یافته، صادرات نفت عراق به عنوان شریک نفتی ایران، روزانه حدود ۴۷ هزار بشکه افزایش یافته است.
 


به گزارش پانانیوز، سازمان اوپک در آخرین گزارش رسمی خود با اشاره به کاهش ۲۳ هزار بشکه‌ای تولید نفت ایران در اکتبر سال ‌جاری میلادی، از سقوط ۷۸ هزار بشکه‌ای تولید نفت ایران در اکتبر (ماه‌های مهر- آبان) در مقایسه با سه ماهه نخست سال ۲۰۱۱ میلادی خبر داده است.

از سوی دیگر رویترز با انتشار گزارشی اعلام کرد، فلاح‌الامری، رییس اداره بازاریابی نفت‌خام عراق (سومو)، گفت: «صادرات نفت عراق در ماه گذشته میلادی روزانه با ۴۷ هزار بشکه افزایش نسبت به ماه اکتبر به دو میلیون و ۱۳۵ هزار بشکه رسید در حالی که این رقم در ماه اکتبر دو میلیون و ۸۸ هزار بشکه در روز بود.»

این مقام عراقی افزود: «متوسط صادرات روزانه نفت خام عراق در ماه نوامبر از پایانه‌های نفتی جنوب در بندر بصره یک میلیون و ۷۱۲ هزار بشکه و از خط لوله صادراتی کرکوک- جیحان روزانه ۴۲۳ هزار بشکه بوده است. همچنین صادرات نفت خام عراق به وسیله نفتکش‌های جاده‌پیما به اردن در ماه نوامبر روزانه ۱۰ هزار بشکه بوده است.»

عراق قصد دارد یکی از سه پایانه شناور صادرات نفت در حال احداث را از اول ژانویه ۲۰۱۲ میلادی راه‌اندازی کند که این گامی مهم در برنامه این کشور برای افزایش ظرفیت صادرات نفت از پایانه‌های نفتی جنوب به شمار می‌رود.

میزان صادرات نفت ایران به کشورهای اروپایی

به گزارش خبرگزاری رویترز، بر اساس آخرین داده‌های آمریکا، روزانه حدود ۴۵۰ هزار بشکه نفت ایران به اتحادیه اروپا صادر می‌شود. از این میزان، ایتالیا با ۱۸۳ هزار بشکه در روز بزرگترین خریدار اروپایی است که ۱۳ درصد نیاز نفتی این کشور را تشکیل می‌دهد.

اسپانیا با خرید ۱۳۷ هزار بشکه در روز ۱۳ درصد نیاز خود را، و فرانسه با ۴۹ هزار بشکه در روز ۴ درصد نیاز خود را از نفت ایران تأمین می‌کنند.

فرانسه اخیرا اعلام کرده است که هر گونه معامله‌ی نفتی با ایران را قطع می‌کند.

نفت عربستان جایگزین نفت ایران

 منابع صنعت نفت جهانی به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که کشورهای اروپایی می‌توانند با صادرکنندگان بزرگی چون عربستان سعودی وارد مذاکره شوند تا جایگزینی برای نفت ایران بیابند.

به گفته‌ی یک منبع عمده تجارت نفت، «عربستان سعودی می‌تواند این کسری را جبران کند، زیرا یونان از اینکه بهای نفت به ۱۳۰ یا ۱۵۰ دلار در هر بشکه برسد چندان خشنود نخواهد بود».

این منبع به خبرگزاری رویترز گفته است که هر تحریمی با یک مهلت سه ماهه اعلام می‌شود و پالایشگاه‌ها می‌توانند در این مدت نفت مورد نیاز خود را از یک تولیدکننده‌ی جایگزین وارد کنند.

+121
رأی دهید
-45

fdsa60 - تهران - ایران
ساعت 6 بعد اظهر 13 /90/9 خبرگزاریهای خارجی گزارش دادند که ارتش ایران یک هواپیمای امریکایی را در مرزهای شرقی سرنگون کرده است.{درود بر شرف و غیرتتان ای دلیران وطن.}
یکشنبه 13 آذر 1390 - 13:41
سهیل ایرانی - اصفهان - ایران
fdsa60-تهران-ایران به فرض که خبری که گفتی درست باشه. اینم شد اقتدار !؟ تو فکر میکنی کره شمالی مقتدرتره یا کره جنوبی؟
یکشنبه 13 آذر 1390 - 14:36
romano - تهران - ایران
fdsa60 - تهران - ایران تو دلتو به هواپیما خوش کن ما حکومتو چپه می‌کنیم مثلا خیال کردی کیه خامنه‌ای تیمور لنگ زرشک
یکشنبه 13 آذر 1390 - 14:45
ali1111 - تهران - ایران
تهوع گرفتیم از بس تهدید شنیدیم...بیشتر از سی‌ سال، در حال تهدید جهان و غرب و مردم خودتان هستید...تا حالا چه... کردید که از این به بعد بخواهید بکنید.
یکشنبه 13 آذر 1390 - 15:17
پریستوک - تهران - ایران
هواپیمای بدون سرنشین. ها ها ها. تازه آمریکا هنوز تایید نکرده.
یکشنبه 13 آذر 1390 - 15:23
zpirooz - آخن - آلمان
بدبخت بیچاره قیمت نفت اگه بالا هم بره که شما چون تحریم شدید نفعی نمی برید پولش میره تو جیب عربستان و قطر و .. ما هم که باید نفت بدیم به چین به جای پولش بنجل چینی بگیریم. یه جو عقل خوب چیزیه
یکشنبه 13 آذر 1390 - 16:09
sepehr79 - وین - اتریش
تهران-ایران کمتر از ......، تهوع رو اون وقتی‌ خواهید گرفت که به عنوان تروریست از توی چاههای فاضلاب بیرونتون بکشن
یکشنبه 13 آذر 1390 - 17:38
ibm2646 - تهران - ايران
در چنین مواقع باید گفت با کمال احترام گفت زرشکککککککک
یکشنبه 13 آذر 1390 - 18:38
مجید خرمشهری - لندن - انگلستان
یکی‌ بود، یکی‌ نبود...زیر گنبد کبود یه جای خرمی بود به نام ایران... خوشی‌ یهو زد زیر دلمون.. پاشدیم انقلاب کردیم،،نه از ما چیزی موند و نه از ایران و نه از آبادانی ،، و خلاصه بقیه ماجرا ،،،،،،،،،
یکشنبه 13 آذر 1390 - 19:05
Negah* - فرانکفورت - المان
. fdsa60 - تهران - ایران. ناتو: ناپدید شدن هواپیمای بدون سرنشین در مرز ایران. به گزارش خبرگزاری فرانسه از کابل، فرماندهی ناتو اعلام کرد که یک هواپیمای شناسایی بدون سرنشین متعلق به نیروهای بین المللی در افغانستان هنگام عملیات در غرب این کشور ناپدید شده است. پیش تر رژیم تهران گفته بود یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی را در مرزهای شرقی ایران سرنگون کرده است. به گفته ناتو، هواپیمای بدون سرنشین سرنگون شده می تواند هواپیمایی باشد که در غرب افغانستان ناپدیده شده است.
یکشنبه 13 آذر 1390 - 18:51
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.