آیت الله خوئینی ها: مردم می دانند چگونه با چنین انتخاباتی برخورد کنند

آیت الله محمد موسوی خوئینی ها، دبیرکل مجمع روحانیون مبارز
 

آیت الله محمد موسوی خوئینی ها، از رهبران ارشد جبهه اصلاح طلبان در جمهوری اسلامی ایران، می گوید که فرصت برای ورود به انتخابات مجلس تمام شده است و «حتی نوشتن نامه "فدایت شوم" برای اصلاح طلبان هم دیگر نتیجه ای ندارد.»
 
آیت الله خوئینی ها، دبیرکل مجمع روحانیون مبارز، در وب سایت خود در پاسخ به یکی از کاربران که درباره ورود اصلاح طلبان به انتخابات پرسیده بود، گفته است که «اصلاح طلبان در انتخابات سال جاری با تابلوی اصلاح طلبی وارد نخواهند شد، این را همه مردم می دانند.»
 
یکی از کاربران سایت «آهنگ راه» که متعلق به آیت الله موسوی خوئینی ها ست، پرسیده بود که «اگر به فرض آقای جنتی برای مانور سیاسی و پر رنگ جلوه دادن انتخابات پیش رو، صلاحیت تعدادی از کاندیداهای اصلاح طلب را تایید کند، آن وقت نظرتان چیست؟ با توجه به اینکه حتی با ورود آنها به مجلس هم چیزی عوض نمی شود، فکر نمی کنید نظر شما در جهت تایید انتخابات فرمایشی است و منجر به مشارکت بیشتر مردم می شود؟»
 
دبیرکل مجمع روحانیون مبارز در پاسخ خود گفته است: «مردم ما تاکنون نشان داده اند که از ما رشیدتر و هوشیارترند...آنان خود می دانند که با چنین انتخاباتی چگونه برخورد کنند.»
 
وی افزوده است: «حاکمیت هم ... از اصلاح طلبان عبور کرده است و از حضور آنان در انتخابات استقبال نمی کند. حاکمیت هم اگر یک کار خوب در باره اصلاح طلبان کرده باشد همین است که راه را برای ورود اصلاح طلبان به چنین مجلسی بسته است.»
 
انتخابات مجلس شورای اسلامی قرار است روز دوازدهم اسفندماه سال جاری برگزار شود و در ماه های گذشته بحث بر سر حضور اصلاح طلبان در این انتخابات بالا گرفته است.
 
محمد خاتمی، رئیس جمهوری سابق ایران، در اظهارنظرهای مختلف خود شرایطی را برای حضور اصلاح طلبان در انتخابات تعیین کرده است که از جمله آنها می توان به رفع حصر خانگی از میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی، آزادی زندانیان سیاسی، و آزادی فعالیت احزاب و مطبوعات اشاره کرد.
 
جبهه اصولگرایان که تمام نهادها و قوای سه گانه جمهوری اسلامی ایران را در اختیار دارد این پیش شرط ها را رد کرده و گفته است که نیازی به حضور اصلاح طلبان در انتخابات نیست. با این حال برخی از گروه های اصولگرا برای ایجاد رقابت در انتخابات، خواستار حضور اصلاح طلبان «معتدل» شده اند و شرط آن را برائت آنها از «فتنه ۸۸» اعلام کرده اند.
 
دبیرکل مجمع روحانیون مبارز در نوشته خود حضور اصلاح طلبان در انتخابات را رد کرده و گفته است که «فرصت انتخاباتی برای کسانی که می خواهند وارد انتخابات شوند تمام شده است. تایید آیت الله جنتی و حتی اگر نامه "فدایت شوم" هم برای اصلاح طلبان بنویسند دیگر نتیجه ای ندارد چون فرصت تمام شده است.»
 
وی به طنز گفته است: «البته این تنها یک سوء ظنی بود از بنده در باره آیت الله جنتی و الا من می دانم که دامن آقای جنتی منزّه است از این که اصلاح طلبان را برای ورود به مجلس و حتی برای ورود به بهشت تایید بفرمایند.»
 
با این حال، آیت الله موسوی خوئینی ها اظهار عقیده کرده است: «افراد مستقلی که به تفکر اصلاح طلبی باور دارند عرایض ما را هم شنیده و دیده اند و هم اوضاع کشور را می بینند و هم خطرهایی که کشور را تهدید می کند بهتر از من می دانند، با همه این احوال اگر خود تصمیم بگیرند که در انتخابات شرکت کنند ما آنان را ملامت نمی کنیم و مخالفت نداریم.»
 
اصولگرایان جمهوری اسلامی ایران در ماه های اخیر بر سر ارائه فهرست واحدی از نامزدهای خود برای انتخابات مجلس نهم دچار شکاف جدی شده اند و نگران هستند که در غیاب اصلاح طلبان، میزان مشارکت در انتخابات به پایین حد خود برسد.
 
با این حال، روح الله حسینیان، رییس فراکسیون هوادار دولت در مجلس، گفته است که اگر اصلاح طلبان در انتخابات شرکت نکنند اصولگرایان با رقابت با یکدیگر می توانند رای دهندگان را به آمدن پای صندوق های رای ترغیب کنند.
 
در حالی که افرادی چون آیت الله مهدوی کنی، رییس مجلس خبرگان، تلاش های زیادی برای متحد کردن گروه های اصولگرا زیر چتر واحدی صورت داده اند ولی جبهه پایداری انقلاب اسلامی که گفته می شود نزدیک به طیف محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری، و اسفندیار رحیم مشایی، رییس دفتر وی، است حاضر نشده تا با سایر اصولگرایان به توافق برسد.
 
اصولگرایان هوادار آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، از این گروه به عنوان «جریان انحرافی» نام می برند که به گفته آنها، با استفاده از رانت های دولتی و توزیع پول، قصد دارد تا دو سوم کرسی ها مجلس آینده را تصاحب کند.
 
گزارش رسانه های ایران حاکی است که در انتخابات آینده، اصولگرایان به احتمال زیاد با دو فهرست مجزا وارد عرصه انتخاباتی خواهند شد و مقام های جمهوری اسلامی از جمله حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات، انتخابات آینده را حساس ترین انتخابات در تاریخ جمهوری اسلامی توصیف کرده اند.

+192
رأی دهید
-39

greentree - تهران - ایران
مردم برای چی‌ باید رای بدند ،،این حکومت از اشغالگر بدتره ،تمامی‌ پول‌های نفت رو که دوزدیدند ،تمامی‌ اقتصاد و کشاورزی ایران رو نابود کردند ،،تمامی‌ محیط زیست زیبای ایران یا خشک شده یا با فاضل آب یکی‌ شده ،،دیگه برای چی‌ بیاند رای بدند
یکشنبه 13 آذر 1390 - 13:05
compatriot - تورنتو - کانادا
"مردم ما تاکنون نشان داده اند که از ما رشیدتر و هوشیارترند!!!!!!!!!!!???????". میشه شما آخوندها دیگه ابراز فضل نفرمایید. به اندازه کافی‌ به این مملکت گند زدید. دیگه کسی‌ برای شما تره خورد نمیکنه.
یکشنبه 13 آذر 1390 - 13:10
hassan5 - تهران - ایران
تحت هر شرایطی تعداد شرکت کننده خیلی کم خواهد بود ولی نظام از شرکت پر شور و میلیونی مردم در رسانه ها صحبت خواهد کرد..باید توجه داشت که با توجه بشرایط جهانی و بهار اعراب نظام بهیچ وجه طالب شور و غوغای واقعی انتخاباتی نمیباشد.فکر میکند که اگر این موج جهانی را پشت سر بگذارد چند صباحی بیشتر بعمر ننگین خود ادامه خواهد داد
یکشنبه 13 آذر 1390 - 13:28
juvel - اسلو - نروژ
تو دیگه سرترو بذار زمین بمیر.
یکشنبه 13 آذر 1390 - 13:48
bkherebati - بوشهر - ایران
شما ملاها .....عجیبترین مخلوق افرینشید پرو وقیح چپاول گرید در هر زمانی خودتانرا با همان زمان برابر میکنید که زمان بیشتری به زندگی نکبتبارتان ادامه بدهید ...من که عمری را گذرانده ام شماها را خوب شناختم ...روزی که بزرگ عمامه دارانتان امده بود اقای بنی صدر را با خودش اورد بیشتر شماها مردم را تشویق می کردید به ایشان رای بدهیم مردم ایشان را نمی شناختن گول شما شیادهارا خوردن ...پس از مدتی با 18000رای مردم بیرونش کردید ...در واقع بنی صدر را بیرون نکردید بلکه به این ملت پاک وبی شیله پیله را لگد زدید از ان تاریخ متوجه شدم شما نه شرف ونه انسانیت سرتان می شود واز ان تاریخ تا کنون هیچ رایی ندادم وشناسنامه ام پاک و مهر زشت شما در شناسنامه ام نخورده امیدوارم ملت اگاه شده و پای صندقهای حقبازی شماها نیایند چون برای شما مردم مهم نیستند ......
یکشنبه 13 آذر 1390 - 15:02
dala_143 - انتورپن - : بلژیک
ای تو روحتون چه اصلاح‌طلب چه غیر تا زمانی‌ که آخونده بیسواد حکومت کنه فرقی‌ نداره.....
یکشنبه 13 آذر 1390 - 15:16
sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
حیف شد ایرانی‌های انگلیس نمیتونند رأی بدهند وگرنه دوباره چند میلیونی از صندوق‌های رأی گیری بیشتر بیرون میامد!!! افتخار می‌کنم که تا حالا در این رأی گیریهای مسخره شرکت نکرده‌ام. گور پدر همتون که از یه آخور میخورید.
یکشنبه 13 آذر 1390 - 15:23
IRAN+ISRAEL+USA 4EVER - مونیخ - آلمان
به کمتر از سرنگونی حکومت جهل و جنایت و سیاهی ولایت وقیح اسلامی راضی‌ نخواهیم بود. به امید آزادی ایران و بازگشت به آغوش نظام چندین ۱۰۰۰ ساله شاهنشاهی .آمین
یکشنبه 13 آذر 1390 - 15:50
Royan - بوخوم - آلمان
آنهائی که به هر دلیلی پای صندوقهای رای حاضر بشوند خائن به ایران هستند.
یکشنبه 13 آذر 1390 - 22:01
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.