ایران: در کشور دیگری به ایرانیان مقیم انگلیس خدمات کنسولی می‌دهیم

وزارت خارجه می گوید که ستاد ویژه خدمات رسانی به هموطنان ایرانی در انگلیس از امروز یکشنبه ۱۳ آذر فعالیت خود را آغاز می کند

در پی تعطیلی سفارت ایران در لندن، وزارت خارجه ایران اعلام کرده که تا چند روز دیگر "یکی از کشورهای همجوار انگلیس" را برای ارائه خدمات کنسولی به ایرانیان معرفی خواهد کرد.

حمیدرضا شاکری نیاسر مدیر کل ایرانیان خارج از کشور به خبرگزاری فارس گفته که به منظور ارائه خدمات کنسولی به ایرانیان مقیم انگلستان ستاد پشتیبانی خدمات کنسولی با مشارکت اداره کل ایرانیان و اداره کل کنسولی وزارت خارجه" تشکیل شده است و به زودی شماره تلفن، ایمیل و فکس برای کسب اطلاعات بیشتر اعلام خواهد شد.


به گفته آقای شاکری، "خدمات رسانی به ایرانیان همچون گذشته ادامه خواهد داشت و دانشجویان و ایرانیان مقیم خارج از این بابت نگرانی نداشته باشند."

این مقام وزارت خارجه گفته که "در حال حاضر هیچ خدماتی از جمله ویزا برای اتباع انگلیسی ارائه نمی شود."

در پی خارج شدن کارکنان دیپلماتیک سفارت بریتانیا از تهران و اخراج دیپلمات های ایرانی از لندن، خدمات کنسولی به ایرانیان مقیم بریتانیا نیز متوقف شده است.

حسن قشقاوی معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان خارج از کشور وزارت خارجه ایران نیز به شبکه تلویزیونی جام جم که برای ایرانیان خارج از کشور برنامه پخش می کند، گفته که ستاد "ویژه خدمات رسانی به هموطنان ایرانی در انگلیس" از امروز یکشنبه ۱۳ آذر فعالیت خود را آغاز می کند.

آقای قشقاوی گفته که از یک سال پیش بحث قطع روابط ایران و انگلیس از سوی "جمعی از نمایندگان مجلس" پیشنهاد شده بود و لی وزارت خارجه سعی کرد "قطع ارتباط اتفاق نیفتد."

معاون کنسولی وزارت خارجه گفته که دلیل مخالفت "حضور بیش از ۳۰۰ هزار ایرانی در انگلیس و ضرورت ارائه خدمات کنسولی به آنها" بود.

آقای قشقاوی گفت که در حال حاضر ۲۰۰ هزار پرونده کنسولی مربوط به ایرانیان مقیم انگلیس در سفارت ایران موجود است و حدود ۹۰ درصد ایرانیان مقیم انگلیس با سفارت در ارتباط هستند."

با تعطیلی سفارت بریتانیا در تهران هنوز دولت این کشور اعلام نکرده که در این زمینه چه روشی در پیش خواهد گرفت اما آقای قشقاوی می گوید که "ممکن است آنها به دنبال کشور دیگری باشند که به عنوان مثال به صورت حافظ منافع آنها عمل کند."

این مقام وزارت خارجه ایران گفته که در حال حاضر هم سفارت بریتانیا در تهران و هم سفارت ایران در لندن تعطیل است.

به گفته آقای قشقاوی ۷۳ ایرانی در بریتانیا با بورس دولتی مشغول تحصیل هستند و "کل دانشجویان ایرانی در انگلیس نیز ۴ هزار و ۷۵۰ نفر" است.

 

دولت بریتانیا پس از حمله به سفارت این کشور، کارکنان سفارت خود را از تهران خارج کرد و از کارکنان سفارت ایران در لندن نیز خواست خاک این کشور را ترک کنند


سفارت بریتانیا در خیابان فردوسی و اقامتگاه دیپلماتیک و مرکز فرهنگی بریتانیا در باغ قلهک تهران بعد از ظهر سه شنبه ۸ آذر (۲۹ نوامبر) مورد حمله گروهی از معترضان به سیاست های بریتانیا قرار گرفت و اموال آن تخریب شد.

این تشنج پس از آن رخ داد که مجلس ایران در روز یکشنبه در واکنش به تحریم بانک مرکزی جمهوری اسلامی از سوی بریتانیا تصمیم به کاهش سطح روابط دوجانبه از سفیر به کاردار گرفت.

وزارت امور خارجه بریتانیا این حملات را غیرقابل قبول خواند و وزارت امور خارجه ایران از آن ابراز تأسف کرد.

پس از آن، بریتانیا کارکنان دیپلماتیک سفارت خود را از تهران خارج کرد و به کارکنان سفارت ایران ۴۸ ساعت فرصت داد که خاک بریتانیا را ترک کنند.

با پایان یافتن مهلت بریتانیا به دیپلمات های ایرانی، کارکنان سفارت ایران عصر روز جمعه از طریق فرودگاه هیتروی لندن عازم تهران شده و در بامداد روز شنبه ۱۲ آذر ماه به تهران برگشتند.

+57
رأی دهید
-195

sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
خدمات جاسوسی یا کنسولی؟!!! پخش ساندیس رو چکار می‌کنید؟!!
یکشنبه 13 آذر 1390 - 13:21
سید ابوالقاسم واعظ - اندونزی - جاکارتا
نکته مهم آنست که انگلیس اعلام کرده ماموران کنسولی دیپلمات نیستند و بدون مشکل می توانند به کار ادامه دهند اما دولت ایران به طور داوطلبانه کنسولگری را بسته و می خواهد شهروندان در به در خودش را اذیت کند. از این به بعد دانشجویان مشمول باید برای رفتن به ایران ویزای شینگن بگیرند، به یک کشور دیگر بروند و مهر خروج بگیرند. حالا آن پنج هزار دانشجو را که آدم حساب نمی کنید. اقلا به خاطر آن 73 نره خر مفتخور که بورسیه شان کرده اید دست از مسخره بازی بردارید.
یکشنبه 13 آذر 1390 - 13:37
katrina - لندن - بريتانيا
این مقام وزارت خارجه گفته که "در حال حاضر هیچ خدماتی از جمله ویزا برای اتباع انگلیسی ارائه نمی شود.!!!! وای نگو حالا انگلیسی ها در به در دنبال ویزا برای رفتن به ایران هستند هه هه
یکشنبه 13 آذر 1390 - 14:02
Faryade_Khamoosh - آخن - آلمان
یعنی‌ مثلا کسی‌ که ویزا دانشجویی در انگلستان دارد، برای امور کنسولی به عنوان مثل باید برود سفارت ایران در پاریس. یعنی‌ این دانشجو برای امور کنسولی باید ویزای فرانسه بگیرد تا بتواند مشکل کنسولی خود را حل کند. چون بریتانیا عضو پیمان شنگن نیست.
یکشنبه 13 آذر 1390 - 14:30
ali1111 - تهران - ایران
یکی‌ از کشورهای هم جوار ...کدام خدا داند...؟ فکر کنم با این وضع موجود باید هر هفته کشور عوض کنند..آخرش هم سوریه، ونزوئلا، چین و روسیه میماند جهت ادامه خدمات..
یکشنبه 13 آذر 1390 - 14:38
anti sandis - كنت - انگليس
ای دلم خنک شد این پشمالوها رو انداختن بیرون جیگرم حال اومد‌ها ها‌ها ها
یکشنبه 13 آذر 1390 - 15:09
baas - روتردام - هلند
باز اسلام ترکمون زد .
یکشنبه 13 آذر 1390 - 15:11
zpirooz - آخن - آلمان
Faryade_Khamoosh - آخن - آلمان من هم دقیقا میخواستم همینو بگم. وقتی میگم یه جو عقل توی اون کله پوکشون نیست بعضی ها بهشون بر میخوره. خوب اینهم یه گواه دیگه
یکشنبه 13 آذر 1390 - 16:12
Azadikhah - تكسل - هلند
ali1111 - تهران - ایرانشنیدم دوستان می‌گفتند آذربایجان هست
دوشنبه 14 آذر 1390 - 12:06
katrina - لندن - بريتانيا
azadikhah - تکسل - هلند-عزیز گویا برای ایرانیان داخل کشور ترکیه وامارات برای ایرانیان مقیم یوکی هم دوبلین واحتمالا پاریس به امورکنسولی هموطنان پاسخ خواهند داد .موفق یاشید.
دوشنبه 14 آذر 1390 - 13:55
Afshin London - لندن - انگلستان
با این رابطه خوبی که جمهوری اسـ... با کشورهای دنیا داره کشور مورد نظر ماداکاسگار خواهد بود
دوشنبه 14 آذر 1390 - 15:16
massoudoslo - اسلو - نروژ
حالا ایران دوستان عزیز انگلیس نشین که آماده جنگ با امریکا هستند بفرمایند فعلا بروند کشور های همسایه انگلیس برای کارهای کنسولی خودشون تا غلظت عرق ملی شما به حد مناسب که رسید خبرتان کنند . حکومتی به این پستی و آشوب زدگی واقعا نوبره .
‌سه شنبه 15 آذر 1390 - 12:25
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.