انتخابات سرنوشت ساز پارلمانی روسیه آغاز شد

انتخابات پارلمانی روسیه که محکی جدی برای سنجش میزان محبوبیت حزب ولادیمیر پوتین، نخست وزیر این کشور، است روز یکشنبه در شرق دور این کشور آغاز شد و همزمان ادعاهایی درباره بروز تقلب و تهدید ناظران انتخاباتی منتشر شده است.

                   انتخابات سرنوشت ساز پارلمانی در روسیه آغاز شد  

روسیه به عنوان وسیع ترین کشور جهان که دارای ۹ منطقه زمانی است، از بامداد روز یکشنبه شاهد آغاز انتخابات پارلمانی بود و در حالی که مردم مسکو در خواب بودند، سربازان نیروی دریایی، کارگران صنعت نفت و شکارچیان گوزن در شرق دور آرای خود را برای انتخابات پارلمانی این کشور در صندوق های رای ریختند.

انتخابات از ساعت هشت شب به وقت گرینویچ در شرق روسیه آغاز شد و مناطق ولادی ووستوک و ساخالین نخستین بخش های این کشور بودند که در این رای گیری شرکت کردند.

یک مقام انتخاباتی در شرق دور روسیه به خبرگزاری فرانسه گفته است که به رغم دمای ۲۶ درجه زیر صفر هوا، رای دهندگان در پای صندوق های رای حاضر شده اند.

رای گیری انتخابات پارلمانی روسیه روز یکشنبه، ساعت پنج عصر به وقت گرینویچ، در شهر کالیننگراد، واقع در مرزهای روسیه با اتحادیه اروپا به پایان خواهد رسید.

در انتخابات دومای دولتی روسیه هفت حزب سیاسی شرکت دارند که برای کسب ۴۵۰ کرسی این مجلس با یکدیگر به رقابت می پردازند. حزب روسیه متحد به رهبری ولادیمیر پوتین بخت اول برای کسب اکثریت کرسی های پارلمان به شمار می رود.

به گفته ناظران سیاسی، این انتخابات سنگ محکی برای سنجش میزان محبوبیت ولادیمیر پوتین در آستانه انتخابات ریاست جمهوری روسیه در ماه مارس سال ۲۰۱۲ است.

آقای پوتین نامزدی خود را برای انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرده است و احتمال زیادی وجود دارد که وی بار دیگر به کاخ کرملین بازگردد.

پوتین و دمیتری مدودف، رییس جمهور روسیه، به طور علنی اعلام کرده اند که خواهان مجلسی چالش برانگیز همانند دومای دولتی این کشور در دهه ۱۹۹۰ نیستند.

آقای پوتین در جمع کارگران سن پیترزبورگ با درخواست از مردم روسیه برای رای به حزب وی در انتخابات پارلمانی گفت: «اگر کسی می خواهد که نمایش ببیند بهتر است به سیرک، یا دیدن فیلم و تئاتر برود.»

به گفته تحلیلگران، حزب روسیه متحد انتظار دارد که موفقیت خود را در آخرین انتخابات پارلمانی سال ۲۰۰۷ تکرار کند که در جریان آن ۶۴.۳ درصد آرا را کسب و ۳۱۵ کرسی دومای دولتی را از آن خود کرد.

با این حال، بر اساس نظرسنجی های صورت گرفته احتمال می رود که این حزب تنها نیمی از آرا را در انتخابات روز یکشنبه به دست آورد.

برخی از ناظران انتخاباتی ابراز نگرانی کرده اند که برای پیروزی قاطع حزب روسیه متحد، در این انتخابات دستکاری شود.

یکی از گروه‌های مستقل نظارت بر انتخابات در روسیه به نام «گولوس» گفته است که در جریان مبارزات انتخاباتی، تخلفات گسترده ای از جمله اعمال فشار برای رای دادن به حزب متحد روسیه، صورت گرفته است.

ولادیمیر پوتین هفته گذشته غرب را متهم کرد که از طریق سازمان های غیر دولتی، «NGO» ها، در صدد «اعمال نفوذ در مبارزات انتخاباتی» است و هشدار داد که این اقدامات به مثابه «پول دور ریختن است.»

به دنبال اظهارات نخست وزیر روسیه، هواداران گروه گولوس می گویند که هدف یکسری ارعاب های وحشیانه قرار گرفته اند.

+141
رأی دهید
-27

Shahram khosh maram - تهران - ايران
پوتین محبوبیت زیادی در روسیه دارد و غرور روسها را به انها برگردانده است. به نظرم طرفدارانش رای خوبی می اورند چیزی که امریکا و انگلیس اصلا نمیخواهند. پوتین اصلا دمکرات نیست و به شدت به تقویت قوای نظامی اعتقاد دارد. ولی خیلی زرنگ و باهوش هست و بلد هست چطور رفتار کند که هم مردم روسیه با او خوب باشند هم در دنیا مطرح باشد و بد به نظر نرسد. من فکر میکنم پوتین باهوشترین دولتمرد امروز دنیاست و مطمئنم که گروهش رای خوبی می اورند. 
یکشنبه 13 آذر 1390 - 17:24
mortimer - اصفهان - ایران
انتخابات در روسیه درست عین انتخابات در ایرانه! یعنی اصلا وجود نداره. پوتین و این حرفا؟!!!!!!!
یکشنبه 13 آذر 1390 - 19:02
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.