۳۰ کشته در سه روز درگیری در شهر تعز یمن

۳۰ کشته حاصل سه روز درگیری میان نیروهای دولتی و مخالفان در شهر تعز یمن بود. روز شنبه نیروهای دولتی هوادار علی عبدالله صالح ، به حملات توپخانه‌ای خود به شهر تعز ادامه دادند که در جریان این حملات، دستکم پنج نفر کشته شدند. در همین حال عبد ربه منصور الهادی معاون رئیس جمهور یمن، خواستار آتش بس و تشکیل کمیسیونی مشترک با اپوزیسیون برای سازماندهی خروج فوری ارتش از تعز شد.

                   ۳۰ کشته در سه روز درگیری در شهر تعز یمن 

خبرگزاری رویترز به نقل منابع پزشکی و شاهدان عینی گزارش داد که در گلوله باران توپخانه‌ای روز شنبه، سه تن از اعضای یک خانواده در شهر تعز کشته شدند. بنا بر این گزارش، خمپاره به منزل این خانواده اصابت کرد.

همچنین دو تن از نیروهای مسلح هوادار علی عبد الله صالح در این روز کشته شدند.

نیروهای مسلح دولتی می‌گویند که خواستار بازپس گیری کنترل محله‌هایی در شهر تعز از دست افراد مسلح وابسته به قبایل مخالف علی عبدالله صالح هستند. افراد مسلح قبایل از تظاهر کنندگان معترض حمایت می‌کنند.

تعز دومین شهر بزرگ یمن که در جنوب غرب این کشور قرار دارد از شامگاه چهارشنبه گذشته شاهد گلوله باران توپخانه‌ای نیروهای هوادار علی عبدالله صالح است.

نیروهای دولتی همچنین با افراد مسلح مخالف صالح درگیر شدند. مقام‌های مسئول می‌گویند که این افراد مسلح وابستگان به اپوزیسیون پارلمانی هستند. افراد مسلح قبیله‌ای اما می‌گویند که از اعتراض‌های مسالمت آمیز حمایت می‌کنند.

شامگاه جمعه هم پنج غیر نظامی هم در گلوله باران نیروهای هوادار صالح کشته شدند و بیست تن دیگر زخمی شدند. شاهدان عینی می‌گویند که انفجارهای قوی مرکز شهر را به لرزه انداختند.

عقب نشینی ارتش

با بحرانی شدن اوضاع در شهر تعز عبد ربه منصور الهادی معاون رئیس جمهور یمن خواستار آتش بس در شهر تعز شد. او همچنین خواستار تشکیل کمیسیونی مشترک با اپوزیسیون برای توافق بر سر خروج فوری ارتش از شهر شد.

خبرگزاری دولتی یمن گزارش داد عبد ربه منصور الهادی از استاندار تعز و ائتلاف احزاب پوزیسیون خواست تا به سرعت به توافق آتش بس برسند.

برپایه توافق انتقال قدرت میان اپوزیسیون و حکومیت یمن، علی عبد الله صالح اختیارات ریاست جمهوری را به عبد ربه منصور الهادی واگذار کرد.

محمد سالم باسندوه که مامور تشکیل دولت وحدت ملی شده است تهدید کرده است چنانچه عبد ربه منصور الهادی فورا برای متوقف کردن درگیری‌ها دخالت نکند، اپوزیسیون از توافق با دولت کنار خواهد کشید.

دو هفته پیش اپوزیسون و دولت یمن توافقی برای انتقال قدرت امضا کردند. طرح این توافق را شورای همکاری خلیج فارس ارائه داده است. بر این پایه باسندوه که از رهبران اپوزیسیون است مامور تشکیل دولت وحدت ملی شده است.

در بیانیه باسندوه که جمعه صادر شده آمده است: «کشتار در تعز عملی عمدی است تا توافق میان اپوزیسیون و صالح به بن بست برسد.»

اپوزیسیون خواهان آن است که کمیسیون نظامی بر پایه طرح شورای همکاری خلیج فارس تشکیل شود. وظیفه این کمیسیون پایان دادن به حضور افراد مسلح از هر طرفی باشند در خیابان هاست.

این کمیسیون می‌بایست پنج روز پس از امضای توافق نامه تشکیل می‌شد. توافقنامه میان اپوزیسیون یمن و علی عبد الله صالح ۲۳ نوامبر در ریاض پایتخت عربستان سعودی امضا شد.

به گزارش شبکه خبری الجزیره، محمد قطحان عضو ائتلاف احزاب «دیدار مشترک» گفته است که تشکیل نشدن کمیسیون نظامی می‌تواند بر تشکیل دولت وفاق ملی که قرار است حد اکثر تا روز یکشنبه تشکیل شود، تاثیر گذارد.

بسیاری از تظاهرکنندگان توافق میان اپوزیسیون و علی عبد الله صالح بر سر انتقال قدرت را نپذیرفته‌اند. بیش از ده ماه از آغاز تظاهرات اعتراض آمیز در یمن می‌گذرد.

در صنعا پایتخت یمن مخالفان علی عبد الله صالح و دیگر استان‌ها تظاهرات کردند. ائتلاف جوانان انقلاب یمن دعوت کننده به این تظاهرات بود.

تظاهرکنندگان خواستار محاکمه علی عبد الله صالح و معاونانش شدند. آنها مخالفت خود را با توافق میان اپوزیسیون و علی عبد الله صالح اعلام کردند.
برپایه توافقنامه، به علی عبد الله صالح و نزدیکانش مصونیت قضایی داده می‌شود.

+106
رأی دهید
-34

pull.over - دوحه - قطر
و آمریکا و غرب همچنان خفه خون گرفته اند!
یکشنبه 13 آذر 1390 - 08:51
greentree - تهران - ایران
این مردم یمن اصلا بیشترشون عقب افتاده هستند اصلان معنی دموکراسی‌ رو نمی‌فهمند ،هر کسی‌ بره یمن می‌فهمه من چی‌ میگم ،
یکشنبه 13 آذر 1390 - 12:59
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.