پلیس: ۱۲ مهاجم سفارت بریتانیا به مقامات قضایی معرفی شدند

فرمانده پلیس ایران شنبه، ۱۲ آذرماه از بازداشت و تحویل ۱۲ نفر به مقامات قضایی در ارتباط با حمله به سفارت بریتانیا خبر داد.

اسماعیل احمدی مقدم تاکید کرد که این کار سازمان یافته نبود، بلکه اقدامی هیجانی توسط عده‌ای از «دانشجویان بود» که کنترل شد.
 
به ادعای او، مامورین سفارتخانه از نیروی انتظامی به خاطر حفاظت از آن‌ها، تقدیر و تشکر کردند.
 
آقای احمدی‌مقدم در عین حال گفت که پلیس تمام کسانی را که وارد این سفارتخانه شده بودند، خارج کرد و بر اساس وظیفه ذاتی خود حفاظت پیرامونی در اطراف این سفارتخانه را نیز افزایش داد.
 
این فرمانده پلیس در حالی از معرفی ۱۲ متهم به مراجع قضایی خبر داده که دو روز پیش، خبرگزاری فارس گزارش کرد که ۱۱ مهاجم سفارت بریتانیا در تهران آزاد شده‌اند.
 
این خبرگزاری البته توضیح نداد که حمله‌کنندگان به سفارت با قید وثیقه آزاد شده‌اند یا اینکه اتهامی به آنها وارد نشده است.
 
در عین حال، آیت‌الله مکارم شیرازی، از مراجع تقلید در بیانیه‌ای از حمله به سفارتخانه بریتانیا در تهران انتقاد کرد.
 
او در ابتدای این پیام تاکید کرد: دولت بریتانیا از دشمنان قدیمى ماست و همه ما خاطرات بسیار تلخى از دخالت‌هاى نارواى آنها در کشورمان داریم و همه مى‌دانیم اخیراً شمشیر عداوت را از رو بسته و نه تنها خودش پیشگام در تحریم‌ها شده که دیگران را نیز دعوت به این کار مى‌کند که اخیراً در بخشى از این فعالیت‌هاى موذیانه ناکام مانده است.
 
آیت‌الله مکارم شیرازی در ادامه اما با انتقاد از حمله به سفارت بریتانیا آورده است: گاهى کارهایى فراتر از قوانین از سوى بعضى از جوانان عزیز احساساتى انجام مى‌گیرد، که بهانه مهمى به دست دشمن ماجراجو مى‌دهد و هزینه‌هاى زیادى باید براى آن بپردازیم، مانند همین حادثه اشغال سفارتخانه که سبب شد آن‌ها با جنجال و هوچى‌گرى سعى کنند شکستى را که از مجلس خورده بودند، جبران کنند.
 
او درحالی این اقدام را خودجوش دانسته که دومینیک چیلکات که به بریتانیا بازگشته است، جمعه ۱۱ آذر به رسانه‌های این کشور گفت: ایران کشوری نیست که در آن افراد بتوانند به‌صورت خودجوش به سفارتخانه‌ای حمله کنند و این حرکت با اطلاع و حمایت حکومت انجام شده است.
 
شرکت‌کنندگان در یک تجمع «اعتراضی» روز سه‌شنبه هشتم آذرماه، در مقابل سفارت بریتانیا، وارد این سفارتخانه شدند و پس از به آتش کشیدن پرچم این کشور، پرچم ایران را جایگزین کردند.
 
حمله به سفارت بریتانیا پس از آن انجام شد که بریتانیا تصمیم گرفت به دلیل فعالیت‌های هسته‌ای ایران، تحریم‌های بیشتری را علیه ایران اعمال کند.
 
یک سخنگوی وزارت امورخارجه بریتانیا ساعاتی پس از حمله به سفارت این کشور در تهران، با محکوم کردن حمله به سفارت بریتانیا، آن را مطلقاً غیرقابل‌قبول خواند.
 
در مقابل وزارت خارجه ایران از این رویداد ابراز تاسف کرد و آن را «رفتار غیرقابل‌ قبول تعداد کمی از معترضان» توصیف کرد.
 
حمله معترضان و اشغال سفارتخانه بریتانیا که به گزارش خبرگزاری‌های داخلی ایرانی توسط «شماری دانشجو» روی داد اعتراض‌های بین‌المللی گسترده‌ای در پی داشت.
 
در واکنش به این اتفاق وزارت امور خارجه روسیه در اطلاعیه‌ای اقدام‌ معترضان را که با نقض قوانین حقوقی بین‌المللی در زمینه تضمین مصونیت حریم و اموال نمایندگی‌های دیپلماتیک انجام شده، «غیر قابل قبول» و «درخور نکوهش» دانست.
 
پس از وقوع این رویداد‌ها، اتحادیه اروپا، آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل نیز حمله معترضان به سفارت و مرکز فرهنگی بریتانیا در تهران را محکوم کردند و از دولت ایران خواستند از دیپلمات‌ها محافظت کند.
 
۱۵ کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل از جمله چین نیز با صدور بیانیه‌ای حمله به مجموعه‌های دیپلماتیک بریتانیا در تهران را محکوم کرده و از دولتمردان ایران خواسته‌اند از دیپلمات‌ها محافظت کنند.
 
اما علی لاریجانی، رئیس مجلس درباره حمله به سفارت بریتانیا در تهران گفت که ملت ایران از رفتارهای چند دهه گذشته دولت انگلیس رنجیده هستند و حرکتی که «دانشجویان» انجام دادند نمادی از فضای افکار عمومی در کشور ماست.
 
صادق آملی لاریجانی٬ رئیس قوه قضائیه هم تصمیم مجلس را در کاهش روابط با بریتانیا تائید کرد و گفت «این تصمیم خواست ملت است و ما امیدواریم کشورهای غربی سر عقل آیند».
 
در عین حال، بامداد امروز شنبه، با پایان‌یافتن مهلت ۴۸ ساعته وزارت امور خارجه بریتانیا به دیپلمات‌های ایران برای خروج از خاک این کشور، یک هواپیمای ایرباس آن‌ها را از لندن به تهران بازگرداند.

+164
رأی دهید
-70

Freeman-Freedom - لندن - انگلیس
این خیمه شب بازی‌ها دیگر کارساز نیست! مفسد اصلی‌ ضحاک زمان، `لی خامنه ای` است! همه جهان به ویژه ایرانیان خوب می‌دانند. نخستین گام اسیر کردن این پلید صفت و محاکمه کردنش است. گام دیگر، ریشه کنی اسلام ناب محمدی است. بیاید یکصدایی و یکپارچگیمان را بر دیگر بار جهانیان نشان دهیم. این بار محال است که فرب اهریمن صفتانی چون خمینی را بخوریم. جاوید آزادی! نفرین باد خامنه‌ای پلید و ددمنش! پاینده باد زندانیان سیاسی!پر فروغ باد فدائیان راه آزادی!
یکشنبه 13 آذر 1390 - 02:30
yashainiran - ایران - ایران
نه بابا!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
یکشنبه 13 آذر 1390 - 04:25
khosh bavar - يزد - ايران
تو هم گفتی‌ و ما هم کردیم باور ! حتما آنها را یکروز در زندان نگه میدارید و روز بعد آنان را آزاد می‌کنید و یا از همه بدتر که باعث ناراحتی‌ و اختلال حواس آنان میشود، قطع کردن جیره ساندیس آنان می‌باشد !
یکشنبه 13 آذر 1390 - 05:12
legend of persia - ساسکاتون - کانادا
دانشجویان پیرو خط امام گروهی از دانشجویان که در در ۱۳ آبان ۱۳۵۸، سفارت امریکا در تهران را اشغال کردند و بحران گروگان‌گیری در سفارت آمریکا را بوجود آوردند. بیشتر این دانشجویان بعدها جزء موسسان دفتر تحکیم وحدت شدند. {ابراهیم اصغرزاده,محسن میردامادی,حبیب‌الله بیطرف,رضا سیف‌اللهی,رحیم باطنی,سعید حجاریان,معصومه ابتکار,عباس عبدی,عزت الله ضرغامی} اینها یا به جایی رسیدند{(ضرغامی رییس صدا و سیما اصلی ترین نهاد کشور )(خویینی ها دادستان و خبرگان و مجلس)(سفیر ایران تو دانمارک فرانسه ووو) (وزیر نفت زمان هاشمی و... } یک عده هم که ضدشون شدن .. حالا این 12 نفر هم که سواد درست درمونی ندارند . احمق ها می خواستند این جوری رشد کنند و بچه معروف شوند دو روز دیگه میرن از رهبری مدال شجاعتشون را می گیرند سردار احمدی مقدم شما که بچه جنگ هستی؟ باید وصیت نامه شهید باکری را از حفظ باشی احتمالا که بعده جنگ بسیجی ها 3 دسته می شوند یک عده مثله شما و اون 12 نفر دنبال قدرت به اسمه خدمت یک عده مثله حجاریان و موسوی و گنجی ضد نظام میشوند که بازم فکره منافعه خودشونند یک عده هم که انسانهای پاکی بودند و هستند.
یکشنبه 13 آذر 1390 - 07:45
bkherebati - بوشهر - ایران
بی چاره این ادم کوکیها....عزیزان اینها که توی کله پوکشان مغزی وجود نداردهرچه که بهشان بگن انجام میدهند ..باور کنید اگر امروز به انها بگویند برید وفلان ..توالت عمومی را اشغال کنید تمامشان بزور هم شده داخل می شوند و. کبف می کنند....
یکشنبه 13 آذر 1390 - 15:51
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.