هراس از انفجار بمب بریتانیایی، یک شهر آلمان را تخلیه کرد

بمبی 2 هزار کیلویی که از دوران جنگ جهانی دوم برجای مانده است

هراس از انفجار یک بمب عظیم دولت آلمان را بر آن داشته تا ۴۵ هزار نفر از سکنه یک شهر این کشور را جابجا کند.

کارشناسنان خنثی کردن مهمات انفجاری این بمب بزرگ را هفته گذشته در شهر کوبلنز، واقع در ساحل رود راین یافتند.


بمبی که از دوران جنگ جهانی دوم برجای مانده و اکنون خنثی کردن آن نیاز به تخلیه منطقه تا شعاع دو کیلومتر دارد.

قرار است عملیات خنثی کردن این بمب روز یکشنبه (دسامبر ۴ - ۱۳ آذر) آغاز شود.

این بمب که ساخت بریتانیا است سه متر طول و حدود ۲ تن وزن دارد و در زمان جنگ جهانی دوم به بمب های بلاک باستر شهرت داشت که استعاره است به معنای قدرت انهدام این بمب که می تواند محوطه ای به وسعت یک بلوک شهری (کوچکترین واحد اندازه گیری محله در اروپا و آمریکا) را کاملا ویران کند.

کارشناسان خنثی کردن این بمب می گویند که فیوزهای انفجاری با انواع سیم های در هم تابیده در کلاهک و مخزن این بمب یافته اند که مهار و خنثی کردن آن را دشوار کرده است.

هفته گذشته، و پس از ثبت رکوردی جدید در میزان کاهش بارش های پاییزی در حاشیه رودخانه راین و کاهش سطح آب این رود معروف در اروپا، این بمب کشف شد.

شهر کوبلنز در مرکز غربی آلمان و در حاشیه رودحانه راین واقع شده است

این بمب توسط نیروی هوایی بریتانیا رها شده اما احتمالا به علت فرود آمدن بر بستر نرم رود راین منفجر نشده است.

به گفته مقام های آلمان بیماران مقیم دو بیمارستان، هفت مرکز پرستاری و زندانیان یک زندان هم برای پیشگیری از صدمات احتمالی ناشی از انفجار باید از شعاع دو کیلومتری این بمب دور شوند.

مسئولان با آماده کردن ۱۲ هزار تخت خواب برای کسانی که جایی برای رفتن ندارند و نیز تدارک هزاران کیسه شن برای احداث دیواره های محافظ، تلاش می کنند که صدمات احتمالی این عملیات خنثی کردن بمب را به حداقل برسانند.

پیش از آغاز عملیات خنثی سازی، ماموران ابتدا باید بستر رودخانه محل فرود بمب را به طور کامل خشک کنند و پیش بینی می شود که عملیات تخلیه آب و خشکاندن محوطه امروز (شنبه سوم دسامبر) به پایان برسد.

جنگ جهانی دوم میان آلمان، ژاپن و متحدانشان در یکسو و بریتانیا، روسیه، آمریکا و متفانشان در سوی دیگر در حد فاصل سالهای ۴۵-۱۹۳۹ به وقوع پیوست.

جنگی که طی آن بسیاری از شهرهای بزرگ اروپا چون برلین و لندن تقریبا با خاک یکسان شد و میلیون ها نفر در سراسر جهان بر اثر مصائب این جنگ ناچار به ترک محل زندگی خود شدند.

+168
رأی دهید
-25

Freeman-Freedom - لندن - انگلیس
هراس همه این مردم با هم به اندازه‌ای که خامنه‌ای ضحاک هر شب از بیم آن تا صبح خوابش نمی‌برد و سعی‌ می‌کند پای منقل سپری کند، نمیرسد. ولی‌ خود او بهتر از هر کسی‌ میداند که این رژیم به آخر خط رسیده و منحرف کردن افکار مردم با مترسک‌هایش همچون احمدی‌نژاد و سایرین بی‌ نتیجه است. به یاد پاک همه فدائیان راه آزادی! زنده باد زندانیان سیاسی که شکنجه یا تجاوز شدند! پاینده باد اقوام غیور یکپارچه ایران (آذری، بلوچ، شمالی، کرد، فارس، عرب، جنوبی و سایر دلبندان)! پیروزی در همین نزدیکیست و چیزی به شادب‌اش‌ها نماندست! به زودی همگی‌ به وجود ایرانی‌ یکپارچه میبالیم همانگونه که بارها بالیدیم و به خواستهیمان در تاریخ دست یافتیم! جاوید آزادی! نگون باد استبداد!
یکشنبه 13 آذر 1390 - 02:25
bita tehrani - ويكتوريا - كانادا
این بیخدایان کافر چه ارزشی برای جان شهروندان خود قألند!
یکشنبه 13 آذر 1390 - 05:19
sebil - خراسان-خراسان - ایران
اگه این ایران بود اونو با بشکه اشتباه میگرفتن همه میرفتن رو هوا
یکشنبه 13 آذر 1390 - 08:15
smile_with_flowers - ونکوور - کانادا
بهترین راه اینکه این بمب را خیلی با احتیاط از اونجا به اقیانوس حمل و منفجر کنن :) کمک خواستن من اینجام :)
یکشنبه 13 آذر 1390 - 08:27
danial nabi - استكهلم - سوئد
آلمان ایتالیا اسپانیا و... شدن زباله دونی آمریکا، ننگ تا کجا.....
‌سه شنبه 15 آذر 1390 - 09:01
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.