احتمال قطع پرداخت یارانه‌های نقدی به دلیل کسری بودجه

 یارانه ماه آذر خانوارهای ایرانی، سر موعد پرداخت نشده است


 پرداخت یارانه‌ماه آذر سر موعد پرداخت نشده است. گزارش ۹ ماهه از هدفمندی یارانه‌ها حاکی از کسری بودجه ۸ هزار میلیارد تومانی است. دولت ایران برای پرداخت یارانه‌ها، ۳ ماه زودتر از موعد مقرر با کسری بودجه مواجه شده است. 

برخلاف ماه‌های گذشته یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی آذرماه هنوز به حساب  سرپرستان خانوار واریز نشده است.
 
پرداخت یارانه‌های نقدی از دی‌ماه سال ۱۳۸۹ آغاز شده و تاکنون در ۹ مرحله به حساب  سرپرستان خانوارهای ایرانی واریز شده است.
 
به گزارش خبرگزاری مهر، با توجه به شلوغی و ازدحامی که در زمان واریز یارانه نقدی همزمان با واریز حقوق در پایان ماه در بانک‌ها و مقابل خودپردازهای بانکی مشاهده می شد، تدابیری صورت گرفته که یارانه نقدی در هفته دوم هر ماه و نهایتا تا دوازدهم هر ماه به حساب سرپرستان خانوار واریز شود.
 
دوازدهم آذر ۱۳۹۰ در حالی سپری شد که از واریز مبلغ یارانه‌ها خبری نیست. سایت خبرآنلاین در گزارشی با اشاره به عدم پرداخت یارانه آذرماه، از احتمال قطع پرداخت یارانه‌ها از دی‌ماه ۱۳۹۰ به دلیل اعلام کسری هشت هزار میلیارد تومانی بودجه دولت برای تامین یارانه نقدی خبر داده است.
 
کسری بودجه ۸ هزار میلیارد تومانی
 
پیش‌تر دولت ایران با ۳ ماه تاخیرگزارش ۹ ماهه خود از هدفمندی یارانه‌ها را به مجلس ارائه داد و مشخص شد دولت ایران با ۹ ماه پرداخت یارانه نقدی، حداقل ۸ هزار میلیارد تومان کسری بودجه دارد.
 
به گفته جعفر قادری سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه و موسی الرضا ثروتی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ایران، هدفمندی یارانه‌ها در ۶ ماه ابتدای سال ۹۰ و ۳ ماه انتهای سال ۸۹ (مجموعا ۹ ماه)،  ۱۷هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان درآمد و ۲۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پرداختی داشته است.
 
آقای ثروتی درباره تامین کسری بودجه ۸ هزار میلیارد تومانی گفته است: «این کسری بودجه از خزانه بانک مرکزی برای پرداخت یارانه‌ها گرفته شده و باید از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی به خزانه برگشت داده شود.»


 
دولت ایران برای پرداخت یارانه‌ها با کسری بودجه روبه‌روست


 
در همین حال دولت ایران برای جبران کسری بودجه ۳ ماه پاییز نیز مجبور به استفاده از منابع درآمدی غیر از فروش حامل‌های انرژی شده و در عمل سه ماه زودتر از موعد با کسری بودجه مواجه شده است.
 
تخلف دولت در پرداخت یارانه بخش صنعت
 
در این دوره زمانی، دولت ایران برای جبران کسری بودجه پرداخت یارانه‌های نقدی به سرپرستان خانوار همچنین از رقم در نظر گرفته شده برای پرداخت یارانه‌ها به بخش صنعت استفاده کرده است.
 
به گفته سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، عملکرد دولت در خصوص پرداخت یارانه بخش صنعت و کشاورزی همراه با تخلفاتی صورت گرفته و تنها ۲ هزار میلیارد تومان به این بخش پرداخت شده است.
 
به گفته یکی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه، قرار بوده است با شروع طرح هدفمندسازی یارانه‌ها، ۱۲هزار میلیارد تومان به عنوان یارانه بخش صنعت و تولید پرداخت شود.
 
طی این مدت تنها ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان برای یارانه تولید، ۲۰۰ میلیارد تومان به بخش کشاورزی و ۱۰۰میلیارد تومان هم به بخش بیمه پرداخت شده است. همچنین ۱۰۰ میلیارد تومان برای یارانه شیر و ۱۰۰میلیارد تومان هم برای دامداری، پرداخت شده است.»
 
«برای چابک شدن باید مقداری وزن کم کرد»
 
بنابراین درصورتی که نمایندگان مجلس به دولت اجازه استفاده از منابع بخش‌های دیگر برای پرداخت یارانه‌های نقدی را ندهند، دولت ایران مجبور خواهد شد طی سه ماهه پایانی سال ۹۰، پرداخت یارانه نقدی را متوقف کند.

به گزارش ایرنا، شمس‌الدین حسینیوزیر امور اقتصادی و دارایی روز شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۰روز شنبه در همایش "تبیین طرح تحول نظام مالیاتی" که با حضور محمود احمدی‌نژاد برگزار شد، از  عملکرد دولت ایران در اجرای قانون هدفمندی یارانه ها دفاع کرده است.
 
به گفته وزیر اقتصاد ایران با تایید "نقاط ضعف و مشکلات" اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها و پرداخت یارانه‌های نقدی، گفته است: « نباید در بررسی عملکرد یک ساله اجرای این قانون بزرگ نمایی کرد.»
 
به گفته وزیراقتصاد ایران: « سختی با عذاب کشیدن تفاوت دارد و برای چابک شدن باید مقداری وزن کم کرد.»
 
در همین حال، محمدرضا فرزین، سخنگوی ستاد هدفمندی یارانه‌ها و طرح تحول اقتصادی، روز شنبه، ۱۲ آذر در حاشیه همایش تحول نظام مالیاتی به خبرنگاران گفت که یارانه‌های نقدی به حساب خانوارها واریز می‌شود و مشکلی از این بابت وجود ندارد. وی اما در واکنش به اصرار خبرنگاران برای اعلام زمان دقیق واریز یارانه‌ها، گفت: «از آقای مرادی (رئیس سازمان هدفمندی یارانه‌ها) بپرسید.»
 
خبرگزاری فارس با اشاره به همین موضع مبهم دست‌اندرکاران ستاد هدفمندی یارانه‌ها نوشته است که اگر تا یکشنبه واریز یارانه‌های نقدی به حساب مردم صورت نگیرد این اقدام ناچار  به بعد از تعطیلات  تاسوعا و عاشورا موکول می‌شود. به عبارت دیگر شاید یارانه‌ها ۱۶ آذر ماه به حساب‌ها واریز ‌شود که به نوشته فارس «تاکنون سابقه نداشته است.»

+152
رأی دهید
-54

Freeman-Freedom - لندن - انگلیس
نفرین به ددمنشانی چون رژیم جمهوری اسلامی. آنان که از یک سؤ میلیاردی از اموال این مردم میدزدند و از سوی دیگر آین گدا پروری‌ را راه میاندازند تا مردم را از نظر روانی‌ تحقیر کنند. باشد که این فرومایگیها همه پاسخی سهمگین از جانب مردم دارد. به زودی، ‌یک یک شما را به محاکمه خواهند کشاند و پشیمانی را در چشمان پستتان خواهیم دید. این را باید بدانید که پس از فرو پاشی این نظام اهریمنی، شما هیچ جای برای گریز ندارید چرا که دنیا را با خود دشمن ساختید! آنان که برایتان از دور پیام حمایت میفرستند (بشار اسد، چاوز، کاسترو و سایر ددمنشان) نیز در سراشیبی نابودی اند. خوشا به حالتان که با مردم با وجود ایران طرف هستید که سرشارند از بخشش! نخواهند کرد آنچه شما با ایشان کردید، و پس از محاکمه عادلانه، رهایتان خواهند کرد! و این شمایید که با فرزندانتان باید سال‌ها در پستی، فرومایگی، درد، نفرین، پشیمانی وووووو ... زندگی‌ کنید! ننگ بر خامنه‌ای ضحاک، نابود باد جلادین و متجاوزین نظام، جاوید باد ایران یکپارچه، درود بر فدایان راه آزادی! پاینده بد زندانیان زجر دیده سیاسی! جاوید آزادی!
یکشنبه 13 آذر 1390 - 00:45
yasamangoleziba - تهران - ایران
با کسری بودجه روبروست اما وقتی‌ ۳ میلیارد اختلاس میشود یا آقازادهها در خارج ایران اتوبان میسازند و یا برج آنچنان و .. پولهای ملت ایران به حزب‌الله لبنان و حماس و سوریه و .. داده میشود کسری بودجه نیست ؟؟؟ اما همین پول ناچیز بر ملت بیچاره حرام است در قبال رشد قیمتها به شکلی که نرخ تورم دیگر در ایران معنا ندارد
یکشنبه 13 آذر 1390 - 03:04
zpirooz - آخن - آلمان
از همون اولش هم معلوم بود که به بن بست می رسه
یکشنبه 13 آذر 1390 - 06:47
baas - روتردام - هلند
تبریک
یکشنبه 13 آذر 1390 - 10:18
beautysmile - ناتینگهام - انگلستان
همش فیلم بود خواستن همه چی‌ رو گرون کنن بعد جامش کنن و بگن کسر بودجه داریم، بی‌چاره ملت با این گرونی و بی‌ پولی‌ چیکار کنند؟
یکشنبه 13 آذر 1390 - 14:57
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.