پارس جنوبی ۴ سال دیگر گازی برای برداشت ندارد

آفتاب: طراح تولید بنزین در پتروشیمی‌ها از فاجعه‌ای پرده برداشت که طی ۳ تا ۴ سال آینده دامن پارس‌جنوبی را خواهد گرفت.

براساس اظهارات فریبرز پناهی، اگر تا چهارسال آینده فکر جدی برای مخزن پارس‌جنوبی که میان ایران و قطر مشترک است نشود، این میدان مرده خواهد بود و دیگر امکان برداشت وجود ندارد و این یعنی بیهوده‌بودن سرمایه‌گذاری‌های فعلی و برباد رفتن آنها در سال‌های آتی!

دانشجوی دکترای نفت با گرایش مخزن با اشاره به طرحی برای جلوگیری از این بحران طی مدت ۷ ماه تاکید کرد: میدان مشترک ایران و قطر به شکل گلابی است که متاسفانه سر آن به سمت کشور همسایه ماست و قسمت پایانی آن به سمت ایران و همین امر باعث می‌شود که در حالت طبیعی شیب منابع هیدروکربوری به سمت قطر باشد.

به گفته او، بر این اساس در حال حاضر قطر با استفاده از روش‌هایی در تلاش است تا منابع هیدروکربوری پارس‌جنوبی را تا چهارسال آینده تماماً به سمت خود بکشد که در این صورت افت چاه سمت ایران به حدی پایین خواهد آمد که امکان برداشت از آن وجود نخواهد داشت.

وی با ابراز نگرانی از این که سرمایه ملی در پارس‌جنوبی طی چهارسال آینده در صورت عدم اقدامی جدی کاملاً به نابودی خواهد رفت، تصریح کرد: طرحی که ما در حال حاضر برای جلوگیری از این بحران در سرداریم همان طرحی است که قطر در میدان نصرت مشترک میان ما و آنها پیاده کرده است اما ما هنوز متوجه آن نشده‌ایم.

براساس گفته‌های پناهی، هنوز ایرانی‌ها در مطالعات میدانی مخزن به آن نرسیده‌اند.

وی تاکید کرد: باید روی میدان‌های مشترک این طرح مورد بررسی ما اجرایی شود تا مانع مهاجرت ثروت ملی به سمت همسایه‌ها شویم. متاسفانه این دانش در حال حاضر در اختیار شرکت‌های آمریکایی است که البته بسیار دانش راحت و ساده‌ای است اما آمریکایی‌ها با در اختیار قراردادن این دانش به کشورهای عربی کار را برای ما دشوار کرده‌اند.

به گفته او، باید هر‌چه‌زودتر ایران در تلاش باشد تا مانع مهاجرت منابع ملی خود به کشورهای همسایه شود.

وی اشاره‌ای به دفاعیات صدام در زمان محاکمه او کرد و گفت: در زمان دادگاهی صدام از وی پرسیدند که چرا به کویت حمله کردی و وی جواب ظریفی به این سوال داد که الان باید باعث هوشیاری ما شده باشد.

دانشجوی دکترای نفت گرایش مخزن ادامه داد: صدام پاسخ داد علت این امر حرکتی بود که کویتی‌ها در میادین مشترک با ما انجام دادند. این دانش همان دانشی است که در حال حاضر ما باید از آن استفاده کنیم تا مانع مهاجرت منابع ملی از کشور شویم اما زمان برای اینکار محدود است.

+66
رأی دهید
-69

كيارش 88 - تورنتو - كانادا
مگه خدا خودش کمک کنه که از دست این بی شرافت ها راحت بشیم کشور قطر که به اندازه یکی از مراکز استانهای کوچک ایران هم نیست به راحتی داره از منابع نفتی مشترک سود میبره و برداشت میکنه اون موقع این بی پدر و مادر ها فقط بفکر اینن که چطور مملکت را چپاول کنن . هر روز یکی از اختلاس هاشون پرده برداشته بشه و وااسه پوشوندن این رسوایی یه جار و جنجال با یکی از کشور های غربی به راه بیندازن که فکر مردم معطوف موضوع جدید بشه
شنبه 12 آذر 1390 - 21:40
Freeman-Freedom - لندن - انگلیس
وجود گاز در آن برای مردم ایران چه سودی در بر داشت که حالا با نداشتنش این چنین نباشد؟ مردمی که همیشه تنها بودند و مالک اموال ملی‌‌شان حکومتهای استبدادی تا این لحظه. با وجود این حکومت (جمهوری اسلامی)، لطفا این خبر را به زبان عربی‌ ترجمه کرده و در روزنامه‌های فلسطینی، سوری و لبنانی چاپ کنید. همچنین، خبرش را برای سران کشور‌های همچون سوریه، ونزلا و کره شمالی ارسال کنید تا غم بر دل‌ هاشان بنشیند. نیاز به این مورد نیست که یک پیامی برای چین و روسیه هم بفرستید و قول جبران این ضایعه را با پیش کش کردن میادین تازه کشف شده نفتی‌، دهید. دیری نخواهد پایید که مردم همیشه هوشمند ایران، یکصدا از خزر تا خلیج فارس، از کردستان تا خراسان جنوبی، یکصدا به جانتان خواهند افتاد و نابودتان خهند کرد. زنده باد آزادی، ننگ به رژیم آخوندی!
شنبه 12 آذر 1390 - 22:17
Azadikhah - تكسل - هلند
بی‌لیاقت تر،دزدتر،ظالمتر،گنده گو تر از این حکومت اسلامی در ایران در تاریخ این مملکت وجود تا حالا نداشته.
شنبه 12 آذر 1390 - 22:32
sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
بیخود از این حرفا نزنید. اول باید نظر احمد جنّتی رو بپرسید که چند صد سال تجربه داره. مملکت بی‌ صاحب نیست که هر کسی‌ همین‌جوری برای خودش حرف بزنه!!! مگه مملکت ولی‌ وقیح نداره که اینها بدون اجازه حرف میزنن؟!!!
شنبه 12 آذر 1390 - 23:09
love-iran - چابهار - ایران
واسه ما فرقی نمیکنه اگه قرار باشه به ایران برسه یک چیز جدید کشف میشه که جلوی این کار هم میگیره علم توقف نداره اگه قرار نباشه به ما برسه میبنی یکجای کار خراب میشه همه پالایشگاه ها هم میسوزن تازه ایران اینقدر گاز داره از خشکی تا خلیج فارس تا دریای خزر
شنبه 12 آذر 1390 - 23:18
amoo uk - ليدز - انگليس
۲۵ ساله قطریها از این گاز مشترک به شدت بهر برداری می‌کنن و مثل دریاچه ارومیه خشکش کردن ،این حکومت جور و جهل آخوندی و عقب افتاده که مسبب اصلیش هاشمی رفسنجانی‌ هست ملیاردها صرف پارسه جنوبی کردن هیچ نفعی به حال مملکت نداشت هیچ, منابع گاز هم داره تموم می‌شه ،،اگه این بی‌ کفایتها به اون مقدار که به لبنان عراق اکوادور و افریقا رسیدند نصفش به ایران رسیدگی میشد این زندگی‌ مردم نبود ،تنها مردم عادی لطمه دیدند و می‌بینند
یکشنبه 13 آذر 1390 - 01:50
red.boy - تهران - ایران
love-iran - چابهار - ایران_ اخه از بس که ایران استخراج میکنه این منابع زود تموم میشن!!!!!!!!!!! مرگ بر جمهوری اسلامی
یکشنبه 13 آذر 1390 - 06:12
mortimer - اصفهان - ایران
خدایا این لطف را به ما بکن و نفت و گازمون رو هرچه زودتر خلاص کن تا سپاه هم نابود شود.
دوشنبه 14 آذر 1390 - 12:08
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.