تهدید تهران به اقدام متقابل در قبال اخراج دیپلمات‌های ایرانی از لندن

در شرایطی که منابع خبری از تصمیم فرانسه به کاهش کارکنان سفارت خود در ایران خبر داده‌اند، سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران از اتحادیه اروپا خواست که «به دلیل حاشیه‌هایی که انگلیس ایجاد می‌کند» در رابطه با ایران ایجاد مشکل نکند و همزمان بریتانیا را تهدید به اقدام متقابل در مورد اخراج دیپلمات‌های ایرانی کرد.
 
اظهارات رامین مهمان‌پرست در مراسم استقبال از دیپلمات‌های اخراجی ایران، صورت گرفته و گرچه به نظر نمی‌رسد پاسخی مستقیم به تصمیم تازه فرانسه باشد، اما حاوی این پیام است که نباید بحران به وجود آمده در روابط ایران و بریتانیا، به روابط ایران و اتحادیه اروپا تعمیم داده شود.
 
روز شنبه خبرگزاری فرانسه به نقل از یک منبع دیپلماتیک اعلام کرد که فرانسه تصمیم گرفته است که موقتاً در قالب «اقدامی احتیاطی» فعالیت‌ها و شمار وابستگان خود در تهران را کاهش دهد و این تصمیم شامل بخشی از کارکنان دیپلماتیک و همه خانواده‌های کارکنان سفارت فرانسه در تهران خواهد شد.
 
فرانسه پیشتر به همراه آلمان و هلند، در واکنش به حمله به سفارت بریتانیا و باغ قلهک، سفیر خود را برای مشورت فراخوانده بود.
 
به دنبال افزایش تنش میان ایران و بریتانیا ناشی از حمله و اشغال دو مجموعه دیپلماتیک بریتانیا در تهران توسط گروهی که در رسانه‌های داخلی ایران دانشجویان خشمگین معرفی شدند، مقام‌های لندن دیپلمات‌های ایرانی مستقر در بریتانیا را از خاک این کشور اخراج کردند.
 
این اقدام پس از آن بود که بریتانیا ضمن هشدار به اتباع خود برای سفر به ایران، کارکنان سفارت خود در ایران و خانواده‌های آنها را از تهران خارج کرد و از اتباع بریتانیایی ساکن ایران نیز خواست که تا اطلاع ثانوی منازل خود را ترک نکنند.
 
در این میان رامین مهمان‌پرست روز شنبه اخراج دیپلمات‌های ایرانی از بریتانیا را «اقدامی شتابزده» ناشی از «احساس تحقیر شدن» بریتانیا پس از مصوبه مجلس شورای ایران در مورد کاهش روابط با این کشور ارزیابی کرده است.
 
سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران تهدید کرده است که «ما در مقابل اقدام دولت انگلیس اقدام متقابلی خواهیم کرد، و اگر قرار باشد درخصوص ارتباط با انگلیس تصمیمی گرفته شود، حتماً آن تصمیم در راستای منافع کشور اتخاذ خواهد شد.»
 
«وزارت خارجه مایل به قطع رابطه نبود»
 
علاوه بر این معاون کنسولی وزارت خارجه، نیز قطع روابط کنسولی بین ایران و بریتانیا را ناشی از «بی‌مسئولیتی» مقام‌های بریتانیایی خوانده و مجلس شورای اسلامی از یک سال پیش به دنبال قطع کامل روابط میان دو کشور بود اما اصلی‌ترین دلیلی که وزارت خارجه نمی‌خواست این روابط قطع شود، «مسائل کنسولی ایرانیان و هموطنان مقیم انگلیس» بود.
 
حسن قشقاوی گفته است که خود وی با حضور در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، تلاش کرده است که قطع کامل روابط میان ایران و بریتانیا صورت نگیرد.
 
آقای قشقاوی افزوده است که از میان بیش از ۲۰۰ هزار ایرانی مقیم بریتانیا، بیش از ۹۰ درصد آنها مایل به رفت و آمد به ایران هستند و سالانه نزدیک به ۵۰ هزار ایرانی نیز به این کشور سفر می‌کنند و تأکید کرده است که در روابط با لندن چنین ملاحظه‌ای برای وزارت خارجه ایران مطرح بوده است.
 
«نصیحت پدرانه» یک مرجع تقلید «به فرزندان انقلابی»
 
در واکنشی متفاوت به موضوع حمله و اشغال دو مجموعه دیپلماتیک متعلق به بریتانیا، آیت‌الله مکارم شیرازی از مراجع نزدیک به محافظه‌کاران، در پیامی تصریح کرده است که «در این گونه موارد نباید فراتر از قانون گام برداشت» و از حمله‌کنندگان به سفارت بریتانیا خواسته است که بدون اجازه رهبر و مقامات مسئول اقدامی نکنند و بهانه به دست ندهند.
 
آقای مکارم شیرازی در این پیام که در وب‌سایت وی منتشر شده است، بریتانیا را «دشمنی قدیمی» توصیف کرده که نه تنها خود پیشگام تحریم‌هاست بلکه دیگران را به این کار دعوت می‌کند.
 
با این حال وی تأکید کرده که گاه «کارهایی فراتر از قانون» از سوی بعضی از «جوانان عزیز احساساتی» انجام می‌گیرد که «بهانه مهمی به دست دشمن ماجراجو می‌دهد، و هزینه‌های زیادی باید برای آن بپردازیم.»
 
این مرجع تقلید محافظه کار اشغال سفارت بریتانیا در تهران را از جمله همین کارها بر شمرده و افزوده است که این اقدام «سبب شد آنها با جنجال و هوچی‌گری سعی کنند شکستی را که از مجلس خورده بودند جبران کنند.»
 
آقای مکارم شیرازی اضافه کرده است که «شرایط منطقه کاملا به نفع ما و به زیان آنهاست و آنها در صدند با بهانه‌هایی این شرایط را برهم بزنند.
 
وی که صدور این پیام را وظیفه شرعی خود در مقابل سؤالات مردمی از دفترش برشمرده، همچنین افزوده است که «در آستانه انتخابات احتیاج به آرامش زیادی در داخل داریم تا بتوانیم شرکت حداکثری مردم را جلب کنیم.»

+58
رأی دهید
-187

كيارش 88 - تورنتو - كانادا
خیلی بی شرف هستید بخدا . کشور انگلیس واسه نفراتش احترام قائل میشه ودیپلماتهاشواز ایران میبره و شما ها هم مثل سک از کشورشون بیرون میکنن . ازروی ملت ایران اینه که بلایی که سر قذافی اومد واسه شما هم خیلی زود پیش بیاد
شنبه 12 آذر 1390 - 19:34
sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
مگه خمینی نگفت که جنگ نعمته!!! مموتی هم که از تحریم‌ها استقبال کرد!!! تاوان تحریم‌ها رو هم که مردم ایران میدهند و نه حکومت و مزدورانش. خب دیگه چرا خودشون رو جر میدند؟!!!
شنبه 12 آذر 1390 - 20:08
كيارش 88 - تورنتو - كانادا
اخه تورو خدا عکس هایی که از حمله به سفارت انتشار یافته توجه کنید جزء وحشیگری چیزی از این عکسا ها برداشت میشه . در ثانی مگه انگلیس از خسارتی که به اموالش وارد اومده میگذره فردا از جیب ملت میاد بیرون ثالثا اخه بی شرف ها دو نفر که یه جا بحث سایسی میکنن سریع حاضر میشین و دودمان شونو به باد میدین کسی دروغ شما کثافت ها رو باور نمیکنه که حرکت خودجوش ارازل و اوباش رو خبر نداشته باشین توی راهپیمایی هایی که بعد از انتخابات رئیس جمهوری با اون همه جمعیت رو دونستین کنترل کنید و همشونو سربه نیست و زندانی کنین چطور نتونستین جلوی حرکت چند نفر ادم که بجز خوی وحشی گری توی عکسا مشخص هست بگیرین . از خدا میخوام به سرنوشت سرهنگ قذافی که به خواری هرچه تموم تر از ایران شرتون کنده بشه
شنبه 12 آذر 1390 - 20:18
lucina - تهران - ایران
هه. باز شهر شلوغ شد قورباغه هفت تیر کشید
شنبه 12 آذر 1390 - 20:41
Freeman-Freedom - لندن - انگلیس
مردم تنهای ایران تنها کسانی‌ هستند که در میان این کر کری خواندنها و دندان نشان دادن‌ها آسیب می‌بینند. الان هم پاسخ به این اقدام انگلیس باز هم کشتن متخصصین، دانشجویان و اساتید علمی‌ کشور به نامه ترور هسته‌ای، زندانی کردن چند جوان آزادی خواه و محاکمه به جرمه جاسوسی، مفت فروختن نفت ایران به چین و روسیه جهت ضربه به اقتصاد درگیره اروپا یا ده‌ها و ده‌ها مورد ویرانگر دیگر است. غافل از اینکه همه این کارها، مرگ نظام را به دست مردان پر غرور ایران از شمال تا جنوب، از شرق تا غرب هر چه زود تر رقم خواهد زد. ننگ به خامنه‌ای و هم دستانش، درود به شهیدان راه آزادی، زنده باد زندانیان پر از رنج سیاسی! جاوید آزادی!
شنبه 12 آذر 1390 - 21:00
persiangulf2535 - لند‌ن - انگلیس
اقدام‌متقابل‌به‌چی؟؟انها‌که‌خدشون‌تعطیل‌کردن‌ورفتن،یه‌غلطی‌کردین‌توش‌موندین، این‌تفی‌که‌کردین‌باید‌....
شنبه 12 آذر 1390 - 21:09
ghafas - مشهد - ایران
پرروووووووووووووووووووووووویی تا این حد ؟
شنبه 12 آذر 1390 - 22:26
compatriot - تورنتو - کانادا
اگه یه روزی من کارهه ای توی این مملکت بشم، در یکی‌ از این جزیره های همیشه خلیج فارس یه واتیکان بوجود میارم. تمام آخوندها را میفرستم انجا دورش هم سیم خاردار میکشم متصل به برق فشار قوی. هر که بخواهد وارد ایران بشه باید ویزا بگیره و لباسش را از تنش در بیاره قبل از اینکه پای نحسش را تو ایران من بذاره.
شنبه 12 آذر 1390 - 22:38
morgan123 - واشینگتن - امریکا
حتما میخواهند با خواهش و تمنا برشون گردونن و دوباره اخراجشون کنن !!!
یکشنبه 13 آذر 1390 - 00:40
shirzan48 - بروكسل - بلژيك
این وحشی‌ها باید خدارو شکر کننن که ملکه انگلیس با دیدن تابلو خود در دست اون مزدور پشمالو بر بالای ساختمان فتوا جنگ و جهادو نداده ، خدایی با دیدنه اون عکس بدنم لرزید ،
یکشنبه 13 آذر 1390 - 07:09
anti sandis - كنت - انگليس
وای بچه‌ها من که از این تهدید موو به تنم سیخ شد
یکشنبه 13 آذر 1390 - 16:38
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.