سرباز بریتانیایی که کودک افغان را با چاقو زده بود، زندانی شد

دانیل کروک، شب قبل از آنکه به کودک افغان حمله کند، بیش از حد معمول مشروب الکلی نوشیده بود

وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرده است که یک سرباز بریتانیایی که کودک ده ساله افغان را در ولایت جنوبی هلمند با سرنیزه زده بود از ارتش بریتانیا اخراج شده و به هیجده ماه زندان محکوم شده است.

در دادگاه محاکمه آقای کروک گفته شد که دانیل کروک در ماه مارچ سال گذشته، در شب قبل از آنکه با سرنیزه به یک کودک ده ساله افغان به نام غلام نبی حمله کند، بیش از حد معمول، مشروب الکلی نوشیده بود.


فردای آن شب سلاح دانیل کروک را از او گرفته بودند و او درحالی که تنها به نارنجک و سرنیزه مسلح بود، همراه گروهی از نیروهای بریتانیایی برای گشت زنی به ولسوالی نادعلی در ولایت هلمند رفته بود.

دادستانی که مسئول پرونده آقای کروک است در دادگاه گفت، کروک در هنگام گشت زنی به دو کودک بر می خورد که سوار دوچرخه بودند، آنها با سماجت به دنبال کروک راه افتادند و از او شوکولات می خواستند.

کروک عصبانی می شود و با سرنیزه به یکی از کودکان حمله می کند.

دادستان می افزاید که دانیل کروک در پایان ماموریت گشت زنی، فاش می کند که به کودکی حمله کرده و وقتی، پلیس نظامی از او دلیل حمله اش به کودک را می پرسد، نمی تواند از کارش دفاع کند.

حاجی شاهزاده، پدر غلام نبی به روزنامه گاردین گفته است، او نمی داند چرا سرباز بریتانیایی به پسرش حمله کرده و نیروهای بریتانیایی حتی حاضر نشده اند از او عذر خواهی کنند.

حاجی شاهزاده که کشاورز است گفته است پسرش هنوز از زخم سرنیزه رنج می برد و هنوز نمی تواند به مدرسه برود.

حاجی شاهزاده می گوید نیروهای بریتانیایی در افغانستان هستند تا به بازسازی این کشور کمک کنند و شورشیان را از آنجا برانند، نه اینکه به کودکان حمله کنند.

پلیس نظامی بریتانیا در مورد ۹۹ حادثه ای که از ژانویه ۲۰۰۵ تا مارچ امسال سبب کشته شدن و یا مجروح شدن غیر نظامیان در افغانستان شده، تحقیق کرده است.

یکی از سخنگویان وزارت دفاع بریتانیا می گوید حفاظت از غیر نظامیان افغان، یکی از ماموریت های اصلی، نیروهای بریتانیایی و نیروهای ایساف، مستقر در افغانستان است، نیروهای بریتانیایی بطور کامل آموزش می بینند تا مقررات نظامی را رعایت کنند و هر نوع تخطی از مقررات، به طور کامل پیگری می شود.

+151
رأی دهید
-27

Neda02 - اتاوا - کانادا
الهی بمیرم بچه شکلات می‌خواسته. چه دنیای کثیفی.
شنبه 12 آذر 1390 - 19:07
mo.miyai - اسلو - نروژ
آدم‌های بی‌ فرهنگ کجائید بیایید دیگه ربطش بدید به اسلام . چرا الان همه با هم لال شدید
شنبه 12 آذر 1390 - 19:20
high class1 - ونکوور - کانادا
دنیا اینطور نخواهد ماند همهٔ کسانی‌ که ظلم کردند یک روزی تقاص پس خواهند داد. زنده با د افغانستان
شنبه 12 آذر 1390 - 20:05
mohsen_iran - دبی - امارات
اینها ضد خدا هستن که بنام تروریست وارد افغانستان شده اند و تمام کارهای تروریسی رو خودشون انجام و پایریزی میکنند.لعنت خدا بر شما وهم پیمانانتان باد .(که رژیم ایران یکی از هم پیمانان اصلی شما تروریستان است . )
شنبه 12 آذر 1390 - 20:07
ویرانگر - تهران - ایران
سینه چاکان و غلامان حلقه به گوش انگلیس و آمریکا یه نظری بدن دیگه
شنبه 12 آذر 1390 - 20:42
pull.over - دوحه - قطر
مقصر اسلامه!باور کن!!
شنبه 12 آذر 1390 - 20:45
meshkiiiii - تهران - ایران
mo.miyai - اسلو - نروژ. باهات موافقم اما اینا از رو نمیرن،دنبالشن که پیدا کنن.
شنبه 12 آذر 1390 - 20:50
Shovaliyeh - نورفیوراید - نروژ
این سربازا فرشته نیستند که هیچ خطایی ازشون سر نزنه.ولی خوبیش اینه که قضیه ماسمالی نمیشه و به سزای اعمالشون میرسند.
شنبه 12 آذر 1390 - 21:11
Freeman-Freedom - لندن - انگلیس
به زودی ما نیز شاهد اجرای عدالت در سرزمینمان خواهیم بود با به محاکمه کشیدن ضحاک خامنه‌ای و تک تک کسانی‌ که فرزندان نازنین ایران را به خاک خون کشیدند و یا در زندنه شکنجه/تجاوز کردند . همه این‌ها به دست نمی‌‌آید جز با ایرانی‌ یکپارچه و همصدا. بسیار نزدیک است روزی که به همدیگر شاد باش خواهیم گفت. جاوید آزادی! ننگ بر رژیم ضحاک خامنه ای!
شنبه 12 آذر 1390 - 21:15
دنیای وحشی - تهران - ایران
مقصر عدم مدیریت صحیح درکشورهای جهل و نادانی نظیر افغانستان و ایران است که ظلم و ستم به هم وطنهایشان را اونقدر زیاد می کنند که اجنبی بتواند به بهونه کمک به مردم ستم دیده وارد سرزمین آنها شده تابااسم کمک رسانی از آب گل آلود به نفع کشورشان بهره برداری کنند .حالا کی نوبت ایران بشود که به وضع افغانستان دچار شوند خدا داند .تف و نفرین و لعنت برآنهایی که باعث بوجود آمدن چنین اوضاعی برای ملتشان میشوند . برای مثال اگر درخانه ای افراد خانواده مدام جنگ و دعوا و سروصدا داشته باشند .همسایه ها ی دور و نزدیک به هربهونه ای از روی نیت خیر و شر وارد آن خانه خواهند شد که مثلا به آرامش رسیدن آن خانواده کمک کنند .درحالیکه اصلا نمیتوان گفت واقعا کی به چه نیتی دراصل وارد خانه شده .واینجاست که بایستی مقصر خانواده را دانست که نتوانستند بی سروصدا باهم کنار بیایند و اجازه دخالت به هرکس و ناکسی دادند.
شنبه 12 آذر 1390 - 21:05
golly47 - فوكشتاد - المان
از این انگلیسی‌ها خسیس تر فقط خودشان هستند در همه دنیا معروفند به اندازه گاو تو افغانستان میخورند ولی‌ بخاطر یک شکلات بچه را زخمی میکنند خوب شد آخوندا از ایران بیرونشون کردند
شنبه 12 آذر 1390 - 21:27
robo - لوس آنجلس - امریکا
عجب آدم بی وجدانی بوده، هجده ماه زندانی براش کمه، راستی الان ماه محرمه عکس اون مادر مسلمان که با قمه تو پیشونی طفل ۶ -۷ ماهه میزنه سر بچه غرق خونه، شال سبز یا حسین هم بستن سرش و مادره با لبخند نگاه میکنه دیدین؟ هر چیزی رو به اسلام ربط نمیدیم، اسلام به اندازه کافی خودش مشکل داره که نیازی نداشته باشه چیزی رو بهش ربط بدیم!
شنبه 12 آذر 1390 - 21:27
vampire92 - اسلو - نروژ
mo.miyai - اسلو - نروژ. آره جونم همش تقصیر اسلامه اگه اسلام نبود اون بریتانیای اونجا چیکار داشت. منم بودم می‌ترسیدم اینقدر از طریقه این بچه‌ها انفجار و ترور کردن این طالبان،که دیگه نمیشه رو یه بچه اعتماد کرد
شنبه 12 آذر 1390 - 21:39
Salar_uk - لندن - انگلستان
Salar_ukلندن. ادم خوب و بد همه جا پیدا میشه. به نژاد و مذهب ربطى نداره
شنبه 12 آذر 1390 - 21:48
hamed-irooni - سیستان - ایران
Shovaliyeh - نورفیوراید - نروژ تا همین جای قضیه هم کلی بوی ماست مالی میده، خوب شد اینو پلیس افغانستان گرفت و رسانه ای شد، 1- سرباز ما کلی مشروب خورده بود- اسلحه رو ازش گرفتیم ولی فرستادیمش گشت زنی با سرنیزه و نارنجک. من یه سفر به عراق داشتم از خود عراقیا چیزایی دیدم و شنیدم که خیلی دردناکتر بود، این سربازای خارجی واسه تفریح و خنده هم کلی جنایت کردند.
یکشنبه 13 آذر 1390 - 04:05
sevim - مونترال - کانادا
فرقش با اسلام عزیز شما اینه که قضیه رو ماستمالی نکردند. اون سربازم فرداش رفته اعتراف کرده. حالا اگه مسمون بود دو قورت و نیمشم باقی بود!!
یکشنبه 13 آذر 1390 - 04:36
azarbayjan362 - تهران - ايران
هچین انگلستان رو میتوپید که انگار تمام سرباز های ما فرشته هستند با اونا کارشون دروسته که با خاطی برخورد کردند و سرباز به کارش اعتراف کرده بدون تحت فشار قرار گرفتن اما این ساندیس خورا چی اگه بجای اون سرباز بودند اول تجاوز سپس می کشتندش
یکشنبه 13 آذر 1390 - 13:28
anti sandis - كنت - انگليس
این دیگه واقعا کار انگلیس ولی‌ اینا بزنن اما بسیجی‌ آدمو نزنه
یکشنبه 13 آذر 1390 - 16:41
پدرام توکلی - تهران - ایران
دورغه. زندان !!!!!!!!!!!! منظورتون اینکه رفته سویت. هه هه هه خنده دار بود.
دوشنبه 14 آذر 1390 - 04:35
shakila99 - کابل - افقانستان
حالا ‌یک سرباز انگلیسی‌ غلط کرده به‌‌‌ سزای عملش رسیده طلبان با اون همه جنایت‌هاشون مخصوصا درمورد اطفال که هنوز هم هر روز از رسانه‌ها میشنویم وبه آن افتخار می‌کنند مثلاً مسلمان هستند
دوشنبه 14 آذر 1390 - 09:02
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.