والیبالیست‌های روسی با غلبه بر ایران المپیکی شدند

مهدی رستم پور

 تیم ملی والیبال ایران در دهمین مسابقه خود از رقابت‌های جام ‌جهانی ۲۰۱۱، مقابل روسیه قرار گرفت و با نتیجه ۳-۰ شکست خورد.
 
روسیه که تیم دوم رنکینگ فدراسیون جهانی والیبال است، با این نتیجه ضمن صعود به صدر جدول و به زیر کشیدن لهستان، موفق شد جواز حضور در رقابت‌های المپیک لندن را هم کسب کند.
 
پس از تعیین سرنوشت تیم روسیه، حالا سرنوشت ایتالیا در روز پایانی رقابت‌های جام جهانی نیز در گروی نتیجه بازی این تیم مقابل ایران است.
 
در ادامه دوازهمین دوره رقابت‌های جام جهانی که هر چهار سال یک بار برگزار می‌شود، برزیل در یک بازی دشوار، ۳-۲ مقابل تیم صدرنشین لهستان به برتری رسید.
 
آرژانتین در سه گیم متوالی مصر را پشت سر گذاشت. از دیگر رقابت‌های روز شنبه، صربستان ۳-۱ بر چین غلبه کرد. سه تیم برتر این رقابت‌ها به صورت مستقیم راهی المپیک لندن خواهند شد.
 
تیم ملی ایران که در رده چهاردهم رنکینگ جهانی قرار دارد، پیش از این بر لهستان، آرژانتین، ژاپن، صربستان و مصر غلبه کرده و چهار شکست را مقابل کوبا، آمریکا، چین و برزیل متحمل شده بود.
 
آخرین دیدار ایران مقابل ایتالیا خواهد بود که پرافتخارترین دوره تاریخی‌اش با سرمربیگری خولیو ولاسکو، سرمربی فعلی تیم ملی ایران رقم خورده است.
 
برتری ایران در این بازی اگرچه باعث صعودش به المپیک نخواهد شد اما تأثیر مستقیمی در سرنوشت تیم‌های برزیل و ایتالیا خواهد داشت. تاکنون صعود روسیه و لهستان قطعی شده و از بین تیم‌های برزیل و ایتالیا نیز یک تیم راهی لندن خواهد شد. شرح بازی ایران و روسیه در ادامه آمده است.
 
روسیه ۳ ایران ۰
 
در گیم نخست باز هم ایران شروع خوبی نداشت. اما رفته رفته خود را به روسیه نزدیک کرد و اختلاف را به یک امتیاز رساند. هماهنگی در دفاع روی تور و آبشارهای محکم غفور، باعث شد دو تیم در امتیاز ۱۸ به هم برسند.
 
امیر حسینی، پاسور ایران، همچنان مصدوم بود و نتوانست از ابتدا مقابل قهرمان پنج دوره از مسابقات جام جهانی بازی کند.
 
با رسیدن بازی به امتیاز ۲۵ بر ۲۵ سرمربی روسیه مجبور شد وقفه‌ای در جریان مسابقه ایجاد کند. امتیاز ۲۶ را موسوی با زدن سرویس گرفت و سرویس دوم را از دست داد تا بازی ۲۶-۲۶ شود.
 
دو تیم آبشارهای خوبی زدند و این بار در امتیاز ۲۸ به هم رسیدند. کمالوند سرویس را خراب کرد تا روس‌ها به امتیاز ۳۰ برسند و پس از آن ایران با حمله نادی موفق نبود تا بازهم روسیه امتیاز بگیرد.
 
این گیم طولانی را روسیه با حساب ۳۱-۲۹ به سود خود رقم زد که این نتیجه ناراحتی ولاسکو را در پی داشت.
 
گیم دوم را ایران با ترکیب نادی، نظری افشار، ظریف، مهدوی، کمالوند و غفور آغاز کرد. ایران از توپ‌های برگشتی استفاده نکرد تا ولاسکو وقت استراحت فنی بگیرد و نکاتی را درباره ارسال پاس به مهدوی گوشزد کند.
 
در ادامه بازیکنان ایران مهاجم حریف را بهتر شناسایی کردند و اختلاف را کاهش دادند. در امتیاز ۱۴ بر ۱۱ کمالوند جای خود را به کشاورزی داد، اما در زمین مقابل، بیشتر پاس‌ها به میخاییلوف ختم می‌شد و همین بازیکن توانست امتیاز ۱۶ را به تیمش هدیه کند.
 
ایران که در این گیم پر نوسان ظاهر شده بود، با یک دفاع خوب توسط کاپیتان نادی بازی را ۲۰ بر ۲۰ مساوی کرد.
 
روس‌های با تجربه پس از خراب کردن سرویس مهدوی، موفق شدند دو امتیاز دیگر هم کسب کنند. امتیاز ۲۴ را میخاییلوف برای روس‌ها کسب کرد و دفاع خوب بازیکنان روسیه باعث شد این تیم به امتیاز ۲۵ برسد و در مقابل ۲۱ امتیاز ایران، این گیم را نیز به سود خود تمام کند.
 
در گیم سوم با تداوم اشتباهات بازیکنان ایران، روسیه از ابتدا برتری محسوس خود را حفظ کرد. زرینی در امتیاز ۹ بر ۵ جایگزین فرهاد نظری افشار شد تا در نخستین حمله‌اش یک امتیاز بگیرد.
 
اما بازیکنان روسیه همچنان برتری‌شان را حفظ کردند و اختلاف را افزایش دادند. در امتیاز ۱۸ بر ۱۴ ولاسکو مجبور شد امیرحسینی مصدوم را به اتفاق مهدی بازارگرد روانه میدان کند.
 
روس‌ها با تثبیت تسلط خود روی توپ و تور، سرویس‌های قدرتی بی‌نقص می‌زدند و امتیاز می‌گرفتند. از دست دادن سه امتیاز پیاپی توسط زرینی و ظریف باعث شد روسیه به نتیجه ۲۵ بر ۱۸ دست یابد و سه امتیاز دیگر به جمع امتیازات تیمی‌اش اضافه کند.
 
در پایان این بازی امیر غفور توانست با کسب ۱۹ امتیاز، عناوین امتیازآورترین و بهترین بازیکن مسابقه را نصیب خود کند.
 
ولاسکو در نشست خبری ضمن تبریک به روس‌ها در صعود به المپیک گفت: اگر کمی شانس داشتیم می‌توانستیم گیم اول را با پیروزی پشت سر بگذاریم. اما در گیم دوم در حمله و دفاع عملکرد خوبی نداشتیم.
 
امیر غفور بهترین بازیکن میدان هم گفت: قبل از بازی ولاسکو با من صحبت کرد و گفت از هیچ چیز نترسم و نگران نباشم. با اعتماد به نفس وارد میدان شدم و به همین دلیل توانستم خوب بازی کنم.
 
ولادیمیر آلنکو سرمربی روسیه نیز پس از برتری مقابل ایران، تأکید کرد که به رغم قطعی شدن صعود به المپیک، در بازی آخر برای حفظ صدرنشینی و کسب عنوان قهرمانی جام جهانی، با تمام قوا مقابل لهستان قرار خواهند گرفت.

+68
رأی دهید
-176

shahram khosh maram - تهران - ايران
من خیلی‌ از بازیکنان والیبال ایران متشکرم. عالی‌ بودند. این سخت‌ترین بازیهای تاریخ والیبال کشور ما بود و همینکه آخر نشدند ارزش دارد. من خیلی‌ ناراحتم که ایران به چین باخت. روسیه و برزیل و ایتالیا و آمریکا و کوبا سالهاست که قدرتهای اول جهان هستند و شکست دادن آنها بسیار مشکل هست. از مربی‌ خوب والیبال ایران باید تشکر کرد. مطمئنم بدون او به اینجا نمیرسیدیم.
شنبه 12 آذر 1390 - 16:53
winnie1987 - بيرمنگهام - يوكي
این هم باج آخوندا به روسیه برای خود شیرینی‌. من باور نمیکنم ایران از روسیه شکست بخوره! ایران همه حریفاش رو کوبوند....
شنبه 12 آذر 1390 - 17:01
habibollah - تهران - ايران
winnie1987 - بیرمنگهام - یوکی. شروورتحویل نده بابا.ایران همون موقع که به چین باخت فاتحه این سری ازمسابقات خونده شد.خودمونیم ...وشعرتحویل دادی درحدتیم ملی.
شنبه 12 آذر 1390 - 19:46
Freeman-Freedom - لندن - انگلیس
با سپاس از بازیکنان خوب ایران. تا این لحظه بازی خوبی‌ ارائه دادند. در این روزهای سخت و تلخ در ایران چند دسته هستند که کارهای بزرگی‌ در حق این مردم انجام میدهند و شادی برایشان به ارمغان می‌آورند یا خنده بر لبانشان مینشانند، اینها کسانی‌ نیستند جز ورزشکارانی که مردمی اند (به دور از ریا و وابستگی به نظام)، هنرمندانی که در عرصهٔ آنر نقش‌های زیبا می‌آفرینند و سایر مشاغل خدماتی. زنده باد بر همه آزادی خواهان و انسانهای مردمی، جاوید آزادی، ننگ به وابستگان رژیم!
شنبه 12 آذر 1390 - 21:21
winnie1987 - بيرمنگهام - يوكي
habibollah - تهران - ایران اول یه ساندیس بزن خنک بشی‌، دوم خسته نباشی‌ از فتح سفارت انگلیس، سوماً خوب به چین هم باج دادن! کجای این ورزش سالمه که اینجاش باشه؟ از بهترین تیم‌ها برده فقط به روسیه و چین باخته. جای تعجب داره. این آخوندا مملکتو دودستی دادن دست روسیه و چین، ۲ تا باخت ناقابل که چیزی نیست..
شنبه 12 آذر 1390 - 21:27
hamed-irooni - سیستان - ایران
winnie1987 - بیرمنگهام - یوکی عزیز روسیه از 3 تا قدرت اول والیبال دنیاست، تا حالا هم فقط یه شسکت داشته اونم مقابل برزیل از 10 تا بازی 9تاشو برده
یکشنبه 13 آذر 1390 - 04:09
shahram khosh maram - تهران - ايران
winnie1987 - بیرمنگهام - یوکی: دوست عزیز، من با شیوه نگاه شما به قضایا اصلا موافق نیستم. به نظر شما ایران مخصوصا بنا‌ به علل سیاسی به روسیه و چین باخته.اینطوری خودت رو گیر انداختی و هیچ کاری هم نمیتونی‌ بکنی‌. در حقیقت حالا خودت رو مجبور کردی که بگردی دلیل پیدا کنی‌ که ایران به برزیل و ایتالیا و آمریکا هم به خاطر مسائل سیاسی باخته. به نظر من بهتر هست خیلی‌ پیچیده فکر نکنید و همه چیز را به سیاست ارتباط ندهید.چون شما را به بیراهه میکشند و دیگر از ورزش لذت نمیبرید. توصیه می‌کنم کمی‌ بیشتر در مورد خود والیبال و تیمها مطالعه کنید. موفق باشید
یکشنبه 13 آذر 1390 - 12:31
True_Iranian - اسلو - نروژ
نتیجهٔ این بازی‌ها رببیت به سیاست نداره. ایران به روسیه باخت چون روسها بهتر کار کردند. روسیه در حال حاضر تیم دوم رنکینگ فیفا می‌باشد.
یکشنبه 13 آذر 1390 - 17:56
Norway-104 - اسلو - نروژ
من فکر نمیکنم این بازی‌ها ربطی‌ به‌‌‌ سیاست داشته باشه، تیم ولیبال روسیه واقعاً تیم قدرتمندی است.N
یکشنبه 13 آذر 1390 - 20:10
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.