بی‌اعتنایی دیپلمات‌های ایرانی به استقبال کنندگان در تهران

مراسم استقبال از دیپلمات‌های اخراج شده ایران از لندن با بی‌اعتنایی آن‌ها مواجه شد، به طوری که هیچ یک از دیپلمات‌ها و کارکنان سفارت ایران در بریتانیا حاضر نشدند در جمع استقبال‌کنندگان حضور یابند.

بی‌اعتنایی دیپلمات‌ها به مهاجمان سفارت بریتانیا


 
بامداد روز شنبه (۱۲ آذر) گروهی از مهاجمان به سفارت بریتانیا و «باغ قلهک» به استقبال هیات دیپلماتیک ایران رفته بودند.
 
سایت امنیتی «بولتن‌نیوز» با اعلام این خبر نوشته است: «بسیاری از دیپلمات‌ها حضور در خانه را بر حضور در میان دانشجویان {استقبال کنندگان} ترجیح دادند.»
 
به نوشته این سایت «هیات دیپلمات‌های ایرانی با توجه به آگاهی از مراسم استقبال دانشجویان، بدون اعتنا به این اقدام، در بین دانشجویان حاضر نشده و از مسیری دیگر راهی منازل خود شدند.»
 
سایت «بولتن‌نیوز» به نقل از یک منبع آگاه نوشته برخورد «سرد» دیپلمات‌ها با استقبال‌کنندگان از سوی وزارت امور خارجه هماهنگ شده بود.
 
به نوشته این سایت «عدم حمایت دیپلمات‌ها هر چند که با فشار دولت همراه بوده است، اما بی‌تاثیر از آب و هوای انگلستان بر این دیپلمات‌ها نیست.»
 
کارکنان سفارت ایران در لندن پس از حمله هفته گذشته گروهی از نیرو‌های بسیج دانشجویی به سفارت بریتانیا در تهران، از این کشور اخراج شدند.
 

دیپلمات‌های اخراجی از لندن وارد تهران شدند. حدود ۱۵۰ تن از "دانشجویان" طرفدار جمهوری اسلامی برای استقبال از آنان به فرودگاه مهرآباد آمده بودند. این دیپلمات‌ها ولی در جمع استقبال‌کنندگان و خبرنگاران حاضر نشدند.

بی‌اعتنایی دیپلمات‌ها به مهاجمان سفارت بریتانیا

دانشجویان تظاهر کننده در فرودگاه مهرآباد


رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه‌ی ایران، که روز شنبه‌ (۱۲ آذر / ۳ دسامبر) برای "خوش‌آمدگویی" به فرودگاه مهرآباد رفته بود، علت عدم حضور دیپلمات‌های اخراجی در مراسم استقبال خود را "خستگی بیش از حد" عنوان کرد و گفت: «آن‌ها مشغول کارهای خود هستند تا بتوانند هر چه سریع‌تر به منزلشان بروند.»

این مقام مسئول وزارت امور خارجه، در باره‌ی دلیل اخراج هیئت دیپلماسی ایران از لندن که تا ساعت ۲ بعداز ظهر روز جمعه (۱۱ آذر / ۲ دسامبر) فرصت ترک خاک بریتانیا را داشتند، گفت: «دولت بریتانیا احساس کرده که تحقیر شده است و برای این‌که این مسئله را تحت الشعاع قرار دهد با یک اقدام شتابزده دیپلمات‌های ایران را از خاک کشور خود اخراج کرد.»

این دپپلمات‌ها در پی حمله‌ی "دانشجویان ایرانی" به سفارت بریتانیا و مرکز فرهنگی این کشور در باغ قلهک تهران، از لندن اخراج شدند. ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه‌ی بریتانیا، جمهوری اسلامی را متهم به "تحمل" این حمله‌ها به سفارت کشور خود کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص "برنامه‌های تلافی‌جویانه‌ی" دولت خود در این رابطه گفت: «البته ما در مقابل اقدام دولت انگلیس اقدام متقابلی خواهیم کرد و اگر قرار باشد در خصوص ارتباط با انگلیس تصمیمی گرفته شود حتماً آن تصمیم در راستای منافع کشور اتخاذ خواهد شد.»

واکنش کشورهای غربی به حمله به سفارت بریتانیا

 در پی حمله به سفارت بریتانیا در تهران، کشورهای فرانسه، نروژ و هلند، سفیران خود را از تهران فراخواندند. لندن سفارت خود در تهران را بست. وزارت امور خارجه‌ی آلمان نیز روز چهارشنبه (۹ آذر/ ۳۰ نوامبر) با انتشار بیانیه‌ای از تصمیم گیدو وستروله، وزیر امور خارجه‌ی این کشور، مبنی بر خروج سفیر آلمان از تهران خبر داد و وی را به منظور مشورت به برلین فراخواند.

مقامات ایرانی از واکنش برخی از کشورهای غربی به پشتیبانی از بریتانیا، انتقاد کرده و به آنان هشدار دادند. سخنگوی وزارت امور خارجه‌ی ایران در این باره گفت: «دولت انگلیس تمام تلاش خود را به کار گرفته است که ارتباط خود با ایران را بین ایران و اتحادیه‌ی اروپا تعمیم دهد.» به گزارش خبرگزاری مهر، مهمانپرست در فرودگاه مهرآباد هم‌چنین افزود: «البته ما به کشورهای اروپایی گفته‌ایم که رابطه خود را با ایران به دلیل حاشیه‌هایی که انگلیس ایجاد می‌کند دچار مشکل نکنید. بدون شک دولت بریتانیا تاوان رفتار نامناسبش را با مردم ایران در طول سال‌های اخیر خواهد داد.»
 
اتحادیه‌ی اروپا تصمیم دارد، تحریم‌های بیشتری علیه ایران اعمال کند. تعیین مجازات‌های سخت‌تر علیه جمهوری اسلامی ایران، در راستای مناقشه بر سر برنامه اتمی این کشور صورت می‌گیرد.

+315
رأی دهید
-38

ali1111 - تهران - ایران
بخور بخور به دلار و پوند که قطع بشه، دلشان نمی‌خواهد سر به تن‌ این بسیجی‌ها باشه...
شنبه 12 آذر 1390 - 15:35
شیر بیشه مازندران - ایران - ایران
حرکات این دانشجویان منو به یاد فیلم (چند میگیری گریه کنی‌) میندازه
شنبه 12 آذر 1390 - 15:47
feminism - لندن - انگلستان
آخیییی دیپلمات و رانده شدگانِ از لندن در وطن احساس غریبی میکنند :) اصلا هر چی هست زیر سر آب و هوای انگلستانه !!
شنبه 12 آذر 1390 - 15:53
ehsanusa - تهران - ایران
یارو داشته تو انگلیس با حقوق میلیونی و همه چی مفت با زن و بچه اش حال میکرده و کلی مزایا داشته بچه هاش هم تو بهترین مدرسه ها درس می خوندن و همه چیرشون هم مفت بوده کلی هم دله دزدی و پول یامفت بهشون میدادن معلومه باید هم لبو لوچه اش آویزون باشه از زور بیسوادی اینجا پهن هم بارش نمی کنند حالا باید منتظر بمونه تا یک همچین سفره ای واسش دوباره برپا بشه
شنبه 12 آذر 1390 - 16:25
Taraneه - کبک - کانادا
جالبه که عده‌ای چهرشن رو میپوشونن، طرفداران خامنه ای اندک اند که تن به این کارهای خفتبار میدن، جدیداً با پشوندن چهره میخوان همه‌جا باشن و شناسایی نشن از سوی مردم.
شنبه 12 آذر 1390 - 16:30
beautysmile - ناتینگهام - انگلستان
معلومه که باید ناراحت باشن، چون مجبورن دوباره برگردان به شرایط قبلیشون و از ازادیهأیی که تو انگلیس داشتن محروم شدن
شنبه 12 آذر 1390 - 16:27
greentree - تهران - ایران
چرا بی‌ اعتنای کردید ،حداقل جلوی اوباش‌های وطنی اسلامی میرفتید یک مرگ بر انگلیس میگفتید که رهبر هم به وجد بیاد ،ان کار شما اوباش‌های وطنی رو ناراحت کرد
شنبه 12 آذر 1390 - 16:33
zpirooz - آخن - آلمان
آخع آدم نفهم وقتی خطیب جمعه تون میگه کشورهای دیگه هم از این کار درس عبرت بگیرند آخه کی حاضره افرادش رو تو یه همچین جایی بفرسته
شنبه 12 آذر 1390 - 16:41
sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
چرا؟!! چون برنامه تریاک کشی‌ و عرق خوری شب ژانویه تعطیل شده!!! یا خانوم بچه‌ها فرصت خرید نداشته؟!! عیب نداره بابا بجاش سینه زنی‌ کنید و غذای نذری بخورید تا بهشت برین رو برای خودتون رزرو کرده باشید. به جهنم ولی‌ وقیح که برای مردم ایران درست کردید خوش آمدید.
شنبه 12 آذر 1390 - 16:46
shemroni - روتردام - هلند
ای کاش مثل کشورا ی درست حسابی از ما بقی ماجرا هم با خبر میشدیم مثلا چندتا از همسرشون جدا شدن چندتا از فرزند اشون ترک تحصیل کردن و الی ماشاالله
شنبه 12 آذر 1390 - 17:19
shahram khosh maram - تهران - ايران
کار دانشجو نما‌های بسیجی‌ بسیار زشت بود. درست مثل غارتگران بودند. انگلیس بسیار محکم عمل کرد و نشان داد که چه قدر فاصله دیپلماسی ما با دیپلماسی آنها زیاد هست. شورای امنیت، چین و اروپا محکوم کردند و انگلیس هم پیشدستی کرد و دیپلماتهای ایرانی‌ را بیرون کرد. این مثل نمایش قدرت سیاسی انگلیس بود. دولت ایران هم راضی‌ نبود و معلوم هست که دیپلمات‌های ایران هم ناراحت هستند.
شنبه 12 آذر 1390 - 17:21
khosh bavar - يزد - ايران
حتی خر هم باشی‌ ( البته با عرض معذرت از کارا و خر )، آنان متوجه تضاد اجتماعی، سیاسی و اقتصادی ( " اختلاف فاحش میان ایران و انگلستان " ) میشوند و از " کفّار = انگلیسیها " بدی و اهانت هم ندیدند !
شنبه 12 آذر 1390 - 17:49
iranbahar2012 - تهران - ایران
بابا این دانشجوهای قلابی منتظر گرفتن ساندیس و کیک هستن دیگه بهشون بدین ساندیسشونو برن خونشون
شنبه 12 آذر 1390 - 17:58
romano - تهران - ایران
تازگیها از ترس آبروشون ماسک می‌زنن خرت خرت خندیدم عجب انقلابی شد عجب انقلابی شد. هه هه هه هه
شنبه 12 آذر 1390 - 18:35
ghabil - مشهد - ایران
حقشون بود کثافتها
شنبه 12 آذر 1390 - 19:03
كيارش 88 - تورنتو - كانادا
حالا خوب شد دیپلمات ها دانشجویان حمله کننده به سفارت انگلیس رو سگ محل کردند تا دفعه دیگه کاسه از اش داغ تر نشوند این بی شرف ها . البته اینم بگم اصلا بعید نیست هیچ دانشجویی بین حمله کننده ها نبوده باشن . حمله به سفارت بجز وحشی گری چیز دیگری رو نمیرسونه
شنبه 12 آذر 1390 - 19:18
Freeman-Freedom - لندن - انگلیس
۱) بی‌ تردید در میان کارکنان نهاد‌های دولتی شامل سفارت خانه‌ها کسانی‌ هنوز با غیرت و با انصاف هستند که به فکر‌ مردم باشند و در زمان مناسب بر علیه این رژیم به نفع مردم خواهند ایستاد.‌ای کاش که این کار جالبه استعفای مقامات ایرانی‌ و ملحق شدن به مردم و نهضت مردمی جا میفتاد و یکی‌ پس از دیگری این امر مهم رو به جهت فشار به نظام به جا میاردند. ۲) این مطلب رو بچه‌های که در خارج از ایران هستند ممکن هست که دیده باشند (اگر چه در ایران هم از نوع دیگرش موجود هست). خیلی‌ از بچه‌های اینهایی که سنگ نظام رو به سینه میزنند و بچهای مردم را مورد توهین و آزار قرار میده، خود دارای فرزندانی هستند در انواع کثافت کاری استاد اند. اگر چه گونه پدر بر گردن فرزند نیست ولی‌ اگر این افراد خیلی‌ مدیریت امام زمانی‌ دارند لطفا ابتدا به امر و نحی فرزندان خود بپردازند! من خانمی رو میشناسم که در عین اینکه فرزند مقامات سفارت خانه هست با پدری هولناک، از بستر عشقی آلمانی‌ بیرون نمی‌آید! ضمن اینکه ارتباطت دیگری نیز دارند!ننگ به رژیم آخوندی و همه وبستگنش! درود بر آزادی!
شنبه 12 آذر 1390 - 21:31
دنیای وحشی - تهران - ایران
زنده باد ملت هشیار ایران و بخصوص این کامنت گذاران عزیز که چقدر زیبا هرکدام از آنها دراین خصوص سخن گفتند .طوری که من دیگه حرف زیادی برای گفتن دراین خصوص را ندارم و باخواندن همه کامنتها احساس شوق و شعف کردم زیرا همگی از ته دل تک تک مردم ما منجمله بنده حقیر سخن گفتند .فقط به فقط از خالقم میخواهم که هرچه زودتر برای بقیه عوامل جمهوری اسـ... ایران درهمه جای دنیا این برخورد تحقیر آمیز و اسف بار رو پیش بیاورند و کشورهای غربی اجازه ندهند که اینها باپول ملت ایران دربهترین نقاط عالم به مفت خوری و تن پروری بپردازند .الهی آمین
شنبه 12 آذر 1390 - 21:52
raha.parvaz - تهران - ایران
میبینم که خبری از اقای (love-iran - چابهار - ایران)نیست هه هه هه
شنبه 12 آذر 1390 - 22:27
katrina - لندن - بريتانيا
raha.parvaz - تهران - ایران-رفته استقبال یا پخش ساندیس نذری :))
یکشنبه 13 آذر 1390 - 01:15
time-to-say-goodbye - تورنتو - کانادا
آخ قربون دهنت ali1111
یکشنبه 13 آذر 1390 - 04:16
legend of persia - ساسکاتون - کانادا
بنده های خدا رو از حقه ماموریت به پوند انداختید دیگه / انتظار دارید بعد از نشستن پرواز بیان واسه بچه های بسیج دانشجویی وابسته به نمسا (نیروی مقاومت سپاه انقلاب )حچاچا برقصند؟
یکشنبه 13 آذر 1390 - 07:12
shahab46 - هانوفر - المان
امیدوارم کشورهای دیگر هم با کثافت خانه‌های رژیم همین کار را بکنند
دوشنبه 14 آذر 1390 - 12:51
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.