نتیجه یک بررسی جالب: نیوزلند و لوکزامبورگ اسلامی ترین کشورهای جهان شدند

دیپلماسی ایرانی: هم عربستان خود را اسلامی ترین کشور دنیا می داند و هم اندونزی. هم ایران دارای حکومت اسلامی است و هم افغانستان. از سوی دیگر ترکیه و تونس و مغرب و... را نیز به دلیل حاکمیت اسلام گرایان و درصد بالای مسلمانان در این کشورها، واجد دولت هایی دین مدار با جامعه ای دینی می دانند.

اما معیارهای اسلامی بودن یک کشور یا جامعه، چه مواردی هستند و چگونه و با کدام متر و معیار می توان از اسلامی تر بودن یا اسلامی ترین بودن یک کشور نسبت به سایرین سخن گفت. البته عموما چنین قیاس هایی برای کشورهای مسیحی نشین دیگر محلی از اعراب ندارد و اصولا با چنین شاخصه هایی به شناخت یکدیگر نمی پردازند.

به تازگی براساس نتایج یک تحقیق در امریکا، اعلام شده که نیوزلند و لوکزامبورگ اسلامی ترین کشورهای جهان هستند؛ ضمن اینکه هیچ یک از کشورهای مسلمان در بین 37 کشور اول "اسلامی" جهان نیستند!

 

پایک نیوز گزارش داده است، یک تحقیق در دانشگاه جورج واشنگتن امریکا که در شماره 10 ژورنال معروف اقتصاد جهانی (Global Economy Journal)  به چاپ رسیده، به نتایج عجیبی دست یافته که براساس آن بسیاری از کشورهای اسلامی (کشورهایی که واقعا اسلامی هستند) چندان هم مسلمان نیستند.

سئوال اصلی تحقیق مذکور این بوده که آیا سیاست ها در کشورهای مسلمان (کشورهای با اکثریت مسلمان) برپایه اصول اسلام پایه گذاری شده است یا خیر؟ برای پاسخگویی به این سئوال محققان، پارامترهایی چون "فرصت های اقتصادی"، "آزادی اقتصادی"، "میزان فساد"، "سیستم مالی" و "حقوق بشر" را به عنوان معیارهایی برای سنجش "اسلامی بودن" انتخاب کرده و برای سنجش آنها مطالعه تطبیقی و مقایسه ای در بین 208 کشور جهان انجام داده اند.

براساس نتایج این تحقیق، بسیاری از کشورهای مسلمان خودشان براساس معیارهای اسلامی در زمینه های اقتصاد، حقوق بشر، میزان فساد، سیستم مالی و… عمل نمی کنند که این امر هم در رفتار دولت ها و هم در رفتار روزمره شهروندان آنها قابل مشاهده است. این تحقیق همچنین می گوید که حتی در سطح اجتماعی، بسیاری از کشورهای غیر مسلمان بیشتر از خود مسلمانان براساس ارزش های اسلامی عمل کرده و به آنها پایبند هستند.

از دیگر نتایج جالب این تحقیق این است که "اسلامی ترین" کشورهای جهان به ترتیب نیوزلند و لوکزامبورگ هستند؛ ضمن آنکه هیچ یک از کشورهای مسلمان در بین 37 کشور "اسلامی” جهان قرار ندارند!


پایک نیوز می افزاید: عمادالدین عبدالرحیم که خود یک متفکر اسلامی اندونزیایی است و بیش از شکل و فرم اسلام، به محتوای اسلام همچون عدالت، برابری و آزادی تاکید دارد، نیز مدعی است که شهر آمس (Ames) در ایالت آووا (Iowa) امریکا یک نمونه کامل از "دولت اسلامی" است. هرچند که اسلام هیچ نقشی در زندگی روزانه سیاسی، اجتماعی و اقتصادی این شهر ندارد و مردم آن نیز آشنایی با اصول اسلامی در زمینه آداب غذا خوردن و نحوه پوشش اسلامی ندارند.

+293
رأی دهید
-30

خوش بین - شیراز - ایران
"من مسلمان را در غرب و اسلام را در شرق دیدم" سید جمال الدین اسد آبادی.
شنبه 12 آذر 1390 - 15:36
shirin111 - پاریس - فرانسه
کلاهشون رو بزارن بالاتر.
شنبه 12 آذر 1390 - 16:21
ensanam arezoost - خارگ - ایران
از مداحی،نوحه خوانی،تو سر و سینه زدن،گریه و زاری، عزاداری در این دو کشور خبری نیست..
شنبه 12 آذر 1390 - 16:44
mhroo - کاردیف - انگلستان
درسته میدونید ایرانو باقی‌ یه کشورهای اسلامی فکر می‌کنن همین که زنا محجبه باشن تو کشورشون مشروب خوری نباشه و ،،،، این شد اسلام مخصوصا ایران که همه اسلامو تو حجابو این چیزا خلاصه میکنه دیگه نمیدونه که اسلام یعنی‌ برابری یعنی‌ عدالت یعنی‌ رشوه و ربا نباشه یعنی‌ دزدی نکنه اونایی که بیتلمل دستشونه یعنی‌ رفاه و آسایش نسبی‌ برا مردم ، دولت ایران فقط حجابو اسلام میدونه او بس باز هم میرسیم به بی‌سوادی و حماقته اونا که اون بالان به قول معروف بچهای بالا ؛))))
شنبه 12 آذر 1390 - 16:53
potatis - مالمو - سوئد
چه غلطا و.... زیادی این روز‌ها می‌شنوم یکی‌ اون ابله امریکایی که راجع به حادثه کربلا نوشته بود و حالا هم این مقالهِ کاملا چرند و غلط، این محققان غربی عجب تلاشی میکنند تا سیستم حکومت داری اسلامی را خوب جلوه بدند. اتفاقا اسلام واقعی‌ در عربستان بعد ایران اجرا می‌شه کاملا مو به مو با دستورات قرآن حتی یک واو هم جا ننداختند فقط اون برده داری به صورت رسمی‌ و علنی پیاده نشده که اونم می‌شه.
شنبه 12 آذر 1390 - 16:53
sebil - خراسان-خراسان - ایران
اینم یک هندوانه جدید به زیر بغل مسلمانان از طرف آمریکا.آزادی،برابری و عدالت در اسلام!تو بگو روز شبه باورش آسونتره
شنبه 12 آذر 1390 - 17:23
مهرداد2538 - تهران - ایران
یعنی توی نیوزلند و لوکزامبورگ قصاص و اعدام و مهریه و شلاق و حجاب اجرا می شود؟! اینها که همه اش در قرآن آمده است و نشانه های یک جامعهء اسلامی اینها هستند. چرا مسلمانها عادت دارند که هر پدیدهء خوب و مثبتی را در دنیا به دین خودشان نسبت دهند؟
شنبه 12 آذر 1390 - 17:22
khosh bavar - يزد - ايران
با سپاس فراوان از درج کردن این گزارش در این وب سایت، زیرا این نکته کلیدی بسیاری از کوته فکران اسلامی می‌باشد که اسلامی بودن را در " تظاهر = حجاب اجباری، جای مهر بر پیشانی، قمه زدن در روز عاشورا و و و میدانند !
شنبه 12 آذر 1390 - 17:40
borzoopersia - بیرمنگهام - انگلستان
این هم یک جوک درجه یک. باید گفت غیر اسلامی‌ترین کشورها. اگر اسلامی بودن که میشدن عربستان و سومالی. دوتا از بهترین کشورهای دنیا را انتخاب کرده این طرف و جای اخلاقی‌ترین را با اسلامی‌ترین اشتباهی‌ نوشته. شاید هم پول فراوان از یک جای گرفته و این چرندیات را نوشته. می‌خواستم برم نیوزیلند زندگی کنم حالا دیگه میترسم واسه خوردن یه قوطی آبجو شلاق بخورم. بیچاره زنهای رقاص از فردا همه سنگسار و به زودی اعدام و سر بریدن هم تو نیوزیلند شروع میشه.ما نخواستیم.
شنبه 12 آذر 1390 - 17:46
romano - تهران - ایران
من دیگه اینو قلم فرسایی نمی‌کنم می‌زارم به عهده دوستان هی مولوی کجایی ببینی بچه‌هات از دست ملا علی نه لائیک با وجدان مدل اسکاندیناویایی شدن نه مدل مسلمون ملا علی حالا خودت که پیشکش بابامم نمی‌تونه مثل تو بشه! تبعیض، تحقیر ، توهین، افراط بس برای همه ایرانیان.
شنبه 12 آذر 1390 - 18:40
Freeman-Freedom - لندن - انگلیس
مایه نابودی بشر همین جهانبینی اسلامی است که سالیانی دراز است گریبانگیر ما ایرانیان شده. وجودش در هر جای دنیا در هر میزانی‌ (چه یک نفر و چه یک میلیارد نفر) خانمانسوز است. به امید و آرزوی اینکه سایر اقوام هم به نتیجه بسیاری از ایرانیان مبنی بر بی‌ خاصیتی این آین برسند. به راستی‌ که عبید زاکانی (اگر اشتباه نکرده باشم!) درست گفت: اسلام آینیست که اگر در آن وارد شوی سر آلتت را میبرند و چنانچه خواستی‌ از آن خارج شوی سر خودت را! ... جاوید آزادی، ننگ به اهریمنانی چون خامنه‌ای و وبستگنش!
شنبه 12 آذر 1390 - 21:41
differenta - استکهلم - سوئد
واقعا خندم گرفته الان . باور کنید هر کس که از کشروی مسلمان اومده خارج بپرسید همینو میگه میگه که اسلام اینجاست
شنبه 12 آذر 1390 - 23:21
potatis - مالمو - سوئد
romano - تهران - ایران.این متنی که نوشتی‌ یبار خودت بخون بعد ببین اصلا میفهمی که چی‌ نوشتی‌!!چرا فکر میکنی‌ که مجبوری همه جا یک اظهار فضل بکنی؟
شنبه 12 آذر 1390 - 23:34
romano - تهران - ایران
potatis - مالمو - سوئد ممنون از ابراز نظرت من همونقدر حقدارم بنویسم که شما داری. برای کسی هم نمی‌نویسم اصلا هم مگر شما فکر میکنی من برای ابراز وجود یا جلب توجه می‌نویسم اگر توجهتون رو جلب می‌کنه دلیلش چیز دیگست و بارها گفتم اگر دوست ندارید نخونید بابا نخونید چرا آخه می خونید و هی عصبانی می‌شید (بی ادبی نمی‌کنم دوست ندارید وقتی به نوشته من میرسه بگذرید). در مورد متن هم اگر دو سه بار بخونی کاملا متوجه خواهی شد که چه نوشته‌ام. در مورد این مقاله هم وقتی در یک ژورنال مهم بین المللی چیزی چاپ می‌شود معمولا ملاکها و متد‌هایی جهت ارزیابی علمی و بر مبنای واقع بودن آن وجود دارند که در مجله به قدمت تاریخ تشکیل آن بر می‌گردد و معمولا بسیار معتبر هستند مانند Nature و .. در این مقاله سعی شده بر اساس اصول اصلی که یک تفکر مدعی آن است سنجیده شود نه آخوند فلان داهات کوره یمن ادامه...
یکشنبه 13 آذر 1390 - 05:19
romano - تهران - ایران
حق حضانت فرزند و همسر داشتن هیئت منصفه و شاهد همه در حقوق مدرن پذیرفته شده‌اند و اگر بخواهید ادیان را بر مبنای جزئیات منحرف آنها بسنجید در کتابهای دیگر هم خدا با شیطان کشتی می‌گیرد و خلاصه کم میاورد و بیضه طرف را می‌چسبد و پر از فکاهیهای خنده دار دینی و مذهبی چون اصولا دین آمیخته ای از تفکر بشری و یک تفکر نا معلوم الهیست مهم این است خواسته یا نا خواسته این اصول مورد پذیرش جمع بزرگی از اهل زمین است پس باید نکات خوب آنرا پر رنگ و پر کاربرد کرد مخصوصا در دنیای امروز. تمنای من از همه دوستان این است هرکس نوشته های من را دوست ندارد یا از من خوشش نمی‌آید آنرا نخواند به من هم توهین نکند تنها آنها را نخواند من اصلا سواد ندارم هیچ دین و مسلک و مرام مشخصی هم ندارم به تفکر همه شما هم از هر نوع به استثنای توهین ، تحقیر و تبعیض به مردم خاکم اعتقاد و احترام دارم.
یکشنبه 13 آذر 1390 - 05:25
پریستوک - تهران - ایران
همونطور که دوستان نوشتن باید تعریف اسلام و اخلاق و عدالت رو عوض کنی تا به هم چین نتیجه یی برسی!
یکشنبه 13 آذر 1390 - 06:37
potatis - مالمو - سوئد
کاملا درست میفرمایید و بهترش اینه که من کامنت‌های شما رو نخونم چون به نظر میاد گاهی مواقع مثل این کامنتی که اینجا من ازش ایراد گرفتم اصلا خودت هم نمی‌دونی که چی‌ میگی‌ و چی‌ می‌خوای پس اشتباه از من بود که اصلا به کامنت شما توجه کردم .
یکشنبه 13 آذر 1390 - 11:20
bayat300 - همدان - ایران
خوش بین - شیراز - ایران. دوست عزیز سید جمال بر عکس این راگفته یعنی در شرق مسلمان و در غرب اسلام
یکشنبه 13 آذر 1390 - 12:51
mamat - ایلام - ایران
حالا که بررسی ها هم نشون میده مشکل از خودمونه نه اسلام پس لطفا به اسلام توهین نکنید.
دوشنبه 14 آذر 1390 - 10:24
a.ahooraei - دوسلدورف - آلمان
حالا شروع کردن واسه اسلام تبلیغ کردن که مبادا این ملت حقیر و کم عقل بر سر عقل بیان و این دینشون را ول کنند.
دوشنبه 14 آذر 1390 - 22:50
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.