دردناک‌ترین حادثه در کربلا به روایت کارشناس آمریکایی

خبرگزاری فارس: پروفسور چلکوفسکی محقق آمریکایی در گفت‌وگو با فارس درباره حادثه کربلا و ویژگی‌های آن سخن گفته است. او تشنگی کودکان و طلب آب از حضرت عباس را دردناک‌ترین حادثه در کربلا می‌داند.

                                                دردناک‌ترین حادثه در کربلا به روایت کارشناس آمریکایی 
 

پروفسور پیتر ج. چلکوفسکی (Peter J. Chlkowski)، دانشمند آمریکایی لهستانی‌تبار، از دانشمندان متخصص فرهنگ ایران است که هم‌اکنون استاد رشته‌های مطالعات خاورمیانه، شرق‌شناسی و اسلام‌شناسی در گروه مطالعات اسلامی و خاورمیانه دانشگاه نیویورک است.
وی در گفت‌و‌گو با خبرنگار بین‌الملل خبرگزاری فارس، روایت جالبی از داستان کربلا دارد:

* شرق‌شناسی که جذب محرم شد

فارس: آقای چلکوفسکی لطفاً خودتان را برای خوانندگان ما معرفی کنید.
چلکوفسکی: من پیتر چلکوفسکی شهروند آمریکایی هستم. لیسانس خود را در سال 1958 در رشته واژه‌شناسی شرقی از دانشگاه جگیلونیان شهر کراکوف لهستان دریافت کردم و در مدرسه درام همان شهر به تحصیل در رشته هنرهای تئاتری بپرداختم. در سال 1959 به لندن رفتم و در سال 1962 در مقطع فوق لیسانس در رشته تاریخ خاورمیانه اسلامی از مدرسه مطالعات شرقی و آفریقایی فارغ‌التحصیل شدم. در حال حاضر هم بیش از 40 سال است که استاد مطالعات اسلامی و خاورمیانه در دانشگاه نیویورک هستم. بخش عمده‌ای از تحقیقات و مطالعات من مربوط به اسلام شیعی و به‌طور خاص محرم و واقعه کربلا است و در این حوزه تاکنون ۳ کتاب و مقالات متعددی درباره امام حسین و واقعه کربلا نوشته‌ام.

فارس: علت سفر شما به ایران چه بود؟
چلکوفسکی: همان‌طور که گفتم در مقطع لیسانس زبان‌شناسی مشرق زمین خوانده بودم و در ادامه در یکی از دانشگاه‌های انگلیس مطالعات خاورمیانه را ادامه دادم و به همین دلیل با ایران آشنا شدم، به همین دلیل ایران را برای ادامه تحصیل در رشته ادبیات زبان فارسی انتخاب کردم.

* جایی که با محرم آشنا شدم...

فارس: شما یکی از معروف ترین محققان غربی در حوزه محرم و عاشورا هستید. از آشنایی خود با محرم بگویید.
چلکوفسکی: درباره آشنایی با محرم و عاشورا باید بگویم که قبل از اینکه به ایران سفر کنم چیز زیادی درباره محرم نمی دانستم و زمانی که برای ادامه تحقیقاتم به شهر رشت سفر کردم مصادف بود با ماه محرم و آنجا با یک اجرای تعزیه مواجه شدم. آنجا خیلی شیفته این مراسم شدم و باید اعتراف کنم که یک شبه عاشق محرم شدم. این نمایش برای من که هنرهای نمایشی در لهستان خوانده بودم فوق‌العاده بود. از آن زمان شروع کردم به تحقیق و نوشتن درباره تعزیه و محرم. از این نمایش به قدری هیجان‌زده و شگفت‌زده شده بودم که از آن روز به تحقیق درباره عاشورا و محرم پرداختم.

* هنر تعزیه مرا با محرم آشنا کرد

چیزی که در ابتدا من را به عاشورا و محرم علاقه‌مند کرد - به دلیل اینکه اطلاعی از واقعه عاشورا نداشتم - هنر تعزیه بود. رسم و اجرای فوق العاده ای است. اینکه نقش‌ها دیالوگ خود را با شعر بیان می‌کردند و رنگ‌هایی به‌کار می‌رفت که آدم خوب‌ها و آدم بدها با آن تفکیک شده بودند. من درباره تعزیه تحقیقات گسترده‌ای در کشورهای مختلف دنیا کرده‌ام و ماحصل تحقیقاتم را در یکی از کتابهایم آورده‌ام.

* تعزیه امام حسین در منطقه کارائیب در قرن 19

فارس: امکان دارد یکی از مواردی که در مورد تعزیه و محرم در کشورهای دیگر بررسی کرده‌اید، بگویید؟
چلکوفسکی: در قرن 19 میلادی در منطقه کارائیب، انگلیسی‌ها کارگران سیاه‌پوست را در مزرعه‌های نیشکر به خدمت گرفته بودند و آنها را استثتمار می‌کردند و این کارگران سیاه پوست با انگلیسی ها درگیر شدند ولی از ادامه کار زیر سلطه انگلیسی ها که برای آنها به معنای بردگی بود کنار کشیدند و فرار کردند. به همین خاطر انگلیسی ها برای جبران نیروی کار در مزرعه های نی شکر هزاران نفر را از هند به این منطقه آوردند. جمعیت هندی هایی که به این منطقه آمده بودند مراسم عاشورا را برای دور هم جمع شدن و نشان دادن خود به مردم بومی منطقه انتخاب کردند با وجود اینکه اکثر آنها مسلمان و شیعه نبودند.
این مراسم در این منطقه رفته رفته بومی شد و به با نام تجا که شکل تغییر یافته تعزیه بود برگزار شده است. در این مراسم حسینه های خواصی که ارتفاع سقف آن بسیار بلند بود برپا می شود و از رنگ های متنوعی استفاده میشود.

*فرهنگ عاشورا ایران را در جنگ 8 ساله پیروز کرد

فارس: تاثیر محرم را در میان مردم ایران چگونه دیده اید؟
چلکوفسکی: مردم ایران و در کل شیعیان، واقعه عاشورا را بزرگترین مصیبت تاریخ بشریت می دانند. در ایران علاوه بر اینکه فرهنگ عاشور در تکیه ها و در ماه محرم گرامی داشته می شود در شئون مختلف زندگی مورد توجه قرار میگرد. جمله هر روز عاشوراست و هر روز کربلا است در جنگ 8 ساله تاثیر زیادی در مبارزه سربازان ایرانی داشت و همین مساله باعث انگیزه آنها برای ادامه مبارزه میشد. و اتفاقا همین فرهنگ بود که باعث پیروزی سربازان ایرانی شد. من مسلمان یا شیعه نیستم ولی خیلی مجذوب این فرهنگ شده ام.

فارس: آیا بررسی فرهنگ عاشورا تاثیری بر خود شما هم داشته؟
چلکوفسکی: با مرور واقعه کربلا بارها تحت تاثیر قرار گرفته ام و اشک درچشمانم جمع شده است ولی به خود اجازه نداده ام که گریه کنم چراکه من محقق هستم و نباید تحت تاثیر احساساتم قرار بگیرم.

* شیفته شخصیت حضرت عباس هستم

فارس: چه کسی در واقعه عاشورا شما را بیشتر تحت تاثیر قرار داده است؟
چلکوفسکی: من به صورت خاص شیفته شخصیت "حضرت عباس" هستم. من مقالات زیادی را درباره ایشان نوشته و چاپ کرده ام و متون زیادی را درباره مراسمی که به حضرت عباس مرتبط می شود را جمع آوری کرده ام.

* حضرت عباس به روایت چلکوفسکی

فارس: اگر بخواهید حضرت عباس را برای مخاطبان آمریکایی معرفی کنید چه می گویید؟
چلکوفسکی: عباس جنگ آور، آزادی خواه و مدافع شجاع و بی باکی است که از حسین و خانواده اش محافظت کرد.
عباس فردی است که شما در فارسی به آن میگویید پهلوان. عباس پهلوان واقعی بود. او از حسین و خانواده او تا آخرین لحظه محافظت میکند. او زمانی که می رود برای کودکان آب بیاورد دستانش را از دست می دهد بعد مشک را به دهن میگیرد و زمانی که می بینند او ایستادگی می کند و به راه خود ادامه می دهد او را می کشند.

* دردناک‌ترین حادثه کربلا به روایت کارشناس آمریکایی

فارس: دردناک ترین حادثه کربلا از نظر شما کدام حادثه است؟
چلکوفسکی: تشنگی کودکان در خیمه ها و طلب آب از عباس داستان دردناکی دارد که مرا واقعا تحت تاثیر قرار می دهد.

فارس: مردم ایران همه علاقه زیادی به حضرت عباس دارند و مراسم زیادی با نام ایشان برگزار میشود...
چلکوفسکی: من عاشق مراسمی هستم که نذر حضرت عباس میکنند. مانند سفره حضرت عباس.من بسیار در آیین سفره حضرت عباس دقت کرده ام و مشاهده کرده ام که چقدر زنان شیعه و زنان ایرانی اعتقاد به این رسم دارند ولی متاسفانه من چون خانم نیستم هیچگاه نتوانستم در این مراسم شرکت کنم. چون این مراسم را زنان برپا می کنند. من شاهد بوده ام زنانی را که نذر سفره حضرت عباس کرده اند و حاجت گرفته اند. برای مثال زنی که بچه دار نمی شد و از این طریق توانست حاجت خود را بگیرد.

گفت‌وگو از مصطفی افضل زاده

+109
رأی دهید
-69

bita tehrani - ويكتوريا - كانادا
این بابا از اسمش معلومه که چیه !!
شنبه 12 آذر 1390 - 08:57
Rahsaba - کلاگنفورت - اتریش
خدا شفا بده پروفسورو
شنبه 12 آذر 1390 - 09:06
khosh bavar - يزد - ايران
امان از دست " روشنفکران " !
شنبه 12 آذر 1390 - 09:14
SIAVASHOMA - منچستر - انگليس
این یارو کل ارشو تلف کرده که خرافات اسلامی رو تحقیق کنه
شنبه 12 آذر 1390 - 09:20
birmingham - شیراز - ایران
درباری شمر، که دایی امام حسن و حسین هم چیزی نوشته و دلیل جنگ چه بوده....حالا قیمت این کتابها چنده این هم یه راه خوب برای فروختن کتاب
شنبه 12 آذر 1390 - 09:28
arashbehdin - اتلانتا - امریکا
مردم لهستان بویژه همین در شهری که این آدم بوده، بسیار مذهبی و خرافاتی هستند. بنابراین شگفتی آور نیست به خرافاتی مانند نذر و حاجت و ...باور داشته باشد.
شنبه 12 آذر 1390 - 09:37
love-iran - چابهار - ایران
الانه که بیان افراد با فرهنگ سایت ایشون رو هم گل بارون کنن و بگن جیره خوره حکومته
شنبه 12 آذر 1390 - 09:47
m.noor - شارجه - امارات
به خدا اگر امام حسین کلشینکف داشت به هیچکدام رحم نمیکرد همه آن ۴۵۰۰ نفر رو میکشت اصلا برای قتل و کشتار رفته بود. تا بتواند حکومت کند .این مردیکه خیلی‌ زرنگه فهمیده تو ایران هر کسی‌ بگه امام حسین دلار نقدی میگیره .به امید روزی که تمام پولهایی ملت ایران بجای امام حسین و کربلا صرف آبادانی کشور عزیزمان ایران بشه امین م.ن
شنبه 12 آذر 1390 - 09:48
farhad352 - تهران - ایران
. این ابله هزاران آدم بیگناه از دخترو پسر را که هرروزه در زندانهای دین تازی قربانی میشوند و مورد تجاوز قرار میگیرند نمی بیند و تنها به اراجیف و چرندیات سر هم شده از چند تا مهمل باف تازی فکر میکندو شاید هم دلار های نفتی به حساب بانکی او هم راه و کانالی زده است. مرگ بر دین تاراج و غارت و کشتار تازی و تازی پرستان از هر طبقه و گروه و تبار. زنده باد ایران و ایرانیان غیرتمند که در بر اندازی این دین خیالات و خرافات کمر همت بسته اند.
شنبه 12 آذر 1390 - 09:26
SIAVASHOMA - منچستر - انگليس
برو آقا این حرفارو واسه ما نزن ،حیفه عمری که تلف کردیو رفتی‌ سراغ کربلا. امام حسین عرب بود چرا سراغشو امدی ایران بگیری. حالا بگو عربها چرا تره خورد نمیکنند واسه هموطنشون. انگلیسیها هالو تر از ایرانی‌ اونا گیر نیوردن که عاشورا رو بهشون بچپونند ،حالا تو یک لهستانی اومدی بعد از این همه بدبختی مارو از کربلای سر کاری آگاه کنی‌ ،حالا مگه تو کی‌ هستی‌؟ تو هم یک دیوونه عقل ناقص
شنبه 12 آذر 1390 - 09:54
red.boy - تهران - ایران
من نمیدونم چرا بخاطر بیان نظر شخصی یه نفر و عقاید شخصیش انقدر بهش توهین میکنید. بخدا این دموکراسی نیست این ازادی بیان نیست. ازادی بیان یعنی اینکه طرف دلش میخواد برای امام حسین سینه زنی کنه حالا درست یا غلطش به خودش مربوطه ازاده. طرف میخواد روز عاشورا ویسکی بخوره حالا درست یا غلطش به خودش مربوطه ازاده. شما حق ندارید به هیچ کدومشون توهین کنید متاسفم براتون. هر کسی عقیده خودش رو داره تا اونجایی که به عقیده کس دیگر توهین نکنه ازاده پیش بره. کسانی که توهین میکنید در اصل پاتون رو از گلیمتون درازتر کردید.
شنبه 12 آذر 1390 - 09:59
فراز_نروژ - تونسبرگ - نروژ
مردک دغل باز. تو ایران دارند خر داغ می زنند این بابا فکر کرده بوی کبابه! اگر واقعا اسلام شناس و شیعه شناسه و احتمالا کتاب امام حسین و ایران نوشته کورت فریشلر را خوانده باید به جای تحت تاثیر قرار گرفتن برای اینهمه خالی بندی که وارد داستان کربلا شده تگری بزنه. فقط یک سوال: در دلاوری و فداکاری حضرت عباس شکی نیست و میدانیم که اسب های عربی کوتاه هستند و میشه راحت به پشتشان پرید. اما کسیکه دو دستش از بازو قطع شده و خون در حال فورانه و فشار آدم از پی چند دوئل و مبارزه و تشنگی افتاده، آیا میتونه در بین دشمنان شمشیر به دست از اسب پیاده بشه و خم بشه و مشک آب را که کمتر از 15 لیتر نمیتونه باشه را از زمین با دندان برداره و بدون تکیه دادن دست برزمین بلند شه و به پشت اسب بپره که بعد با گرز بر سر مبارکش بکوبند و بکشندش؟! داستان تشنگی در کنار آب و قتل محمد بن ابوبکر (با نقش آفرینی پرویز پرستویی!) را با داستان کربلا آمیخته اند که اشک امت بی مطالعه ما را در بیارند و پولی در بیارند و نانی در خون امام حسین ترید کنند. این چکولوفسکی! این وسط چی بهش می رسه؟
شنبه 12 آذر 1390 - 10:06
a.ahooraei - دوسلدورف - آلمان
خوبه والا اینا خودشون کم احمقند، حالا تبلیغ هم میکنن واسشون که مبادا این احمقها از جهالت دوری کنند و آدم بشن!
شنبه 12 آذر 1390 - 10:31
sebil - خراسان-خراسان - ایران
این داستان مشک آب رو شیخ عباس قمی از شاهنامه گرفته و بسته به ابوالفضل.این آقا هم محقق هنر تعزیه است همین و بس.چیزایی هم که از حسین میگه از همین تعزیه فهمیده.اصولا در کار دین دو موضوع مطرحه.یکی تاریخ مسئله که به دور از هرگونه قداسته و دوم بحث اعتقاده.اعتقاد میگه که موسی از باکره زاده شد.تاریخ میگه یوسف نجار پدر موسی است.
شنبه 12 آذر 1390 - 10:51
پریستوک - تهران - ایران
red.boy - تهران - ایران سکوت در برابر ترویج جهل و جعل تاریخ دموکراسی نیست. زبون دغلکاران و فرصت طلبان و مهمل بافان را باید از حلقوم بیرون کشید. قاتل جوونای ما امثال این دروغگو هستند.
شنبه 12 آذر 1390 - 11:03
ari jojeh - تهران - ایران
love-iran - چابهار - ایران. خیال میکنی‌ خر فقط بسیجیه !!! دیگه تو کل دنیا خر پیدا نمیشه.
شنبه 12 آذر 1390 - 12:19
parandeh_shargh - كرمان - ايران
شما دارید با اسلام مخالفت می‌کنید و به اسلام اهانت می‌کنید در حالی‌ که اگه روشنفکر بودید میدونستید که حداقل ۸۰ درصد مردم ایران اسلامو میخوان ولی‌ کسائی که جمهوری اسلامیو نمیخوان شاید خیلی‌ بیشتر باشن ، اگه میخواید پیروز بعثهید نتنها با اسلام مخالف نباشید بلکه سعی‌ کنید خیلی‌ خیلی‌ جلوی مردم ایران بهش احترام بذرید و با جمهوری اسلامی مخالفت کنید و همش سعی‌ کنید که اسلام رو از جمهوری اسلامی جدا کنید
شنبه 12 آذر 1390 - 12:17
gharibe UAE - ابوظبی - امارات
دوستان ما با اسلام مخالفند یا با جمهوری اسلامی؟ یادتان باشد که اکثر مردم ایران مسلمان و شیعه هستند پس لطف کنید به اعتقادات مردم احترام بگذارید.
شنبه 12 آذر 1390 - 13:21
golly47 - فوكشتاد - المان
از این ببعد کسی‌ حق ندارد به خر توحین کند خر اگر زبان داشت میگفت به چه دلیل من را با خودتان مقایسه می‌کنید شما باندازه موهای سرتان گناه کرده اید ولی‌ من حتا مرتکب یک خطا هم نشدم بنابراین من مهم تر از شما هستم
شنبه 12 آذر 1390 - 14:21
ghafas - مشهد - ایران
خدا کنه حادثه کربلا دروغ باشه خیلی دردناکه هرچند از عربها این همه رذالت بعید نیست
شنبه 12 آذر 1390 - 14:40
red.boy - تهران - ایران
پریستوک - تهران - ایران_ درسته ولی شما در جایگاهی نیستی که بتونی دروغ و جهل رو از راه راست و حق تشخیص بدی و بر فرض هم که تشخیص دادی حق هیچگونه بی احترامی رو نداری. من اصلا به هیچ چیز اعتقاد ندارم ولی به خودم اجازه نمیدم به اعتقاد کناردستی توهین کنم اعتقادم برای خودم هست. اگر بنا باشه هرکسی به بهانه مبارزه با جهل به اشخاص و اعتقادات اشخاص توهین کنه میشه همون دیکتاتوری ولی فقیه. حرکت شما و پیروان ولی فقیه در عمل یکی است فقط ظاهرش فرق داره یکی ظاهر دینی داره اون یکی ظاهر لائیک در عمل هر دو تحمل شنیدن عقیده ای جز نظر خودتون رو ندارین و فکر میکنید باید فقط نظر شما درسته.
شنبه 12 آذر 1390 - 13:39
khnight - تهران - ایران
ادم با خوندن و دیدن این آقایون شارلاتان یاد تفکر صادق هدایت می افته که تمام این دانشمندان(به اصطلاح) غربی که سنگ اسلام به سینه می زنند همه و همه جیره خور کشورشون هستند که این سنگ رو برای بدبختی ما و بدبخت تر کردن ملت ما به سینه می زنند و این اسلام نکبت گونه رو فقط برای ما تجویز می کنند نه برای ملت خودشون.
شنبه 12 آذر 1390 - 14:09
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
سر خود را شیره نمالید---------تا-----خر‌هست!!!! خر سوار هم هست!!! این اشغال هم از پول نفت ایران چیزی به او رسیده! که چنین چرندیاتی بگوید!!
شنبه 12 آذر 1390 - 15:59
خوش بین - شیراز - ایران
red.boy -خودت رو خسته نکن عزیز. اینها اینقدر درک ندارند که دارن کاری رو انجام می دن که به خاطر اون کار با حکومت مخالف هستن یعنی دیکته و تفتیش عقاید.
شنبه 12 آذر 1390 - 17:00
shahram khosh maram - تهران - ايران
تاثیر عاشورا در فرهنگ و تاریخ ایران به ویژه بعد از دوره صفویه فوق‌العاده زیاد بوده. البته اولین مراسم عزاداری در قرن چهارم در دوران ال بویه بوده که اصلا از شمال ایران بوده‌اند. در دوران شاه اسماعیل صفوی، روی ۳ مساله محوری تبلیغ شد: زبان فارسی، تاریخ ایران و شیعه. در جنگ چالدران ایرانیان که تحت تاثیر عاشورا بودند قهرمانانه جنگیدند. با اینکه شکست خوردند، جوری جنگیدند که عثمانیها که قویترین نیروی جهان بودند از تبریز بلافاصله خارج شدند و مرز ایران و عثمانی تا به امروز بدون تغییر مانده است. قسمت زیادی از حوادث عاشورا با افسانه آمیخته است. نسبت فامیلی شمر و حضرت عباس هیچ وقت در مراسم گفته نمی‌شود. بهترین کتابی‌ که من در مورد عاشورا دیدم و به نظرم بیطرفانه و خیلی‌ مستدل بود، نوشته دکتر جعفر شهیدی هست. مراسم تعزیه در ضیابر که نزدیک رشت هست خیلی‌ معروف هست. من تعریفش را خیلی‌ شنید‌م. فکر کنم منظور این شخص هم همین مراسم باشد.
شنبه 12 آذر 1390 - 17:13
mortimer - اصفهان - ایران
لاس وگاس منتظر ماست بیا تا برویم!
شنبه 12 آذر 1390 - 18:38
red.boy - تهران - ایران
خوش بین - شیراز - ایران_ حکومت ولایت فقیه داره دین اسلام رو به مردم دیکته میکنه اگر حکومت دست اشخاصی با این طرز تفکر بود اسلام ستیزی رو دیکته میکرد و مسلمانان رو اعدام میکردن. مثل دو سر قیچی جهت مخالف میرن و مسیرشون فرق داره ولی کار هر دو قطع کردنه. من پایبند هیچ کدوم از اصول دینی و مذهبی نیستم ولی به خودم اجازه نمیدم به عقاید هم نوع خودم توهین کنم. موفق باشی
شنبه 12 آذر 1390 - 20:17
robo - لوس آنجلس - امریکا
red.boy - تهران - ایران /// در اینکه مذهب و پیروانش سالهاست به شعور و درک و فهم ما توهین کردند شکی نیست، تا اینجای کار با هم همفکریم، حالا شما بفرمایید چطور با یک مذهبی که خون من کافر رو مباح میدونه و با کشتن من به بهشت میره باید صحبت کرد؟ خوشحال میشم نظر شما رو بدونم.
شنبه 12 آذر 1390 - 22:00
بابک خرم دین - هامبورگ - آلمان
عجب دوره زمونه ای شده . حسین یکی از ادمکشان لشگر عمر بود که برای کشتن ایرانیان با دیگر کره عرب زاده مسابقه میگذاشته و حسین کسی که دستش به خون خیلی از ایرانیان بیگناه آغشته شد . عاشورایی واقعی قادسیه بود وقتی ارتش اعراب به شهرهای ایران حمله میکردند و مردان را میکشتند و دختران و زنان را در فاحشه خانه های شام و بازار بردها میفروختند وبچه ها را به عنوان غلام و برده خود بر میگدیدهاند . واقعا بر سر ما چه امده؟؟ و چگونه جایی ظالم با مظلوم عوض شده. بعد این مردک جفنگ اومده از حسین برای ما میگوید .
شنبه 12 آذر 1390 - 23:33
بابک خرم دین - هامبورگ - آلمان
در ظمن این ملایی امریکایی چرا خودش مسلمان نشده ؟؟؟ اینکه اینقدر عاشق اهل بیت است . ببین پولهای نفتی خرج چه اراذل واوباشی میشود تا از اسلام وحسین (قاتل نیاکان ما ) تبلغ کنند ؟؟؟؟
شنبه 12 آذر 1390 - 23:37
kianoushaa - اصفهان - ایران
خبرهای فارس بیشتر به خیال پردازی نزدیکه تا واقعیت خبرنگاری. این نشون میده ما ایرانی های داخل کشور چه قدر تهی مغز و احمقیم که تا می فهیمیم یکی اسمش خارجیه یا پسوند اسمش پروفسور یا دکتر یا یه اسم خارجی داره سریع دست و پامونو گم می کنیم فکر میکنیم که ها این عقل کله این خارجیه این پولداره. خاک تو سر این مخ فنقلی های بسیجی که برای ارضای ذهن های مریضشون مجبورند خبرهایی رو از خروجی خبرگزاریشون بدن بیرون که حال بیان و تو حالت خلسه مضحکشون فرو برن که آره همه اعتراف می کنند که امام حسین اینجوریه و اونجوریه. واقعا حالم بهم خورد
یکشنبه 13 آذر 1390 - 00:13
sabz melli - کاردیف - انگلستان
چابهار ایران دوست گرامی‌ مگه غیر از اینه؟۱-اگر جیره خور حکومت ولی‌ وقیح نبود میرفت در جایی که این اتفاق افتاده بود تحقیق میکرد و از هم وطنان امام حسین پرسوجو مینمود.۲-جیره خور جمهوری اسلامی که رفته با فارس مصاحبه کرده. اگر عینک بدبینی رو از رو چشات برداری میبینی‌ که به قول تو افراد با فرهنگ سایت دارن حرفهای درستی‌ میزنند.این جمهوری اسلامی شما با پول نفت مردم چه کارها که نمی‌کنه
یکشنبه 13 آذر 1390 - 02:17
red.boy - تهران - ایران
robo - لوس آنجلس - امریکا_ شما یک مدرک بیار برای ادعات که گفتی کشتن کافر رو مباح میدونه. حرف اخوند ملاک نیست. تو هیچ جای قران هم ننوشته که کافر رو بکشید.
یکشنبه 13 آذر 1390 - 06:11
khosh bavar - يزد - ايران
kianoushaa - : دوست گرامی‌ به نکته کلیدی و حیاتی اشاره فرمودید که منو به یاد حرف پدر روانشادم میندازد که در جواب من بچه, خام و خوش باور که مثل ۹۹% از ریش و پشم آخوندها خوشمان آمده بود و به کراوات پدرم ریشخند میزدیم و از سخنان شیرین و زیبا اسلامی که از آخوندها شنیده بودیم که برایش تعریف میکردیم که ایشان مثل همیشه " فقط " همین را میگفت : اگر آخوندها مرد عمل هستند، باید بروند در باغ شخم بزنند و مانند یک کارگر زحمتکش کار کنند تا ببینند که " زندگی واقعی " با دنیای " خیالی " آنان بسیار تفاوت دارد و اگر نگاه به دستشان بکنید، دستی‌ لطیفتر از زنها دارند ! و در جواب دوستمان red.boy - : که باید خدمتتان عرض کنم که ما بعنوان شنونده نظریه این " روشنفکر " هم حق داریم که از نظریه پوچ ایشان هم انتقاد کنیم و هر نظریه که خوب نیست که باید از آن دفاع کرد ! یک نگاه به نظریه مارکس و لنین بکن، که باعث قتل و عام ۲۰ میلیون نظریه و فکر دیگری شده و اگر این روشنفکر که عاشق کربلا هست، باید پا بشود با زن و اهل بیتش در صحرای کربلا زندگی‌ کند و یا بدتر از آن تشریف بیاورد به
یکشنبه 13 آذر 1390 - 06:11
khosh bavar - يزد - ايران
2): ایران و افغانستان، تا ببیند که نظریه اسلامی چه رفتاری با زن و دختر او دارد !؟ و آیا ایشان در چنین شرایطی باز هوس اسلام و عمل کردن به قوانین آن را دارد !؟و فراموش نکن که چرا مردم ایران با اینطور " روشنفکران " رابطه یی ندارند و باید " درد " مردم ایران را درک کنیم که چرا اینطور برخورد می‌کنند ، زیرا این مثل این میماند که بعد از ۱۴۰۰ سال یک روشنفکری بیاید و یک کتاب در مورد هیتلر بنویسد که او ادم خوب و دوست داشتنی بود که چنین جهنمی برای یهودیها درست کرد ( هولوکاست ) !
یکشنبه 13 آذر 1390 - 06:11
پریستوک - تهران - ایران
red.boy - تهران - ایران من اینجوری رفتار می کنم چون به قول خودتون با ما اینجوری رفتار می شه! در ضمن صلاحیت من از خیلی ها بیش تره این رو مطمئن باشید چون سال ها مطالعه و تحقیق کردم. من واقعاً زبون ایشون رو از حلقومش در عمل نکشیدم بیرون فقط خواستم نفرتم رو ابراز کنم و اگر همه اجازه ی ابراز عقیده داشته باشن و مردم رو روشن کنن مردم بی شک راه درست رو انتخاب می کنن و می فهمن که اسلام باطله. مشکل محمدرضاشاه هم این بود که نذاشت لاییک ها آزادانه ابراز عقیده کنن ( به نام این که به اعتقادات مردم توهین می شه ) و ما امروز به این روز افتادیم. این آمریکایی کثیف که به قول بقیه دوستان اون جا نشسته و تبلیغ اسلام و می کنه اگه راست می گه بیاد ایران و مسلمون واقعی شه. البته فرصت طلبان الان این شارلاتان رو به عنوان الگو به ساده لوحان معرفی و عقاید اون و به خوردشون می دن. هم چین موجود کثیفی تو (شرایط فعلی) لیاقت ذره یی بخشش رو نداره ولی در شرایط مساوی حنای دغلکاران رنگی نخواهد داشت. شما هر نوع مخالفت با اسلام و روشن سازی رو توهین تلقی می کنید و سعی در سوء استفاده از نام دموکراسی رو دارید و این اشتباهه.
یکشنبه 13 آذر 1390 - 06:17
red.boy - تهران - ایران
پریستوک - تهران - ایران _ شما اگه تحقیق کردی به نتیجه رسیدی اسلام باطله عقیدت محترم برای خودت ولی حق نداری به دین هم نوع خودت که اتفاقا اون هم تحقیق کرده و به نتیجه ای رسیده توهین کنی و حق نداری اصلا به هم نوع خودت توهین کنی. اگه مردی بشین منطقی و با استدلال بحث کن و بگو اسلام این قسمتش باطله به این دلیل و اصلا کلا ناحقه به این دلیل و بی غلط کرده کسی بخواد کسی بخاطر بیان نظرت تورو سرزنش کنه. ولی کسی که به عقیده شخص دیگر کسی که به هر مذهبی اسلام مسیحیت یهودیت زرتشت بودایی برهمایی بت پرست گاوپرست و .. بخواد توهین کنه باید تنبیه بشه.
یکشنبه 13 آذر 1390 - 08:34
پریستوک - تهران - ایران
red.boy - تهران - ایران اتفاقاً وظیفه ی من هست که نتیجه تحقیقاتم و با دیگران در میون بزارم و این قد غیرت دارم که به همنوعام کمک کنم از تاریکی بیرون بیان و تا واپسین روز زندگیم هم دست از این مهم نمی کشم. شمام اگر واقعن مردی و استدلال داری از یکی از کتابای دکتر روشنگر یا کتاب 23 سال علی دشتی به پیشنهاد خودت شروع کنیم. ( چون وقتی ایشون یک بار یه حرفایی رو زده لزومی نداره من دوباره تکرار کنم.) اگر با استدلال و منطق و منبع تونستی گفته هاشون رو نقض و از اسلام دفاع کنی و من نتونستم جواب بدم حرف شما قبول و من از تمسخر اسلام دست می کشم.
یکشنبه 13 آذر 1390 - 09:40
robo - لوس آنجلس - امریکا
دوست عزیز فرمودین آیه از قرآن بیارم //// شما که بهتر از من با قرآن آشنا هستین ///و اقتلوهم حیث ثقفتموهم:(مشرکین را هر جا یافتید بکشید)، ابزاری هست در رنگ کاری و نقاشی به اسم (( ماله)) دوست عزیز بدست بگیرید و بکشید!!!! کاری به سلمان رشدی و این دوست روشنفکر آذربایجانی که اخیرا بدست شما کشته شد ندارم! در مورد کشیش ندرخانی هم حرفی نمیزنم شما مختارید خودتون رو روشنفکر بیطرف جا بزنید که خودش رو مخالف توهین به عقاید طرفین میدونه!!! ولی بچه جان دفعه بعد که خواستی با من حرف بزنی جانب ادب رو رعایت کن و بدون اگه من تو رو (شما) خطاب میکنم دلیل بر سواد و فهمت نیست، لیاقت امثال تو همینه که بهشون توهین بشه، لیاقت اینکه با تو و امثال تو مودب صحبت بشه رو نداری و نداشتید، یا خودت ....یا ما رو (( کما فی السابق)) .... فرض کردی، حالا یا ماله دستت بگیر کثافت دینت رو جمع کن یا حرف نزن بشین گوش کن و بزار گند مذهب اسلام و مسلمین رو همه بدونن، لباس دموکراسی به تن حقیر شما یه کمی گشاد بنظر میرسه، پس لطفا ادای آدمهای روشنفکر رو در نیار ساندیس ات رو بخور!
یکشنبه 13 آذر 1390 - 09:07
red.boy - تهران - ایران
دوست عزیز شما ارزش بحث کردن رو داری. منظورم رو متوجه نشدی من کی گفتم هموطنت رو از تاریکی نجات نده. من گفتم تمسخر نکن حتی اگه بدترین دین دنیاست شما وظیفه داری به پیروانش احترام بزاری. من گفتم نظرات درسته و اختیار داری به همه نظرت رو بگی و دفاع کنی و بحث کنی و گفتم هم غلط کرده کسی بخواد بخاطر بیان نظرت بهت اسیب وارد کنه. ولی کسی که به نظر دیگری بخواد توهین کنه مستحق مجازاته. کاری که دولت دانمارک با روزنامه نگاری کرد که پیامبر اسلام توهین کرد.
یکشنبه 13 آذر 1390 - 10:59
red.boy - تهران - ایران
خوب حالا نویت تو شد. اگه عینکت رو بزنی میبینی من تو کامنت قبلی از لفظ شما استفاده کردم نه تو. شما هیچ هنری به جز شانتاژ نداری دقیق مثل حکومت ولی فقیه. من گفتم ایه از قران بیار که توش نوشته باشه کافران رو بکشین. شما یه جمله نوشتی که معلوم نیست تراوشات کجات بود. من مسلمون نیستم مسیحی نیستم یهودی نیستم زرتشتی نیستم ولی به تمام این ادیان احترام میزارم. لباس دموکراسی اگه برای من گشاده بر تن تو زار زار میگرید. استادت رضا فاضلی به درک پیوست گویا تو هم از این شخص خوشت میاد. میتونی بری پیشش
یکشنبه 13 آذر 1390 - 11:08
robo - لوس آنجلس - امریکا
برو عینکت رو عوض کن ببین نوشتی ((مدرک بیار برا ادعات که گفتی )) از ضمیر مفرد استفاده میکنی نمیدونی مخاطبت چند سالشه! مدرک هم میاریم که میگی تراوشات ذهن!!! برو سوره بقره آیه ۱۹۰ - ۱۹۱ رو بخون که لااقل یه آیه از قرآن رو تو عمرت خونده باشی که یه دلیلی واسه سنگ اسلام به سینه زدن داشته باشی اونوقت میفهمی من چی نوشتم، شما که ادعات میشه به همه احترام میزاری ، مرگ یک انسان رو ((به درک واصل شدن )) مینویسی، همه شماها با اینهمه دک و پوز هول و هوا سر و ته یک کرباسین، احترام به انسان از سر تا پای کامنت آخرت میریزه!
یکشنبه 13 آذر 1390 - 18:35
robo - لوس آنجلس - امریکا
بچه جان شما از اسلام دفاع نکن بیشتر توش گند میزنی، برو بزار بزرگترت بیاد. منظور من از دوست روشنفکر آذربایجانی رضا فاضلی نبود! اسم رفیق تقی تا حالا به گوشت خورده؟ فاضل لنکرانی حکم کشتنش رو داد یعنی نشست تو مسجد گفت هر جا پیداش کردین بکشین، همون کاری که رسول اسلامتون در صدر اسلام میکرد، همون کاری که تو سوره بقره بهش اشاره شده، هر کسی از شما و دینتان انتقاد کنه چون جوابی ندارین بهش بدین می کشینش، بعدش میاین میگین ما طرفدار صحبتیم!!! توهین نکنین!!! حالا برو از ۴ تا بزرگترت کمک بگیر بتونی ۴ خط جواب بنویسی !
یکشنبه 13 آذر 1390 - 18:35
red.boy - تهران - ایران
robo - لوس آنجلس - امریکا _ من بهت میگم تو چون دلم میخواد. معلومه که کسی بهت احترام نمیزاره و کمبود احترام داری. من ادم مغرور و جاه طلبی هستم با وجود سن و سال کمم وارد جایی میشم همه جلوی پام وامیستن اسممو بدون اقا نمیاد. دنیا و ستاره هاش دورم میچرخن. حالا میریم سر اصل مطلب. بر فرض این چیزی که شما میگی باشه شما حق بی احترامی و توهین به این دانشمند که خودش به نتیجه ای رسیده رو نداری نه فقط این بلکه حق توهین به هیچ کس بخاطر بیان عقیده اش رو نداری. میفهمی یعنی چی؟؟؟!!!!! .................................... عمرا
یکشنبه 13 آذر 1390 - 19:39
s_pol3000 - تورنتو - کانادا
عشق حسین زهرا مال من..عشق ..... انگلیس مال شما .شما با اونها محشور شوید بیشتر از این لیاقتتان نیست...... إنما ولیکم الله ورسوله والذین آمنوا الذین یقیمون الصلاة ویؤتون الزکاة وهم راکعون. ایه 55 مایده
یکشنبه 13 آذر 1390 - 20:20
azardokht - دورتموند - آلمان
red-boy تهران ــــ robo لوس آنجلس. با احترام به عقاید تمامی انسانها، روی سخنم با red-boy است. شما بهتر است بجای این جبهه گیری ها "قرآن"را با دقت بیشتر بخوانی. سبب اصلی اشتباهات "ما" "جهل" و "ادعاهای بیهوده" است.
یکشنبه 13 آذر 1390 - 22:31
robo - لوس آنجلس - امریکا
اولا (( بر فرض )) نیست عین واقعیته، گفتم که برو یه بار یه آیه از قرآنت رو بخون بعد بیا سینه چاک کن واسه مسلمین، ثانیا من هیچ کجای کامنت هام به این آقا توهین نکردم! ازت پرسیدم شما که طرفداری از طرز فکری میکنی که کشتن من و امثال من رو واجب شرعی میدونه بفرما ما چجوری باهاشون برخورد کنیم؟ میگی برو ادعات رو ثابت کن!برات نمونه از قرآن میاریم میگی توهین نکن!!! هر بار هم از قرآن انتقاد میکنیم انگ ضد اسلامی و چه میدونم توهین به عقاید رو پیش میکشین، تکلیف ما این وسط چیه؟ الان که به کسی توهین نکردم؟ نظر حضرتعالی رو جویا شدم، شما که جلو پات همه بلند میشن و از کراماتت فیض میبرن بفرما ببینیم اجازه داریم بگیم اسلام دین ضد انسانی و پیروانش انسان های بسته ای هستن که انتقاد رو برنمیتابند؟ حالا این توهینه یا واقعیت!؟
دوشنبه 14 آذر 1390 - 02:37
red.boy - تهران - ایران
azardokht - دورتموند - آلمان_ من کاری ندارم توی قران چی نوشته. اصلا چرت و پرت. کسی حق نداره به شخص دیگری بابات اعتقاد به قران توهین کنه.
دوشنبه 14 آذر 1390 - 05:54
Geelongcat - سیدنی - استرالیا
کتاب امام حسین و ایران نوشتهٔ – کورت فریشلر آلمانی --- را بخوانید. دشتی در کار نبوده که خشک و بی‌ آب باشه - میان رودان بسیار حاصلخیز است.-. تعدادشان هم ۷۲ نفر نبوده. ۱۵۰ الا ۳۰۰ نفر بودند به شمول ۴۰ ایرانی‌ که از ایرانیها هیچ اسمی نمانده. این داستان های تشنگی و غیره برای غمناک کردن قضیه و گریه انداختن مردم از طرف آخوند‌ها سراییده شده.
دوشنبه 14 آذر 1390 - 04:28
red.boy - تهران - ایران
ایشون نمیدونه داره با کسی صحبت میکنه. من منکر نشدم ایه که اوردی قبول. اسلام بد اسلام چرت اسلام مزخرف. شما حق نداری به شخصی که مسلمونه اهانت کنی. اعتقاد شخصی اونه و به خودش ربط داره خودش و خودش. اقای چلکوفسکی اومده یه مطالعه کرده به یه نتیجه ای رسیده حالا درست یا غلط شما لوله تفنگتون رو به سمتش نشونه گرفتین. اگه میتونید باهاش بحث کنید جوابش رو همینجا بدون فحش و بدون بی احترامی با منطق بنویسید. ولی یه عده از جمله خود شما اومدن تو کامنتاشون واسش فحش نوشتن و بی احترامی. این ازادی بیانه شماهاست؟؟؟!!!
دوشنبه 14 آذر 1390 - 09:06
robo - لوس آنجلس - امریکا
آقا مثل اینکه من فارسیم خیلی بده شما متوجه نمیشین من چی مینویسم! باز هم که تکرار کردی من به این آقا توهین کردم!شما لطفا نشون بدین کجا من به این آقای پروفسور فحش دادم؟!، همینجور داری یک جمله رو تکرار میکنی، عزیزم مسلمانی که شما میگی اعتقادات خودشه بله اعتقادات خودشه تو خونه نگهش داره باهاشم تا آخر عمر حال کنه هیچ مشکلی نیست! ولی وقتی یه اعتقادی که شما هم اقرار کردی چرت و مزخرفه، و توش دستور کشتن من صادر شده، یعنی این دوست مسلمان واقعی تو خونه اش نقشه قتل من رو میکشه که بره بهشت!!! من چیکار باید بکنم؟ بزارم کارشو بکنه؟ بزارم یه روز بیاد سراغ من سرمو گوش تا گوش ببره؟ خوب این کارو قبلا بارها کردن بازهم میکنن، اسلام داره قاتل و آدمکش تربیت میکنه اونوقت میگی باهاشون ملایم صحبت کنم یوقت به این اعتقادات آدمکشیشون بر نخوره؟ حالت خوبه؟
دوشنبه 14 آذر 1390 - 16:28
robo - لوس آنجلس - امریکا
میگی جواب این آقا پروفسور رو بدم؟ کسی که ۱۴۰۰ سال پیش به طمع خلافت رفته تو عربستان تو درگیری خانوادگی زدن کشتنش حالا هر سال براش کارناوال قمه زنی راه میندازن اصلا جواب دادن داره؟ کسی که واسه تشنه مردنش اشک میریزن، رفته تو چادر نوره کشیده به این امید که میره بهشت با حوری های بهشتی محشور بشه چقدر آب هدر داده واسه نوره کشیدن؟ خوب این آبو هدر نمیداد میخورد که تشنه نمونه!!! الان متوجه شدی من چیا نوشتم یا بازم میخوای جمله کذایی رو تکرار کنی؟ به اعتقاداتشون توهین میکنم خوبم میکنم! یارو رو دارن تربیت میکنن بیاد منو بکشه! چکار کنم براش کف مرتب بزنم؟ شما که ادعای احترام به عقاید داری چرا توهین میکنی؟ رضا فاضلی اذیتت کرده بود مگه که بهش توهین کردی؟ برو بشین تو خلوتت یه کمی در مورد حرفام فکر کن، قبل از اینکه حرف بزنی فکر کن!
دوشنبه 14 آذر 1390 - 16:28
red.boy - تهران - ایران
رضا فاضلی هم یک شخص موهن بود که به جز فحاشی و دری وری چیز دیگه بلد نبود. یه بار یادمه یگفت ا. اکعععععبر. و چندین بار مسلمونارو گوسفند خطاب کرده. این شخص از نظر مغزی کمی مشکل داشت. باز مینویسم انتقاد با توهین فرق داره. شما و یه عده از دوستاتون به این پروفسور بخاطر بیان نظرش و عقیده شخصیش حالا درست یا غلط توهین کردید. من هم نوشتم به مردم برای اعتقاداتشون توهین نکن من رو ساندیس خور خطاب کردی من توی تظاهرات باتوم خوردم اما ساندیس نخوردم. گاز اشک اور خورد اما ساندیس نخوردم. تمام تظاهرات هارو شجاعانه شرکت کردم. این حرفت برام خیلی سنگین بود توصیه میکنم معذرت خواهی کنی وگرنه ..
‌سه شنبه 15 آذر 1390 - 09:32
robo - لوس آنجلس - امریکا
دوست عزیز حتی اگر ۱ درصد حرفی که در مورد تظاهرات و باتوم... گفتی حقیقت داشته باشه من همینجا بخاطر اینکه ساندیسخور خطابت کردم ازت معذرت میخوام و میدونم که قبول میکنی.شما قبول کن داری از مسلمونا دفاع میکنی، برای چندمین بار و آخرین بار مینویسم (( من در هیچ کجای کامنت هام به این آقای محقق دکتر نه توهین کردم نه اشاره کردم حتی )) و هنوز داری تکرار میکنی که من به این آقا توهین کردم! ۲ دقیقه وقت بیشتر بزار لطفا برو ۷-۸ تا کامنتم رو کامل بخون از اول ببین که من توهین نکردم و داری بیخود این جمله رو تو همه کامنت هات تکرار میکنی ،
‌سه شنبه 15 آذر 1390 - 16:01
robo - لوس آنجلس - امریکا
همون اولش ۱ سؤال پرسیدم که هنوز بیجواب مونده، کسی که تفکر و کتاب آسمانیش دستور کشتن کافرین (یعنی من) توش اومده رو چجوری باهاش برخورد کنم؟ با کسیکه خون من رو مباح میدونه چجوری صحبت کنم؟ کسیکه معتقده مسلمانان باید جهاد کنن و بقیه مردم غیر مسلمان دنیا رو بکشن و به زنهاشون تجاوز کنن ( کاری که تو صدر اسلام میکردن، حتا با همین پدران و مادران ایرانی من و تو) من چقدر باید حرمتش رو حفظ کنم؟ هنوز هم باور داری باید به کسیکه تفکر و اعتقاداتش میگه باید منو بکشه و به زنم تجاوز کنه احترام بزارم؟ باید به این اعتقاد و تفکر احترام بزارم؟ شما که واسه گوسفند خطاب شدن یک عده توسط یک شخص به اون شخص توهین میکنی چطور انتظار داری من به این تفکر کثیف اسلامی احترام بزارم؟ میشه صریح و روشن جواب بدی؟
‌سه شنبه 15 آذر 1390 - 16:02
red.boy - تهران - ایران
اگه شما توهین نکردی به این فرد من معذرت میخوام. یه چیز کلی گفتم. از مسلمون ها دفاع نکردم. گفتم فقط با منطق انتقاد کنید و بحث کنید و طوری که بحث به نتیجه برسه. من گفتم از قران ایه بیار شما هم نوشتی و یک ایه رو به من ادرس دادی منم قبول کردم. نه توهین کردی و نه فحش. تا وقتی دور دین یک سیم خاردار پیچیده شده و کسی نمیتونه بهش نزدیک شه و انتقاد کنه وگرنه سیم خاردار بهش فرو میره اوضاع همینه. من قبلا هم گفته بودم. با جهل و خرافات باید مبارزه کرد. ولی کسی جلوی من به کسی بخاطر داشتن دین خاصی قومیت خاصی نژاد خاصی زبان و ملیت خاصی توهین کنه من ناراحت میشم. تمام مردمان دنیا برام عزیزن. درضمن شما توهین نکردی ولی یه عده از دوستان توی همین لینک به این پورفسور لطف داشتن.
‌سه شنبه 15 آذر 1390 - 18:40
robo - لوس آنجلس - امریکا
اگه اسلامیون هم مثل شما بیطرف بودن که مشکل حل بود، مسأله اینجاست که آیه های مشکل دار قرآن رو تفسیر و ماله کشی میکنن و هر انتقادی رو توهین قلمداد میکنن، وقایع تاریخی که اتفاق افتاده رو تراوش ذهن ضد اسلامی میدونن به عبارتی گفتگو کردن و انتقاد از تفکرشون بی فایده است! دوست گرامی من تو کشوری زندگی میکنم که توهین به فرد بخاطر رنگ پوست و نژاد و مذهب جرم حساب میشه و حتی میتونه برای طرف حکم زندان داشته باشه! ولی انتقاد از هر کس و هر چیز آزاده، به این میگن دموکراسی. در ضمن من وکیل بقیه دوستان که اینجا کامنت گذاشتن و توهین کردن نیستم، هر کسی روش و منطق خودش رو داره.
‌سه شنبه 15 آذر 1390 - 20:53
red.boy - تهران - ایران
robo - لوس آنجلس - امریکا_ دقیقا منم همین رو میگم. انتقاد از هر چیزی شخصی چهره ی سیاسی و مذهبی و خود مذهب ازاد باشه و توهین خیر. متاسفانه اسلامیون انتقاد و سوال کردن رو به حساب توهین میزارن. وقتی انتقاد و سوال پرسیدن ازاد باشه و کسی تو را بخاطر انتقاد از دین محکوم نکنه انتقادها سازنده میشه ولی وقتی انتقاد کردن از مذهب جرم باشه انتقاد خودبه خود به توهین ختم میشه و هیچ یک از دو طرف به نتیجه نمیرسن. در ایران انتقاد از دین که هیچ حتی مطالعه ازاد آن هم ممنوع است.
‌چهارشنبه 16 آذر 1390 - 05:52
red.boy - تهران - ایران
طرف میشینه به افراد بی دین توهین میکنه به انجیل مسیح رو مسخره میکنه به یهودی ها توهین میکنه به سنی ها میگه نجس به زرتشتی ها میگه اتش پرست به کوروش کبیر توهین میکنه اونوقت طاقت یه سوال کوچک از مذهب شیعه رو نداره تحمل یه سوال راجع به امام زمانش رو نداره.!!
‌چهارشنبه 16 آذر 1390 - 06:45
robo - لوس آنجلس - امریکا
بله متاسفانه همینطورهست که گفتین
‌چهارشنبه 16 آذر 1390 - 16:19
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.