رامین مهمان‌پرست: ایران در برابر انگلیس اقدام متقابل می‌کند

رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت ایران در برابر تصمیم بریتانیا که سفارت جمهوری اسلامی را تعطیل کرده و دیپلمات‌ها را از این کشور اخراج کرده، اقدام متقابل می‌کند.

                                                   رامین مهمان‌پرست: ایران در برابر انگلیس اقدام متقابل می‌کند

به گزارش خبرگزاری مهر، مهمان‌پرست امروز شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۰ در حاشیه مراسم استقبال دانشجویان از دیپلمات‌های ایرانی گفت: "اگر قرار باشد در خصوص ارتباط با انگلیس تصمیمی گرفته شود حتماً آن تصمیم در راستای منافع کشور اتخاذ خواهد شد."

پس از پایان ضرب‌الاجل دو روزه دولت بریتانیا به اعضای سفارت ایران برای ترک این کشور، کارکنان این سفارت‌خانه روز جمعه ۱۱ آذر لندن را ترک کردند.

به گفته مهمان‌پرست، بریتانیا پس از تصمیم ایران برای کاهش سطح روابط دو کشور "احساس تحقیر" کرد و "برای اینکه این مسأله را تحت‌الشعاع قرار دهد با یک اقدام شتابزده، دیپلمات‌های ایران را از خاک کشور خود اخراج کرد."

رابطه ایران و بریتانیا که از دو هفته پیش و در پی تصمیم لندن برای تحریم بانک مرکزی ایران به شدت دچار تنش شده بود، با تصمیم ایران برای کاهش سطح روابط دوجانبه و اخراج دامینیک چیلکات، سفیر بریتانیا در تهران و اقدام متقابل بریتانیا در تعطیل کردن سفارت جمهوری اسلامی در لندن و اخراج دیپلمات‌های این کشور بحرانی‌تر شد.

با این حال مقام‌های دو کشور از قطع کامل روابط دفاع نمی‌کنند.

در روزهای گذشته شماری از نشریات بریتانیا تصمیم لندن برای تعطیل کردن سفارت ایران را "شتاب‌زده" توصیف کردند و نوشتند با این تصمیم بریتانیا، لندن دیگر نمی‌تواند بر سر پرونده اتمی با ایران به‌طور مستقیم وارد گفت‌وگو شود.

ایران و بریتانیا در شش دهه گذشته روابط پر فراز و نشیبی را پشت سرگذاشته‌اند. این دو کشور در دوره ریاست‌جمهوری محمد خاتمی، سطح روابط خود را ارتقا دادند و سفیر مبادله کردند.

با این حال از دو سال پیش و با اصرار ایران بر ادامه برنامه اتمی‌اش، روابط این دو کشور رو به سردی و تنش گذاشت.

+100
رأی دهید
-57

آرمان144 - میسور - هند
چقدر رو دارند اینا.
شنبه 12 آذر 1390 - 08:59
اهل ایران - اصفهان - ایران
ببخشید ولی میشه بگید دیگه چه غلتی از این بیشتر که به مردم یه کشور توهین می کنید و مثل میمون یه مشت بسیجی از در دیوار سفارت میرفتند بالا.
شنبه 12 آذر 1390 - 08:57
sonixax - هامبورگ - آلمان
کدوم اقدام ؟. مگه دیگه دیپلمات انگلیسی توی ایران مونده که بخواید اقدام متقابل کنید ؟ :))
شنبه 12 آذر 1390 - 09:17
zpirooz - آخن - آلمان
خیلی جالبید هر غلطی میخواهید می کنید بعد میگید که طرف مقابل نباید عکس العمل نشون بده. بابا همه دنیا که مثل ملت ایران نیستند که هر کاری باهاشون میکنید بدبختها صداشون در نمیاد
شنبه 12 آذر 1390 - 09:05
جوزف اسمیت - بارسلون - اسپانیا
به جز فحاشی کار دیگری نمیتوانید بکنید، درثانی دو روز دیگه با هم آشتی میکنید.
شنبه 12 آذر 1390 - 09:25
آینه - لندن - انگلیس
رو که نیست سنگ پای قزوینه
شنبه 12 آذر 1390 - 09:40
ali1111 - تهران - ایران
کار این نظام تمام است. خدا به داد ملت برسه...امیدوارم مردم زیاد لطمه نخورند.
شنبه 12 آذر 1390 - 10:29
فضول میرزا - استكهلم - سوئد
خوبی کار اینه که خودتون هم میدونین که هیج پایگاه مردمی در بین ملت ایران ندارید و این بزرگترین بدبختی شماست. البته همه میدوننن که تعدادی بسیجی ساندیس خور که خوشبختانه نه سواد بالائی دارند و نه عقل درست و حسابی، بخاطر منافع خودشون دور و بر شما رو گرفتن ولی مطمئن باشین اگه تقی به توقی بخوره، همه سوراخ موش قیمت میکنن و اونوقت رهبر میمونه و حوضش!
شنبه 12 آذر 1390 - 10:33
lucas71 - اوپسالا - سوئد
اینها به این زودی یادشون رفت که خودشون شروع کردن.... جلالخالق این‌ها دیگه کی‌ هستن.. دارند فرهنگ ناب ایرانی‌ رو نشون می‌‌دن.....خدایا مارو از دست اینها راحت کن...
شنبه 12 آذر 1390 - 10:47
oshtoleshang - مشهد - ايران
هی یارو، ساعت خواب. مث اینکه زیادی زدی تو رگ رفتی فضا
شنبه 12 آذر 1390 - 13:51
IRAN+ISRAEL+USA 4EVER - مونیخ - آلمان
آخه نیست شما بی‌ سوادان ابله قدرت اقتصادی شماره ۱ دنیا هستید که وقتی تلافی کنید بقیه ملت‌ها از گرسنگی خواهند مرد؟! خریت نه به علف خوردن است. البته با عرض معذرت از خر این حیوان زحمت کش!
شنبه 12 آذر 1390 - 17:23
كيارش 88 - تورنتو - كانادا
اخه بی شرافت ها چه مقابله به مثلی ؟؟؟شما اول حمله کردین به سفارت انگلیس . اون موقع انگلیس باید بهتون دست مریزاد بگه و شما کثافت هارو از کشور خودش بیرون نکنه
شنبه 12 آذر 1390 - 19:22
legend of persia - ساسکاتون - کانادا
دیگه چکار می خواستید بکنیدکه نکردید؟ نکنه می خواستید فیلمه پورنو تو باغ قلهک بسازید و یادتون رفته؟
یکشنبه 13 آذر 1390 - 07:07
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.