لئون پانه‌تا: خلیج فارس برای ما خط قرمز است

آقای پانه تا می گوید هیج تهدیدی در خاورمیانه جدی تر از ظهور یک ایران اتمی نیست

لئون پانه تا، وزیر دفاع آمریکا می گوید که هرگونه اختلال در جریان آمد و شد دریایی در خلیج فارس برای آمریکا به مثابه "عبور از خط قرمز" است.

آقای پانه تا روز جمعه (دوم دسامبر - یازدهم آذر) گفت: "ایران یک تهدید بسیار جدی برای همه ما (کشورهای جهان) تلقی می شود."


او با اشاره به برنامه های هسته ای ایران گفت: "هیچ تهدیدی در خاورمیانه جدی تر از ظهور یک ایران اتمی نیست".

وی همچنین تاکید کرد که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا هیچگاه گزینه نظامی علیه برنامه هسته ای ایران را از مد نظر دور نکرده اما برای به کارگیری این گزینه یا هرگونه حمله احتمالی علیه مراکز هسته ای ایران، باید تمام جوانب به دقت بررسی شود.

آقای پانه تا در پاسخ به سوالی درباره احتمال حمله نظامی به ایران گفت: "حمله نظامی به مراکز هسته ای ایران، در بهترین حالت، تنها یک یا دو سال برنامه های اتمی این کشور را به تاخیر خواهد انداخت و ما باید درباره تمامی پیامدهای احتمالی چنین اقدامی به دقت فکر کنیم."

وزیر دفاع آمریکا، تبعات اقتصادی، سیاسی و منطقه ای حمله به ایران را چنین برشمرد که هرگونه حمله نظامی به ایران احتمالا حمایت های منطقه ای از حکومت این کشور را افزایش خواهد داد؛ بر اقتصاد جهان و منطقه تاثیر خواهد گذاشت و احتمالا ایران را برای آسیب رساندن به پایگاه ها و منافع آمریکا در کشورهای خاورمیانه تحریک خواهد کرد.

'اسرائیل از انزوا پرهیز کند'

وزیر دفاع آمریکا در جلسه پرسش و پاسخ امروز همچنین از اسرائیل خواست که برای جلوگیری از انزوای بیشتر در خاورمیانه تلاش کند.

وزیر دفاع آمریکا که ماه اکتبر گذشته به اسرائیل سفر کرده بود، از این کشور خواست که برای برقراری دوباره رایزنی ها با ترکیه و مصر، متحدان امنیتی اسرائیل در منطقه، بکوشد.

او گفت: "اسرائیل می تواند با کشورهایی که خواستار تثبیت اوضاع در منطقه هستند روابط خود را گسترش دهد. کشورهایی چون ترکیه، مصر و اردن."

آقای پانه تا به دولتمردان اسرائیل توصیه کرد که برای از سرگیری مذاکرات صلح با تشکیلات خودگردان فلسطین هم تلاش کنند.

او همچنین از دولت اسرائیل خواست که برای رفع نگرانی های خود از جانب تحولات سیاسی در مصر، به جای 'دوری گزینی' با مقام های مصری رایزنی کند.

+90
رأی دهید
-27

fdsa60 - تهران - ایران
همش دروغ دروغ و بازهم دروغ. اگه شما حمله بکن بودید تاحالا حمله کرده بودید.
شنبه 12 آذر 1390 - 04:42
khosh bavar - يزد - ايران
خیلی‌ نادان هستید که فقط بفکر خودتان هستید ! هرچند مرد عمل نیستید و دچار چنین خریتی نمیشوید که بطور مستقیم به نیروگاه های ایران حمله کنید، ولی‌ اگر دست به چنین حماقتی بزنید، فکر میکنی‌ اگر آخوندها را نابود نکنید دنیا و مردم ایران دارای سرنوشت بهتری خواهد داشت و دنیا امن تر خواهد شد !؟
شنبه 12 آذر 1390 - 06:26
lucina - تهران - ایران
مثه سگ از ایران میترسن.با کلی ادمو دمو دستگاه باز میترسن ولی هی مردم ایرانو تشویق میکنن که با دسته خالی با رژیم مبارزه کنن .احمقها
شنبه 12 آذر 1390 - 10:34
imanfaz - تهران - ایران
بابا شما مال این حرفا نیستید.
یکشنبه 13 آذر 1390 - 04:44
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.