مرگ ناگهانی ۵ ورزشکار ایرانی

آفتاب: دکتر محمدجواد زیبایی‌نژاد در حاشیه کنگره پزشکی ورزشی در هتل المپیک با اعلام اینکه آمار مرگ‌های ناگهانی در بین ورزشکاران حرفه‌ای در دنیا کم نیست، اظهارداشت: در ۸ ماهه اخیر حداقل ۵ مورد مرگ ناگهانی در حین مسابقات مختلف ورزشی در کشور رخ داده است که به نظر می‌رسد بر اثر عارضه‌های قلبی بوده است.

وی با تاکید بر اینکه تیم‌های ورزشی و ورزشگاه‌های کشور باید به وسایل پشرفته پزشکی، تیم پزشکی و تکنسین‌های مجرب آشنا به CPR مجهز شوند، افزود: وجود پزشک مجرب باعث می‌شود در شرایط اورژانسی از مرگ بیمار جلوگیری شود.

زیبایی‌نژاد با اعلام اینکه در اکثر ورزشگاه‌های دنیا حداقل یک دستگاه الکتروشوک وجود دارد، گفت: برای احیای بیمار تنها ۳ دقیقه فرصت هست. از همین رو، وجود این دستگاه در ورزشگاه باعث خواهد شد تا زمان کافی برای احیای بیمار وجود داشه باشد.

این متخصص قلب و عروق در ادامه از پایان زمان ارسال مقالات به ششمین کنگره قلب خاورمیانه که سوم تا پنجم بهمن ماه امسال در دوبی برگزار می‌شود، خبر داد و افزود: نزدیک به ۲۰۰ مقاله از کشورهای مختلف به دبیرخانه کنگره رسیده و بررسی آن‌ها نیز آغاز شده است.

رئیس ششمین کنگره قلب خاورمیانه با اشاره به اعطای جایزه ۵ هزار دلاری برای مقاله و پوستر بر‌تر در این کنگره، گفت: مدیریت این کنگره بر عهده مرکز قلب و عروق شیراز است.

زیبایی‌نژاد با اعلام اینکه تمامی ورزشکاران حرفه‌ای نیاز به چکاب قلب و عروق ندارند، افزود: اما کسی که می‌خواهد شروع به ورزش کند، باید حداقل یک تست ساده قلب انجام دهد.

وی در همین زمینه ادامه داد: اگر پزشک احساس کرد فرد به خانواده‌ای تعلق دارد که دچار مرگ‌های زودرس بوده و یا اینکه سابقه چربی خون، قند خون و فشار خون دارند، برای این افراد باید تست‌های پیشرفته‌تر مثل تست ورزش و... انجام شود.

زیبایی‌نژاد با اعلام اینکه افراد بالای ۴۰ سال به خصوص مردان که تازه می‌خواهند ورزش را شروع کنند باید حتما از قبل تست ورزش داده باشد، افزود: انجام ورزش باعث گشاد شدن عروق شده و در دراز مدت فشارخون را کاهش می‌دهد.

رئیس مرکز قلب و عروق شیراز در ادامه به ورزش‌هایی مثل وزنه برداری و کشتی اشاره کرد که انجام آن‌ها توسط پزشکان توصیه نمی‌شود و گفت: در این قبیل ورزش‌ها عروق محیطی بر اثر فشاری که به ورزشکار وارد می‌شود، گشاده شده و می‌تواند سلامت آن‌ها را به خطر بیاندازد.

وی، ورزش‌‌های هوازی را بهترین نوع ورزش‌ها دانست که هزینه زیادی نیز ندارن

+105
رأی دهید
-55

gol andam - ژنو - سویس
ایران آلوده‌ترین هوا رو داره ،،
شنبه 12 آذر 1390 - 12:44
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.