کامیون ملی، چینی از آب در آمد

همشهری - بعد از گذشت بیش از یک‌سال از رونمایی نخستین کامیون ملی با نام«کاوه» در شرکت سایپا دیزل این کامیون کاملا چینی از آب درآمد.

به گزارش همشهری، در یازدهم آبان ماه سال گذشته با حضور برخی مدیران شرکت‌های خودروسازی و نمایندگان مجلس، رونمایی شده بود که اخیرا با اعتراض شرکت دانگ‌فنگ چین مواجه شد، به‌گونه‌ای که مدیران شرکت سایپا مجبور به اعتراف به این واقعیت تلخ شدند.مدیرعامل شرکت سایپا دیزل با بیان اینکه کامیونی که سال گذشته به‌عنوان محصول ملی و با نام کاوه رونمایی شد یک محصول کاملاً چینی است، گفت: این کامیون محصول شرکت دانگ‌‌فنگ است و ۱۰۰درصد قطعات آن از چین وارد شده است.محمد شیخ‌الاسلامی در نشست خبری روز گذشته خود افزود: نامگذاری کامیون چینی به‌عنوان خودروی ملی یک اشتباه بود و در واقع این محصول همان کامیون دانگ‌فنگ است که سال گذشته تحت عنوان کامیون ملی رونمایی شد.

فارس نوشت:

اعلام خبر تقلبی بودن کامیون کاوه که سال گذشته با لقب پر افتخار "کامیون ملی" رونمایی شد، سوالهای مختلفی را به وجود آورده است از جمله اینکه مرجع تائید محصولاتی که تحت عنوان ملی معرفی می‌شوند چه کسی است؟چه کسی مسئولیت دروغ سال برخی گروه‌های خودروسازی را می‌پذیرد؟وزارت صنعت و سازمان گسترش چه پاسخی برای آن دارند و مدیران گروه سایپا چه توضیحی در این باره می‌دهند؟

 

تلاش برای ارتقاء صنعت خودروسازی کشور طی سال‌های اخیر مسئله غیر قابل انکاری است،اما باید دید بین ادعای مدیران مبنی بر قرار گرفتن این صنعت در شرایط رقابتی و واقعیت‌های موجود چقدر فاصله است.
رونمایی از کامیون‌ «کاوه» تحت عنوان "کامیون ملی" از جمله مواردی است که اگر چه در زمان انجام در آبان سال گذشته توجه فعالان صنعت خودرو و گروهی از مردم را به خود جلب کرد اما بعد از گذشت یکسال، انتشار خبر «چینی بودن این محصول» آن هم از سوی مدیرعامل جدید شرکت و در میان بهت همگان زمینه‌ای برای بی‌اعتمادی بیشتر خریداران خودروهای داخلی شد.
روز سه شنبه مدیرعامل سایپا دیزل اعلام کرد کامیون ملی کاملا چینی است. بدین معنا محصولی که در زمان مدیریت سابق شرکت سایپا دیزل طی مراسمی باشکوه با حضور مدیرعامل گروه سایپا، رئیس کمیسیون صنایع مجلس و رئیس کمیته صنعت کمیسیون صنایع رونمایی و معرفی شد، نه تنها محصول ملی نیست بلکه محصولی مونتاژ شده از قطعات کامیون چینی دانگ فنگ است که ظاهری شبیه به کامیون‌های اسکانیا دارد.
علاوه بر این رونمایی از خودروی چینی با عنوان "کامیون ملی" در حالی اتفاق افتاده است که مسئولان شرکت دانگ فنگ کوچکترین اطلاعی از این موضوع نداشته‌اند و پس از مدتی که از این مسئله مطلع شدند شکایت و اعتراض خود را به مسئولان سایپا دیزل ابراز کرده‌اند.
از سویی، مراسم رونمایی این کامیون اصالتاً چینی بدون حضور محرابیان وزیر صنایع سابق انجام شد که غیبت وزیر ذهن‌ها را به سمت احتمال اطلاع وی از موضوع چینی بودن کامیون سوق می‌دهد، چرا که بومی شدن محصولی به پیچیدگی کامیون اتفاق ساده‌ای نیست که رونمایی آن در غیاب وزیر و حتی مقام بلند پایه‌تر کشور انجام شود، چنانچه رونمایی موتور ملی نیز دو سال پیش در مراسمی ویژه که از صبح تا بعد از ظهر طول کشید با حضور رئیس جمهور و بسیاری از دیگر نمایندگان ارشد دولت و مجلس برگزار شد.
در عین حال طراحی و تولید یک خودروی ملی یک شبه امکان پذیر نیست و نیازمند گذشت زمان است که قطعاً در این مسیر مسئولان اصلی بخش صنعت از فرآیند کار مطلع شده و باید بر آن نظارت داشته باشند، چنانکه ملک، مدیرعامل سابق سایپادیزل نیز در مراسم رونمایی کامیون به ظاهر "ملی" اعلام کرد برای طراحی و تولید این محصول ۲ سال زمان صرف شده است!
در چنین شرایطی باید دید نظارت وزارت صنایع سابق بر صنعت خودروسازی کشور تا چه حد بوده و اصولاً چطور یک شرکت شبه دولتی اجازه جوسازی و مانور تبلیغاتی در مورد محصولی که به دروغ به آن نام ملی داده است را پیدا می‌کند.
به نظر می‌رسد این موضوع نیازمند ارائه توضیحات بیشتر است.معرفی محصول چینی با عنوان محصول ملی تیر خلاص به اعتماد جامعه نسبت به تمام کسانی است که برای بومی و داخلی سازی صنعت تلاش می‌کنند. گذشته از جرئیات چنین اتفاقی، باید راهکاری در فضای اقتصادی کشور تدوین شود تا با بیان واقعیت‌ها و به دور از هر نوع تبلیغات کاذب، اعتماد خریداران جلب شود و مردم نسبت به محصولات داخلی دیدگاه غیر واقعی نداشته باشند.
در این راستا تعریف «تولید ملی» و الزامات آن از جمله مسائل ضروری به نظر می‌رسد و اینکه محصول ملی از سوی مراجع ذی صلاح تائید و به جامعه معرفی شوند تا مشخص شود به چه نوع کالایی می‌توان لقب «ملی» داد، الزام خودروسازان به طراحی پلت فرم ملی که در سند چشم‌انداز ملی بدان تصریح شده است نیز اهمیت این موضوع را دو چندان می‌کند.
این در حالی است که تاکنون حتی یک تعریف ابتدایی از مشخصات «تولید ملی» در اسناد و قوانین مصوب، قید نشده و تنها دیدگاه صنعتگران در مورد تولید «ملی»آن است که طراحی و یا تولید یک کالا در داخل انجام شود اما باز هم مشخص نیست چه میزان داخلی‌سازی در قطعات و محصول معیار بومی بودن آن است.
از سویی جلوگیری از انتشار مسائل خلاف واقعیت در مورد محصولات قابل عرضه در کشور نیازمند برخورد قضایی با متخلفین است تا با رسیدگی به تخلف‌های قبلی زمینه تکرار و جوسازی و سوء استفاده‌های اینچنینی برچیده شود.

+44
رأی دهید
-142

reza تورونتو - ترونتو - کانادا
در زمان جنگ ایران و عراق من در دزفول پایگاه وحدتی در کنار فرودگاه هوا پیماهای جنگنده سرباز پدافند بودم ما به چشم خود دیدیم که از یک هواپیمای باری یازده عدد موشک زمین به زمین پیاده کردنند که بعدها این موشکها را به سمت عراق شلیک کردنند و گفتند ساخت داخلی بود همه موشگها چینی بود ونام موشگها کرم ابریشم بود سالهاس جمهوری اسلامی به خود کفای چینی روسی کره ای رسیده مرک بر جمهوری گثیف اسلامی
جمعه 11 آذر 1390 - 23:36
ekman - شیراز - ‫ایران
هر دم از این باغ باری می‌رسد،معلوم نیست که توی همین محصول به اصطلاح ملی‌ !!!چقدر دزدی گرگی کردند،حالا بعدا گندش در خواهد آمد.یادتون میاد که دانش آموز تنبل ولی‌ زبل کلاس زنگ انشأ ،چون خودش عرضه نوشتن انشا را نداشت،وقتی‌ معلم برای خاندن انشا او را پای تخته می‌آورد ،فوری انشا رفیق بغلی آاش را می‌آورد و با غلط و اشتباه می‌خواند،معلم و بچها اگر زرنگ بودند مچش را می‌گرفتند
جمعه 11 آذر 1390 - 23:40
مشتعل - استکهلم - سوئد
به این میگن انسان سازی اسلامی دروغ گوئی دین این مردم شده و اینقدر خاک بر سر شدیم که ملیتمون رو در گرو اشغالای چینی میزاریم تا بفهمن و بعد به ریش مبارکمون بخندن و انوقت میخواهیم با اسلحه هائی که مثل همین ماشینه ملیه با دنیا بجنگیم آیییییییییییییییییییی زکی
شنبه 12 آذر 1390 - 00:17
zebelkhan - لوس آنجلس - آمریکا
کجا هستند آن مزدوران رژیم که همه اش دم از استقلال و خودکفایی و کوری چشم دشمنان میزدند؟! شارلاتان بازیهای رژیم دروغگوی اسلامی بر مردم خردمند آشکار است. تنها مشتی هالو و مزدور جمهوری آخوندی این دروغهای رژیم را باور میکنند. انرژی اتمی که به افسانه پیوست و نیروگاه از رده خارج روسی بوشهر بعد از میلیاردها دلار خرج از کیسه ملت ایران و دهها سال وقت هنوز فعال نشده و اگر فعال شود از رده خارج است. موشکهای نظامی و غیره که همگی کپی ناشیانه روسی و کره ای و چینی هستند و بسیاری از آنها در سکوی پرتاب منفجر شده و میشوند. بقیه شعارهای خودکفایی و سازندگی هم مانند همین دروغها است. تنها چاپیدن سرمایه های ملت ایران هدف آخوند عرب زاده بی وطن است. دل آخوند فقط برای جیب خودش میسوزد و بس. لعنت بر اسلام که هر چه داشتیم از ما گرفت. ملت ایران باید همت کند و یکبار برای همیشه اسلام را از ایران ریشه کن کند و این (بقول ولتر) دروغهای آسمانی را به زباله دان تاریخ بفرستد.
شنبه 12 آذر 1390 - 01:01
amidjan - تهران - ايران
مموتی 7 ساله که داره تلاش میکنه دروغ گفتن به سبک خودشو جا بندازه خوب جا انداخت دیگه . الان به راحتی هر کسی میتونه هر دروغی رو بگه . خندیدن حق مسلم ماست.
شنبه 12 آذر 1390 - 04:04
gharibe UAE - ابوظبی - امارات
لطف کنید بگید کدوم یک چینی نیست؟ دسته همه تو ی کاسه هست برای چپاول ایران
شنبه 12 آذر 1390 - 04:04
mortimer - اصفهان - ایران
لغت خود کفایی را عده ای شارلاتان درست کردند برای بازی دادن ذهن افرادی که به اندازه کافی فکر نمی کنند تا بتوانند به اهداف کثیفشان برسند.آقایونی که حرف از خود و کف و از این جور چیزا می زنند برند ببینند که حتی کشور های صنعتی هم در بسیاری از بخش ها از هم دیگر کمک می گیرند و هیچ حرفی از خود کفایی نمی زنند و به جاش از همکاری بین المللی حرف می زنند.ادامه...
شنبه 12 آذر 1390 - 04:40
mortimer - اصفهان - ایران
خوب اکنون اگر ما هم همین حرف را می زدیم الان نداشتیم آشغال های چین روسیه را به کشور وارد کرده و آن ها را تحمل کنیم چرا که می خواهیم پز خود کفایی بدهیم.فقط کافی است بگویید ما محصول ملی نمی خواهیم زیرا که چنین چیزی وجود خارجی ندارد و به این بهانه ها اموالتان را غارت می کنند.
شنبه 12 آذر 1390 - 04:48
massoudoslo - اسلو - نروژ
زبل خان .لوس آنجلس .امریکا . عزیز حرف دل ما را زدید .
شنبه 12 آذر 1390 - 06:42
oshtoleshang - مشهد - ايران
وقتی دروغ در جای جای این مملکت رواج پیدا کنه و مسوولین هم بدون هیچ شرم و حیایی دروغ بگن؟ وااااای به این مردم، وای به این کشور
شنبه 12 آذر 1390 - 07:12
baas - روتردام - هلند
اسلام مظهر دروغ /
شنبه 12 آذر 1390 - 07:38
Atheist-0 - ونکوور - کانادا
کامیون ملی، موشک ملی‌، هواپیما ملی، سنترفیوز ملی‌، بمب اتم ملی، دریغ از یک آفتابه واقعا ملی که درست کار کند.
شنبه 12 آذر 1390 - 08:10
tiger.man - گیلفورد - بریطانیا
متاسفانه دروغ توی ذات ایرانیهاست حتی در بدیهی ترین وعیان ترین مسائل
شنبه 12 آذر 1390 - 08:23
bita tehrani - ويكتوريا - كانادا
توی همین سایت هم بعضی‌‌ها فکر می‌کنند ایرانی‌ هستند!
شنبه 12 آذر 1390 - 08:40
a.ahooraei - دوسلدورف - آلمان
ترس اولین عامل بروز دروغ هست. اگر ترس نباشه کسی دروغ نمیگه. ریشه دروغ در ترس رسوخ کرده و تا زمانیکه عده ای برای سرپوش گذاشتن بر روی تخلفات خودشون مجبور به این عمل هستند از دروغگویی نمی توان کم کرد. باید قوانینی سد راه تخلفات کرد تا دروغگویی بازار پر رونق خودش را از دست بده. هرگونه تخطی از قوانین و اخلاقیات موجب دروغ میشه.  
شنبه 12 آذر 1390 - 13:23
sepherdad - سيدني - استراليا
تایگر.من - گیلفورد - بریطانیا. ببخشین وقتی‌ کسی‌ رو برای یه حرف ساده گردن میزدن و میزنن، انتظار راستگوی عجیب نیست؟؟( در ضمن من شما رو ایرانی‌ می‌دونم)
شنبه 12 آذر 1390 - 15:50
كيارش 88 - تورنتو - كانادا
کدام خود کفایی همین وانت پیکان که چندین سال هست از تولیدش در ایران میگذره بازم تموم قطعات ایرانی نیست از جمله کیلو متر شمار و کاربراتور بنزین حالا حالا ها تا تولید صد در صد همین پیکان فاصله داریم بعد میان میکن کامیون ملی تولید کردیم اخه چرا اینقدر دروغ بخورد مردم میدن بی شرافت ها فقط بفکر دزدی خودتون هستین
شنبه 12 آذر 1390 - 20:26
بیگلی بیگلی - مشهد - ایران
کامیونها و تریلرهای چینی واقعا مزخرفند . از همون " هووو " گرفته تا " دنگ فنگ "همه آشغالن . هووو که کلا ترمز نداره یهو میبینی تو سرعت وای نمیسه دنگ فنگ هم تو سر بالایی گیر میکنه :))
یکشنبه 13 آذر 1390 - 11:13
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.