ابراز نگرانی شدید رئیس پیشین موساد از حمله احتمالی به ایران

مئیر داگان در نخستین مصاحبه مشروح تلویزیونی در ۱۱ ماهی که از پایان ریاست او بر موساد می‌گذرد، یک بار دیگر ابراز «نگرانی عمیق» کرد که حمله نظامی اسرائیل به تأسیسات هسته‌ای ایران،  ممکن است اسرائیل را وارد یک نبرد منطقه‌ای کند و عواقب هولناکی داشته باشد.

                         ابراز نگرانی شدید رئیس پیشین موساد از حمله احتمالی به ایران   
 
مئیر داگان که اواخر دسامبر سال گذشته پس از هشت سال، ریاست موساد را با تامیر پاردو سپرد، در اولین مصاحبه در چارچوب برنامه «حقیقت» در شبکه دوم تلویزیون اسرائیل  گفت هر چند بنیامین نتانیاهو نخست وزیر، و اهود باراک وزیر دفاع، در چارچوب دموکراسی و از سوی مردم کشور انتخاب شده‌اند اما وی نیز به عنوان یک شهروند حق دارد نظراتش را بیان کند.
 
آقای داگان گفت حاضر است که حتی دراین راستا محاکمه شود ولی «هرگز نخواهد گذاشت که حق اظهار نظر از او را بگیرند».
 
آقای داگان گفت اشتباهی سنگین است که ایرانی‌ها که بسیار با هوش و زیرک هستند، دست کم گرفته شوند.
 
آقای داگان ناچار شد به‌‌ همان پرسشی نیز پاسخ دهد که اهود باراک دو هفته پیش در مصاحبه با شبکه‌های تلویزیونی آمریکا با آن روبرو شد ولی جوابی که داده بود، انتقادهای زیادی را از وی در پی آورد.
 
از آقای باراک پرسیده شده بود که اگر شما جای رهبران ایران بودید، بمب اتم می‌خواستید؟، که پاسخ او، موجب شد که وی چند بار دیگر نظرش را توضیح بدهد و تکذیب کند که با سران ایران برای رسیدن به بمب اتمی دردآشنایی کرده است.
 
آقای داگان در پاسخ به همین پرسش در برنامه تلویزیونی اسرائیل، در حالی که مدتی قابل توجه مکث کرد، گفت، اگر رهبر ایران بود داشتن بمب اتمی را به صلاح نمی‌دانستم.
 
روزنامه هاآرتص نیز جمعه خبرداده است که آقای داگان با مراجعه به بازرس کل اسرائیل، علیه تصمیم‌گیری‌های نتانیاهو و باراک در قبال ایران شهادت داده است تا نگرانی جدی خود را نشان دهد و تأکید کند که نمی‌تواند به تصمیم گیری‌های آنها اعتماد کند.
 
به گزارش هاآرتص، آقای داگان گفته است از سخنان اهود باراک در هفته‌های اخیر چنین استنباط می‌کند که عملی کردن گزینه نظامی در دوره‌ای کمتر از یک سال آینده، اجتناب ناپذیر است.
 
آقای داگان تأکید کرده است که «من در این ارزیابی شریک نیستم» و «از آن بسیار نگرانم».
 
این در حالی است که اهود باراک پنجشنبه نیز در چند مصاحبه دیگر، از جمله با رادیو اسرائیل، نظرات خود را تکرار کرده و گفت که در یک حمله نظامی، «اگر مردم اسرائیل از خانه‌های خود بیرون نیآیند، نه ۵۰ هزار و ۵ هزار، که پانصد کشته هم نداریم و ارزیابی‌هایی که مدعی است که آخردنیا خواهد شد و چه و چه، ترساندن بیهوده است».
 
اما آقای داگان در این مورد گفت مهم این است که بعد از یک حمله، اسرائیل و مردم آن چگونه زندگی کنند و امکان دارد که تا مدت‌ها داشتن یک زندگی برای همه اسرائیلی‌ها در منطقه و جهان با مخاطرات جدی همراه باشد.
 
به گفته داگان، «ابعاد ویرانی و بهای سنگینی که از اسرائیل گرفته خواهد شد، بالا‌تر از ارزیابی باراک است».
 
آقای داگان افزود «تنها در صورتی که به ما حمله شده باشد یا دیگر براستی کارد به استخوان رسیده باشد، زمان حمله از سوی ماست».
 
کشمکش میان سران اسرائیل در حالی است که در چارچوب «تغییر استراتژی نظامی ایران» که اخیراً آیت الله خامنه‌ای دستور آن را صادر کرد، فرماندهان نظامی ایران در روزهای اخیر تهدیدهای وخیمی را علیه اسرائیل و حتی ترکیه، در صورتی که تأسیسات هسته‌ای ایران مورد حمله قرار گیرد، مطرح کرده‌اند.
 
محمد رضا نقدی، فرمانده بسیج دوشنبه در مصاحبه با شبکه جام جم گفت: مترصد هرحادثه‌ای هستیم تا شر صهونیست‌ها را برای همیشه بکنیم.
 
سرتیپ پاسدار یدالله جوانی، از فرماندهان ارشد سپاهی نیز درروزهای اخیر تکرار کرد که می‌توان برای همیشه «کلک رژیم صهیونیستی را کند».
 
امیر علی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوا- فضای سپاه پاسداران نیز دو هفته پیش گفت برای پیشآمدی که بتوانیم اسرائیل را نابود کنیم، دعا می‌کنیم.
 
درهمین حال، در یک نظرسنجی بی‌سابقه، اکثر اسرائیلی‌ها گفته‌اند اگر ایران از طرح‌های اتمی نظامی خود دست بکشد، آنها‌نیز موافق هستند که اسرائیل هم به اقدام مشابه دست بزند.
 
این در حالی است که اسرائیل در طول دهه‌ها سیاست ابهام عمدی را در مورد توان هسته‌ای خود رعایت می‌کند.
 
در این نظرسنجی که توسط یک مرکز مطالعات صلح خاورمیانه در واشینگتن، مؤسسه «سابان» انجام شده است، ۶۵ درصد از یهودیان اسرائیل گفته‌اند که ترجیح می‌دهند که اسرائیل و ایران، هیچیک توان هسته‌ای نظامی نداشته باشند.
 
یکی از داده‌های جالب توجه و غیر منتظره این نظرسنجی این است که ۴۸ در صد از اعراب فلسطینی الاصل مقیم اسرائیل نیز که اکثراً مسلمان هستند، از دستیابی ایران به توانایی هسته‌ای نظامی ابراز نگرانی کرده‌اند.
 
نتایج این نظرسنجی که در هفته دوم نوامبر امسال انجام شده است، در شب گشایش نشست سالیانه این مرکز در واشینگتن انتشاریافت؛ همآیشی که قرار است بلند پایه‌ترین مقامات آمریکا نیز در آن سخنرانی کنند.  

+124
رأی دهید
-19

love-iran - چابهار - ایران
هم مردم ایران دست خالی میتونن کل دنیا رو به اتش بکشن چه برسه با این همه امکانات نظامی الان یک عده میان میگن امریک فلان داره اف فلان داره بمب فلان داره اگه خیلی اینها به درد میخوند الان تو افغانستان تا گردن تو گل نبود که بخواد با طالبان مذاکره کنه و براش دفتر مذاکره تو ترکیه یا قطر باز کنه
جمعه 11 آذر 1390 - 21:20
ehsanusa - تهران - ایران
زیاد خوش بین نباشید اگر جنگی بر پا شود تنها مردم بیگناه کشته میشوند و جز ناکامی و بدبختی چیزی برای مردم ایران ندارد و اوضاغ را از این هم که هست بدتر می کند ...
جمعه 11 آذر 1390 - 22:18
fdsa60 - تهران - ایران
ایران نباید شروع کننده هیچ جنگی باشد ولی در صورت حمله به ایران دیگر ارتش امریکا و اسرائیل در هیچ کجای دنیا احساس امنیت نمیکنند.
جمعه 11 آذر 1390 - 23:15
Mehdi.60 - ‫املورد - هلند
- چابهار - ایران برو دوتا پست انورترو حتما بخون که کامیون چینیرو جای ملی‌ جا زدن اونوقت میفهمی که هرچی‌ میگن جز دروغ چیزی نیست
جمعه 11 آذر 1390 - 23:34
birmingham - شیراز - ایران
چابهار ایران ،،،خواهش می‌کنم شما فکتون رو ببندید و از کلمی ایران استفاده نکنید..شما میتونید از کلمه جمهوری اسلامی استفاده کنید .و چشمات رو باز کن ببین دیگه کسی‌ دنبال جنگ و خشونت نیست جز جمهوری‌اسلامی که همیشه دم از شهادت در راه اسلام عزیز می‌زنه .به‌‌‌ امید آزادی ایران عزیز از دست اسلام گرا‌های ۱۵۰۰ ساله
جمعه 11 آذر 1390 - 23:38
alkap0n1990 - کرج - ایران
فلسطینیا بایدم نگران باشن خو . تنها کسایی که ضرر میرسه بهشون وسط این کشمکش ، فلسطینیا هستن .
شنبه 12 آذر 1390 - 00:33
eqqe - بوگوتا - کلومبیا
love-iran - چابهار - ایران عزیز زیادی رگ غیرتت نجوشه. جنگ ناموس و غیر موقعی مفهوم پیدا میکنه که خانه ویران و اشغال نباشه. شما اگه مردی و غیور حق زندگی برای همون هم وطن های هم استانیت که خیلیهاشون در نهایت فقر زندگی میکنن طلب کن.و مطمئن باش اون کسایی که امروز توی خونه های ویلایشون زندگی میکنن و رجزخوانیه جنگ میکنن اولین کسایی هستن که من و شمارو تنها میزارن و میرن یک جای امن برای خودشون پیدا می کنن.
جمعه 11 آذر 1390 - 23:52
IRAN+ISRAEL+USA 4EVER - مونیخ - آلمان
آقای داگان نگران نباشید شما، حمله کنید به آخوندا بقیه کارو مردم خودشون به آخر میرسونن. بد هم حساب مردم را از مشتی ارازل اوباش تازی- هندی جدا کنید! مگه نه لوح‌ایران - چابهار - ایران. و مرید بوشهر؟‌ها ها‌ها ها‌ها ها ها
شنبه 12 آذر 1390 - 01:20
hashamdar - تهران - ایران
نباید ایرانیهارو که باهوش و زیرک هستند دست کم گرفت، آخه آدم عقل کلّ این قماش آخوندا که ایرانی‌ تبار نیستند از چی‌ می‌ترسید نیمه بیشتره مردم در ایران از اینها منزجرند...
شنبه 12 آذر 1390 - 03:10
massoudoslo - اسلو - نروژ
جنگ های امروز رو فقط و فقط سلاح های پیشرفته و ارتش علمی به پایان و پیروزی میبره . امریکا نه در افغانستان و نه در عراق و نه در هیچ جنگی تو ۲ دهه اخیر شکست نخورده و این ننه غم بازی ها و تحلیل های شکست و خروج از این کشور ها رو فقط برا مصرف تبلیغاتی درست میکنه در غیر اینصورت اومدند و عراق و افغانستان را وارو کردند چند صد هزار نفر هم کشته شد و حالا هم که هست و نیست این کشور ها را نظارت اقتصادی و سیاسی میکنن . حالا هی ما خودمون رو سر کار بزاریم که امریکا شکست خورده و شیر بشیم که اشتباهی مرتکب شیم و نسلمون رو برگردونند به عصر حرا.
شنبه 12 آذر 1390 - 06:51
shervin-iran - خرم آباد - ایران
love-iran - چابهار - ایران. آخه چرا به زعم تو و هم فکرانت مردم ایران فقط برای به آتش کشیدن دنیا آفریده شده اند؟ چقدر دوست داشتم قدرتی می داشتم که امثال تو رو بگیرم و گردنتون را با دستهای خودم خرد و خاکشیرکنم که دیگه ازاین افاضات نفرمایید
شنبه 12 آذر 1390 - 07:58
mohd1975 - دبی - امارات
سلام،،،،اسرائیل جراتشو نداره،،،،،و اگه جنگ بشه اسرائیل هم از بین میره و نابود میشه. توف بر هر وطن فروش و ترسو.
شنبه 12 آذر 1390 - 08:35
love-iran - چابهار - ایران
shervin-iran - خرم آباد - ایران. امثال شما ها فقط تو اینترنت شیر هستن میگن..
شنبه 12 آذر 1390 - 09:42
shervin-iran - خرم آباد - ایران
love-iran - چابهار - ایران. حاضرم خارج از اینترنت هم بهت ثابت کنم....فکر کردی همه مثل خودتون بزدل هستند مزدور؟؟؟؟ من بچه لرستانم و از هیچ چیز بجز خدا ترسی ندارم
یکشنبه 13 آذر 1390 - 04:02
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.