پایان ضرب الاجل دیپلماتهای ایرانی برای ترک بریتانیا

بریتانیا تاکید می کند که با وجود بستن سفارت ایران، با جمهوری اسلامی قطع رابطه نکرده است

در حالی که ضرب الاجل دیپلماتهای ایرانی برای ترک بریتانیا به پایان رسیده، حملات لفظی مقامهای جمهوری اسلامی به بریتانیا و متحدانش شدت گرفته است.

پس از آن که ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا، چهارشنبه در پاسخ به یورش و غارت سفارتخانه کشورش در تهران دستور تعطیلی فوری سفارت جمهوری اسلامی ایران را داد، دیپلماتهای ایرانی مقیم لندن تا ساعت ۲ بعد از ظهر به وقت گرینویچ (۵:۳۰ به وقت تهران) امروز مهلت داشتند بریتانیا را ترک کنند.


بنا به گزارشها هنوز پرچم جمهوری اسلامی روی ساختمان سفارت ایران در لندن قرار دارد، ولی انتظار می رود که پس از تعطیلی سفارت، این پرچم برداشته شود.

رعنا رحیم پور، خبرنگار بی بی سی در مقابل سفارتخانه ایران می گوید که دیپلماتهای ایرانی را در حال گذاشتن چمدانها و جعبه ها به داخل اتومبیل پیش از رفتن به فرودگاه هیترو لندن دیده است.

پایان ضرب الاجل دیپلماتهای ایرانی برای ترک بریتانیا

همچنین خبرنگار ما می گوید که گروهی از مخالفان حکومت ایران مقابل سفارتخانه تجمع کرده و شعار می دهند.

از سوی دیگر، علی همدانی، خبرنگار بی بی سی فارسی از فرودگاه هیترو گزارش داده که شمار کسانی که مجبور به ترک بریتانیا شده اند به ۸۰ نفر می رسد. به گفته خبرنگار ما، یک فروند هواپیمای ایرباس از کلن به لندن آمده تا دیپلماتها را به تهران ببرد. انتظار می رود این هواپیما تا ساعاتی دیگر به تهران پرواز کند.

مقامهای ایران برنامه مفصلی برای استقبال از این دیپلماتهای اخراجی تدارک دیده اند.

تشنج اخیر پس از آن رخ داد که مجلس ایران در روز یکشنبه در واکنش به تحریم شدن بانک مرکزی جمهوری اسلامی از سوی بریتانیا تصمیم به کاهش سطح روابط دوجانبه از سفیر به کاردار گرفت.

دو روز بعد چند صد نفر از نیروهای تندرو حامی حکومت ایران مقابل سفارت بریتانیا در خیابان فردوسی تجمع کردند. در حالی که تصاویر این اعتراض زنده پخش می شد، شماری از آنها با غلبه بر مقاومت پلیس از دیوار و دروازه سفارتخانه بالا رفتند و اقدام به تخریب اموال و مدارک کردند.

پایان ضرب الاجل دیپلماتهای ایرانی برای ترک بریتانیا

دیپلماتهای ایرانی اموال و اسناد خود را پیش از ترک لندن بسته بندی کرده اند

ساعاتی پس از آن یورشی مشابه به مجتمع مسکونی دیپلماتهای بریتانیایی در باغ قلهک نیز صورت گرفت.

روز گذشته سفرا و دیپلماتهای چندین کشور خارجی به نشانه همبستگی با همکاران بریتانیایی خود از باغ قلهک و سفارت بریتانیا بازدید کردند، حرکتی که استاندار تهران آن را مشکوک خواند.

خبرگزاریهای فرانسه و رویترز از قول آنها نقل کردند که میزان تخریب و غارت تکان دهنده بوده و نشان می دهد که بر خلاف ادعای حکومت جمهوری اسلامی، این اعتراض خودجوش نبوده است.

امروز چند نماینده مجلس ایران در گفتگو با خبرگزاری فارس این اقدام دیپلماتها را یک "کارناوال نمایشی" خواندند و قویا محکوم کردند.

کاظم جلالی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت: "رفتار و سوابق ننگین دولت انگلیس در داخل ایران و برخی از مناطق جهان آنقدر ننگین، سیاه و تاریک هست که با چنین حرکتهای نمایشی هرگز پاک و زدوده نمی شود."

آقای جلالی به دیپلماتهای خارجی مقیم ایران توصیه کرد که خودشان را "در اعمال ننگین دولت انگلیس شریک نکنند."

زهره الهیان، دیگر عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی هم به خبرگزاری فارس گفت: "مسائل پیش آمده بین ایران و لندن به هیچکدام از کشورهای اروپایی مربوط نمی شود و هرگونه دخالت کشورهای اروپایی با واکنش تهران مواجه خواهد شد."

دیپلماتهای بریتانیایی صبح چهارشنبه از بیم جان خود و خانواده هایشان ایران را ترک کردند.

مقامهای اتحادیه اروپا نیز هشدار داده اند که در حال بررسی تدابیری مناسب در پاسخ به یورش به سفارتخانه بریتانیا هستند.

وزارت خارجه ایران از یورش به سفارت بریتانیا ابراز تاسف کرده و به نظر می رسد میان جناح تندرو حکومت جمهوری اسلامی و مدیران وزارت خارجه بر سر نحوه مدیریت تنش اخیر در روابط با لندن اختلاف نظر هست.

امروز احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران، در خطبه های نماز جمعه گفت: "انگلیس نیاز به گوشمالی داشت که مصوبه مجلس از آن گوشمالی های جانانه بود."

+146
رأی دهید
-24

Nur_ir - هامبورگ - المان
نیمه شب امشب کارکنان اخراجی سفارت رژیم جمهوری اسلامی به دستور. دولت انگلیس و بسته شدن سفارت ایران. به ایران خواهند رسید .
جمعه 11 آذر 1390 - 14:58
feminism - لندن - انگلستان
بچه هایی که در لندن هستند چرا موقع عمل میرسه شما خود را پنهان و مخفی میکنید امروز روزی بود که شما هم میبایست با حضورتان در مقابل سفارت کذایی شیخان ایرانی بودن و فرهنگ چندین هزارسالۀ خود را به نمایش میگذاشتید !! متاسفانه استاد شعار دادن هستیم ولی زمانیکه باید خود را نشان دهیم هزار و یک بهانه میآوریم ! بله خبرگزاریها صحیح گفته اند عده ای در مقابل سفارت شیخان مخالفت خود را با حملۀ بسیجیان به سفارت انگلیس در تهران نشان دادند ولی هنوز پرچم جمهوری اسلامی در بالای سر در آویخته بود !
جمعه 11 آذر 1390 - 15:46
behnam2009 - لندن - انگلستان
امیدوارم زمانی دوباره این سفارت بزودی باز شود که دیگر نام جمهوری اسلامی را یدک نکشد.
جمعه 11 آذر 1390 - 17:02
behnam2009 - لندن - انگلستان
هیچ کس از کارمندان کنسولگری های ایران خاطره خوشی ندارد. بی ادب. بی توجه. بی شواد. مدارک را یکی در میان گم می کنند.
جمعه 11 آذر 1390 - 17:03
Azadikhah - تكسل - هلند
گزارش روزنامه گاردین است که یک منبع در وزارت امور خارجه بریتانیا گفته که وزیر امور خارجه، تنها دقایقی بعد از اینکه مطمین شده هر بیست و شش نفر دیپلمات بریتانیا از ایران خارج شده اند، دستور رسمی اخراج دیپلمات های ایرانی را صادر کرده است چرا که از واکنش کثیف رژیم ایران علیه دیپلمات هایی که هنوز ایران را ترک نکرده اند، وحشت داشته اند. فکر می کنم دزدان دریایی سومالی اکنون اعتبار بین المللی بیشتری نسبت به رژیم ایران داشته باشند، براستی این رژیم کارش به کجا رسیده که کشورهای متمدن دنیا، از ترس جان دیپلمات های خود، اعلام موضع خود را عقب می اندازند و آنقدر به دولت ایران مشکوک هستند که می ترسند دولت ایران، اتباع آنها را به گروگان بگیرد و بکشد؟!
جمعه 11 آذر 1390 - 16:44
Azadikhah - تكسل - هلند
مصدق هم انگلیسا رو بیرون کرد، این اوباشها هم ابرو مملکت رو بردند!
جمعه 11 آذر 1390 - 17:29
arashbehdin - اتلانتا - امریکا
آبجی ضعیفه اسلامی، بی بی زهره میگوید مسایل میان ایران و انگلیس به دیگر کشورها ربط ندارد! زنیکه بیسواد سبزی پاک کن کدام مسایل؟!! مانند بربرهای هزار سال پیش به سفارت یک کشور تاخته و آنجا را ویران کرده اید، خوب روشن است دیگران هم نگران خودشان میشوند، چون میبینند با یک دولت بی سر و پا که پایبند هیچ قانونی نیست، طرف هستند. حتی در سده های میانی اروپا هم کسی به سفیر حمله ور نمیشده و در بدترین حالت، یک کشور به کشور دیگر آلارم جنگ داده و سپس سفیر ها کشور دشمن را ترک نموده اند. رفتار ج.ا مسخره ترین رفتاری است که تاکنون شنیده یا خوانده ام.
جمعه 11 آذر 1390 - 17:46
love-iran - چابهار - ایران
feminism - لندن - انگلستان. شماره اتش نشانی 125 هست زنگ بزن
جمعه 11 آذر 1390 - 18:18
sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
امیدوارم وقتی‌ دوباره سفارت ایران باز می‌شه کارمندهاش جاسوس نباشند. بیسوادیشون مهم نیست. فقط آدم باشند. به امید آنروز
جمعه 11 آذر 1390 - 19:13
feminism - لندن - انگلستان
love iran / کامنتِ من برای بسیجی ها و کاسه لیس های بیت رهبری نبود !
جمعه 11 آذر 1390 - 20:38
persiangulf2535 - لند‌ن - انگلیس
love-iran -چابهارـتو‌به‌اتشنشانی‌بیشتر‌احتیاج‌داری‌ـ‌میسوزه‌از‌اینکه‌رفقایه‌سفارتیتو‌با‌تیپآاخراج‌کردن.
شنبه 12 آذر 1390 - 00:24
bita tehrani - ويكتوريا - كانادا
یک جمله معروف هست از مارک تواین:" بهتره ساکت بمونی و دیگران احمق فرضت کنند،تا حرف بزنی‌ و دیگران بدونند که واقعا احمقی".. ادمین جان این را هم بیزحمت بذار جز قوانین سایت،بعضی‌‌ها ما را خفه کردند با عشق شان!!
شنبه 12 آذر 1390 - 06:18
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.