احمدخاتمی: انگلیس نیاز به گوشمالی داشت

خطیب موقت نماز جمعه این هفته‌ی تهران، تصریح کرد: مجلس ما امروز نماد مردم‌سالاری دینی در نظام مقدس جمهوری اسلامی محسوب می‌شود.

به گزارش ایسنا، آیت‌الله سید احمد خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه تهران با گرامی‌داشت 16 آذر روز دانشجو، این روز را نماد استکبارستیزی دانشجویان در سال 1332 دانست و گفت: تعدادی از دانشجویان به خاطر مقابله با آمریکا و انگلیس در این روز به خون غلطیتند و به شهادت رسیدند واین روزسند افتخار دانشجویان متعهد است، امید که با رفتارشان این افتخار را هم‌چنان حفظ کنند.

وی هم‌چنین روز 7 آذر را گرامی داشت و گفت: این روز سالروز حماسه‌آفرینی حماسه‌آفرینان ناوچه موشک‌انداز پیکان است که طی آن خدمتی بزرگ انجام شد و این خدمتگزاران، توان دریایی دشمن را از کار انداختند و ضربه‌ی مهلکی به آنها زدند؛ به گونه‌ای که دشمن نتوانست جان سالم به در ببرد ،لذا باید این روز گرامی داشت.

خطیب موقت نماز جمعه این هفته‌ی تهران با گرامی‌داشت تاسوعا و عاشورای حسینی، با بیان این‌که تاسوعا، عاشورا، محرم و صفر به‌حق سرمایه‌های قیمتی این ملت هستند، گفت: انقلاب ما مدیون عاشوراست و 15 خرداد سال 42 نیز برگرفته از مفاهیم روز عاشورا بود. ضمن این‌که در فتنه 8 ماهه سال 88 این فتنه سیاهی که دنیای استکبار پشت سرش بود، عزای سیدالشهدا باعث جمع شدن آن شد.

خاتمی افزود: مردم دیدند که در این روز فتنه‌گران حتی به عزا و عزاداران هم رحم نمی‌کنند و خیابان‌های مرکزی را به میدان جنگ تبدیل کردند. بنابراین مردم نتوانستند تحمل کنند. به صحنه آمدند و در 9 دی سال 88 حماسه‌ای بزرگ آفریدند.

وی در ادامه، سران هیات‌ها، خطبای مجالس ابی عبدالله و مداحان اهل بیت را مخاطب قرار داد و گفت: برای ما نباید مهم باشد که مجلس ما شلوغ باشد یا نه. مهم این است که همه‌ی جوانانی که به عشق ابی‌عبدالله زیر این خیمه جمع می‌شوند از معارف دین تقدیمشان کنیم.

امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: بیان مسائل شرعی مبتلابه باید در این‌طور مجالس به جوانان گفته شود و مسائل شرعی فقط وضو و غسل و تیمم نیست. گرچه اینها هم مهم است، اما نگاه کردن، نحوه‌ی پوشش و مسائلی از این دست نیز حرام و حلال دارد. بنابراین در این جلسات باید تمام دین تبیین شود.

خاتمی افزود: در بمباران شبهه‌افکنی دشمنان که تمام معارف اعتقادی ما مورد هجمه است، شبهات اعتقادی باید مطرح و به آنها جواب منطقی داده شود. اگرچه در کنار این‌ها شور حسینی هم باید موج بزند که البته شور مقدسی است.

وی اظهار کرد: در مجالسی که من خدمت مقام معظم رهبری بوده‌ام، ایشان بعد از مجلس به مداحان می‌فرمودند که به سبک سنتی مداحی کنند. یعنی اول غزل اخلاقی مثلا درباره‌ی احسان به والدین، خدمت به مردم و مسائلی از این دست خوانده شود؛ چرا که گاهی یک غزل اخلاقی یک مداح تاثیر بسیار زیادی را در مستمعین خواهد داشت و پس از این نیز باید مصائب اهل بیت با آهنگ‌های خودی بیان شود.

خطیب موقت نماز جمعه این هفته‌ی تهران با بیان این‌که بحمدالله جریان مداحی در کشور اصلاح شده، تاکید کرد: آهنگ‌های آلوده در شأن مجالس حسین (ع) نیست. به ما گفته‌اند که حتی قرآن را با الحان اهل فسق نخوانید؛ چه برسد به عزاداری.

خاتمی با بیان این‌که برای شناخت نهضت سالار شهیدان، سه منبع می‌تواند مورد استفاده‌ی خطبای مجالس اهل بیت قرار بگیرد، گفت: اولین آنها تاریخ است که البته در آن دروغ و راست بسیار دیده می‌شود. بنابراین اجتهاد لازم است تا درست از نادرست تشخیص داده شود. هم‌چنین کلمات خود سیدالشهدا از مدینه تا کربلا و زیارت‌های معروفه سالار شهیدان از دیگر منابعی هستند که می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند.

وی در ادامه‌ی سخنان خود با اشاره به مصوبه‌ی کاهش ارتباط با انگلیس، ضمن این‌که این مصوبه را از قدم‌های مثبت مجلس شورای اسلامی دانست، افزود: انگلیسی‌ها سابقه‌ی 100 ساله‌ی خیانت به ایران را دارند و اگر قرار باشد خیانت‌های این کشور شمرده شود، مثنوی هفتاد من خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: در دوره‌ی قاجار با قراردادهای ننگینی چون رویتر و تنباکو که به فضل خدا با به صحنه آمدن عالمان برجسته‌ی دینی ناکام گذاشته شد، این خیانت‌ها به خوبی دیده شده است.

امام جمعه موقت تهران اظهار کرد: آنها هر کاری که توانستند علیه انقلاب انجام دادند. اگر کاری نشده، نه این‌که نخواستند ،بلکه نتوانستند. هم‌چنین دیدیم که در فتنه سال 88 معرکه‌گردان بودند. چنان‌چه وزیر محترم اطلاعات وقت گفت که از برخی ستادها بیش از 100 بار با سفارت انگلیس ارتباط برقرار شده است.

وی افزود: آنها آن‌چه توانسته‌اند علیه این مردم انجام داده‌اند و آخرینشان هم تحریم یکجانبه‌ی بانک مرکزی بود که البته بسیار بی‌ثمر است و اثر نمادین دارد؛ چرا که ما با انگلیس و آمریکا روابطی نداریم که این تحریم‌ها بخواهد برای ما کمرشکن باشد. بنابراین انگلیس نیاز به گوشمالی داشت.

خاتمی در ادامه گفت: حرفی که ما داریم این است؛ شورای امنیت بیشتر از این خود را رسوا نکند. به اتفاق، بیانیه علیه ایران دادن، یعنی با طناب پوسیده‌ی انگلیس به چاه رفتن. ما به کشورهای اروپایی هم می‌گوییم تا بشنوند آمریکا و انگلیس می‌خواهند هزینه‌هایشان را با شمار سرشکن کنند و همان نفرتی که مردم از آنها دارند از شما هم داشته باشند.

وی تصریح کرد: انگلیسی‌ها در ایران و در جهان اسلام رسوا شده‌اند و بسیار هم کودن هستند و در زمان‌های مختلف مثلا زمان قاجار، قبل از انقلاب و پس از پیروزی ما از این ملت توسری خورده‌اند و یکی از این توسری‌ها، توسری مجلس به آنها بود و همین مجلس شایسته‌ی این ملت عزیز است. با این حال باید گفت اروپایی‌ها خودشان را به انگلیس سنجاق نزنند و الا نفرتی که مردم ما از انگیس دارند به سوی آنها هم سرریز خواهد شد.

خطیب موقت نماز جمعه این هفته‌ی تهران در ادامه با اشاره به شهادت آیت‌الله مدرس در روز 10 آذر گفت: روز شهادت مرحوم آیت‌الله مدرس به عنوان نماد مبارزه با استکبار و استعمار رضا خان، روز مجلس شورای اسلامی است که بحمدالله مجلس ما نماد مردم‌سالاری دینی در نظام مقدس جمهوری اسلامی محسوب می‌شود و مجلسیان در همه‌ی ادوار باید شهید مدرس را به عنوان الگو و چراغ راهشان قرار دهند و بدانند مجلسیانی در شأن نظام مقدس جمهوری اسلامی هستند که مدرس‌وار عمل کنند.

خاتمی هم‌چنین در خطبه‌های اول نماز جمعه این هفته تهران با تقبیح عیب‌جویی و تخریب دیگران افزود: برخی منتقد وظیفه‌ای هستند و در جایی که عیبی وجود داشته باشد انتقاد می‌کنند، اما جایی که عیب وجود ندارد دنبال عیب نمی‌گردند. اما منتقدان حرفه‌ای دنبال عیب و خراب کردن دیگران هستند. این در حالی است که باید دانست کسی که امروز برادر دینی‌اش را تخریب می‌کند، چرخ فلک می‌گردد و روزی هم خود او خراب خواهد شد.

وی اظهار کرد: کسانی هم هستند که دم از حقوق مردم می‌زنند، اما در این حال آب به آسیاب دشمن می‌ریزند و به مردم خیانت می‌کنند که البته این بیماری است و همه‌ی اینها می‌تواند جامعه را دچار مشکل کند.

+70
رأی دهید
-89

Taraneه - کبک - کانادا
مگه نه این که مسلمونا میگن محرم ماه حرام هست، پیامبرشون هم تو محرم جنگ نمیکرد، پس خامنه‌ای و این بسیجیا که حمل کردن به سفارت مسلمان نیستن.
جمعه 11 آذر 1390 - 11:26
Naser hejazi - بهبهان - ایران
اینقدر روابط را باملتها کاهش دهید تابه انزوای کامل کشیده شوید
جمعه 11 آذر 1390 - 12:42
mohsen_raja - تهران - ایران
من نمی‌دونم این فتنه‌گرا این چوبشون رو کجای این کرگدن فرو کردن که هرمناسبتی که هست او از فتنه سال 88 حرف می‌زنه. مردک می‌گه در مجلسی که خدمت مقام معظم عنتری بودیم، ایشون از مداحان خواستند که به سبک سنتی بخونند. می‌گم نکنه تا حالا رپ و راک هم می‌خونند و ما خبر نداشتیم. والا ما تا حالا نمی‌دونستیم نعره کشیدن هم برا خودش سبکهای مختلف داره. خداوند تبارک و تعالی این کرگدن رو برا باغ وحش جمهوری اسلامی حفظ کنه!
جمعه 11 آذر 1390 - 13:07
mortimer - اصفهان - ایران
ما که آخرش نفهمیدیم یکی تون میگه دستگیرشون می کنیم،یکی تون می گه خوب کاری کردیم،آخرش کدومش؟ کسانی که همه حرف و سخنشان با هم در تناقض است کودنند ای ملای تازی صفت.
جمعه 11 آذر 1390 - 13:08
shaggikhoshgel - بیرمنگام - انگلستان
جون مادرت ببند دهنتو ...شماها خودتونم میدونید که حکم اون قمارباز رو دارید که باخته و هی‌ میگه به ت...... و اون شناگری که داره غرق می‌شه و لحظهٔ آخر دستش به یه تخت سنگ یا چوب گیر،ولی‌ رفتنیه،به امید آزادی هرچه سریع تره ایران عزیزمون از دست این خونخواران
جمعه 11 آذر 1390 - 13:08
sardar asad - کپنهاگ - دانمارک
این شمای به ظاهر مسلم هستید که نیاز به گوشمالی دارید و آبروی ایران را در دنیا برده‌اید.
جمعه 11 آذر 1390 - 13:21
smile_with_flowers - ونکوور - کانادا
به خدا گوشمالی حق توست نه انگلیس :)
جمعه 11 آذر 1390 - 13:24
بی سرزمین تر از باد - لندن - انگلیس
آدم چقدر میتونه پ..... باشه
جمعه 11 آذر 1390 - 13:28
aminmdn5 - تهران - ايران
کی بشه من این یارو تو باغ وحش با نام بوفالو ببینم
جمعه 11 آذر 1390 - 13:30
amir0388 - اوربرو - سوئد
مگر روسیه از ایران کم دزدی کرده هنوز هم داره باج میگیره چرا اونو گوشمالی نمیکنید
جمعه 11 آذر 1390 - 13:59
romano - تهران - ایران
mohsen_raja - تهران - ایران چوبش نامرئیه ولی وجود داره می‌گه سیمای رخساره خبر دهد از چوب در اون! اینها برادر رفتنین رفتنی تو خود میدون آزادی یکروز در حال قر دادن می‌بینمت.
جمعه 11 آذر 1390 - 14:05
behnam2009 - لندن - انگلستان
موی گوشش را هم مالش ندادید بدبختها.
جمعه 11 آذر 1390 - 14:29
gharibe UAE - ابوظبی - امارات
دستمالی یا گوشمالی؟ اصلا از هفته باد خودم نیاد برم اما جمعه بشم اولشم باید بگم تورا گوشمالی بدن جوجه تیغی دیگه ابرو برا ایران نذاشتید هرچی هم از دهنتون در میاد میگید
جمعه 11 آذر 1390 - 17:29
parmida_alman - فرانکفورت - آلمان
چقدر تو مرتیکه خرفت گامبو تعفن بار صورتت عدم می‌خواد بالا بیاره روت.....معلوم نیست چه بالای سرش آوردن که چشماش از حدقه زده بیرون. فعلا که اونها دارن شما‌ها را گوش مال ی میدن
جمعه 11 آذر 1390 - 18:25
Neda02 - اتاوا - کانادا
مرتیکه کرگدن گورشو گم نمی‌کنه که. یکی‌ هم نیست دهان این چندشو ببنده.
جمعه 11 آذر 1390 - 18:45
ملاصدرا - شیراز - ایران
جناب کرگدن الاسلام احمد خاتمی؛اولا ملت ایران این مجلس را نماینده خود نمیداند(مگر تعداد انگشت شماری) و مشتی نامسلمان که سوگند یاد کرده اند که از حقوق ملت دفاع کنند ولی چشمشان به دهان دیگران است تا فرمان بدهند و در مجلس راهپیمایی برگزار کنند به لطف نظارت استصوابی دور هم جمع شده اند و برادروار غنائمی که از مردم گرفته اند را تقسیم میکنند. دوما اون گوساله های وحشی که به سفارت انگلیس حمله کردند دانشجو نبودند و بویی از علم و دانش نبرده بودند بلکه دلقکهای دربار امثال شما بودند که آبروی ایران و ایرانیان را در جهان بردند. سوما شرف برای انسان چیز بدی نیست!!!!
جمعه 11 آذر 1390 - 18:27
compatriot - تورنتو - کانادا
شما هم با آن چشمهای از حدقه در آمده ات نیاز به گوشمالی داری. ..... شب درازه!
جمعه 11 آذر 1390 - 20:58
gol andam - ژنو - سویس
اون روز می‌رسه که تو هم گوشمالی بشی‌ و بی‌ لباس به زبان مادریت بگی‌ ال امان بعد ما چقدر بخندیم،،،گاو میش
شنبه 12 آذر 1390 - 12:26
sepherdad - سيدني - استراليا
خدیش راست میگه!! هیچی‌ یه ماساژ خوب نمیشه :)))
یکشنبه 13 آذر 1390 - 15:42
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.