بایدن: ترکیه تحریم‌های جدیدی علیه ایران به اجرا بگذارد

معاون رئیس جمهور ایالات متحده روز جمعه در دیدار با مقام‌های مختلف ترکیه، از این کشور خواست تا در مواجهه با برنامه اتمی ایران، تحریم‌های جدیدی را علیه جمهوری اسلامی به اجرا بگذارد.

                       بایدن: ترکیه تحریم‌های جدیدی علیه ایران به اجرا بگذارد 
 
به گزارش آسوشیتد پرس، جو بایدن در سفر خود به ترکیه، ضمن تأکید بر تمایل آمریکا برای یافتن راه حلی دیپلماتیک در مواجهه با برنامه هسته‌ای ایران، از آنکارا خواست تا تحریم‌های بیشتری را علیه جمهوری اسلامی به اجرا بگذارد.
 
وی که با رئیس جمهور، نخست وزیر و سخنگوی پارلمان ترکیه دیدار داشت، تأکید کرد که برای دست یافتن به نتیجه‌ای مطلوب در خصوص برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی، در کنار راه حل دیپلماتیک، «تحت فشار قرار دادن حاکمیت ایران» نیز امری ضروری است و افزوده است: «به همین دلیل ما از همتایان خود، از جمله ترکیه، می‌خواهیم تا در جهت اعمال تحریم‌های تازه علیه ایران گام بردارد.»
 
این قطعنامه و تحریم‌های یکجانبه کشورهای مختلف علیه ایران، به دنبال تداوم نگرانی‌های بین‌المللی از برنامه هسته‌ای ایران به تصویب رسید.
 
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آخرین گزارش خود در خصوص برنامه هسته‌ای ایران از «شواهدی» سخن به میان آورده که به گفته آژانس «نشان می‌دهد جمهوری اسلامی ایران ممکن است تحقیقات مرتبط با ساخت جنگ افزار هسته‌ای را به طور مخفیانه ادامه داده باشد».
 
روز پنجشنبه وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا موافقت کردند که تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی را به ۱۸۰ شخصیت و شرکت ایرانی دیگر  گسترش دهند ولی بر سر تحریم نفت ایران به توافقی دست نیافتند.
 
تحریم های جدید در واکنش به خودداری جمهوری اسلامی ایران از اجرای تعهدات بین‌المللی خود در زمینه همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی و شورای امنیت بر سر پرونده هسته‌ایش اتخاذ شده است.
 
کشورهای غربی و اسرائیا ایران را متهم می کنند که قصد ساخت بمب اتمی دراد ولی تهران همواره این اتهامات را تکذیب کرده و هدف برنامه هسته ای خود را صلح آمیز می خواند.
 
بایدن: خواهان افزایش تحریم‌ها علیه حکومت بشار اسد هستیم
 
به نظر می‌رسد که وضعیت ناآرامی‌ها در سوریه نیز یکی دیگر از بحث‌های اصلی دیدار روز جمعه معاون باراک اوباما با مقامات ترکیه باشد.
 
جو بایدن در گفت‌و‌گوی خود با روزنامه «حریت» ضمن تقدیر از درخواست ترکیه از بشار اسد برای کناره‌گیری از قدرت بر افزایش تحریم‌ها علیه حکومت سوریه تأکید کرد.
 
تا کنون از جمله اتحادیه اروپا، اتحادیه عرب و آمریکا تحریم‌هایی را متوجه دولت سوریه کرده است.
 
ترکیه نیز ضمن این‌که خواستار برکناری بشار اسد از قدرت شده، به تازگی تحریم های اقتصادی را علیه سوریه به اجرا گذاشته است.
 
تحریم بانک مرکزی سوریه و توقف تمامی دادوستدهای تجاری با این بانک، توقف معاملات اعتباری مالی و پرداخت وام‌ها به سوریه و تعلیق وام‌هایی که برای گسترش زیرساخت‌های آن کشور در نظر گرفته شده از جمله مفاد تحریم‌های اعلام شده از سوی وزیر خارجه ترکیه هستند.
 
جو بایدن ضمن حمایت از این اقدامات ترکیه بر حمایت کشورهای مختلف از مردم سوریه تأکید کرده است.
 
به گفته سازمان ملل شمار کشته‌شدگان در سوریه از آغاز اعتراض‌ها در این کشور به چهار هزار تن رسیده است.
 
در این هشت‌ماه همچنین بسیاری از سوریه خارج شده و به کشورهای اطراف پناهنده شده‌اند و طبق گزارش‌های منتشر شده در حال کاضر ترکیه میزبان بیش از ۱۹ هزار سوری است.

+53
رأی دهید
-104

morid - بوشهر - ایران
چقر این رهبران غرب این روزها کلافه اند آخه بایدن بیشعور اگه تحریمها موثر بودند خوب تحریمهای امریکا در طی 33 سال جواب میداد. شما ورفقای اروپایی تحریمها را به جای رساندید که به هواپیمای مسافری ایران بنزین که نمیدین هیچ حتی آب آشامیدنی هم به خدمه نمیدین.اونوقت دست به دامن ترکیه میشی که اکر گاز ایران به انجا نرسد همه اشان یخ میزنند.جقدر ذلیل شدین که از بحرین و مولداوی و دارقوزآباد و......میخواهین که ایران را تحریم کنند.بیچاره تر از شما انهایند که شما را قبله ی آمال خود میدانند.!!!
جمعه 11 آذر 1390 - 12:17
Taraneه - کبک - کانادا
مرید - بوشهر - از این تحریمها چیزی عاید مردم ایران نمی‌شه که شما طرفداری میکنی‌، فقط به بهانه تحریم اینا بیشتر دزدی می‌کنن و جایی رو هم آباد نمیکنن، اصلا فکر کردی چرا بد از انقلاب یا درحال جنگ بودیم یا تحریم، درحالی که جنگ بد از ۲سال قرار بود آتش‌بس بشه اینا بد ۸سال اینکارو کردن. الان هم نزدیک به ۸ ساله تو تحریم هستیم هنوز هم هیچکاری در رابطه با انرژی اتمی‌ نکردن اما تا تونستن سرمایه از ایران خارج کردن، حالا هم میخوان دوباره جنگ شروع کنن که باز رو کار بمونن و دزدی کنن و مردم جورش رو بکشن.
جمعه 11 آذر 1390 - 15:17
love-iran - چابهار - ایران
Taraneه - کبک - کانادا. عزیزم همینجور الکی چیزی ننویس وقتی نمیدونید ایران 31 سال از زمان گروگانگیری سفارت امریکا ایران تحریم هست اگه قرار بود چیزی بشه همون اول که جنگ بود اشوب بود نفت ارزان بود فروش نداشت چیزی میشد نه الان که همه اطراف از ترس حمله حکومت دارن باج میدن ترکیه هم به اقتصاد خودش فکر میکنه و همینطور دنیا تنها کسی که از بازار سکه ایران سود نمیبره امریکا هست یک نگاه به سایت امار تجارت اروپا با ایران بنداز ببین المان چه کولاکی کرده با صادرات و واردات اش از ایران
جمعه 11 آذر 1390 - 18:23
toopchiyan1986 - london - uk
ترانه کبک کانادا و مرید بوشهر برای من چیزی که مسلمه جنگ ایران و عراق با این همه تلفات برنامه ریزی آمریکا بود ولی‌ سوال اصلی‌ اینه که چرا ما عاقل نبودیم این را بفهمیم ؟هوش آیت‌الله بود؟
جمعه 11 آذر 1390 - 20:54
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.