حمایت سنای آمریکا از تحریم بانک مرکزی ایران

متحدان دموکرات باراک اوباما درخواست دولت وی درباره خودداری از تصویب این متمم را رد کردند

سنای آمریکا با وجود مخالفت صریح دولت باراک اوباما، به اتفاق آرا طرحی را با هدف تحریم بانک مرکزی ایران به تصویب رسانده است.

مجلس سنا روز چهارشنبه (۳۰ نوامبر) متممی را در چارچوب لایحه بودجه نظامی ایالات متحده بررسی کرد که بانک مرکزی ایران و خریداران نفت این کشور را تحریم می کند.

این متمم پنجشنبه (یک دسامبر) شب به وقت واشنگتن بدون رای مخالف به لایحه بودجه نظامی سال ۲۰۱۲ میلادی آمریکا اضافه شد. این مصوبه در صورتی به یک قانون لازم الاجرا تبدیل می شود که مجلس نمایندگان هم طرح مشابهی را تصویب کند و باراک اوباما در مقام رئیس جمهوری آمریکا آنرا امضا کند.

تیموتی گایتنر، وزیر خزانه داری آمریکا، پنجشنبه طی نامه ای به کارل لوین، رئیس کمیته نیروهای مسلح مجلس سنا، با جزئیات طرح سنا مخالفت کرده بود.

او هشدار داد که اجرای تدابیر مندرج در آن می تواند به متحدان آمریکا صدمه بزند و بهای نفت را در بازارهای جهانی افزایش دهد.

در این طرح، برای هدف قرار دادن مبادلات نفتی بانک مرکزی ایران، یک فرصت شش ماهه در نظر گرفته شده تا از وقوع شوک نفتی در جهان جلوگیری شود.

کمیته روابط امور خارجه مجلس نمایندگان آمریکا نیز حدود دو هفته پیش، طرحی را برای تحریم بانک مرکزی تصویب کرد که اکثر اعضای این مجلس، از آن حمایت می کنند اما هنوز این طرح به تصویب نرسیده است.

ایران می گوید که تحریم های یکجانبه آمریکا سیاست اتمی اش را تغییر نمی دهد.

"نشست در سنا"

دو تن از مقام های ارشد وزارت امور خارجه و خزانه داری ایالات متحده روز پنجشنبه در کمیته روابط خارجی سنا حاضر شدند و به سوالات اعضای این کمیته درباره ایران پاسخ دادند.

دیوید کوهن، معاون وزیر خزانه داری در امور تروریسم و اطلاعات مالی، گفت که دولت اوباما در پی افزایش فشار بر ایران و بانک مرکزی این کشور است اما با جزئیات برنامه سنا برای این کار مخالف است.

دولت اوباما می گوید از تحریم "هدفمند" و "حساب شده" بانک مرکزی ایران حمایت می کند

او گفت: "قصد ما وارد کردن فشار و تحریم بیشتر بر ایران در زمان کمتری است. اما سئوالی که پیش می آید این است که چطور می شود به بهترین وجه ممکن این کار را انجام داد."

دولت باراک اوباما به تازگی بانک مرکزی ایران را یک نگرانی جدی در زمینه "پولشویی" اعلام کرد اما برخلاف بریتانیا، از تحریم بانک مرکزی خودداری کرده است.

"تحریم هدفمند"

وندی شرمن، یکی از معاونان وزیر امور خارجه آمریکا، نیز تاکید کرد که دولت اوباما از تحریم "حساب شده" و "هدفمند" بانک مرکزی ایران حمایت می کند.

وزیر خزانه داری آمریکا در نامه روز پنجشنبه خود هشدار داد تحریم های سنا می تواند بر بازار نفتی جهان تاثیر منفی بگذارد و درآمد نفتی ایران را بالاتر ببرد.

مقام های جمهوری اسلامی بارها تاکید کرده اند که تحریم های آمریکا و متحدانش بر خط مشی اتمی یا سیاست خارجی ایران تاثیری ندارد.

ایران همچنین برنامه هسته ای خود را صلح آمیز می داند.

خانم شرمن چندی پیش به کره جنوبی سفر کرد تا مقام های این کشور را به حمایت از تحریم های تازه آمریکا علیه ایران تشویق کند.

او در جلسه سنا گفت: "رژیم ایران در منطقه منزوی شده و جامعه بین المللی برای جلوگیری از یک ایران اتمی مصمم است. همین ده روز پیش، دولت اوباما فشارها بر ایران را از سه جهت تشدید کرد."

"اختیارات برای اوباما"

بنا بر طرح تصویب شده، دولت آمریکا اجازه می یابد که در صورت کمبود نفت در بازارهای جهانی، از تحریم برخی از خریداران نفت ایران خودداری کند.

دولت آقای اوباما در عین حال می تواند علیه کشورهایی که خرید نفتی خود از ایران را به طور قابل ملاحظه ای کاهش می دهند، تدابیر تنبیهی در نظر نگیرد.

این متمم همچنین از رئیس جمهوری آمریکا می خواهد برای ترغیب کردن سایر کشورها به تحریم نفت ایران، تلاش دیپلماتیک تازه ای را آغاز کند.

سناتور چاک شومر (دموکرات) نیز این طرح تحریم بانک مرکزی ایران را سختگیرانه اما هوشمند توصیف کرده است.

او گفت که بنا بر این طرح، هرگونه دارایی بانک مرکزی ایران که وارد حوزه بانکی آمریکا شود مسدود خواهد شد.

به گفته وی، شرکای تجاری ایران حق نخواهند داشت که در بانک های آمریکایی حساب هایی برای مبادله نفتی با بانک مرکزی ایران داشته باشند.

این متمم همچنین از رئیس جمهوری آمریکا می خواهد برای ترغیب کردن سایر کشورها به تحریم نفت ایران، تلاش دیپلماتیک تازه ای را آغاز کند.

+97
رأی دهید
-32

romano - تهران - ایران
بزن زنگو چشم پوشی از نفت یک دیکتاتور نفتی یعنی پایان آن و صد البته که تحریم بر اساس بررسی خود آمریکاییها در طول تاریخ شکست خورده ترین ابزار است اما در مورد جم اسلامی با وجود عشق من نازنین من یعنی محمود دیوانه جمهوری اسلامی جنگ و تحریم ودشمن می‌خواهد چکار خودش یکتنه همه کارها را علیه سیستم انجام می دهد هرکه این مرد را نفرین کند من او را دعا می‌کنم او هدیه‌ای از طرف خدا برای مردم ایران بود. بهر حال چه بخواهیم چه نخواهیم بودجه یک جنگ بین المللی تمام عیار پای این دولت سوخت و رفت ولی تیشه‌ای به ریشه این حکومت زد که کار آن در تاریخ یکسره شد (مخصوصا اسلام خوری) و این حکومت دقیقه‌ای ایران را ترک میکند که بسیاری از منافع ملی ما حفظ می‌شود وگرنه بودن دراز مدت آن ایران را برای همیشه از روزگار محو می‌کرد. مهمترین بخش این قانون این است "شرکای تجاری ایران حق نخواهند داشت که در بانک های آمریکایی حساب هایی برای مبادله نفتی با بانک مرکزی ایران داشته باشند. این متمم همچنین از رئیس جمهوری آمریکا می خواهد … " این یعنی تیر خلاص و بزودی کمیسیونی در سنا برای اجرا و نظارت این حکم توسط اوباما تشکیل خواهد شد.
جمعه 11 آذر 1390 - 00:59
niloofar16 - شیراز - ایران
چرا تحریم نمیکنین اقا زاده ها و نور چشمیاشون راحت اومد و رفت به امریکا نداشته باشن.شما هم اشغال دروغگو هستین
جمعه 11 آذر 1390 - 04:50
bavar88 - آمستردام - هلند
شما اگه عرضه داشتید و میتونستید که کاری انجام بدید که تا حالا انجام داده بودید...پس لطفا ز‌ر اضافی نزنید که بار مشکلات مالی شما از آنی که است اضافه تر می‌شه و اوضاع شما بدتر می‌شه و آبروی نیم بند شما پیش ملت خودتون بیشتر میره..راستی‌ داستان مضحک ترور سفیر عربی‌ چی‌ شد..تاریخ مصرفش تموم شد...تحریم نفت ایران چی‌ شد...اروپا که دید اگه نفت ایران را تحریم کنه..خودشون به باد میرند جلسه دیروز سران اروپا خیلی‌ افتضاح بود....خندیدیم...ههههه
جمعه 11 آذر 1390 - 06:33
minajun - تهران  -  ایران
آقای اوباما چرا مخالفت می‌کنید؟دم خروس پیدا شد.
جمعه 11 آذر 1390 - 06:36
bita tehrani - ويكتوريا - كانادا
اسفند روی آتش شدی bavar88 - آمستردام - هلند/سخت نگیر ساندیس بخور آروم شی‌
جمعه 11 آذر 1390 - 07:39
robo - لوس آنجلس - امریکا
این ههههه!!!! بعضی ها خیلی بامزه است، منو یاد قمار باز و خیلی چیزای دیگه میندازه، صدای میخ تابوت رژیم دیکتاتوری اسلامی ایران بگوش میرسه، حالا ههههه ساندیسخور!
جمعه 11 آذر 1390 - 08:30
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.