بازدید دیپلماتها از باغ قلهک برای همبستگی با بریتانیا

حکومت ایران می گوید در سازماندهی یورش به سفارت بریتانیا در تهران نقشی نداشته است

دو روز پس از یورش گروهی تندرو به سفارت بریتانیا در تهران، شماری از سفرا و دیپلماتهای خارجی از مجتمع مسکونی دیپلماتهای بریتانیایی در باغ قلهک بازدید کردند.

به گزارش منابع خبری، امروز پنجشنبه ۱۰ آذر (اول دسامبر) گروهی از دیپلماتهای خارجی در مقابل باغ قلهک تجمع کردند و خواهان ورود به آن شدند.


خبرگزاری فارس ابتدا گزارش داد که این دیپلماتها از بیش از ۲۰ کشور بودند، ولی با مخالفت پلیس دیپلماتیک مواجه شدند.

حدود یک ساعت بعد، با موافقت وزارت خارجه ایران، بعضی از اعضای این گروه اجازه ورود به باغ قلهک را یافتند.

خبرگزاری مهر گزارش می دهد که دیپلماتهای جمهوری چک، ترکیه، کرواسی، آلمان، ایتالیا، مکزیک، دانمارک، اسلواکی، بلژیک، مکزیک، مجارستان، بلغارستان، استرالیا، کانادا، نیوزلند، ونزوئلا در میان بازدیدکنندگان هستند.

با این حال، نیروهای پلیس مانع از همراهی خبرنگاران و فیلمبرداران خارجی شدند.

توماس اردبرینک، رئیس دفتر روزنامه آمریکایی واشنگتن پست در تهران، در شبکه توییتر نوشته است که تمام سفرا و دیپلماتهای ۲۷ عضو اتحادیه اروپا به همراه استرالیا، کانادا و چند کشور دیگر به باغ قلهک رفته اند.

خبرنگار واشنگتن پست از قول دیپلماتهایی که وارد باغ قلهک شده اند، نوشته است: "تابلوهای نقاشی پاره شده، کامپیوترها خرد شده و مهاجمان روی دیوارها با اسپری شعارهایی مانند مرگ بر انگلیس و حزب الله پیروز است نوشته اند."

یک دیپلمات گفته است: "هولناک است. داخل ساختمان کاملا ویران شده است."

خبرگزاری محافظه کار فارس نوشته است که این بازدید "در پی ایجاد جنگ روانی توسط رژیم سلطنتی انگلیس" صورت گرفته است.

اما به نظر می رسد این اقدام با هدف ابراز همبستگی دیپلماتهای خارجی با همکاران بریتانیایی خود صورت گرفته که پس از یورش و غارت دفتر کار و منزلشان، از بیم جان خود و خانواده شان ناگزیر به ترک تهران شدند.

جامعه بین الملل از ایران خواسته است که به تعهدات خود برای حفاظت از جان دیپلماتها عمل کند. ایران می گوید این تعهدات را بسیار جدی می گیرد و هیچ نقشی در یورش سه شنبه نداشته است.

با این حال بعضی از کشورها خواهان تضمین جمهوری اسلامی برای حفظ کارکنان و اموالشان در ایران شده اند.

منع خبرنگاران خارجی

در همین حال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با انتشار بیانیه ای خبرنگاران رسانه های خارجی در ایران را از حضور در هر گونه تجمع و تظاهرات حامیان حکومت منع کرد.

در این بیانیه که خبرگزاری فرانسه آن را گزارش کرده، تصریح شده است: "به کلیه نمایندگی های رسانه های خارجی اطلاع می دهیم که شرکت در تظاهرات، بخصوص در مقابل سفارت بریتانیا و باغ قلهک بدون کسب مجوز قبلی ممنوع است."

این اولین بار است که حکومت ایران خبرنگاران خارجی را از پوشش خبری راهپیمایی های طرفداران جمهوری اسلامی منع می کند.

پس از اعتراض عمومی به نتایج اعلام شده انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، خبرنگاران خارجی از پوشش خبری تظاهرات مخالفان حکومت منع شدند و هنوز این ممنوعیت پابرجاست.

اعتراض اسپانیا


در ادامه محکومیت بین المللی یورش به سفارت بریتانیا، امروز اسپانیا نیز سفیر جمهوری اسلامی در مادرید را برای بیان اعتراض احضار کرد.

وزارت خارجه اسپانیا در بیانیه ای اعلام کرد که در این دیدار، از ایران خواسته شده است درباره یورش خشونت آمیز به سفارت بریتانیا و مجتمع مسکونی دیپلماتهایش تحقیق کند، به بریتانیا بابت خسارت وارده غرامت بپردازد و عاملان این حمله را مجازات کند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش می دهد که یک مقام اسپانیایی حاضر نشد بگوید که آیا کشورش می خواهد همگام با سایر کشورهای اتحادیه اروپا سفیرش از تهران را به نشانه همبستگی با بریتانیا فرا بخواند یا خیر.

هنوز اعضای اتحادیه اروپا برای فرا خواندن سفرای خود از ایران تصمیمی نگرفته اند.

آزادی مهاجمان

با وجود فشارهای جهانی به ایران برای محاکمه مهاجمان و غارتگران سفارت بریتانیا، یازده نفر از عاملان این حمله از بازداشتگاه آزاد شده اند.

خبرگزاری فارس گزارش داد که این عده چهارشنبه شب آزاد شدند. آنها سه شنبه بازداشت موقت شده بودند. مشخص نیست پلیس ایران چند نفر را در رابطه با حمله به سفارت بریتانیا و باغ قلهک بازداشت کرده است.

همچنین چهار گروه از دانشجویان حامی حکومت ایران با انتشار بیانیه ای اعلام کردند که بریتانیا باید منتظر ضربه ای محکم تر باشد.

خبرگزاری فارس این چهار تشکل را دفتر تحکیم وحدت، جنبش عدالتخواه دانشجویی، اتحادیه انجمن اسلامی دانشجویان مستقل، اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان معرفی کرده است.

در بیانیه آنها آمده است که بریتانیا به دلیل "شیطنت و فتنه گری" لیاقت داشتن رابطه با جمهوری اسلامی را ندارد و سفیرش باید زودتر از این اخراج می شد.

یکشنبه این هفته نمایندگان مجلس ایران رای به کاهش سطح روابط با بریتانیا از سفیر به کاردار دادند.

+80
رأی دهید
-93

IRAN+ISRAEL+USA 4EVER - مونیخ - آلمان
حکومت جهل و جنایت خمینی ملعون به پایان ننگ آورش نزدیک می‌شود. به امید آزادی ایران و پیروزی نور بر تاریکی‌.آمین
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 17:27
Freeman-Freedom - لندن - انگلیس
چه حرکت زیبایی‌! بی‌ تردید بسیاری از هم میهنانمان نیز در صورت امکان با ایشان هم گام می‌شدند چرا که از دیده هر انسان دانا و هشیاری این وحشیگری محکوم است! به امید روزی که همگی‌ از جای جای ایران یکپارچه عزیز دست در دست هم، یک صدا با حمایت جامعه جهانی‌ این دژخیمان را نابود کنیم. گام نخست اسیر کردن مزدور اصلی‌ ` علی‌ خامنه ای` و محاکمه کردنش بوده تا در گامی‌ دیگر ریشه هر جهانبینی اسلامی و مذهبی‌ را از بن در آوریم. زنده باد فدائیان راه آزادی! جاوید آزادی، پر شکوه باد حماسه زندانیان سیاسی! مرگ بر خامنه ای، نفرین بر جلدین رژیم و ننگ بر متجاوزین در زندانها. ما ایران یکپارچه و تجزیه ناپذیریم! ما خواهان آزادی هستیم و به زودی بدست اوردننش را به هم شاد باش خواهیم گفت!
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 18:46
golly47 - فوكشتاد - المان
کشور‌ها میتوانند از طریقه اینترنت باهم در تماس باشند لذا تمام سفارت خانه‌ها در تمام دنیا جمع شود بهتر است دیگر کسی‌ نمیتواند جاسوسی کند
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 19:22
islam zoda - تورنتو - کانادا
freeman-freedom - لندن - انگلیسkhak بر سر اونی که به تو تروریست ویزا داده، نمک نشناس اسلامی.
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 23:27
1k adame sadegh - تورنتو - كانادا
اسلام زدا - تورنتو - کانادا .تو مزدور اینجا چکار میکنی کی‌ به تو ویزا داده تو شهر ما. درود Freeman-Freedom - لندن - انگلیس اگر واقعیت تلخ بزن به آب یخ.
جمعه 11 آذر 1390 - 00:30
Freeman-Freedom - لندن - انگلیس
islam zoda - تورنتو - کانادا---لطفا کامنت من را دوباره بخوانید! مطلب کاملا همگام با آیدی شما ` اسلام زدا بود! در مورد آنچه گفتید: کسی‌ به من ویزا نداد، چون متولد، بزرگ شده، تحصیل کرده هستم در انگلیس هستم که پیشه معلمی دارم. شاد، پیروز و زنده باشید. به امید آزادی برای ایرانیان در هر کجا که هستند.
جمعه 11 آذر 1390 - 00:31
torino.italia.hassan - تورین - ایتالیا
غذاهای ایتالیا عالیه.
جمعه 11 آذر 1390 - 20:57
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.