حمله‌کنندگان به سفارت بریتانیا شناسایی و بازداشت می‌شوند

جانشین فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی گفته است عده‌ای از شرکت‌کنندگان در حمله به سفارت بریتانیا بازداشت شده و تعدادی دیگر نیز شناسایی شده و به زودی بازداشت می‌شوند.

احمدرضا رادان دیروز نهم آذر خبر داد که تعدادی از معترضان که وارد سفارت بریتانیا شده بودند، بازداشت شده‌اند و پرونده آنان به مراجع قضایی داده می‌شود.
 
سفارت بریتانیا در خیابان فردوسی تهران و مرکز فرهنگی و اقامت‌گاه دیپلماتیک بریتانیا در باغ قلهک، هشتم آذر مورد هجوم ده‌ها نفر قرار گرفت که رسانه‌های رسمی و نیمه‌رسمی آنان را «دانشجویان بسیجی» معرفی کرده‌اند. این دو مجموعه برای ساعاتی در اشغال این گروه بود.
 
به گفته آقای رادان، علت اشغال سفارت‌خانه بریتانیا این بوده که «حوادث سیاسی در این سفارت‌خانه، احساسات مردم را جریحه‌دار کرد» و عده‌ای با مشاهده این تجمع، «از نیروهای پلیس عبور کرده و وارد سفارت‌خانه شدند».
 
حمله به سفارت بریتانیا پس از آن انجام شد که بریتانیا تصمیم گرفت به دلیل فعالیت‌های احتمالا نظامی هسته‌ای ایران، تحریم‌های بیشتری را علیه ایران اعمال کند.
 
در روز حمله به سفارت، جانشین فرمانده نیروی انتظامی ایران ابتدا به معترضان اولتیماتوم داد و سپس شخصا همراه با مرتضی تمدن، استاندار تهران در محل حادثه حضور یافت و این حمله پایان یافت.
 
همچنین خبرگزاری‌های داخلی از بروز درگیری شدید میان حمله‌کنندگان داخل سفارت بریتانیا و نیروهای پلیس گزارش دادند و نوشتند «تعدادی از دانشجویان مورد ضرب و شتم پلیس قرار گرفتند و ۱۲ دانشجو دستگیر شدند.»
 
برخی گزارش‌ها می‌گوید در جریان حمله به سفارت، ورود به ساختمان، آتش‌زدن بخشی از مدارک، پایین‌کشیدن پرچم بریتانیا و جایگزین‌کردن پرچم ایران، نیروی پلیس دخالتی نکرده و معترضان را از این اقدام‌ها باز نداشته است.
 
آقای رادان همچنین افزود که اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده نیروی انتظامی با حضور در سفارت و در جمع سفیر و مسئولان سفارت‌خانه گفته بود که امنیت آن‌ها را تامین خواهد کرد و از آنها خواسته بود نگران ناامنی نباشند.
 
خبرگزاری مهر گزارش داده است که سفیر و کارکنان سفارت بریتانیا از اقدام‌ نیروی انتظامی در بازداشت کسانی که وارد سفارت این کشور شده بودند، تقدیر و تشکر کرده‌اند.
 
به گزارش خبرگزاری دانشجو، حمله‌کنندگان به باغ بریتانیا در قلهک که همچنان در بازداشت به سر می‌برند ۱۵ نفر بودند که ۱۱ نفر از آن‌ها دانشجوی دانشگاه امام صادق و ۴ نفر نیز دانشجوی دانشگاه صنعتی‌شریف بودند.
 
در همین باره، حمید درویشی از دانشجویان دانشگاه امام صادق که در حمله به باغ قلهک حضور داشته است، با انتقاد از برخورد نیروی انتظامی با این عده نوشت: نمی‌‎دانم این برادران وحشی‌مان چرا‌‌ همان اول کار، باتوم را بر سر برادران حزب‌اللهی فرود می‌آورند.
 
به نوشته این دانشجو، «ضربه باتوم به سر، تنها برای جانیان خطرناک است». آقای درویشی نوشته است «تنها گناه این دوستان [بازداشت‌شده] این بود که جلوی جمع حرکت می‌کردند و فریب رفتار خوش برادران نیروی انتظامی را خوردند».
 
دولت بریتانیا روز گذشته با اعلام خروج دیپلمات‌های خود از ایران، هم‌زمان دستور تعطیلی فوری سفارت ایران در بریتانیا را صادر کرده و به کارمندان این سفارت‌خانه «۴۸ ساعت» فرصت داده تا خاک آن کشور را ترک کنند.
 
تاکنون شماری از کشورهای اروپایی، آمریکا و ۱۵ عضو شورای امنیت سازمان ملل، حمله به سفارت بریتانیا در تهران را به شدت محکوم کرده‌اند و خواستار اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران شدند.
 
دولت نروژ سفارت خود را در ایران تعطیل کرده است و وزارت امور خارجه کشورهای هلند، فرانسه و آلمان نیز در اعتراض به حمله معترضان به سفارت بریتانیا در تهران، سفیران خود را از ایران فراخوانده‌اند.

+57
رأی دهید
-222

منگوله مشهدی - مشهد - ایران
با احترام به همه عمه های عزیز، ارواح عمه ...
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 10:49
ari jojeh - تهران - ایران
ایول، هنوز هیچی‌ نشده رژیم تروریست جمهوری اسلامی جا زد !!!
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 10:54
دنیای وحشی - تهران - ایران
به این میگن چیز (...) گرفتن .یک روز به سفارت حمله میکنند یه روز دیگه هم خودشون دستور دستگیری خودشون رو صادر میکنند . دیگه حسابی سر نخ کاموا از دستشون دررفته .خدا بخیر کنه .
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 11:02
Azadikhah - تكسل - هلند
رادان خودتی!
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 11:03
پریستوک - تهران - ایران
این خبر از این جهت که جمهوری اسلامی چه زود به غلط کردن افتاد ارزش خبری داره. تازه اولشه
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 11:04
khorramdin babak - فرانكفورت - فرانكفورت
عجب خر تو خر می‌‌باشد این دولت اسلامی. یکی‌ می‌‌گوید .که این‌ها بازداشت شدند ، رییس مجلس از این رینگو‌های اسلامی دفاع می‌‌کند. این دفعه انگار خیلی زیادی رفتند. همه ترس از پول‌هایشان دارند که در بانکهای انگلیس پنهان کرده‌اند. بسیج بد نیست که چماق به سر ملت بزند. ولی‌ باید زیاد روی نکنند. آقا با حساب بانکی‌ در لندن مشکل پیدا می‌‌کند
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 11:06
پریستوک - تهران - ایران
درویشی الدنگ این همه مردم باتوم خوردن ککتون نگزید حالا چون چند تا جیره خور ساندیسی اشغال تر از خودت به صورت نمایشی یه باتوم خوردن این جوری زر زر می کنی. اربابات به غلط کردن افتادن بیچاره تو کثافت اونا رو قرقره می کنی کثافت اون کثافت خورا رو قرقره می کنی
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 11:02
Negah* - فرانکفورت - المان
مملکت خر تو خر یعنی‌ همین دیگه ...بی قانو ن ترین مملکت همین ایران اخو ندزده هستش...
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 11:25
sepehr79 - وین - اتریش
یه چیز این وسط برا من جالبه. این که اینا چقدر عنتر دارن برا باز ی و ادا و اصول در آوردن، خودشون ساز میزنن خودشونم میرقصن خودشونم میگن مرحبا، مردم دنیا هم خرن هیچ چی‌ نمی‌فهمن
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 11:34
ali51reza - وستروس - سوئد
البته همان طور که متهمان حمله به کوی دانشگاه و قتلهای زنجیره ای بازداشت و محاکمه شدند حتما هم سید علی از همه جا بی خبر است چرا سران نظام لال شدن و رجز خوانی نمیکنند . خوشم میاد این انگلیس خوب ترسی می ندازه توی .. شما .
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 11:54
دنیای وحشی - تهران - ایران
منظورم چیز خل شدنشون بود.
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 12:35
a.ahooraei - دوسلدورف - آلمان
آقایون..... دارند................حالا اون عقب افتاده هایی که با اینها همکاری میکنند ببینند که اینها برای بقای خودشون ,مثل جریان میمون که روی بچش وایستاد که از گزند آتش در امان باشه, چه جور شما را میفروشن.
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 13:51
parmida_alman - فرانکفورت - آلمان
دیدن انگار بد....... خوردن حالا میخوان با این شعر و ورها یه کم درستش کنند...دیر شد آقایون ،،،دیر،،، دستتون خیلی‌ وقته رو شده همه میدونن چه خبر پشت پرده...با رفتن بشار اسد منتظر باشید برا رفتن،...ننگ برِ این دین اسلامی که شما بخاطرش چه جنایتها ائی که نکردید..
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 12:24
alexxx - وين - اتريش
این خبر من رو به یاد یک دوست قدیمی میندازه، یه دوست داشتم که برادر کوچک خودش رو میفرستاد تا مزاحم دختران مورد علاقه او بشه و بعد خودش میرفت کمک دخترا و برادر خودش رو کتک میزد و مثلا دخترها رو نجات میداد تا اینجوری خودش رو تو دل دخترا جا کنه ، حالا حکومت ایران هم دست به دامن چنین شگردی شده . آقای رادان ممنون که شما آمدین والا این خربکارا وارد سفارت میشدن و کلی‌ خسارت وارد میکردن، شما غرب رو با وجودتون نجات دادین.
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 14:18
pelle - استکهلم - سوئد
آقای رادان "خر" خامنه ای است که بدون داشتن گواهینامه با دست چلاق پشت فرمان رهبری کشور ایران نشسته و دیوانه وار پایش را گذاشته روی گاز.
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 14:43
beautysmile - ناتینگهام - انگلستان
حالا بفهمید ضربه باتوم چه حالی‌ داره عوضیها،اون موقع که چپ و راست به ما تو خیابونا میزدید یادتونه؟؟ همون ساله ۸۸ رو میگم،،هیچ وقت اون وهشیگریهاتون رو از یاد نمی‌برم،، آواره شید که اورمون کردید، تو مملکتی که یه مشت بسیجیه پشمو پیل دار دارن براش تصمیم می‌گیرن. مرگ بر بسیجیییییییی
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 15:16
Royan - بوخوم - آلمان
قابل توجه ساندیس خورها که از همه کارهای این حکومت دفاع میکنند هنوز انگلیس یک اقدام جدی نکرده اینها به ... خوردن افتادن ,حالا باید از...خوردن اینها دفاع کنید.
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 15:19
m.noor - شارجه - امارات
ها‌ها ها خر خودتی رادانو فقط دست من یکی‌ به تو لامصب نرسه کاری می‌کنم که تمام اون انسانهای شریفی که در کهریزک شهید شدند در اون دنیا جشن بگیرند امین. م.ن
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 15:43
massoudoslo - اسلو - نروژ
فرق ۳۳ سال پیش با امروز یعنی این ! مروز این کار رو میکنن و بعدش زودی دستا رو میزنن بالا . همه این کارا با یه هدف کاملا متفاوت انجام میگیره حتا چیزی فراتر از جواب تهدید با تهدید .به زودی مشخص میشه .
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 16:09
IRAN+ISRAEL+USA 4EVER - مونیخ - آلمان
اینشتین میگه: ۲ چیز هست که بی‌ انتهاست. ۱- کهکشان‌ها . ۲-خریت و. بی‌ سوادی بسیجی‌ ها!. ها‌ها ها‌ها ها‌ها ها‌ها ها
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 16:15
toopchiyan1986 - london - uk
شما کمدین هستین؟خوب بعد از دستگیری این افراد چی‌ می‌شه؟ تحریمها کمتر می‌شه؟
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 16:25
sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
هیچی‌ نشده خودشون رو خراب کردند!!! اشغال‌های بی‌ وجود نوکر صفت. آخوند انگلیسی‌ کثافت
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 16:35
islam zoda - تورنتو - کانادا
سخنی از تقیه بازان اسلامی....
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 23:33
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.