گورستان متفقین در جنوب باغ سفارت بریتانیا

در ضلع جنوبی باغ سفارت بریتانیا در تهران که معروف به «باغ قلهک» است، گورستانی قرار دارد که سربازان، افسران و نظامیان انگلیسی کشته‌شده در ایران، در جریان سال‌های ۱۹۱۴ تا ۱۹۱۸ (جنگ جهانی اول) و همچنین سال‌های ۱۹۳۹ تا ۱۹۴۵ (جنگ جهانی دوم) را در خود جای داده است.
 
این گورستان که در بین مردم محلی به «گورستان دولت» معروف است و در آن به خیابان دولت باز می‌شود، قبل از سال ۱۹۱۴ نیز وجود داشته و اجساد عده‌ای از انگلیسی‌ها در آن دفن شده‌ بود.
 
دسترسی به این بخش از باغ سفارت بریتانیا در تهران، آسان‌تر و عمومی‌تر از کل این باغ است و می‌توان به بازدید از این گورستان رفت.‏
 
مقامات جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر بر سر تملک باغ سفارت و همچنین وجود این گورستان با دولت بریتانیا اختلاف داشته‌اند.
 
مقامات ایرانی همچنین که این گورستان، مدفن انگلیسی‌های متجاوزی است که در تابستان سال ۱۲۹۴ به اشغال جنوب ایران دست زدند و با مقاومت عده‌ای معروف به «دلیران تنگستان» مواجه شده و کشته شده‌اند.
 
گورستان باغ سفارت بریتانیا که به «گورستان متفقین در تهران» نیز معروف است، تعدادی از کشته‌شدگان نیروهای متفقین غیرانگلیسی، نظیر سربازان لهستانی و آمریکایی را نیز در خود جای داده است. هر سال در «روز D» در ۶ ژوئن، مراسم یادبودی با حضور سفرای کشورهای مربوطه توسط مقامات سفارت بریتانیا در تهران در این گورستان برگزار می‌شود.
 
این گورستان دیوارهای آجری ساده دارد و نمادی گنبدی‌شکل و به ‌رنگ فیروزه‌ای در پایین آن ساخته شد که رد معماری ایرانی-اسلامی در آن دیده می‌شود.

گورستان متفقین در جنوب باغ سفارت بریتانیا

گورستان متفقین در جنوب باغ سفارت بریتانیا

گورستان متفقین در جنوب باغ سفارت بریتانیا

گورستان متفقین در جنوب باغ سفارت بریتانیا

گورستان متفقین در جنوب باغ سفارت بریتانیا

گورستان متفقین در جنوب باغ سفارت بریتانیا

+292
رأی دهید
-46

klopatra7 - دوسلدورف - آلمان
عجیبه که این حیوانات وحشی بسیج قبرها را خراب نکردند
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 10:51
sepehr79 - وین - اتریش
آخه این سگا (بسیجیا) باید از آقاشون (علی‌ گدا) دستور داشته باشن که جائی‌ رو خراب کنن یا نکنن، فکر نکن که اینا مغز هم داشته باشن، پهن توی کلشونه به جا مغز
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 11:25
Negah* - فرانکفورت - المان
کلپترا۷ - دوسلدورف - آلمان. این برنامه ادامه خواهد داشت در آینده اینکارو میکنند
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 11:28
ali1111 - تهران - ایران
از فردا همش می‌شه برج سازی...
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 11:55
ali51reza - وستروس - سوئد
klopatra7 - دوسلدورف - آلمان. من با شما موافق هستم و میدانم که شیطان و تمام قدرتهای شیطانی از صلیب خداوند وحشت دارند. فکر کنم برای همین جرات نکردند نزدیک بشوند.
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 11:50
william_isaac - سیدنی - استرالیا
این گورستان چطوری دست نخورده جان سالم بدر برده من تعجب میکنم
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 13:07
porharfi - آرنم - هلند
william-isaac-سیدنی-استرالیا:کاربر گرامی ..من تعجب میکنم که تعجب میکنی!!؟. گورستان پـــُر از انگلیسی ِ خاموش ِ بیدار ِ هوشیار! است!!..و نه ..و نه..!!
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 14:20
Katrina - لندن - بريتانيا
. دوستان، متاسفانه از این به بعد برای امور کنسولی خود، اگه بریتیش پاسپورت دارید میتونید به سفارت ایران در ایرلند جنوبی مراجعه کنید، در غیر اینصورت باید ویزای ایرلند جنوبی گرفته یا به ایران سفر کنید.
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 14:31
bavar88 - آمستردام - هلند
باید اونجا را به عطسه کشید که این دشمنان توی خاک ما دفن هستند تا خاک اونجا پاک بشه...دفعه بعدی نوبت اونجا است که کشت بشه...
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 14:35
Naser hejazi - بهبهان - ایران
سوئد_وستروس_ali51reza. باورکن این بی مغزها پاش میفتاد این کاررو هم انجام میدادن
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 15:13
islam zoda - تورنتو - کانادا
باور۸۸ - آمستردام - هلند پس وقتی‌ شما هم فوت کردی، یکی‌ بیاد و قبرت رو در مملکت ناا مسلمان خراب کنه، حق داره؟! مثل دانشجویان!! خود سر حرف میزنید...
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 15:56
sepherdad - سيدني - استراليا
باور۸۸ - آمستردام - هلند,. نمیدونم ترکیه رفتی‌ یا نه، اون تابلو معروف اتا ترک رو دیدی که برای سربازان کشته شده خارجی‌ در جنگ تریپولی نوشته شده, نوشته: فرزندان شما امروز که در خاک ما آرمیده آن فرزندان ما محسوب میشوند.////// بله آقا‌ی بی‌ باور! هنوز در دنیا هستن افرادی که احترام و ادب رو میشناسن.
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 16:10
sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
چرا خراب بشه ؟!! حیف نیست؟!!!از اینجا می‌شه برای مقاصد توریستی استفاده کرد تا خارجیها ببینند نتیجهٔ تجاوز چیه.
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 16:12
Pezhman - وين - اتريش
حداقل انگلیسیها به مرده‌هایشان احترام می‌گذارند...کجاست قبور عده‌ای معروف به «دلیران تنگستان»؟ حتما در انگلستان!. لطفا بیعرزگی و بی‌ غیرتی خودمان را به گردن دیگران نیندازیم.
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 16:19
amoo uk - ليدز - انگليس
کاترینا - لندن - بریتانیا / سلام کاترینا عزیز امیدوارم خوب باشی‌ ممنون از اینکه اطلاع دادی ،،شما رفتید ایرلند یا تماس گرفتید با سفارت ؟ خوش حال شدم کامنت شما رو دیدم :)
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 16:23
danial nabi - استكهلم - سوئد
جا پای انگلیس باید از مملکت پاک شود، حتا اگر قبرهاشان باشد. اینها نشان دادند چه روباه بی‌ چشم و روئئ بودند و خواهند بود.
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 17:08
سید ابوالقاسم واعظ - اندونزی - جاکارتا
کدام دلاواران تنگستان. خدا پدرت را بیامرزه. اینها کسانی اند که در زمان حضور در ایران به دلیل عدم و جود بهداشت و قحطی و بیماری های همه گیر خصوصا وبا و تیفوس مرده اند.
جمعه 11 آذر 1390 - 01:26
Taraneه - کبک - کانادا
دانیال نبی - استکهلم - سوئد بغل بیت رهبرت نشستی الکی‌ میگی‌ سوئد، اگر واقعا تو سوئدی اشتباه کردی رفتی‌ سوئدیها درکت نمیکنن.
جمعه 11 آذر 1390 - 02:21
oskar - وستروس - سوئد
این عکس قدیمی‌ می‌باشد عکس جدید را بگذارید
جمعه 11 آذر 1390 - 06:59
compatriot - تورنتو - کانادا
bavar88، اگه صرفاً به این دلیل که سربازان انگلیسی‌ در خاک ما دفن هستند باید آن گورستان را به آتش کشید. با خاک هلند که شمای زنده در ان اقامت دارید چه باید کرد! همش ویرانی ، آتش زدن و خرابی‌! من معتقدم اصلا شما از انسانیت بی‌ بهره اید و از ذهن معیوب شما جزٔ خشونت، آتش زدن، ویرانی، عزا و نابودی چیز دیگری نمیگذرد!
جمعه 11 آذر 1390 - 08:04
kokex - ‫فرانکفورت - ‫آلمان
‫یکی ازافتخارات ایرانیان لو دادن اسرار خود وکشورشان است . از بیانات مجمد رضا شاه پهلوی پادشاه فقید روحش شاد . ‫این کامنت شما به اصطلاح ایرانیها و وطن پرستان مرا یاد جمله بالا انداخت. ‫شما چقدر ضد ایران و مردمتون هستید. شرم کنید که حتی اینجا دلسوزی با کسانی می کنید که به ایران و ناموس ایرانی حمله. ‫کردند. الله سبحان ایران را از دست امثال شما نجات بده انشا الله
جمعه 11 آذر 1390 - 09:00
katrina - لندن - بريتانيا
amoo uk - لیدز - انگلیس-سلام عزیزم خوبی ؟خوش میگذره؟من سوال نکردم ولی دوستم برای گرفتن شناسنامه نی نیش پیگیری کرده .به هرحال خیلی از لطفت ممنونم .
جمعه 11 آذر 1390 - 12:04
vida1 - تهران - ایران
هیچ ایینی مجوز تخریب قبور درگذشتگان را نمیدهد اما برسردر این مکان باید توضیحی دررابطه با دفن شدگان نصب شود تا هم همگان امکان بازدید از ان را داشته باشند و هم همه بدانند که سرانجام هرانکس که بی رخصت ایرانی پای برسرزمینش بگذارد چه خواهد بود....درود بر دلاوران بی ارامگاه تنگستانی که سدراه این متجاوزان شدند. ارامگاه ان دلاوران گوشه ای از دل هر ایرانی ست.نگران ارامگاه ظاهری شان نباشید ......
جمعه 11 آذر 1390 - 12:13
vida1 - تهران - ایران
هیچ ایینی مجوز تخریب قبور درگذشتگان را نمیدهد اما برسردر این مکان باید توضیحی دررابطه با دفن شدگان نصب شود تا هم همگان امکان بازدید از ان را داشته باشند و هم همه بدانند که سرانجام هرانکس که بی رخصت ایرانی پای برسرزمینش بگذارد چه خواهد بود....درود بر دلاوران بی ارامگاه تنگستانی که سدراه این متجاوزان شدند. ارامگاه ان دلاوران گوشه ای از دل هر ایرانی ست.نگران ارامگاه ظاهری شان نباشید ......
جمعه 11 آذر 1390 - 12:13
yashainiran - ایران - ایران
bavar88 - آمستردام - هلند. پس تو در دیار غربت چه غلطی می کنی؟ اگه محل اقامتت را درست نوشته باشی!
شنبه 12 آذر 1390 - 05:29
بابک خرم دین - هامبورگ - آلمان
خیلی باحال است . این دوستانی که رگ گردنشان بیرون امده و متجاوز متجاوز میکنند . کجا بودند وقتی عراق به ایران حمله کرد و کجا هستند که سی سال است که یکسری عرب وملایی بی صفت مملکت ما را قصب کردهاند و ما ایرانی ها با ذلت زیر چلمه ولایت وقیح به حیات خود ادامه میدهیم و برای حسین تازی تو سرکله خود میزنیم.. ایران ما الان سی سال است که اشغال شده این قهرمانان افسانه ای که شما میگوید کجایند
دوشنبه 14 آذر 1390 - 12:05
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.