هم‌بستگی با بریتانیا ؛ فرانسه و هلند سفیران خود را از ایران فراخواندند

تجمع معترضان مقابل سفارت بریتانیا در تهران

وزارت خارجه هلند و وزارت خارجه فرانسه اعلام کردند که در اعتراض به حمله معترضان به سفارت بریتانیا در تهران، سفیران خود را از ایران فراخوانده‌اند.

براساس گزارش «رادیو جهانی هلند» وزارت خارجه هلند با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که فراخوانی سفیر از تهران را «باید یک پیام سیاسی و نشانه همبستگی با بریتانیای کبیر برشمرد».
 
در این بیانیه گفته شده که امنیت کارکنان سفارت هلند در تهران درخطر نیست اما نمایندگان پارلمان هلند از وضعیت کارکنان سفارت ابراز نگرانی کرده‌اند.
 
وزارت خارجه هلند تاکید کرده که اگر اوضاع  در ایران وخیم‌تر شود کارکنان سفارت خود در ایران را  فراخواهد خواند.
 
براساس این بیانیه وزیر خارجه هلند برخلاف اقدام بریتانیا، مایل به قطع روابط دیپلماتیک با ایران نیست و درخواست «حزب آزادی» برای قطع رابطه با ایران با مخالفت نمایندگان پارلمان روبه‌رو شده است.
 
هم‌زمان برنار والرو، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه، با صدور بیانیه‌ای حمله معترضان به سفارت بریتانیا در تهران را «نقض فاحش و غیرقابل قبول» کنوانسیون وین درمورد روابط دیپلماتیک توصیف کرده است.
 
برنار والرو گفته است: با توجه به جدی بودن این خشونت، دولت فرانسه تصمیم گرفته سفیر خود در تهران را برای رایزنی فراخواند.
 
سخنگوی وزارت خارجه فرانسه تاکید کرده است که وزیران خارجه اتحادیه اروپا در نشست روز پنج‌شنبه «این رفتار غیرمسئولانه» دولتمردان ایران را مورد بحث قرار خواهند داد.
 
روز سه‌شنبه هشتم آذر (۲۹ نوامبر) گروهی از معترضان که خبرگزاری‌های ایران آنان را دانشجو نام بردند، در حمایت از مصوبه مجلس درمورد کاهش سطح روابط با آمریکا و اعتراض به سیاست‌های لندن دربرابر تهران، به ساختمان سفارت بریتانیا در مرکز تهران و اقامتگاه کارکنان سفارت در باغ قلهک حمله و اموال را تخریب کردند.
 
در واکنش به این حملات دولت بریتانیا سفارت این کشور در تهران را تعطیل کرد و تمام کارکنان خود را از ایران فراخواند.
 
هم‌زمان وزارت امور خارجه بریتانیا دستور تعطیلی فوری سفارت ایران در بریتانیا را صادر کرد و به کارمندان این سفارت‌خانه «۴۸ ساعت» فرصت داد تا خاک بریتانیا را ترک کنند.
 
حمله به مجموعه‌های سفارت بریتانیا در تهران با واکنش و محکومیت شماری از کشورهای اروپایی، آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل روبه‌رو شده است.
 
آلمان سفیر خود در تهران را فراخوانده است؛ دولت نروژ سفارت خود را در تهران تعطیل کرده است و وزارت خارجه سوئد نیز سفیر ایران در استکهلم را احضار کرده است.

+111
رأی دهید
-22

مسیح پسر مریم - تهران - ایران
از شما پرو تر خودتون هستید،آهای کسانی که تو سایت به تسخیر سفارت استعمار پیر اعتراض دارید مگه از کم کاری عمدی پلیس انگلیس در گروگان گیری سفارت ایران خبر ندارید که 1هفته گروگان بودند و 2 نفر هم از کارکنای سفارت در لندن کشته شدند.حمله نروژی ها هم به سفارت رو هم حتما نمی دونید.پس دم ازحقوق بین الملل و نقض قوانین دیپلماتیک نزنید.
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 05:22
bavar88 - آمستردام - هلند
دست از پا دراز تر بر میگردند..کمی‌ صبر کنید...اینا برای چپاول خاورمیانه برای نجات اقتصادشون به رابطه و حضور ایران به ظاهر نیاز دارند تا بقیه مردم در کشورهای دیگه بر علیه اونها بلند نشوند،،،
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 07:04
mohd1975 - دبی - امارات
سلام...این کشورا واسه ایران ضرر داشتن و هر مدل تحریم رو بر علیه ایران تصویب میکردن.... حالا هم اگه برن گم‌شن بهتره.سودش این کشورا واسه ایران در طولِ تاریخ کلا چی‌ بوده؟؟؟
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 07:44
ari jojeh - تهران - ایران
علی‌ آقا منقلت پر زغال باد، دمت گرم، ما که قابل نیستیم انشالله فدأئیت فدات شن، کاری کردی کارستون، نمرت بیسته، کم کم داشتم شک می‌کردم نکنه با انگلیس کنار اومدین و قرارداد سی‌ سال دیگه رو بستین ! که دیدم نه تو خیلی‌ آقایی، و به فکر‌ مردم ستمدیده هستی‌، می‌دونم که میدونی‌ باید بری، و اینم بهترین حرکت بود! از نظر علوم سیاسی این یه خطای تاکتیکی نیست، این یه خطای استراتژیک هست که معمولا کم پیش میاد کسی‌ مردش باشه، ولی‌ به من ثابت کردی خیلی‌ مردی !!!!
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 08:10
danial nabi - استكهلم - سوئد
این کشور‌ها همه از یک آخور میخورند، سگ زرد بردار شغاله.
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 08:52
ملاصدرا - شیراز - ایران
عمل خلاف از هر کسی که سر بزند خلاف است. همه خوب میدونن که عده ای جوون احمق بدون در نظر گرفتن عواقب آن و با حمایت حکومت خودسر اقدام به اشغال سفارت انگلیس کرده اند و همه هم خوب میدونن که دودش تو چشم ملت بدبخت میره و این بسیجیها درآمدشون از بیت المال تامین است و جای نگرانی ندارند
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 08:53
ali1111 - تهران - ایران
مهد۱۹۷۵ - دبی - امارات. اونها گم نمیشند، این ما هستیم که داریم از جامعه جهانی‌ گم میشیم(اونها که سر جایشان نشستند)...در ضمن در طول تاریخ خیلی‌ برای ما سود هم داشتند چون مشگل اینجا است که مطالعه تاریخی‌ ندارید حالا پس از تحریم بانک مرکزی و نفتی‌ متوجهٔ سود آنها خواهی‌ شد.
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 08:53
ari jojeh - تهران - ایران
bavar88 - آمستردام - هلند. تو و مسیح پسر مریم - تهران - ایران رفتین پیش آقا و همین استدلال‌ها رو کردین، آقا هم خر شد و گفت بزنین درو بشکنین برین تو؟؟؟!!! من جای آقا بودم الان ...... به عقد دائمی تمام ایرانیا در میاوردم.
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 11:20
amir58 - مشهد - ایران
قبل از اینکه بقیه کشورهای اروپایی کارکنانشان راازایران خارج کنندوبعد بالگدسفرا وکارمندان سفارتخانه های ایران رااز کشورهایشان اخراج کنند.خودتان محترمانه ایادی تون را جمع وجورکنید وبرگردونید وبیخیال سفرخودتون وفک وفامیلاتون به اروپا شیدواینقدر ابروریزی نکنید!!!!!!!!!!
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 12:50
دستان - تهران - ایران
رفتند که رفتند .مگه چند سال پیش که رفتند با شرمندگی بر نگشتند و شرمنده تر سفیر المان بود که بخاطر فتنه انگیزی آخرین سفیری بود که اجازه پیدا کرد که برگرده.
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 14:39
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.