راز مسافر تبهکار در پرواز آمستردام

وطن امروز :مسافر پرواز آمستردام مرد کلاهبرداری بود که به‌خاطر اغفال زن ارمنستانی تحت تعقیب قرار داشت.

چندی پیش زنی در دادسرای رسالت پرده از کلاهبرداری ویژه 3 مرد برداشت. وی به بازپرس فتاح گفت: «من جزو اقلیت‌های دینی هستم و در کشور ارمنستان زندگی می‌کنم، با توجه به اینکه از سال‌های خیلی دور به همراه پدر و مادرم در ایران زندگی می‌کردیم خانه‌‌ای بسیار بزرگ در خیابان شریعتی داشتیم که برایم به ارث مانده بود، چند ماه پیش به ایران آمده و تصمیم گرفتم با سند خانه به ارث رسیده وام چندصدمیلیونی بگیرم و با آن دفتر بازرگانی راه‌اندازی کنم.

از طریق آگهی یکی از روزنامه‌ها با دفتر شرکتی که در زمینه تهیه وام فعالیت داشت تماس گرفتم و به آنجا رفتم، مردی به نام «فرشاد» ادعا کرد می‌تواند کمتر از 15 روز 2 میلیارد ریال وام از بانک بگیرد و پولی را تحت عنوان کمیسیون نیز در ازای کار‌هایش برمی‌دارد. توافق کردیم و قرار شد سند خانه‌ام را به عنوان امانت نزدش بگذارم تا وام را بگیرم. پس از گذشت 20 روز فرشاد با من تماس گرفت و یک میلیارد و 780 میلیون ریال به من داد، البته در طول این چند روز من را با 2 نام دیگر به نام‌های «قاسم» و «یوسف» آشنا کرد و گفت آنها در اصل وام را تهیه می‌کنند و خودش فقط واسطه است. چند ماهی از گرفتن وام نگذشته بود که از بانک پارسیان برایم اخطاریه‌ای آمد که قسط‌های 4 ماه گذشته را پرداخت نکرده‌ام و صورتحساب نیز به اسم من آمده بود، خیلی تعجب کردم و به بانک رفتم و پس از بررسی مشخص شد که با سند خانه من که به نام مرد دیگری انتقال یافته بود وام 14 میلیاردی گرفته شده است و کلاه گشادی به سرم رفته است. در ادامه با توجه به ادعاهای این زن ارمنی، بازپرس فتاحی پرونده را برای رسیدگی در اختیار پایگاه چهارم پلیس آگاهی تهران قرار داد. کارآگاهان برای ردیابی 3 کلاهبردار دست به تحقیقات میدانی زدند و با تحقیق از زن ارمنی دریافتند که کلاهبرداران به بهانه اینکه سند خانه مربوط به سال‌های قبل از پیروزی انقلاب است و دارای آرم رژیم طاغوت است و برای دریافت وام باید تعویض شود سند را از وی گرفته‌اند و با تنظیم و جعل برگه وکالت بلاعزل اقدام به دریافت وام‌های میلیاردی و فروش خانه کرده‌اند. بر این اساس کارآگاهان برای دستگیری «شهرام» مدیر شرکت کاغذی آدینه‌گستر که زن ارمنی در ابتدا به آنجا مراجعه کرده بود رفتند ولی هیچ اثری از شرکت به دست نیامد و مشخص شد که چند هفته پیش شهرام دفتر را تحویل داده است.

تلاش برای دستگیری کلاهبرداران همچنان ادامه داشت تا سرنخی از رفت و آمد یکی از کلاهبرداران در خیابان پاسداران به دست آمد و کارآگاهان با تعقیب و مراقبت چند روزه موفق شدند شهرام را با چهره‌ای متفاوت دستگیر کنند. مدیرعامل شرکت کاغذی درباره تخلیه دفتر کارش گفت: من هیچ کار غیرقانونی نکرده بودم که بخواهم فرار کنم و در پرونده تهیه وام این زن، من نقش یک واسطه را داشتم و کار اصلی تهیه وام را مهندس یوسف و قاسم انجام داده‌اند. با توجه به ادعاهای شهرام و استفاده از اطلاعات به دست آمده مخفیگاه 2 مرد مرموز دیگر در تهران شناسایی شد و در یک عملیات همزمان و غافلگیرانه یوسف دستگیر شد. کارآگاهان که برای کشف پرونده به دنبال سرکرده باند کلاهبرداری بودند خبردار شدند که متهم اصلی تا یک ساعت دیگر از کشور خارج می‌شود، بنابراین کارآگاهان بی‌درنگ خود را به فرودگاه رساندند و هنگامی که مهندس کلاهبردار در دستش کیف پر از دلار بود و می‌خواست سوار اتوبوس پای هواپیما شود و خود را برای پرواز آمستردام آماده کرده بود در یک قدمی پرواز دستگیر شد. در ادامه هر 3 کلاهبردار با اظهارات ضدونقیض و معرفی افراد دیگر قصد داشتند مسیر رسیدگی به پرونده را تغییر دهند و افسر رسیدگی‌کننده را سردرگم کنند. با انجام استعلام از بانک اطلاعات مجرمان و افراد تحت تعقیب پلیس مشخص شد که هر 3 مرد مرموز دارای چندین سابقه جعل و کلاهبرداری هستند و یوسف و قاسم نیز همزمان تحت تعقیب پایگاه چهارم پلیس آگاهی به دلیل کلاهبرداری هستند که با روشن شدن موضوع رئیس باند شیادان لب به اعتراف باز کرد و گفت: همراه با 2 همدست دیگرم برگه‌ها و رسیدهای جعلی تهیه می‌کردیم و با سندسازی مراجعه‌کنندگان را گمراه می‌کردیم و از آنها کلاهبرداری می‌کردیم. وی افزود: با تهیه برگه جعلی وکالت بلاعزل سند را به اسم کارگرم انتقال دادم تا بتوانم از این طریق ملک را بفروشم و پس از اینکه 14 میلیارد ریال وام گرفتم ملک را به قیمت 37 میلیارد فروختم و به هر کدام از همدستانم پول زیادی پرداختم و قصد داشتم با این پول‌ها در کانادا زندگی راحتی دست و پا کنم که گیر افتادم. بنا به گزارش خبرنگار «وطن‌امروز» هر 3 کلاهبردار دارای چند فقره سابقه جعل و کلاهبرداری هستند و متهم ردیف اول بیش از 20 میلیارد ریال کلاهبرداری کرده بود و قصد فرار به خارج از کشور را داشت که دستگیر شد و شهرام نیز که نقش واسطه را داشت بیش از 2 میلیارد ریال تحت عنوان جذب مشتری از سرکرده باند دریافت کرده بود.

+67
رأی دهید
-117

ای ایران - یوته بوری - سوئد
Man kan inte lita på nån idag معنی ای کلمه اینه که امروز به کسی اطمینان نمیشه کرد حتی به سایه و پشت گوش خودت بله جانم وگرنه کلاه گشادی سرت میره
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 07:57
سید ابوالقاسم واعظ - اندونزی - جاکارتا
من که از این چرندیات گیج شدم. اگر خانه را فروختند چطور دیگر توانستند روی آن وام بگیرند. اگر سند خانه را به اسم کس دیگر زدند و وام گرفتند چرا اخطار وام برای صاحب قبلی خانه آمد. فرودگاه خمینی که تمام پروازهای خارجی از آن انجام می شود هرگز اتوبوس نداشته و همیشه ملت با دالان های متصل به هواپیما سوار و پیاده می شده اند.
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 09:47
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.