واکنش‌ها در برابر حمله به سفارت بریتانیا

شورای امنیت سازمان ملل در واکنش تندی به حمله‌ی گروهی از دانشجویان بسیجی هوادار حاکمیت جمهوری اسلامی به سفارت بریتانیا و نیز مرکز فرهنگی این کشور در شمال تهران (باغ قلهک)، از مقام‌های ایران خواست به وظایف خود در حراست از سفارت‌ها و دیپلمات‌های خارجی عمل کند.


صبح روز چهارشنبه خبرگزاری رویترز از قول منابع مطمئن در تهران گزارش داد که لندن نمایندگی خود در تهران را بسته است. بنابر این گزارش، فعالیت‌های عادی سفارت بریتانیا در تهران روز چهارشنبه متوقف بود.


یک دیپلمات بریتانیایی به رویترز گفته است، تمامی کارمندان سفارت از ایران خارج می‌شوند. وزارت خارجه بریتانیا اعلام کرد، اولین کارمندان سفارت عصر روز چهارشنبه به مقصد دوبی خاک ایران را ترک کردند.

دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا، اعلام کرد که حمله به سفارت بریتانیا در تهران عواقب جدی خواهد داشت. به گفته وی، دولت بریتانیا در روزهای آتی اقدام‌های مناسب در برابر جمهوری اسلامی را مورد بررسی قرار خواهد داد. وی همچنین افزود، حمله به سفارت بریتانیا در تهران "نفرت‌انگیز و غیرقابل توجیه بود".


باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، ضمن محکوم کردن این حمله گفت، «این‌که گروهی مهاجم به این سادگی به سفارت بریتانیا حمله کرده و آن را به آتش می‌کشند، نشان‌دهنده آن است که دولت ایران تعهدات بین‌المللی خود را جدی نمی‌گیرد». رئیس جمهور آمریکا خواستار پیگرد قانونی مهاجمان شد.


کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز از حمله به سفارت و کنسولگری بریتانیا در تهران به شدت ابراز نگرانی کرد و آن را حمله‌ای کاملا غیرقابل قبول خواند.


به گزارش خبرگزاری رویترز سخنگوی وزارت خارجه چین، روز چهارشنبه در نشست خبری روزانه خود در پکن گفت: «چین همیشه تأکید کرده‌است که امنیت و احترام کارکنان دیپلماتیک و اموال باید رعایت شده و از آن‌ها حفاظت شود.» وی افزود: «این حمله‌ها مغایر با قوانین و مقررات بین‌المللی است و باید با آن‌ها برخورد لازم انجام شود.»

وزارت خارجه روسیه، این حملات را «ناپذیرفتنی، مغایر با هنجارهای پذیرفته شده بین‌المللی و سزاوار محکوم شدن» خواند.

آلن ژوپه، وزیر امور خارجه فرانسه این اقدام را قویا محکوم کرد و از ایران خواست که نسبت به حفظ جان دیپلمات‌های خارجی رفتاری مسئولانه داشته باشد.

گیدو وستروله، وزیر امور خارجه آلمان گفت، از نظر قوانین بین‌المللی حمله به سفارت بریتانیا اقدامی "غیرقانونی و غیرقابل‌قبول" است. سفیر ایران در آلمان روز چهارشنبه برای ادای توضیح به وزارت خارجه این کشور فرا خوانده و مواضع دولت آلمان به وی تفهیم شد.


وزارت خارجه نروژ که سفارت‌خانه این کشور در سال ۲۰۰۶ مورد حمله قرار گرفته بود، اعلام کرد به دلیل نگرانی از نا امنی، سفارت خود در تهران را به طور موقت بسته است. کارکنان سفارتخانه در حال حاضر در تهران حضور دارند و از محل دیگری به کار می‌پردازند.


در رسانه‌‌های جهان، حمله به سفارت بریتانیا در تهران انعکاس وسیعی یافت.

وزارت خارجه آلمان چهارشنبه بعدازظهر (۹ آذر/ ۳۰ نوامبر) با انتشار بیانیه‌ای از تصمیم گیدو وستروله، وزیر خارجه این کشور مبنی بر خروج سفیر آلمان از تهران خبر داد. در این بیانیه آمده است: «با توجه به حوادث روز گذشته در تهران، وزیر خارجه، گیدو وستروله تصمیم گرفت سفیر آلمان را از تهران به برلین فراخواند.»

+141
رأی دهید
-41

مسیح پسر مریم - تهران - ایران
از شما پرو تر خودتون هستید،آهای کسانی که تو سایت به تسخیر سفارت استعمار پیر اعتراض دارید مگه از کم کاری عمدی پلیس انگلیس در گروگان گیری سفارت ایران خبر ندارید که 1هفته گروگان بودند و 2 نفر هم از کارکنای سفارت در لندن کشته شدند.حمله نروژی ها هم به سفارت رو هم حتما نمی دونید.پس دم ازحقوق بین الملل و نقض قوانین دیپلماتیک نزنید.
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 05:23
sevim - مونترال - کانادا
بعد بعضی ها انتظار دارند که دنیا باور کنه اینا دنبال بمب اتم نیستند و به تعهدات بین‌المللی احترام میگذارند!!!!!!
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 06:05
khosh bavar - يزد - ايران
این واکنش و دغل بازیها برای ما مردم نان و آب نمیشه و بدرد سگ هم نمیخوره، زیرا خود کرده را چاره نیست و بقول معروف کسی‌ که با یک حیوان شپشی دمخور شود، نباید که از شپش و بوی گند او بنالد ! بمدت ۳۲ سال با دشمن مردم ایران نشست و برخاست داشتید و صدای مردم آزاداندیش را نشده گرفتید و خود را به کوری زدید و معامله‌های ۱۰۰ میلیاردی با آنان بستید، تا مثلا اقتصاد کشورتان متلاشی نشود که آنهم امروزه شاهد فرو ریختن اقتصاد غلط و ضعیفتان هستیم ! پس بر شماها هم ننگ باد که با این دشمن مردم ایران همپیاله هستید و این آخوند هر بلایی‌ بر سرتان بیاورد کم است و حقتان بیشتر از اینهاست و این آخوندها حق دارند که یکهو دیوانه و جنونی بشونند که چرا شماها " سربسر "‌شان میگذارید !
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 05:41
bookiak - دبی - امارات
البته قابل دکر است که در ایامی که کشور امارات و سعودی برای کمک به نیروهای بحرین نیرو به کشور مذکور فرستاده بود، ساندیس خوران محترم، در بندرعباس با پرتاب سنگ به داخل کنسولگری امارات و نوشتن شهار روی دیوار سفارت سعودی در تهران، این دو کشور را هم به لیست افتخارات خود افزودند
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 07:16
جوزف اسمیت - بارسلون - اسپانیا
باور کنید نقشه خود انگلیسها بود یک مشت اوباش رو فرستادند تا سفارت را اشغال کنند تا با داشتن بهانه بتوانند جامعه جهانی را بسیج کنند تا مردم ایران را تحریم کنند.
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 07:31
mohd1975 - دبی - امارات
سلام....کارمندن انگلیسی‌ رو ایران اخراج کرد....میشه گفت اونا رو انداخت بیرون. اگه دفیه دیگه آمدن ایران حواسشون باشه پر رو نباشن. مثل سفارت افغانستان باشن. ساکت و بدون‌های و هوی. این شرطشه. اگه هم نمی‌تونن برن گم‌شن کشور خودشون.از اونجا هر چی‌ میخوان داد بکشن. اونجا اشکالی‌ نداره.
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 07:54
hashamdar - تهران - ایران
فقط همین محکم محکوم کردند، بابا دنیا، اینا با روان و جان همهٔ مردم دنیا کار دارند، چرا تیر خلاصو بشون نمیزنید که هم خودتونو راحت کنید هم ۷۰ میلیون جمعیت ایران رو.
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 07:53
delmorde - یوتوبوری - سوئد
به آتش کشیدن و سوزاندن و غارت کردن یک سفارت خانه خارجی در یک کشور غیرقابل توجیه و وحشیانه است. و این عدم امنیت در یک کشور را به اثباط میرساند.
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 09:01
freedom-is-not-free doom - ملبرن - استرالیا
مسیح پسر مریم - تهران - ایران. از مسیح و محمد و ..گرفته تا خامنه‌ای خودت رو آویزون کردی که چی‌!؟ این میمون بازی آخرش به همین بالای دیوار رفتن‌ها ختم می‌شه دیگه! سعی‌ کن نون بازوت رو بخوری.
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 08:55
lucas71 - اوپسالا - سوئد
مسیح پسر مریم - تهران - ایران. از گند کاری‌های که سفارت ایران در کشور‌های دیگر انجام می‌‌دهند هم بگو فقط یک طرف قضیه را نبین سکه دو رو داره. اما سفارت ایران در همه جایی دنیا هنوز مورد تعرض قرار نگرفته است. پس باید به قوانین بین الملل احترام گذشت و اگر به گفت شما کاری انجام داده بودن خیلی‌ راحت دولت محمود کبیر از طرق وزارت خارجه به سفیر یا کاردر سفارت انگلیس گوشزد می‌‌کردن و مثل دولت انگلیس که سفیر ایران را وقت داد که انگلیس را ترک کند این روش را می‌‌گویند سیاست درست و قانون ماند و از همه مهمتر احترام به دولتهای دیگر.........
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 08:55
bofekoor - هانوفر - آلمان
بابا بذارید آمریکا و انگلیس نفت ببرن،حداقل ابرومنو داریم،حداقل مثل روسیه و چین به پستی نمی‌‌کشنمون،ای خدا بزنید ایرانو با خاک یکسان کنید،مرگ یه بار شیون هم یه بار.
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 09:38
mahsa222 - مالمو - سوئد
مسیح پسر مریم هر کاری با ایران بکنن کم کردن اگه خودشون هم این برنامه‌رو چیدن دستشون درد نکنه هگشن تا اینطوری نفهم باشن و ندونن چطوری به حق و حقوق دیگرانِ در کشورشون احترام بزارن باید سزاوار تحریم هم باشن ،هرچه کردن خودشون به خودشون کردن لعنت به خودشون با د.مرگ ٔبر جمهوری اسلامی.
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 11:05
Azadikhah - تكسل - هلند
مسیح پسر مریم:جواب وحشی گری وحشی گری نیست که!این جریان چندین سال پیش هست ۲ زاریشون الان افتاده مثل شما که تلافی کنن؟!از اوباش بعضی‌ هیچ کسی‌ حمایت نمیکنه هر جا می‌خواد باشه.جوزف اسمیت - بارسلون - اسپانیا:جوک خوبی گفتید
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 11:31
ايدين - کرج - ایران
مسیح پسر مریم -.... شو ساندیسی ابرو برامون تو دنیا نزاشتین جرات دارید به خود انگلیس حمله کنید نه به یه خونه تو مملکت خودتون شما لات بازیتون فقط تو ایرانه بیرون از ایران مثل موشید خاک تو ... که هنوز نمیدونی تمام اخوندا تو انگلیس خونه دارن و سرمایه و امثال تو .. و فیلم کردن.
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 13:19
niagara - گوتینگن - آلمان
باه باه چشمم روشن.ساندیس خورا به ایران یوکی هم حمله کردن؟چه اسمای خارجکیی هم دارن ماشالا
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 14:29
Naser hejazi - بهبهان - ایران
استرالیا_ملبرن_freedoom_is_not_freedom. دوست عزیز این ساندیسیها رونمیشه درست کرد وقتتو براشون تلف نکن
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 15:32
ali12 - تهران - ایران
من تو یک کامنتی گفتم که به نطر من این کار ، کار خوبی بود . ولی اصلا منظور من این نبود که این کار ذاتا خوب بود نه ، ولی وقتی تو اون لحظه اول که بدون جزییات آدم این خبر را میشنوه احساس دل خنکی و یک خوشحالی غریبی داره که همون جور که گفتم برمی گرده به اون سابقه و ذهنیت تاریخی ما نسبت به انگلیس که باعث بخش اعظمی از بد بختیها ما در طول این 100 سال گذشته بوده ... ولی واقعا اگه ما تونستیم پوند و دلار انگلیس و امریکا را اشغال کنیم یعنی ارزش پولمون را همسطح اونها کنیم ویا تو سایر موضوعات علمی و تکنولوژی و... افتخار داره . در اینجا می خوام به Azadikhah - تکسل – هلند که تو کامنت موضوع عکسها گفته بود "با معذرت " بگم : خیلی مخلصیم این حرفها چیه.. ایرانی هر جا که هستی سر افراز باشی.
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 19:24
Azadikhah - تكسل - هلند
من حرفتو قبول دارم ولی‌ این راهش نبود این کارها هوچی گری و وحشی‌ گری حساب می‌شه و حکومت برای فرار از بن بست این کار رو انجام داد.این کار هیچ توانایی برای ارزش پول ما به دلار و پوند رسوندنٔ رو نداره!مطمئن باش خیلی‌ از ملت در ایران هم با این کار مخالف هستند از جمله تمام کسانی‌ رو که من در ایران میشناسم.شما لطف دارید.حق یارت باشه :-)
جمعه 11 آذر 1390 - 11:02
Azadikhah - تكسل - هلند
ali12 - تهران - ایران:من حرفتو قبول دارم ولی‌ این راهش نبود این کارها هوچی گری و وحشی‌ گری حساب می‌شه و حکومت برای فرار از بن بست این کار رو انجام داد.این کار هیچ توانایی برای ارزش پول ما به دلار و پوند رسوندنٔ رو نداره!مطمئن باش خیلی‌ از ملت در ایران هم با این کار مخالف هستند از جمله تمام کسانی‌ رو که من در ایران میشناسم.شما لطف دارید.حق یارت باشه :-)
جمعه 11 آذر 1390 - 11:02
beautysmile - ناتینگهام - انگلستان
پس کوو اون فرهنگ ناب؟؟ به کجا چنین شتابان؟؟
جمعه 11 آذر 1390 - 13:19
toopchiyan1986 - london - uk
مسیح پسر مریم -تهران‌ایران بله ما خبرداریم ولی‌ شما نه به درستی‌ .در اون جریان پلیس نه تنها کوتاهی نکرد بلکه تک تک گروگان گیران را کشت و گروگانها که اکثرا ایرانی‌ بودند آزاد شدند شما نگذار عده‌ای طرز فکرتان را تعیین کنند
یکشنبه 13 آذر 1390 - 09:58
danial nabi - استكهلم - سوئد
انرژی هسته‌ای را باید به زور ملیش کنیم، به کوری چشم بعضی‌ ها.
یکشنبه 13 آذر 1390 - 14:26
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.