کلینتون: حمله به سفارت بریتانیا درتهران، بی حرمتی به جامعه جهانی است

در ادامه واکنش های بین المللی به حمله تظاهرکنندگان به سفارت بریتانیا در تهران، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، نیز ضمن محکوم کردن این حمله گفته است، این اقدام «بی حرمتی» به مردم بریتانیا وجامعه جهانی است.
 
هیلاری کلینتون که روز چهارشنبه در بوسان کره جنوبی صحبت می کرد،  درخصوص حمله به سفارت بریتانیا در تهران گفته است:«ایالات متحده این حمله را شدیدا محکوم می کند. این نه تنها گستاخی به مردم بریتانیا، که توهین به جامعه جهانی نیز هست.»
 
هیلاری کلینتون اضافه کرده است:« ما آماده ایم تا به هرشکل ممکن کمک برسانیم تا قویا اعلام کنیم که دولت ها در قبال جامعه دیپلماتیک موظف هستند از جان و اموال آنها حمایت کنند و ما از دولت ایران انتظار داریم چنین عمل کند.»
 
در همین زمینه، «جاش ارنست»، سخنگوی کاخ سفید، نیز گفته است ایران می بایست روشن کند که به تعهدات بین المللی خود در زمینه حفاظت از دیپلمات ها و مکان های دیپلماتیک عمل می کند.
 
سخنگوی کاخ سفید از ایران خواسته است تا حمله به سفارت بریتانیا را محکوم کرده و عاملان این حمله را مورد تعقیب قضایی قرار دهد.
 
سخنگوی کاخ سفید هم چنین از اقدام بریتانیا در بستن سفارت ایران در لندن حمایت کرده است.
 
ویلیام هیگ، وزیر امورخارجه بریتانیا،  روز چهارشنبه نهم آذرماه که برای ارائه گزارشی درباره حمله به سفارت بریتانیا در تهران در مجلس عوام این کشور رفته بود، گفت که به ایران ۴۸ ساعت فرصت داده شده است تا سفارت خود را در لندن تعطیل و کارکنان اش را از خاک بریتانیا خارج کند.
 
وی افزود که سفارت بریتانیا در تهران نیز تعطیل خواهد شد و دیپلمات های بریتانیایی ایران را ترک می کنند.
 
در ادامه واکنش کشورهای اروپایی علیه حمله به سفارت بریتانیا در تهران، آلمان، فرانسه و هلند سفرای خود از تهران را فراخواندند.
 
و اکنش های ایران
 
در حالی که علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی و شماری از نمایندگان مجلس  از حمله «دانشجویان بسیجی» به سفارت بریتانیا در تهران حمایت کرده و آن را نمادی از فضای افکار عمومی مردم ایران دانسته اند، رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران می گوید، جمهوری اسلامی به تعهدات بین المللی خود پایبند است و هرگونه تعرض به دیپلمات ها و اماکن دیپلماتیک را «غیر قابل قبول» می داند.
 
به گزارش خبرگزاری های دولتی ایران، رامین مهمانپرست  روز چهارشنبه درباره حمله به سفارت بریتانیا در تهران در روز سه شنبه گفته است: «آنچه در ارتباط با سفارت انگلیس در تهران رخ داد اتفاقی غیر قابل پیش بینی و در پی عصبانیت برخی از تظاهرکنندگان از رویکرد دولت انگلیس در قبال جمهوری اسلامی ایران بود که با هوشمندی و تدابیر اتخاذ شده از آسیب دیدن دیپلمات ها جلوگیری به عمل آمد و برخورد با متخلفان از سوی قوه قضائیه تحت بررسی و پیگیری است.»
 
حمله به سفارت بریتانیا و همچنین مجموعه مسکونی این سفارت در باغ قلهک در روز سه شنبه هشتم آذرماه موجی از محکومیت جهانی درپی داشت و  شورای امنیت سازمان ملل متحد، آمریکا، اتحادیه اروپا و بسیاری از کشورهای جهان از ایران خواستند تا  به تعهدات بین المللی و به ویژه کنوانسیون وین در خصوص تامین امنیت دیپلمات ها و اماکن دیپلماتیک پایبند باشد.
 
در واکنش به این انتقاد ها  رامین مهمانپرست گفته است: «جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر تعهدات بین المللی خود هرگونه به تعرض به دیپلمات ها و اماکن دیپلماتیک و اقدامات خلاف مقررات و قوانین بین المللی را غیر قابل قبول می داند.»
 
در حالی رامین مهمانپرست بر «غیر قابل بودن» حمله به دیپلمات ها و اماکن دیپلماتیک تاکید کرده است که ساعاتی پیشتر علی لاریجانی، رییس مجلس، در خصوص حمله به سفارت بریتانیا گفته بود: «با رفتار دیپلماتیک نمی توان رفتار و روش های خصمانه را تحت الشعاع قرار داد و حرکت دانشجویان در انتقاد به این وضعیت بود.»
 
« اقدام متقابل»
 
درهمین حال، رامین مهمانپرست تصمیم بریتانیا  در خصوص دستور تعطیلی فوری سفارت ایران در بریتانیا را اقدامی « انفعالی و شتابزده» خوانده است.
 
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته است:« بدیهی است دولت جمهوری اسلامی ایران متقابلا اقدامات لازم در این خصوص را انجام خواهد داد و مسئولیت حفاظت از اموال و اماکن دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در لندن را متوجه دولت انگلیس می داند.»
 
 این در حالی است که واحد مرکزی خبر گزارش داده است که کارکنان سفارت بریتانیا در ایران از این کشور خارج شده اند.
 
در همین حال، به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس،  پلیس در برن، پایتخت سوئیس، دو مرد جوان را به دلیل پرتاب دستگاه های آتش زا و سنگ به سوی سفارت ایران دستگیر کرده است.
 
 در بیانیه پلیس سوییس آمده این رویداد ساعت سه بعداز ظهر رخ داده و آسیبی به ساختمان سفارت ایران وارد نشده است.  

+180
رأی دهید
-21

مسیح پسر مریم - تهران - ایران
از شما پرو تر خودتون هستید،آهای کسانی که تو سایت به تسخیر سفارت استعمار پیر اعتراض دارید مگه از کم کاری عمدی پلیس انگلیس در گروگان گیری سفارت ایران خبر ندارید که 1هفته گروگان بودند و 2 نفر هم از کارکنای سفارت در لندن کشته شدند.حمله نروژی ها هم به سفارت رو هم حتما نمی دونید.پس دم ازحقوق بین الملل و نقض قوانین دیپلماتیک نزنید.
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 05:22
minajun - تهران  -  ایران
خانوم کلینتون وقتی‌ پشت پرده با اینا لاس میزنید حالا تحویل بگیرید که از چه آشغال‌هایی‌ حمایت می‌کنید
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 06:28
massoudoslo - اسلو - نروژ
نکند جنگ شروع شده و ما خبر نداریم !!!؟ یه مطلب جایی خوندم که جنگ شروع شده فقط اعلام نمیکنن ....
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 05:41
bavar88 - آمستردام - هلند
دیدید که سفارت شما را به گول خانه تبدیل کردیم تا بهتر از استفاده بشه..انگلیس هم یکی‌ دیگه...هیچ اتفاقی‌ نیفتاد...یک دزد کمتر.
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 07:01
danial nabi - استكهلم - سوئد
گور پدر نداشته تان، وقتی‌ به سفارت ایران در عراق حمل کردید کدام یک از کشورها آن را محکوم کردند. خیلی‌ بی‌ ناموسی آمریکا.
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 08:58
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
کلینتون؟؟ لطفا به کارتر اشغال-و شرکت کنندگان گوادلوپ. بگو این نتیجهٔ حمایت احمقانه ی شما از قاتل کبیر! خمینی!! و کمک ۱۵۰ میلیون دلاری شما در نوفل لوشاتو در پاریس به یک دیوانه ی زنجیری ---خمینی-رهبر کبیر انقلابیون چپ مجاهد ملی‌ منقلی است!! که ملتی را به صدر اسلام عربها و قرون وسطا ی اروپا پرتاب کرد!!!!!!!
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 09:20
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.