آیت الله دستغیب : تمام گرفتاری‌های جمهوری اسلامی از تخلفات شورای نگهبان است

آیت‌الله علی محمد دستغیب، از مراجع تقلید شیعه و از منتقدان حکومت، در نامه‌ای به فقهای شورای نگهبان، تمام گرفتاری‌های جمهوری اسلامی را به دلیل تخلفات این نهاد از وظیفه اصلی خود دانست.

او در این نامه که آن را سوم آذر نوشته اما چهارشنبه، نهم آذر نسخه‌ای از آن در وبسایت «حدیث سرو» منتشر شده، خطاب به شش فقیه منتصب رهبری در شورای نگهبان تاکید کرده که اگر شورای نگهبان به وظیفه خود عمل می‌کرد و افراد صالح را برای انتخابات تایید می‌کرد و تشخیص انتخاب با مردم بود، مردم دیگر نگرانی نداشتند.
 
این مرجع تقلید شیعه در نامه خود یکی از موارد اعتراضی مردم در تمام انتخابات را از زمان درگذشت آیت‌الله خمینی، نداشتن انتخابات آزاد دانست و اعتراض مردم به نتایج انتخابات ۸۸ را بدون اشکال خواند.
 
آیت‌الله دستغیب تاکید کرد که به جای آنکه فقهای شورای نگهبان به وظیفه قانونی خود عمل کنند، مردم را مجبور به انتخاب فردی می‌کنند که از اسلام و تقوا بهره کافی نبرده و از رای دادن به کسی که خودشان  تایید کرده‌اند نهی می‌کنند که اگر به اور رای دهید مواخذه می‌شوید.
 
او از جمله به سوال «رای من کجاست» و اعتراضات مردم پس از انتخابات ۸۸ اشاره می‌کند و می‌گوید این سوال چه اشکال شرعی و عرفی دارد که به جای رسیدگی به آن، این همه عواقب داشته است.
 
این مرجع تقلید منتقد حکومت، در ادامه نامه خود از ممانعت از حضور نمایندگان نامزدها بر سر صندوق‌های رای حین شمارش آرا، تخلفات انجام شده در انتخابات، حمله به ستاد انتخاباتی «کسی که مورد نظر شورای نگهبان نبود»،  اهانت، دستگیری و بازجویی و بازداشت برخی از افراد ستاد انتخاباتی «مخالف نظر شورای نگهبان که هنوز هم ادامه دارد» به عنوان مواردی یاد کرد که مردم را نسبت به آینده خود بی‌تفاوت کرده است.
 
او از فقهای شورای نگهبان خواسته است که برای نجات جمهوری اسلامی، جز تن دادن به قانون اساسی و آزاد کردن مهدی کروبی و میرحسین موسوی و باقی زندانیانی که بدون محاکمه و اثبات جرم در زندان هستند، راهی باقی نمانده است.
 
آیت‌الله دستغیب پیشتر نیز در اسفندماه ۱۳۸۹، در نامه‌ای به اعضای مجلس خبرگان خواستار پایان دادن به سانسور، سرکوب، حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی و نیز آزادی زندانیان سیاسی شده بود.
 
«مسئولان، بی‌تقوا و بی‌عدالتی مرتکب شدند»
 
آیت‌الله دستغیب، در بخش دیگری از نامه خود، از رفتار خلاف قانون شورای نگهبان انتقاد کرده است.
 
او خطاب به شش فقیه منتصب رهبری در شورای نگهبان نوشته است که آیا این غیرقانونی نیست که مسئولان «عجول و غافل از قانون» در جریان انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری، از حمایت فردی که خود تایید کرده بودند، پشیمان شوند و به نیروی سپاه سفارش کنند، مانع حضور حامین او در انتخابات آینده شوند؟
 
او نوشته است: آری مسئولان با تکیه بر نیروی سپاه به خود این جرات را دادند و این «بی‌عدالتی» و «بی‌تقوایی» را مرتکب شدند که نتیجه انتخابات را نیز بدون گذراندن مراحل قانونی اعلام کنند.
 
این مرجع تقلید منتقد حکومت از فقهای شورای نگهبان پرسیده که «چرا باید جواب مردم را با خشونت و سرکوب داد؟ چرا جواب مردم با زندان و تبعید و خارج کردن دانشجویان و روحانیون و اتهامات بی‌مدرک و خلاف شرع داده می‌شود؟ این کارها با کدام‌یک از اصول قانون اساسی یا کدام حکم از احکام شرع اسلام سازگار است؟ آیا گفتار خلاف نظر شخص، خلاف شرع و خلاف قانون است؟»
 
آیت‌الله دستغیب در ادامه تاکید کرده که اگر اینها خرابکار و بی‌دین هستند، پس بگذارید قوه قضائیه در یک دادگاه صالح به جرمشان رسیدگی کند و مردم اطمینان پیدا کنند که دست کم قوه قضائیه مستقل شرعی و قانونی داریم.
 
او همچنین پرسیده است که چرا به موارد حمله‌کنندگان به کوی دانشگاه، واقعه کهریزک و حمله به بیت مراجعه رسیدگی نمی‌شود؟ چرا کسی پاسخگوی مسئله زندان‌ها نیست؟
 
آیت‌الله دستیغب نوشته است که مردم به همین دلایل در بی‌طرفی و امانت‌داری شورای نگهبان تردید دارند و تصور می‌کنند که اگر چنین بود، چرا باید این همه خلاف قانون در جمهوری اسلامی انجام شود و فقهای شورای نگهبان در غفلت باشند.
 
به گواه این مرجع تقلید شیعه همه این اعمال موجب شده که «مردم از تمام زحمات ۳۰ ساله جمهوری اسلامی ناامید شوند، از اقتصاد مملکت که ابدا مطلع نیستند که چگونه و بر چه معیاری می‌چرخد، از پول نفت و منابع دیگر هیچ اطلاعی ندارند و از رأی خود و نتیجه آن هیچ اطمینانی ندارند که چه خواهد شد».
 
او در پایان از فقهای شورای نگهبان خواسته که در برابر تمامی این موارد پاسخگوی مردم باشند زیرا به گفته این مرجع تقلید شیعه «در مقابل خدا مسئول هستند».
 
آیت‌الله دستغیب، از پس از انتخابات ریاست جمهوری ۸۸، به دلیل انتقاد از برخوردهای حکومت با معترضان به نتایج این انتخابات، تحت فشار بوده است.
 
او که نماینده استان فارس در مجلس خبرگان رهبری است، در اعتراض به «انحراف این مجلس از توجه به خواست مردم»، در هشتمین اجلاس خبرگان رهبری که شهریورماه گذشته برگزار شد، شرکت نکرد.

+108
رأی دهید
-20

omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا
نه جانم! تمام گرفتاری ایران، از اسلام است نه شورای نگهبان!
‌چهارشنبه 9 آذر 1390 - 21:44
zedeakhond - لندن - انگلستان
بی‌ پدرها بد بختی مردم ایران آخونده و بس
‌چهارشنبه 9 آذر 1390 - 22:04
Freeman-Freedom - لندن - انگلیس
omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا-درد به شما، با دیدن عنوانه خبر با این هدف که کامنتی بذارم کلیک کردم که دیدم که حرف دل‌ من یا بهتر بگم خیلی‌‌ها رو زدید. سپس هم میهن با وجود!‌ای کاش که همگی‌ در این مورد همصدا بشیم، یعنی‌ همین که نوشتی‌ عزیز دل‌: `نه جانم! تمام گرفتاری ایران، از اسلام است نه شورای نگهبان!`. جاوید آزادی، مرگ بر وابستگان رژیمِ
‌چهارشنبه 9 آذر 1390 - 22:04
IRAN+ISRAEL+USA 4EVER - مونیخ - آلمان
تمام گرفتاری‌ها از اسلام هست که ۱۴۰۰ ساله ایران را در اشغال خود دارد،
‌چهارشنبه 9 آذر 1390 - 22:59
سهیل ایرانی - اصفهان - ایران
سلام. این چه طرز برخورد عوامانه است که تمام گرفتاری‌ها از اسلام است. اصلا در شان یه آدم معقول نیست که اینطور احساسی صحبت کنه و بخواد فرافکنی کنه. در تفکر لیبرالیستی قانون بر اساس آزادی تا جایی که آزادی دیگری سلب نشه. تفکر اسلامی میگه قانون بر اساس آزادی تا جایی که آزادی دیگری سلب نشه + رعایت حدود الهی(گندم آدم و حوا). آخوندا حدود الهی را برمبنای منافع خودشون تفسیر کردن مردم عوامم فکر میکنن اینا حدود اصلی هستن. در صورتی که حدود اصلی: 1-شرک 2-نماز 3-دروغ 4-غیبت 5-تهمت 6-زنا و نگاه به نامحرم 7-دزدی 8-احترام به پدر و مادر 9-شرب خمر. دیگه سینه زنی برا امام حسین و پابوس امام رضا رفتن و پیراهن مشکی پوشیدن اینا از دید من مسخره بازیه. خود امام حسینم میگه من برا اصول دین که بهش در بالا اشاره کردم قیام کرده و اینا که براش سینه میزنن نمیفهمن. همین چنتا حدود را رعایت کن دیگه هر کار دلت خواست انجام بده که اگه به این حدود شاخ و برگ دادی اون آزادیه که اول بهش اشاره کردم سلب میشه. من خودم هر کار دلم خواسته انجام دادم اما این حدود را رعایت کردم زندگی فردیم هم هر روز بهتر از قبل میشه.
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 08:05
kamran63 - ليون - فرانسه
سهیل ایرانی - اصفهان - ایران - اگه شما می‌خوای واقعا احکام اسلامی رو انجام بدی، چند کار دیگه مونده : ۱ کتک زدند زنت، هر وقت که از حرفت سرپیچی کرد.۲- خرید و فروش انسان ( برده ) در بازار آزاد !! - ، ۳- جنگ با کفار و کمین کردن برای دستگیری و کشتن آنها ! ( سفیر روسیه و چین رو یادت نره !! )،۴ - بد رفتاری با بردگان و خدمتکاران که در خانه‌ات هستند. ۵ - به عقد در آوردن دختر ۹ ساله دیگران و شوهر دادن دختر دادن دختر ۹ ساله خودت ! ( تا اونجایی که میشه با پیرمردان !!). اگه خواستی‌ ایه‌های قرآنی همه این موارد رو برات مینویسم !!
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 13:58
mortimer - اصفهان - ایران
امثال این سوپاپ اطمینان های حکومتند.
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 15:19
سهیل ایرانی - اصفهان - ایران
سلام. کامران جان. قرآنم هر آیه ایش که دیدی با عقل جور در نمیاد انجام نده و اصلا لازم نیست خودت رو تحت فشار بزاری. خود قرآنم مردم را به تفکر کردن دعوت میکنه. (اصلا اگه عقل و چشم نباشه چه جوری می‌خواهی قرآن را بخونی و بهش ایمان بیاری). تو یه کتاب آشپزی هم ممکنه تو یه صحفه اش طرز تهیه سوپ قورباقه هم باشه به خاطر اون یه صحفه می‌خواهی کل کتاب آشپزی را بندازی تو سطل. تازه اون مواردی هم که بهش اشاره کردی شاید بشه بسته به شرایط توجیهشون کرد شایدم نشه پس از کنارشون رد شو. اصلا اگه کل قرآن را خوندی و دیدی با عقل جور در نمیاد (بدون اینکه دچار خود فریبی بشی) میتونی ....
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 16:30
سهیل ایرانی - اصفهان - ایران
اصلا اگه دوست نداری قرآنم لازم نیست بخونی. به دورو برت یه نگاه با بصیرت هم بکنی اینگار کل قرآن را خوندی. به طبیعت نگاه کن. به روابطت با دوستات با خانوادت با پدر مادرت. یه نگاهی به قوانین ریاضی و فیزیک و شیمی تو طبیعت بنداز. اصلا یه رازی را میخواستم بگم همین الان که داری این مطالب را میخونی بهترین همدمت داره تو رو سمت خودش میخونه و تو خبر نداری.
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 16:57
mortimer - اصفهان - ایران
سهیل ایرانی:دوست عزیز تا 1300-400 سال پیش در ایران کسی از این حرف ها نمیزد.ولی چون اسلام شما با تجاوز و وحشی گری تمام وارد ایران شد" و هنوز هم از این وحشی گری ها توسط مسلمانان به غیر مسلمانان می شود" است که می بینی مردم از این دین متنفرند.تا زمانی که مسلمانان به دیگران بی احترامی می کنند نباید انتظار بر خورد خوب از دیگران داشته باشند.
جمعه 11 آذر 1390 - 13:36
gol andam - ژنو - سویس
mortimer - اصفهان - ایران دوست عزیز بسیار زیبا گفتین،،،ولی‌ نسل ما جز بعدی از اینا ندیدن ،،،به جرات می‌تونم بگم ۸۰% از مردم از دین رو برگردندن،،و در ظاهر بله بله میگن ،،،یا به خاطره موقعیّت زندگیشون سکوت کردن
شنبه 12 آذر 1390 - 12:38
kamran63 - ليون - فرانسه
سهیل ایرانی - اصفهان - ایران - دوست عزیز من، با اینکه با دو کامنت آخرت موافق هستم، ولی‌ تکرار می‌کنم که همه گرفتاری ما از اسلام است ! اینکه هر چیزی رو مورد تحقیق قرار بدیم و بد و خوبش رو سوا کنیم اصل خوبیه، ولی‌ اسلام دینی هست که از اول سیاسی بوده و ادعای حکومت داره، کی‌ میتونه به یک حاکم شرع بگه که این قرائت تو از اسلام درست نیست، چیزای بهتری هم در آن هست ؟! بهتره که اسلام بره تو مساجد، بدون قدرت و حکومت، مثل این کشور‌های غربی، و مردم خودشون انتخاب کنند که چه حکومتی و چه قوانینی رو می پسندند. موفق باشید.
دوشنبه 14 آذر 1390 - 09:07
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.