فراخوانی سفرای سه کشور اروپایی از ایران؛ ایتالیا تعطیلی سفارت اش در تهران را بررسی می کند

آلمان و فرانسه می گویند، به دنبال حمله تظاهر کنندگان به سفارت بریتانیا در تهران، سفرای خود در ایران را برای «رایزنی» فراخوانده اند. همزمان ایتالیا اعلام کرد که تعطیلی سفارت اش در ایران را بررسی می کند.

یک سخنگوی وزارت امورخارجه آلمان در بیانیه ای کوتاه گفت: «در راستای اتفاقات روز گذشته در تهران، گیدو وستروله، وزیر امورخارجه، تصمیم گرفت تا سفیر آلمان در ایران را برای رایزنی به برلین فرا بخواند.»

این در حالی است که پیشتر روز چهارشنبه، سفیر ایران در آلمان به وزارت امور خارجه این کشور فراخوانده شد و مراتب اعتراض آلمان نسبت به حمله روز سه شنبه به سفارت بریتانیا در تهران به وی ابلاغ شد.

وزارت امور خارجه آلمان در بیانیه دیگری اعلام کرد که امیلی هابر، یک مقام ارشد وزارت خارجه آلمان، به سفیر ایران گفته است حمله به مقر دیپلماتیک یک کشور دیگر، «نقض فاحش قوانین بین المللی» است که آلمان آن را به «شدیدترین» وجه محکوم می کند.

روز سه شنبه هشتم آذرماه تظاهر کنندگان به ساختمان سفارت بریتانیا در تهران و باغ قلهک که در اختیار این کشور است، حمله کردند و پس از ورود به محوطه های این مجموعه ها دست به تخریب اموال آن زدند.

وزارت امور خارجه فرانسه نیز اعلام کرده است که سفیر خود در تهران را فراخوانده است.

برنار والرو، سخنگوی وزارت امورخارجه فرانسه، در بیانیه اعلام کرده است : به دلیل نقض «آشکار و غیرقابل » کنوانسیون وین توسط ایران درجریان حمله به سفارت بریتانیا در تهران، فرانسه تصمیم گرفته تا سفیر خود در تهران را برای «رایزنی» فرا بخواند.

وزارت امور خارجه هلند نیز اعلام کرده است که سفیر خود از تهران را برای مشورت فرا خوانده است

رسانه های دولتی ایران از این تظاهرکنندگان به عنوان «دانشجویان» و «دانشجویان بسیجی» یاد می کنند که در راستای اعتراض به سیاست دولت بریتانیا و همچنین حمایت از مصوبه مجلس برای کاهش روابط دو کشور دست به تظاهرات زده بودند.

در همین حال، وزیر امور خارجه ایتالیا گفته است که کشورش تعطیلی سفارت خود در تهران را بررسی می کند.

جولیو ترزی گفته که ما در باره حضور سفیر و کادر دیپلماتیک خود در تهران سریعا تصمیم گیری خواهیم کرد.

وی همچنین خبر داد که ایتالیا در همکاری با شرکای اروپایی اش و آمریکا تحریم نفتی جمهوری اسلامی را مورد بررسی قرار خواهد داد.

حمله به سفارت بریتانیا در تهران واکنش های شدید بین المللی در پی داشته است. شورای امنیت سازمان ملل به اتفاق آرا این حمله را محکوم کرد. آمریکا، اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان، سوئد، دانمارک و کانادا نیز این حمله را تقبیح کرده اند.

دولت نروژ نیز اعلام کرده است، به خاطر نگرانی از ناامنی، سفارت خود در ایران را موقتا تعطیل می کند.

در همین زمینه، بریتانیا روز چهارشنبه اعلام کرد، سفارت ایران در لندن تعطیل شده است و دیپلمات های ایرانی باید خاک بریتانیا را ترک کنند.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا، که برای ارائه گزارشی درباره حمله به سفارت بریتانیا در تهران در مجلس عوام این کشور سخن می گفت، اظهار داشت که به ایران ۴۸ ساعت فرصت داده شده است تا سفارت خود در لندن را تعطیل و کارکنان اش را از خاک بریتانیا خارج کند.

این در حالی است که خبرگزاری نیمه دولتی فارس گزارش داده است به دنبال اخراج دیپلمات‌های ایرانی از لندن، وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران تا «ساعتی دیگر» تمامی کارکنان سفارت بریتانیا را از این کشور اخراج خواهد کرد.

خبرگزاری فارس در حالی از اخراج کارکنان سفارت بریتانیا در تهران تا ساعاتی دیگر خبر داده است که پیشتر روز چهارشنبه وزیر امور خارجه بریتانیا گفته بود: «ما هم اکنون سفارت بریتانیا در تهران را بسته ایم و تصمیم گرفتیم که تمام کارکنان خود را از ایران خارج کنیم و آخرین آنها نیز خاک این کشور را ترک کرده اند.»

+78
رأی دهید
-24

omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا
این اروپا هم همین‌جوری داره روز به روز منزوی تر می‌شه‌ها ! با خارج کردن سفراشون از ایران ، دیگه خیلی‌ تنها و منزوی میشن!!!
‌چهارشنبه 9 آذر 1390 - 21:43
Freeman-Freedom - لندن - انگلیس
گام بعدی باید اخراج همه نمایندگان رژیم از سفارت خونه‌های ایران در اروپا باشه.‌ای کاش این جنبش استعفای مقامات ایرانی‌ در سفارت خونه‌ها همهگیر بشه و تک تک استعفا بدن و شروع به حرکت علیه این رژیم ضحاکی بکنند. جاوید آزادی، ننگ به دولتهای بدوی !
‌چهارشنبه 9 آذر 1390 - 22:09
amir-amir - تورنتو - كانادا
بعضى مقامات بلند پایه اسلامى که همسران انگلیسى دارند و یا خیلى هاى دیگر از قبیل حداد عادل و فامیل که خرید سالانه از فروشگاه هاى لند ن جزو برنامه اشان بوده حالا چه خاکى تو سرشان بریزند
‌چهارشنبه 9 آذر 1390 - 22:20
alihosain2001 - كابل - افغانستان
افغانستان کابل. چی‌ داره به روز این ملت میاد ؟بریتانیا نفتش رو تحریم کرد حتما متحدانً اروپای دیگرش هم به تبعیت از انگلیس به زودی این کار رو خواهند کرد این یعنی‌ کاهش سی‌ درصدی درامد نفتی‌ از طرفی‌ هم آمریکا داره بانک مرکزیش رو تحریم می‌کنه دوستان منطق ای رو هم که از دست داده البته به جز سوریه که اون هم درگیر مسائل داخلی‌ خودش هست من فقط نگران به وجود آمدن یک کره شمالی دیگه اونم در منطقه خاور میانهٔ هستم
‌چهارشنبه 9 آذر 1390 - 22:16
mohd1975 - دبی - امارات
سلام....خیلی‌ هم خوب شد. این کشور انگلیس و فرانسه هلند و آلمان کلا در طولِ تاریخ چه کاری رو واسه ملت یا دولت ایران انجام دادن؟ کلا واسه کدوم کشور کار کردن؟ فقط غارت و ویرانی رو اوردن. حالا هم میدونن از ایران فعلا سودِ کافی‌ نمیبرن واسه همین میرن. پس زود تر گمشید. مکّارانِ کثیف.
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 07:49
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.