بریتانیا: ایرانیان برای ویزا به کشورهای همسایه بروند

ایران از یورش شماری از محافظه کاران تندرو به سفارت بریتانیا ابراز تاسف کرده است

ایران در اولین واکنش به تعطیلی سفارتخانه اش در لندن تصمیم بریتانیا را شتابزده و انفعالی خواند.

رامین مهمان پرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در بیانیه ای که برای رسانه ها ارسال کرده، اعلام کرد که کشورش به حفاظت از جان دیپلماتهای خارجی مقیم تهران متعهد است.


ایران اصرار می کند که یورش سه شنبه شماری از جوانان تندرو به سفارت بریتانیا خودجوش بوده و عناصر حکومت هیچ نقشی در سازماندهی آن نداشته اند.

با این حال، بسیاری از ناظران غربی می گویند با توجه به سرکوب بیرحمانه مخالفان سیاسی در دو سال اخیر، بسیار بعید است چنین یورشی بدون رضایت و حمایت تلویحی بخشی از جناح حاکم ایران صورت گرفته باشد.

گفتگویی داشتیم با آلیستر برت، معاون وزیر امور خارجه بریتانیا در امور خاورمیانه و از او درباره علت تصمیم دولتش و اثرات آن بر روابط و همچنین شهروندان دو کشور پرسیدیم .

ایران اقدام دولت بریتانیا را شتابزده خوانده است. نظر شماچیست؟

این اقدامی فوری و در واکنش به خشونتی بود که دیروز (سه شنبه 29 نوامبر) در تهران رخ داد. اما عجولانه نبوده است. این اقدامی سنجیده و واکنشی مناسب است به آنچه بر سفیر و کارمندان سفارت بریتانیا در تهران گذشت. اتفاقی که عمیقا قابل تاسف است و مسئولیتش کاملا بر عهده حکومت ایران است.

آیا این اقدام بریتانیا کانالهای دیپلماتیک برای گفتگو با ایران را نمی بندد؟

این اتفاق رابطه دو دولت را قطع نمی کند. محتاطانه اقدام کردیم تا روابط دیپلماتیک پا بر جا باشد. یعنی نمایندگان ایران و بریتانیا همچنان می توانند در بستری بین المللی در نشست های بین المللی باهمدیگر ملاقات کنند.

حتما می دانید موضوعات مهمی در ایران هست که بریتانیا تمایل دارد درباره آنها با ایران گفتگو کند، مثل برنامه هسته ای. مهم است که این گفتگوها ادامه یابد و با قطع نکردن روابط دیپلماتیک این فرصت همچنان وجود دارد که مذاکرات پیش برود.

وزارت خارجه ایران در روز سه شنبه از حمله به سفارت بریتانیا ابراز تاسف کرد. چرا فکر می کنید این ابراز تاسف کافی نیست؟

ما حرف های وزیر خارجه ایران را شنیدیم و واقعا هم همین طور است که در بخش های مختلف حکومت ایران برنامه ها و اقدامات مختلفی انجام می شود. اما مشخص است که به هر حال حکومت ایران وظیفه دارد امنیت دیپلمات ها را تامین کند. این وظیفه ای اختیاری نیست.

برای همین، مجبوریم حکومت ایران را مسئول بدانیم. این هم خوش خیالی است که فکر کنیم حمله به دو ساختمان دیپلماتیک بریتانیا در دو نقطه تهران آن هم همزمان بدون اطلاع حکومت بوده است. باور چنین چیزی خوش خیالی است و آن را باور نمی کنیم.

این اقدام بعضی از شهروندان بریتانیایی و ایرانی را تحت تاثیر قرار می دهد، خصوصا کسانی را که به خدمات کنسولی نیاز دارند. آیا تدبیری اندیشیده اید؟

تصمیم هایی گرفته خواهد شد. الان بخش ویزای سفارت نمی تواند به کارش ادامه بدهد. کسانی که می خواهند به بریتانیا بیایند، می توانند از کشورهای همسایه ایران تقاضا بدهند. در مورد شهروندان بریتانیایی که در ایران هستند، از کشورهای دیگر می خواهیم از آنها حمایت کنند.

امیدواریم همین اتفاق در مورد ایرانی های ساکن بریتانیا رخ دهد. واقعا متاسفیم که چنین اتفاقی رخ داده است. ما دنبال چنین چیزی نبودیم. اما این تصمیمی نیست که بریتانیا خودش به تنهایی گرفته باشد. این واکنشی است به اتفاق هایی که در تهران رخ داده است.

در نهایت، ارزیابی شما از آینده روابط ایران و بریتانیا چیست؟

الان در سطح پایینی است. اما در هر سطحی که باشد، می تواند دوباره بهتر شود. البته اگر اراده ای وجود داشته باشد. بریتانیا همیشه گفته است درِ مذاکره به خصوص درباره برنامه هسته ای ایران باز است.

اما با این حال، حکومت ایران وظیفه دارد امنیت دیپلمات ها را تامین کند. فقط زمانی می توانیم دیپلمات ها را برگردانیم که امنیت داشته باشند. زمانی که حکومت ایران نشان بدهد می تواند از سفارتخانه ها و محل زندگی دیپلمات ها محافظت کند.

به هر حال ما می خواهیم ارتباط مان برقرار بماند. برای همین روابط قطع نشده است. اما این ایران است که باید برای از سرگیری روابط مناسب بین دو طرف گام بردارد.

+63
رأی دهید
-32

شنقول - ساتهمپتون - انگلیس
عجب بابا ، یه مشت وحشی باعث شدند که مردم واسه یه ویزا کلی‌ بدبختی بکشند و برن یه کشور دیگه !!‌ای مردشور هر چی‌ بسیجی‌ بی‌ سواد وحشی عزگل رو ببرم ، آشغالهای بی‌ فرهنگ .
‌چهارشنبه 9 آذر 1390 - 21:17
Freeman-Freedom - لندن - انگلیس
آقای دزدپرست، سخنگی ضحاک یان، برای اعتراف به غلط کردن خیلی‌ دیر هست. ننگ بر جمهوری اسلامی و همه پشتیبانانش! جاوید همه گلهای پر پرمان در راه آزادی، زنده باد آنان که در زندان‌ها شکنجه شدند یا مورد تجاوز قرار گرفتند و نفرین به متجاوزان و جلادان رژیم!
‌چهارشنبه 9 آذر 1390 - 22:15
amoo uk - ليدز - انگليس
آخه یکی‌ نیست جلو این عقب افتادهارو بگیره آبرو واسه ایران نذاشتید که هیچ ،بی‌ شرمی تا کی تمام این خراب کاریها و ابروریزیها زیر سر مجتبی‌ پسر علی‌ گداست از جیبشون که مایه نمیذارن ،پول مردم بد بخت
‌چهارشنبه 9 آذر 1390 - 22:31
PARVANE1 - برنموث - انگلستان
خود جوش؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ غلط کردی.
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 18:54
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.