آغاز دیدار گزارشگر سازمان ملل با شاهدان ایرانی نقض حقوق بشر

احمد شهید، وزیر پیشین امور خارجه مالدیو و گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور مربوط به حقوق بشر در ایران، که جمهوری اسلامی تاکنون به او روادید سفر به تهران نداده است، با شماری از قربانیان و شاهدان نقض حقوق بشر در ایران، در اروپا دیدار و گفت‌و‌گو خواهد کرد.
                     آغاز دیدار گزارشگر سازمان ملل با شاهدان ایرانی نقض حقوق بشر 
این دیدار و گفت‌و‌گو‌ها از روز چهارشنبه، نهم آذرماه، در پاریس آغاز می‌شود، و تا هفدهم آذرماه ادامه خواهد یافت.

رادیوفردا گفت‌وگویی داشته است با عبدالکریم لاهیجی، حقوقدان، نایب رئیس فدراسیون بین‌المللی جوامع مدافع حقوق بشر، و یکی از هماهنگ‌کنندگان این دیدار‌ها، که خود او نیز با احمد شهید گفت‌و‌گوهایی خواهد داشت و از برنامه کار این گزارشگر سازمان ملل برای ما بیشتر می‌گوید.

عبدالکریم لاهیجی: با توجه به این که چهار ماه از آغاز ماموریت آقای احمد شهید می‌گذرد و جمهوری اسلامی به ایشان اجازه ورود [نداده] و ویزای ایران را صادر نکرد، با گفت‌و‌گوهایی که با او انجام شد، قرار شد که برنامه‌ای برای دیدار با قربانیان نقض حقوق بشر بگذارد که طی سال‌های گذشته و به ویژه، پس از وقایع خون‌بار پس از انتخابات، ناگزیز به ترک ایران شدند و الان در کشورهای اروپایی به سر می‌برند.

در همین چهارچوب آقای احمد شهید یک هفته را برای گفت‌و‌گو با قربانیان نقض حقوق بشر در اروپا خواهد گذراند، به ویژه گفت‌و‌گو با کسانی که خودشان شاهد چگونگی وقوع خشونت‌های پس از انتخابات بودند و در معرض دستگیری‌ها و زندان رفتن‌ها بوده‌اند.

آقای احمد شهید در همین راستا با روزنامه‌نگارانی که در ایران تحت تعقیب قرار گرفته‌اند و ناگزیر شده‌اند از ایران خارج شوند نیز دیدار و گفت‌و‌گو خواهد کرد.

    * آقای دکتر لاهیجی، در برنامه دیدارهای آقای احمد شهید، به ترتیب ایشان از کدام شهر‌ها و کشور‌ها دیدن می‌نمایند؟


نخست ایشان به فرانسه می‌روند و چند روز در پاریس خواهد بود و بعد از آن به آلمان سفر خواهد کرد و تا آنجایی که من اطلاع دارم، در دو شهر آلمان به مدت کوتاهی حضور خواهد داشت و بعد از آن هم به بلژیک سفر می‌کند و دو روز هم در بروکسل خواهد ماند.

اما برنامه اصلی او در پاریس خواهد بود با توجه به این که پناهندگانی که به ویژه پس از اتفاقات اخیر به اروپا مهاجرت کرده‌اند، بیشترشان در شهر پاریس ساکن شده‌اند و از این رو در فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر در همین زمینه برنامه‌ای ترتیب داده شده و ایشان در آنجا با بخشی از این افراد گفت‌و‌گو خواهد کرد.

    * آقای دکتر لاهیجی، از خود شما که بگذریم، قرار است چه چهره‌های شاخصی در این سفر با آقای احمد شهید دیدار و گفت‌و‌گو کنند؟

اجازه بدهید که خدمت‌تان عرض کنم که از سوی آقای احمد شهید این اجازه به من داده نشده که هویت دیدارکنندگان را برای رسانه‌ها فاش کنم.

اما به طور کلی خدمت‌تان عرض می‌کنم که این افراد در گروه‌های مختلف اجتماعی هستند و نقش من به عنوان مدافع حقوق بشر و نایب رئیس فدراسیون بین‌المللی حقوق بشر این است که این دیدار‌ها را سازمان‌دهی کنم.

    * و حالا این عده با آقای احمد شهید دیدار و گفت‌و‌گو کردند. پس از آن گام بعدی چه خواهد بود؟

ماموریت آقای احمد شهید این است که در مرحله نخست بایستی یک گزارش موقت به مجمع عمومی سازمان ملل می‌داد که در ماه گذشته این گزارش را ارائه کرد.

گزارش نهایی خودش را بایستی در اسفندماه آینده یعنی در طول دو یا سه ماه آینده به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه کند، برای این که شورای حقوق بشر سازمان ملل است که هم می‌تواند ماموریت آقای احمد شهید را تمدید کند و هم باید به گزارش ایشان رسیدگی کند.

تمام این تلاش‌ها و کوشش‌ها برای این است که تا جایی که امکان دارد، گزارش آقای احمد شهید مستند باشد، هر چند که او اجازه ورود به ایران را دریافت نکرده است.

تا شورای حقوق بشر سازمان ملل بر اساس گزارشی که آقای احمد شهید به آنان ارائه خواهد داد، بتوانند درباره وضعیت حقوق بشر در ایران در ماه مارس آینده، یعنی در اواخر اسفند و در اوایل فروردین‌ماه، بتوانند یک تصمیمی در این مورد اتخاذ کنند.

پیش از آن که پرونده جمهوری اسلامی به مجمع عمومی سازمان ملل برود، هم‌چنان که امسال هم این موضوع آنجا مطرح است. و یا ماموریت آقای احمد شهید را از نو تمدید کنند، با این امیدواری که جمهوری اسلامی حاضر به همکاری شود و آقای احمد شهید بتواند به ایران سفر کند.

+57
رأی دهید
-16

seven11 - بوداپست - مجارستان
خب بره ایران مگه قبلاً از طرف سازمان ملل و نهادهای مدافع حقوق بشر نرفته بودند ایران؟ مگه از زندان اوین و لاجوردی شکنجه گر دیدن نکرده بودند؟ در اون موقع با اون موج اعدامها و شکنجه ها نتیجه هیچ بود.
‌چهارشنبه 9 آذر 1390 - 16:43
ordak - بن - المان
انصافا من دل خوشی از رژیم ندارم که هیچ،به اندازه کافی هم با انواع روشهای بازجویی اونا اشنایی دارم،صحبت انصاف بود؛اما این انصافه که سازمان ملل چشمو گوشش و رو اون همه وحشیگری و جنایت این به اصطلاح متمندنان اینووری بسته و چسپیده به ایران؛سازمان ملل اگر راست میگه بره جنایت امریکا را در عراق افغانستان و گوانتانامو را روشن کنه بعد بچسپه به ما،سازمان ملل بعد از حمله شیمیایی عراق علیه شهرهای کردنشین و در جبهها استفاده از جنگ افزار شیمیایی در جنگ را محکوم کرد ًچیزی که بعد از جنگ اول جهانی ممنوع شده بودً بعد از فروپاشی شوروی سازمان ملل ثابت کرد که زیرمجموعه وزارت جنگ امریکا است و کارش بهانه بدست دادن برای توجیه تجاوز و جنگ و اشغال برای چپاول کشورهای ضعیف به امریکا است
‌چهارشنبه 9 آذر 1390 - 17:01
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
خدا رحم کرد دل‌ خوش نداری و دفاع ناشیانه-----اگر از رژیم دل‌ خوش داشتی چه میشد!!!!!دستتان رو شده تلاشت بیهوده است
‌چهارشنبه 9 آذر 1390 - 21:05
antidictatour - پاریس - فرانسه
تروبه خدا آقای لاهیجی صدای ملت خاموش رو هم به گوش آقای شهید برسونید بگید از سی سال پیش ایرانی نیست که از دست این رژیم ضربه نخورده باشه ،کشته نداده باشه ،آواره نشده باشه صدای ایرانیان دست کوتاه از همه جا باشید.
‌چهارشنبه 9 آذر 1390 - 21:12
kiausa - لندن - انگلستان
خدا کند اقای احمد شهید به لندن هم بیاید.
‌چهارشنبه 9 آذر 1390 - 21:18
birmingham - شیراز - ایران
از مسئولانی که طرفدار حقوق هستند لطفا یک بازرسی از زندان عادل آباد شیراز هم داشته باشن.توی این زندان در ماهی‌ چند نفر به‌‌‌ طور مخفیانه اعدام میشن .
‌چهارشنبه 9 آذر 1390 - 22:57
ordak - بن - المان
نه رفیق واقعا نه از خدوشون نه از دین عوضیشون نه از افتضاح اسلامیشون دل خوشی دارم ولی اینو توهین به اسم ایرانی میدونم که وزیر خارجه فلان کشوری که ملتش هنوز روی درخت زندگی میکنند حتی اسمش داد میزنه که بزرگشده طویله ای است که امثال خمینی را صادر کرده برای تحقیق در مورد حقوق بشر باید بیاد ایران و اخرش هم بگه ایرانیها وحشی هستند از کی سازمان ملل به فکر ملت فلکزده ما افتاده بیش از ٣٠ ساله از نقض حقوق بشر در ایران میگن بخشنامه میدن ،خب نتیجش چی بود بعد از هر گزارش اخوندها یک چک ناقابل چند میلیاردی از جیب ما به حساب بشر دوستهای اینوری میریزند بعد هم نتیجش همونه که بودهه یعنی باز علی میمونه و حوزش رفیق ARTEMIS-SW -PARISشما که اینورید یعنی هنوز براتون روشن نشده??!!
‌پنجشنبه 10 آذر 1390 - 16:33
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.